مشکل من در خوانندگی

شروع موضوع توسط saeid397 ‏4/2/15 در انجمن گفتگوی عمومی درباره خوانندگی

تاپیک مشکل من در خوانندگی تالار گفتگوی عمومی درباره خوانندگی در persian-music.org.

1. saeid397

saeid397

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    سلام به همه اساتید و هنرمندان عزیز
    نمیدونم جای درستی تاپیک رو زدم یا نه اگر اشتباهه ببخشید
    دوستان من یه مشکلی تو خوانندگی دارم ، ازتون می خوام کمکم کنید
    من از روزی که یادمه همیشه سرگرمی اصلیم خوندن بوده مدرسه راهنمایی میرفتم، سر صف صبحها قران می خوندم و همه بچه ها به اسم عبدالباسط(قاری قران) منو صدا میکردن و تو محلمون نوحه میخوندم، منظورم اینه که از بچگی همش می خوندم ،وقتی سنم بیشتر شد (حدود 25) رفتم کلاس موسیقی سنتی ولی استاد من گفت باید اول دوره سولفژ رو با من کار کنه. خلاصه به من تمرین میداد و من کار میکردم اون موقع نمیدونستم این تمرینات برای چی هست و فکر میکردم بهتره ردیف آوازی رو با من کار کنه و با اصرار من آخر هر جلسه یکی از گوشه های دستگاه سنتی رو برام می خوند و من ضبط میکردم و تمرین میکردم ، خلاصه یک سالی رو من دوام آوردم ولی دیگه از این همه دو ر می فا . . . خسته شدم و کلاس رو ادامه ندادم.ولی بعدش به موسیقی پاپ علاقه مند شدم و شروع کردم به تمرین و همچنین به آهنگ سازی هم علاقمند شدم و کلاس رفتم و . . . خلاصه بگم ، در حال حاضر آهنگ سازی رو به صورت نه خیلی حرفه ایی یاد گرفتم و میتونم برای خودم آهنگ بسازم و بخونم و حتی میکس و مستر رو هم خوب یاد گرفتم
    و اما مشکل من چیه
    ببینید دوستان، من چون همیشه بدون آهنگ خوندم وقتی میخونم تمام تمرکزم روی صدای خودمه و اصلاً به آهنگ توجهی نمیکنم مثلاً آهنگ داره آکوردای می مینور رو میزنه من واسه خودم دو ماژور می خونم البته اینم بگم من خودبخود گامی رو که می خونم درسته مثلاً اگر گام دو ماژور بخونم تا آخرش روی گام میمونم ولی اصلاً به آهنگ کاری ندارم و هرچی بخوام بخونم همونو میخونم
    جداً دیگه دارم نا امید میشم، خیلی هم تمرین کردم و شاید 50 تا آهنگ رو تا حالا حفظ کردم و خوندم و جالبه وقتی خواننده میخونه منم خود بخود روی گامش قرار میگیرم ولی به ساز و آهنگ هیچ توجهی نمیکنم
    از شما اساتید و هنرمندای عزیز که همچین تجربه ایی داشتین و یا شنیدین و راهی براش دارین خواهش میکنم کمک کنید
    مرسی

2. saeid397

saeid397

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    سلام مجدد
    شاید مشکل از من بوده که به حاشیه رفتم که کسی جواب نداد
    ببینید دوستان
    مشکل من اینه که وقتی با آهنگ می خونم حواسم به آهنگ نیست و آهنگ هر گامی رو بزنه من چیزی که تو ذهنمه می خونم و اصلاً با آهنگ نمی تونم خودمو مچ کنم ،به نظر شما دلیل این چیه؟
    آخه من شنیدم خواننده های حرفه ایی هم بدون آهنگ ممکنه فالش بخونن ولی وقتی با آهنگ بخونن دیگه فالش نمی خونن
    چرا من اینطورم؟ چرا همراه آهنگ خوندن و بدون آهنگ خوندنم یکیه؟
    خواهش میکنم یه راهنمایی بکنید

3. Light

Light تیم مدیریت وبمستر

شغل :
    آچار فرانسه
    امتیازات:
    +6,485 / 3 / -1
    نرم افزار:
    cubase
    دوست من مشکل اصلی شما عجله، رها کردن آموزش و عدم تمرین هست
    موسیقی از نت ها تشکیل میشه این جمله شما که گفتی از این همه دو ر می فا . . . خسته شدم
    مثل این هست که بگم من می خوام انگلیسی یاد بگیرم ولی از A B C D خسته ام

فراموش نکن که حنجره انسان یک ساز هستش که در کنار باقی سازها نت هارو اجرا می کنه و یک قطعه موسیقی رو تشکیل میده
    برای حل این مشکل باید کلاس هارو ادامه بدی + تمرین زیاد
    برای تمرین هم می تونی یک قطعه مشخص بسازی و اون رو transpose کنی در key های مختلف
    به این صورت تمرین کنی ذهنت بهتر با تغییرات هماهنگ میشه و کنترل بهتری هم روی حنجره ات پیدا می کنی
    این جدول احتمالا می تونه بهت کمک کنه

مشکل من در خوانندگی-transpose-chart.jpg

• خوشم اومد خوشم اومد x 6
  4. saeid397

saeid397

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    سلام
    خیلی لطف کردی و تشکر از شما بابت زحمتتون
    حتماً تمرین میکنم
    راستش همچین کارهایی رو قبلاً انجام دادم ، یه ملودی رو مثلاً تو گام دو ماژور میساختم و سعی میکردم گامشو عوض کنم و تو همه گامها انجامش میدادم وحتی آکوردهای گامهای مختلف رو اجرا میکردم و یه مدت حدود 2 ماه با گیتار نتها رو مینواختم و به صدای نتها توجه میکردم و به صدای آکوردها در گامهای مختلف و . . .
    و من صدای نتها رو میشناسم یعنی اگر کسی به من بگه مثلاً نت فا دیز رو بخون با اختلاف چند سنت درست میخونمش ولی مشکلم حل نمیشه
    موقعی که با آهنگ میخونم اصلاً نمیتونم با آهنگ خودمو مچ کنم
    به نظرم این بر میگرده به اینکه من استعداد اینو ندارم، درسته من میگم اون موقع از دو ر می فا خسته شده بودم ولی بعداً فهمیدم اینها الفبای موسیقی هستن و خیلی روی اینها کار کردم
    ولی مشکلم بعد چند سال همچنان هست
    به هر حال ازتون ممنونم و من همین تمرینی که شما زحمت کشیدی رو انجام میدم

5. Dr.Noise

Dr.Noise عضو سایت هنرمند

شغل :
    Music Producer - Dj
    امتیازات:
    +2,568 / 2 / -0
    نرم افزار:
    ableton, cubase, studio_one
    درود دوست عزیز ...
    اولین چیزی که در خوندن مهمه ( به نظر من ) گوش بسیار قوی هستش . فکر میکنم دلیل اینکه نمیتونید خوب بخونید ، اینه که وقت خوندن ، فقط به صدای خودتون گوش میکنید !! در حالی که گوش کردن به ریتم و نت های تشکیل دهنده خیلی مهم تره ...
    یک راه حل به ذهنم رسید !! وقتی یک ملودی میسازی برای وکال و قراره روی آهنگ اون ملودی رو بخونی ، دقیقا ملودی خوندن رو با سازی مثل استرینگ بزن و وقت خوندن سعی کن به صدای استرینگ گوش کنی تا راحت تر بخونی . هر چند که اصلا اصولی نیست !! اما تا زمانی که مشکلتون حل بشه ، فکر میکنم راه حلی بدی ‌نباشه ...
    موفق باشید ...

Sent From My Galaxy Grand 2

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  6. m.keeper41

m.keeper41

امتیازات:
    +21 / 0 / -0
    مشکلتون دقیقا واضح نبود واسه من،، ولی.. بعضی مواقع خواننده نت های کوتاهی رو واسه تنوع و دوری از یکنواختی به سلبقه ی خودش میخوته که ممکنه رو گام هم نباشه!.. به هرحال اگه مشکلتون اینه،خواننده میتونه خیلی انعطاف داشته باشه نسبت به گام آهنگ.. اگه صداتون رو رو یه آهنگ میزاشتین اینجا بهتر میشد کمکتون کرد..

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  7. saeid397

saeid397

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    سلام
    دقیقاً مشکل من همینه که تمام تمرکزم به صدای خودمه ، دقیقاً منظور منو متوجه شدی و راه حلی هم که گفتی خوبه ولی نمیدونم تا کی؟ ببین من به سازهای استرینگ یه مقدار خودمو مچ میکنم و نمیدونم شاید به خاطر اینه که این طور سازها به وکال نزدیکتر هستن و منم عادت دارم خودمو با وکال هماهنگ کنم. یه چیزی برام جالبه. من همین دیروز یه ملودی وکال رو تو اف ال اجرا کردم و همزمان تو گوشم گذاشتم و خودم خوندمش و ضبطش کردم بعد از اینکه نتهایی رو که خوندم رو دراوردم خیلی برام جالب بود تمام نتها به اندازه دو پرده پایین تر از نت وکالی بود که تو اف ال پخش میشد. یعنی من وکال رو که گوش کردم کلاً دو پرده پایین تر اجراش کرده بودم.
    ممنونم دوست عزیز

8. pouya007

pouya007 عضو سایت

شغل :
    طراح گرافیک و وبمستر
    امتیازات:
    +28 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, FLstudio
    سلام
    دوستان عزیز من یه مشکلی با خوندن دارم اونم اینه که وقتی همینطوری و بدون هیچ ابزاری میخونم صدام به نظر خودم خوبه (چون خجالتی هستم نمیتونم جلوی دیگران بخونم) ولی وقتی صدامو با گوشی ضبط میکنم یه جوری میشه (حالم به هم میخوره!) و هم اینکه صدام انگار از ته چاه در میاد و حتی موقع عادی صحبت کردن دیگران صدامو به زور می شنون آیا این مشکل راه حل داره؟

9. Arash_Ashrafian

Arash_Ashrafian عضو سایت

امتیازات:
    +31 / 0 / -0
    نرم افزار:
    nuendo
    با سلام.بنده هم مثل Dr.noise پیشنهاد میکنم روی آهنگی که میخواید بخونید دقیقا همون ملودی رو نوازندگی کنید.یعنی بگذارید آهنگ پلی شه و وقتی به قسمت وکال رسید ملودی وکال رو تا حد ممکن با کیبرد یا گیتار بزنید.
    یه نکته دیگه هست که میبایست قبل از گرفتن وکال آهنگ رو اونقدر گوش کرده باشید که بتونین به طور کامل در ذهنتون بشنویدش.
    تمرین کنید روی آهنگی که در ذهنتون پخش میشه بخونید.
    خوندن روی آهنگ های بقیه هنرمندا به عنوان یه تمرین یه اصل اساسیه.
    این مساله برای خیلیا به شکل گم کردن ریتم آهنگ پیش میاد و بعضا گم کردن گام آهنگ...
    ولی برطرف شدنی و موقتیه.

10. omid ahmadi

omid ahmadi عضو سایت

شغل :
    music producer
    امتیازات:
    +10 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    دوست من صدای طبیعی شما همون صداییه که از گوشی خودتون میشنوید.. چون وقتی خودتون میخونید صدای خودتون رو از طریق جمجمه های استخونتون میشنوید.. و به نظر خودتون دارید ایده ال میخونید اما اون چیزی که دیگران میشنوند فرق داره با اون چیزی ک شما میشنوید.. و صدای طبیعی شما همون صدایی که از گوشی یا هدفون و یا سایر رکوردرها میشنوید
    راه حلش فقط تمرین و تکرار... و کار کردن رو صداتونه...اینم مطمئن باش که هر کی رو صداش کار کنه میتونه به ایده ال ترین شکل صدا سازی کنه.. و خوب بخونه.. شما هم سعی کن با یه میکروفون خوب کارتو ضبط کنی و اگه از آوازی که خوندی خودت لذت ببری دیگران هم لذت میبرن
    موفق باشی

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  11. Game_builder

Game_builder

امتیازات:
    +39 / 0 / -0
    دوستان برام یه سوالی برام پیش اومد این دو ر می فا که یاد میگیرم برای خوندن انگلیسی کاربرد داره ؟ مثلا کسی که انگلیسی بخونه چمیدونه می چیه و اینکه قبل از کلاس خوانندگی باید تئوری موسیقی رو دونست ؟ من نمیدونم مینور یا ماژور و... چیه

12. omid ahmadi

omid ahmadi عضو سایت

شغل :
    music producer
    امتیازات:
    +10 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    صد در صد... نت های موسیقی از دو تا سی برای هر قومیتی یکیه... اما فرق اون اینه که علاوه بر دو ر می فا سل لا سی بایستی زبان لاتین آن یعنی c d e f g a b رو هم یاد بگیرید... مثلا به جای نت می که گفتین از نت e در زبان لاتین استفاده میشه..
    دانستن تئوری موسیقی و نت خوانی لازمه ی اصلی خوانندگی میباشد.. البته میشه به صورت گوشی هم کار کرد اما روش صحیح تر اینه که تئوری رو یاد بگیرید

13. Game_builder

Game_builder

امتیازات:
    +39 / 0 / -0
    ممنون به صورت گوشی نمیدونم منظورتون چی بود ولی من کتاب تئوری رو دانلود کردم نوشته ی ترابی ولی باید حتما یه ساز داشت که بشه امتحان کرد البته شایدم نه شاید من اینطور متوجه شدم در هر صورت متشکر

بارگذاری...