مشکل من با خوانندگی

شروع موضوع توسط djjjjjj ‏9/6/10 در انجمن گفتگوی عمومی درباره خوانندگی

تاپیک مشکل من با خوانندگی تالار گفتگوی عمومی درباره خوانندگی در persian-music.org.

1. djjjjjj

djjjjjj عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام دوستان و خسته نباشید :smile (20):

من مشکل بزرگی دارم تو ضبط وکال
    طوری که شاید برای یه اهنگم بیشتر از 20 بار صدامو ضبط کردم ولی بعدش پاک کردم

خودم نمیتونم تشخیص بدم که خوب بود وکال یا نه ... شایدم وسواس پیدا کردم

ایران روزی 500 تا خواننده تولید میکنه ولی من نمیدونم چرا واسه ضبط یه وکال اینجوری گیر کردم !

هی میخونم بعدش میگم نه خوب نشد دوباره پاک میکنم

مشکل من کجاست ؟ :smile (9):

دیگه دارم قات میزنم :smile (29):

اهان راستی دومین سوالم :

چجوری میشه وکال رو همسان سازی کرد ؟

یعنی مثلا من یه تیکه وکال رو ضبط کردم و بعد استراحت دوباره نصف دیگشو ضبط کردم . ولی شاید دومین تیکه از اولی یه خورده صداش بلندتر باشه ... چجوری یه اندازه کنم جفت وکالها رو ؟
    :smile (73):

ممنون

2. Nima Golestan

Nima Golestan Gold User

امتیازات:
    +319 / 1 / -1
    نرم افزار:
    cubase, nuendo
    در رابطه با سوال اول باید خدمتتون عرض کنم که این موضوع ( نسبت به صحبتی که در مورد 500 خواننده کردید ) توی کشور یه مسئله طبیعی هست ولی من به این موضوع معتقد هستم که هر موقع یک شخص واقعا از کار خودش لذت ببره مطمئنا کسانی دیگه هم لذت خواهند برد حالا چه تو ضمینه موسیقی و چه ضمینه های هنری دیگه . شما کاری رو که ضبط میکنید رو میتونید با کارهای دیگه ای که امروزه تو بازار پخش میشه مقایسه کنید . به هر حال ممکنه نسبت به خیلی از کارا برتری و خیلی کارای دیگه ضعیف باشه و کار دیگه هم اینکه توی سایت بزارید تا دوستان نظر دهی کنن تا شما هم به مشکلات خودتون پی ببرید و درستش کنید .

جواب سوال دوم اینکه , سعی کنید توی ضبط وکال وقفه ایجاد نشه چون باعث دو رگه شدن صدا میشه . ممکنه که زیاد متوجه نشید ولی گوشهای قوی هستند که تشخیص می دن , شده باشه 5 ساعت هم طول بکشه ولی به ضبط ادامه بدید . شما تا دیافراگمتون فعال میشه استراحت میکنید . مسلما به حالت اولیه بر میگرده . و چیز دیگه اینکه تضعیف و قوی شدن صدا مربوط به تنظیمات لول های اولیه هست و فاصله صورت با میکروفن که همگی باید به یک اندازه تنظیم شن . در نهایت برنامه هایی هستند مثل کمپرسور که یکی از کارای این برنامه این هستش که صداهای ضعیف رو قوی و صدا های قوی رو ضعیف میکنه , به عبارتی لول یک موج صوتی رو تا اونجایی که امکان داره و طبق اون فرکانسایی که بهش میدید به حالت نرمال در میاره .

:smile (38):

3. امین نورالهی

امین نورالهی مدیر تالار دانلود تیم مدیریت مدیر تالار

شغل :
    آزاد
    امتیازات:
    +2,539 / 0 / -0
    سلام دوست عزیز
    منم تجربه کمی توی خوانندگی دارم ولی یه چیزایی که توی این مدت کم یاد گرفتم رو میگم.
    من با نیما جان موافقم، به نظر من شما اول باید جنس صدای خودت رو خوب بشناسی و همچنین سعی کنی آهنگی رو که برای خوندن انتخاب می کنی مناسب باشه و به جنس صدات بیاد، مثلا کسی که سنتی کار می کنه، نمیتونه به همون قشنگی روی یه آهنگ مثلا ترنس بخونه.
    و یکی از چیزهایی هم که خیلی مهمه نوع و مدل کارت صدا و میکروفن هست که خیلی میتونه توی ضبط یه صدای بدون نویز و شفاف کمک کنه.
    به نظر شما همه اون 500 نفری که در روز گفتید واقعا خواننده هستن ؟؟؟
    من فکر می کنم مشکل شما اینه که صبور نیستید و می خواید خیلی زود پله های ترقی رو طی کنید که این امر بدون صبر و تمرین زیاد امکانپذیر نیست.

این سوال رو هم نیما جان زحمت کشیدن و جوابش رو دادن.
    موفق باشید

4. pey111

pey111 Banned

امتیازات:
    +11 / 0 / -0
    نرم افزار:
    به نظر من آدم نمی تونه تو همه کار ها تخصص داشته باشه .. من بار ها دیدم که خوانندگان بزرگ تو استودیو خط و مشی درست خوندشون رو از ناظر ضبط (که معمولا خود تنظیم کننده هست ) می گیرن... خود خوانندگی هم دوره های مخصوصی داره که اولینش سلفژ هست که مربوط می شه به استخراج درست صدا از هنجره نت خوانی درست و اصول ریتم خوانی ... بعد از اون دوره های فن بیان هستند که بسیار کار در اونجا حرف های تر می شه... و تنظیم هم که خودش دنیایی هست بی کران .. بر فرض که هم خوب تنظیم کردید هم خوب خوندید و ضبط شد حالا سوال اینجاست که آِا مسترینگ و میکس رو بلدید ؟ اگه همه اینها رو بلدید که بهتون تبریک میگم اما اگه نه باید کمی بیشتر تلاش کنید وسعی کنید از راه اصولی وارد بشید و به یاد داشته باشید کسانی که یک شبه بجایی برسند یک شبه هم از عرش به فرش می آیند...

راستی پرسیدید چه طور می شه وکال رو همسان سازی کرد... من بار ها تو استودیو دیدم که خواننده های بزرگ هم بعد از دو یا سه ساعت دچار خستگیه هنجره می شن و در اثر همین خستکی دینامیک صداشون تغییر می کنه که این همسان سازیه صدا رو با مشکل رو به رو می کنه .. من ضبط با فواصل بسیار طولانی رو توصیه نمی کنم .... ممکنه کسی بیاد و بگه من انجام دادم و خوب هم شده اما من که خیری از این روش ندیدم ... معمولا ترجیح می دم وکال رو در 5-10 قسمت و ظرف 1 ساعت ضبط کنم .. خواننده ای هم که نمی تونه یه وکال ساده رو تو یه ساعت اجرا کنه همون بهتر که اصلا نخونه ... من که پول واسم در وحله دوم قرار داره و بیشتر هنر شخص رو نگاه می کنم...ما باید این واقعیت رو قبول کنیم که در موسیقی کشورمون ملودی ساز قوی نداریم معمولا اکثر ملودی هایه پاپ در فواصل بسیار تکراری ساخته می شن که اجرایه بسیار ساده ای دارن .. پس خو اننده ای که نتونه این ساد ها رو اجرا کنه می تونه پولشو برداره و بره باش .....

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏9/6/10
  5. djjjjjj

djjjjjj عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ممنون دوستان همه پستارو خوندم

حالا سوال اینجاست که کجا برم واسه کلاسهای خوانندگی ؟

یه جایی معرفی کنید برم ثبت نام کنم

6. امین نورالهی

امین نورالهی مدیر تالار دانلود تیم مدیریت مدیر تالار

شغل :
    آزاد
    امتیازات:
    +2,539 / 0 / -0
    اگر که وضع مالیت خوبه کلاس های آموزش صدا سازی و سلفژ زیاد هست ولی من خودم شخصا هیچ جایی رو بهتر از پرشین سینگر سراغ ندارم.

آموزش صداسازی و سلفز - جلسه اول
    https://www.persian-music.org/showthread.php?t=1884

آموزش صدا سازی و سلفژ - جلسه دوم
    https://www.persian-music.org/showthread.php?t=2055

آموزش صداسازی و سلفژ – جلسه سوم
    https://www.persian-music.org/showthread.php?t=2220

شما اگر این آموزش ها رو که آقا مسعود زحمتش رو کشیدن کار کنی مطمئنم تا حد زیادی مشکلت حل میشه (مثل خودم).

7. Nima Golestan

Nima Golestan Gold User

امتیازات:
    +319 / 1 / -1
    نرم افزار:
    cubase, nuendo
    معمولا آموزشگاه ها آموزش آواز پاپ و یا سنتی دارن . ممکنه استادای زیاد خوبی نداشته باشن ولی واسه شروع خوبه که از یه جا استارت زده شه . سعی کنید در کنار آموزشهایی که میبینید از منابع اینترنتی هم کمک بگیرید همینطور از دوستان با تجربه ای که به صورت علمی این رشته رو ادامه دادن .

8. Rasoul_khoshnevis

Rasoul_khoshnevis عضو سایت

امتیازات:
    +22 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, reason
    منم با نظرات دوستان موافقم و به نظرم اگه میخوای این مشکل رو نداشته باشی یکم زحمت داره سعی کن صدات رو بسازی ، اگر میتونی کلاس سلفژ بری و آوا و ریتم خوانی و همچنین تحریر یاد بگیری خوب مشخصا هرکسی باید زحمتی بکشه تا بجایی برسه ، اگر به گفته ی خودت :
    به این فکر نباش اگه بخوای بگی خوب فلانی خواننده شد چرا من نشم ! سعی کن اصولی و بر روی قاعده ی خوانندگی پیش بری! الان مشخصه که از روی قاعده خوانندگی پیش نمیری چون اگه از روی اصول جلو میرفتی این مشکل هم برات پیش نمیومد .

9. aliparsa

aliparsa عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام به مدیر سایت و دوستان عرض کنم خدمتتو زمانی که میخوای وکال صدا بگیری اول به خودت نگاه کن ببین الان حسش هست واسه خوندن خسته ای سرحالی متسفانه خیلی ها به این موضوع توجه نمیکنن همینطور میرن وکال میگیرن حس داشتنو سرحال بودن خیلی مهمه زمان وکال گیری سعی کن زمانی که شوق خوندن داری وکال بگیری حتما امتحان کن صددرصد دلیل همینطور وکال گرفتنو حذف کردن همینه موفق باشی با تشکر از مدیر سایت

بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. آموزشگاه خوانندگی در اهواز