مشکل عدم تمرکز و آرامش در نوازندگی

شروع موضوع توسط MovementX ‏6/5/13 در انجمن گیتار

تاپیک مشکل عدم تمرکز و آرامش در نوازندگی تالار گیتار در persian-music.org.

1. MovementX

MovementX عضو سایت

امتیازات:
    +11 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام
    این مساله ای که میگم شاید مستقیما در مورد خود نوازندگی نیست ولی تحت تاثیر قرارش میده، مطمئن هم نیستم اینجا جوابی در موردش بگیرم.
    من تازه 1 ماه هست کلاس گیتار الکتریک رو شروع کردم و کلاس و استاد خوبی هم دارم خوب هم تمرین میکنم به نظر خودم.
    ولی یک مساله ای که باهاش مواجه شده ام این هست که وقتی استاد ازم تمرین هایی که خواسته بوده رو میخواد بزنم که چک کنه، موقع نوازندگی اضطراب دارم. حالا اگر در این حین خوب بزنم که باز بهتر میشم ولی اگر در این مدت یک جاهاییش رو اشتباه بشم (که خب فکر میکنم تا حدیش طبیغی باشه اشتباه زدن سهوی در این مقطع) اونوقت اضطرابم بیشتر میشه و تمرکزم رو هم از دست میدم و تازه بیشتر اشتباه میکنم و در نهایت همه چیز خراب میشه.
    هفته پیش کلی تمرین کردم- روزی 4 ساعت،ولی وقتی رفتم اونجا همین اتفاق پیش اومد و همه چیز خراب شد، به کلی تمرکزم رو از دست دادم .خودمم غافلگیر شدم چون تو خونه درست میزدم. استادم هم آدم صبور و خونسردی هست و عامل اضطراب من نیست، خودم آدم خونسردی نیستم اصلا.
    خودم ازین موضوع ناراحت و نگرانم میگم اینجوری که نمیشه هر هفته تمرین کنم ولی برم اونجا تمرکزم رو از دست بدم نتونم ارایه کنم به استاد. اینجوری نا امید کننده هست برام که بتونم به موفقیت برسم در گیتار.
    کسی اینجا چنین تحربه ای داشته در حین یادگیری گیتار؟
    روش برخورد با این مشکل چی هست؟ یا مثلا یک روشی چیزی که من توی خونه چنین موقعیت هایی رو شبیه سازی کنم یک جوری در خونه تا بهش عادت کنم.(من تنهایی گیتار تمرین میکنم و کسی دور و برم نیست و غیر از این حالت تنهایی امکان پذیر نیست اینجا )

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  2. vicente

vicente عضو سایت

امتیازات:
    +12 / 0 / -0
    نرم افزار:
    nuendo
    دوست من اضطراب هنگام اجرا یه مسئله کاملا طبیعی و حتی برای نوازندگان مطرح هم وجود داره ولی اگه سعی کنی هنگام زدن قطعات حالا هر چی هست (نت ساده تا ریف های مشکل) این کارا رو انجام بدی وضعیت بهتر میشه !
    از نوازندگی لذت ببر ، قطعات رو حفظ کن، با تمرین کافی سر کلاس برو، از اشتباه زدن نترس

موفق باشی

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  3. MovementX

MovementX عضو سایت

امتیازات:
    +11 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ممنون از پاسخ
    من فکر میکنم اضطرابم از حد نرمال که دیگران در نوازندگی دچارش میشند بیشتره. اونم در یک کلاس خصوصی که قراره فقط برای 1 نفر بزنم.
    تجربه کردم حفظ کردن قطعه تازه ممکنه بدتر کنه کار رو چون وقتی تمرکزم رو از دست میدم قطعه هم از ذهنم میپره توی اون موقع باید به نتهای توی کتاب تکیه کنم. فکر میکنم هر چه به دیدن نت های توی کتاب متمرکز باشم بهتر کمکم میکنه توی این موقعیت ها.
    نگرانم که این علاقه ام و امیدم به یاگیری گیتار و نوزارنده شدن، سر این قضیه از بین بره و این جوری بخواد ادامه کنه به قطع امید برسه... نمیخوام اینطور بشه.

4. heaven-and-hell

heaven-and-hell عضو سایت

امتیازات:
    +87 / 0 / -1
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase, sonar
    سلام. این فقط یه پیشنهاده و من رو بعضی از شاگرد هام استفاده کردم و جواب هم داده، البته آدم با آدم فرق میکنه! ولی امتحانش ضرری نداره. اگه امکانش هست گیتار و آمپ رو ببر تو سالن پذیرایی خونه. حالا اگه میخوای کسی اذیت نشه از هدفون استفاده کن. بقیه ی اعضای خونه به کاراشون برسن، تو هم به تمرینات توجه کن! (البته خودت تا حدی مشکل خودت رو متوجه شدی) از تمرین های جلوی آینه هم میتونی استفاده کنی. موفق باشی.

• خوشم اومد خوشم اومد x 4
  5. siavash78

siavash78 عضو سایت

امتیازات:
    +217 / 0 / -0
    نرم افزار:
    اخوی این مساله طبیعیه کاملا... به طور نرمال شما باید ۳۰ درصد قدرت نوازندگیتون رو موقع درس پس دادن در این مقطع از دست بدین ، توی پذیرایی ! خونه زدن هم فکر خوبیه که دوستمون گفت.
    جدا ازین مساله، شما نباید از حفظ کردن دوری کنید. در واقع هر گاه شما آنقدر زدید و تمرین کردید که ناخودآگاه قطعه رو حفظ کردید آن موقع میشه گفت تمرین شما کافی بوده. مساله را پیچیده نکنید، آرامش داشته باشید و به خودتان حق بدهید که ۵۰ میلیون بار بروید پیش استادتان و کار را خراب کنید و برگردید. این حق شماست (مثل مشروطی که حق دانشجوهاست!)
    اصولا هنر کار مشکل و طاقت فرسایی است. خصوصا هر ه سن بالاتر برود استرس بیشتر میشود! اما اصلا مهم نیست. شما کار درست را بکن، شد که شد، نشد هم نشد!
    (این جمله آخر شوخی بود، میشه گفت نشدن نزدیک به غیر ممکن است.)

6. MovementX

MovementX عضو سایت

امتیازات:
    +11 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ممنون.
    من خونه دانشجویی زندگی میکنم و معمولا موقع تمرین اصلا کسی خونه نیست که بخوام در حضور دیگران تمرین کنم. راه دیگه ای جز تمرین در تنهایی ندارم.
    اون پیشنهاد آینه رو عملی میکنم نتیجش رو بیبینم، کسان دیگری هم این پیشنهاد رو بهم دادند، فکر خوبی هست بنظرم.

این دفعه که رفتم کلاس، نگران بودم که باز مثه دفعه قبل همه چیز بهم نخوره، اضطراب داشتم اول کلاس ولی کاری که کردم به استاد گفتم ممکنه شروع کلاس چند بار اشتباه بزنم "شما سخت نگیرید اولش رو"، بعدش دستم گرم میشه و کاملا درست میزنم. اینو که گفتم کمی خیالم راحت بود که استاد اولش گیر نمیده و تمرین اول رو خوب زدم ( نه بخوبی خونه) بعدش کم کم سر تمرین های بعدی اضطرابم به مرور کم شد و هی بهتر شدم. در کل این بار خیلی بهتر بود و خراب نشد. (ضمنا این بار با آگاهانه تر تمرین کرده بودم خونه)
    این شروع کلاس هست که اضطراب دارم،همه چیز بستگی به اون موقع داره، شروعش رو اگه بخوبی رد کنم اضطرابم هی کم میشه و تموم میشه.

7. bi sarzamin

bi sarzamin عضو سایت

امتیازات:
    +19 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, reason
    من هم همین تجربه رو داشتم .اما بعد به توصیه همون استادم که جلوش مضطرب می شدم گوش کردم و وضعیتم خیلی بهتر شد.
    اول از همه موقع تمرین کردن هم باید تمرکز کرد.
    اجرای قطعات رو توی کلاس آرام و بدون عجله شروع کن. یکی از مشکلات من این بود که میخواستم سریع شروع کنم و این باعث میشد قطعه رو از دست بدم.
    فکر کن کلاس استاد ، اتاق خونه خودته و راحت باش.
    و مهمتر از همه اینکه...... به خودت اعتماد داشته باش ...............

8. siavash78

siavash78 عضو سایت

امتیازات:
    +217 / 0 / -0
    نرم افزار:
    یه چیزی یادم رفت بگم. شما ریتم باکس یا مترونوم داری؟
    این افکت های مدل پایین مثل زوم جی۲ ریتم باکس دارن. واسه هنرجویی که تازه استارت کرده و میخواد اصولی کار کنه از نون شب واجب تره این مساله.
    اگر چیزی نداری که واست ریتم بنوازه و روی اون تمرین کنی بگرد یه نرم افزاری چیزی واسه این کار پیدا کن. یه مترونوم که صداش بلند باشه هم خوبه ولی ریتم باکس همین افکت ها خیلی بهتره.
    میتونی از اینترنت هم یک مقدار ریتم چهارچهارم خام در تمپوهای مختلف دانلود کنی و ریتم ها رو برزی مثلا توی گوشیت، موقع تمرین گوشی موبایل رو با یک فیش به aux آمپ وصل کنی و تمرین کنی. این هم خیلی خوبه. (فقط حواست باشه ریتم خام باشه و مثلا بکینگ تراک کامل نباشه).
    این ریتم رو جدی بگیر. ریتم رو بذار پخش بشه، جلوی آینه بشین، ضرب پا بگیر ... تمرین هات رو در این حالت هر کدوم ۱۰۰ بار بزن. اول با تمپوی نسبتا کم، بعد تمپوی متوسط ، بعد تمپوی بالاتر.
    موفقیت شما رو در این حالت من تضمین کتبی می کنم.

9. MovementX

MovementX عضو سایت

امتیازات:
    +11 / 0 / -0
    نرم افزار:
    من Boss GT10 دارم که اینو نداره. تمرین هام کاملا با مترونوم و حرکت پا هست. CD خود کتاب رو هم دارم و با CD هم تمرین هام رو میزنم. توی سی دی، آهنگ کامل رو پخش میکنه . گیتار میزنه و پس زمینش درامز و اینها میزنه، آهنگ کامله . من هماهنگ با گیتارش میزنم.

این ریتم باکس رو من آخرش نفهمیدم چیه و چیکار میکنه. یک بار دیگه هم گفته بودین. مترونوم نیست بکینگ ترک هم نیست، پس چی کار میکنه ؟! فکر کنم تا کارش رو نبینم هم متوجه نشم.
    انوقت توی بازار قحطی زده ایران گیر میاد؟

- - - - - - - - - -

(سرعت نت کمه نشد اینو جواب بدم)
    حرفهات کاملا درست هست و صدق میکنه. مثلا من خودم هم به این نتیجه رسیده بودم که "فعلا" سر کلاس حدود 70% توانایی های توی خونه ام رو دارم بنابراین طوری تمرین میکنم که با 70% توانایی ام هم بتونم قطعه ها رو درست بزنم سر کلاس. بهتر تمرین میکنم و مثلا تمپوهای بالاتر از چیزی که استاد میخواد رو هم کار میکنم که توی تمپوی پایین تر روان تر باشم. در کل دارم روش و قلق یادگرفتن و تمرین کردن گیتار رو هم روز به روز بیشتر یاد میگیرم، آگاهانه تر تمرین میکنم.
    قطعه ها رو هم همین کار رو میکنم، عمدا حفظ نمیکنم بلکه اینقدر که تمرین میکنم بطور طبیعی و ناخودآگاه به ذهنم سپرده میشه.
    این قضیه خراب کردن، یک جلسه برام پیش اومد و نگران شدم ،جلسه های بعدی تا الان اون مشکل پیش نیومده و اضظرابم رو کنترل کردم.
    اتفاقا به نظر خودم یادگیری و پیشرفت ام در گیتار خیلی عالی هست و استادم هم خیلی راضی هست ازم. یکی دو جلسه این مساله اضطراب حاد شد.کلا میخوام آگاهانه با اضطرابم روبرو بشم و این قضیه رو درست و اصولی حل کنم ( برای کنکور هم همین کار رو کرده بودم و نتیجه گرفتم)
    حالا اگه باز مساله ای پیش اومد در این مورد توی همین تاپیک مطرح میکنم.

10. m_sadegh

m_sadegh عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    پاسخ : مشکل عدم تمرکز و آرامش در نوازندگی

منم اوایل کارم دقیقا همینطوری بودم..کاملا درکت میکنم اصلا انگار منو تو اون زمان توصیف کردی..البته هنوز هم موقع اجرا کمی استرس دارم که اون طبیعیه و واسه همه پیش میاد ..این دیگه هنر نوازندس که بتونه بر اون غلبه کنه و خون سردی خودش رو حفظ کنه
    من فلامنکو کارم اما میتونم چند تا راه حل جادویی بهت یاد بدم که به خودم خیلی کمک کرد
    ببین دوست من یکی اینکه سعی نکن نت هارو حفظ کنی..چون که اینطوری موقع اجرا ناخودآگاه بهت تلقین میشه که شاید چند تاشونو فراموش کردی و باعث استرس بیشتر میشه ..اگه هم اینطوری نشه وقتی در حال نواختن هستی همش باید حواست به این باشه که نت بعدی که قراره اجراش کنی چیه؟ و این باعث میشه که حواستو پرت کنه و از اصل نوازندگی بیوفتی
    پیشنهاد من اینه که جای حفظ کردن نوت با تمرین کافی اون قطعه رو به ضمیر ناخودآگاهت بسپری..یعنی طوری که ناخودآگاه و از روی غریزه دستت بره روی فرتی که باید بره..حالا ازین بعد باید از روی احساست بنوازی و بنوازی
    پیشنهاد بعدیم اینه که صدای سازت رو ضبط کنی یا خیلی بهتر اینه که با دوربین فیلم بگیری و ببری به چند نفر (اگه وارد باشن بهتره) نشون بدی و ازشون بخوای که نظرشونو راجبه کارت بگن یا ایراداتت رو بهت گوشزد کنن..این کارو زیاد انجام بده نه یکی دوبار فقط...در ضمن میتونی از سایت های آپلود ویدئو هم که میشه آنلاین تماشا کرد استفاده کنی و از اهالی اونجا همین درخواست هارو بکنی
    همچنین میتونی چندین بار از دوستان یا اقوام یا حتی همسایه ها دعوت کنی که چند دقیقه تشریف بیارن و یه اجرای آماتوری در حد خودت رو تماشا کنن..مطمئن باش که خوشحال میشن
    پیشنهاد اصلیم هم اینه که واقعـــــــــا به این باور برسی که شما اگه یه اشتباهاتی رو هم داشته باشی هیچ اتفاق خاصی نمیوفته...واسه نوازندگان بزرگش هم اتفاق میوفته چه برسه به منو شما...فوقش معذرت خواهی میکنی و با کمال خونسردی ادامه میدی(اگه هم ناوارد بودن که هیچی به روی مبارک نمیاری چون یا متوجه نمیشن یا فراموش میکنن)...الیته اینم بگم که باعث نشه با تمرین ناکافی اجرا کنی یا بری سر کلاس
    بعضی نکات رو هم بقیه دوستان گفتن که من تکرار نمیکنم
    راستــــــــــــــــــــــی...به هیچ وجه...تاکید میکنم به هــــــــــــــــــیچ وجه از قسمت های سخت تره قطعه فرار نکن یا سعی نکن که زودتر از اون قسمت رد بشی... اتفاقا لج بازی کن و گیر بده دقیقا روی همون قسمتا ..با حوصله و آرامش
    موفق باشی و مطمئنم که میشی چون واست مهمه:smile (70):

11. AliRezA Nasehi

AliRezA Nasehi کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +1,761 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio

درود بر شما دوست عزیز.
    این مسئله کاملا طبیعی هست.
    اکثر هنرجوها این طور هستند.
    مشکل شما از اونجایی ناشی می شه که شما به جای اینکه تمرکزتون رو روی صحیح نواختن بذارید ، روی اشتباه نزدن گذاشتید.
    اگر به شما بگم به استباه نزدن فکر کنید شما به چی فکر می کنید؟
    اما اگر به شما بگم به صحیح نوازی فکر کنید به چی فکر می کنید؟
    این دو مورد ( اشتباه نزدن و صحیح نواختن ) کاملا با هم متفاوت هستن.
    بهتره تمرکزتون رو روی صحیح نواختن بگذارید نه اشتباه نزدن.
    نکته دوم احتمالا شما سریع می نوازید.
    یک از اشتباهات مصطلح نوازندگان نو پا اینه که می خوان آهنگ اون قطعه ای رو که می نوازند همون اول در بیارن .
    این اشتباهه.
    شما باید با سرعت آرام و شمرده شمرده و نت ها رو با کشش های صحیح بنوازید.
    سرعت مسئله ای هست که مرور حل خواهد شد.
    موفق باشید.

12. majdodin

majdodin عضو سایت

امتیازات:
    +171 / 1 / -0
    نرم افزار:
    ableton, reason, StudioOne

به مرور حل خواهد شد!ایشالله برای سرعت دست و تمیز زدن هم سعی کن یه ورزشی مث یوگا /سایاجا یوگا یا زن رو انجام بدی البته این ورزشا برا هدف بهترین شدن در جهان هست 1شک نکن که بهت کمک میکنه دوستان بهترین راهنمایی ها رو کردن من دیگه صحبت خاصی ندارم موفق باشید

13. player

player عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:

سلام دوست عزیز
    من حدود یک سال هست که ویولون میزنم اونم از نوع سنتی که کاملا با ساز شما متفاوت هستش...
    من هم همین مشکل شما رو دارم ... یعنی تو خونه خیلی خوب تمرین میکنم و جلوی استاد نمیتونم یک دهم ، یا شاید یک صدم از اجراهی توی خونه رو داشته باشم...
    جلوی خانواده و فامیل هم اجرا میکنم ، ولی وقتی به استاد میرسم رعشه میگیرم.... آرشه تو دستم میلرزه... گاهی اوقات کم ، گاهی هم خیلی خیلی زیاد.. ولی با این حال هنوز ناامید نشدم و استادم منو درک میکنه .. یک ماه کلاس نرفتم شاید بهتر بشه ولی اصلا به شما توصیه نمیکنم ، الان دوباره دارم ادامه می دم. اگه راه حلی پیدا کردی لطف کن به منم خبر بده...

14. arei

arei عضو سایت

امتیازات:
    +370 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, FLstudio

به نظر من بهترین راه اینه که فرض کنین هیچکس پیشتون نیست و خودتون تنها هستین
    این بهترین راه.

15. dreamsky

dreamsky عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +220 / 0 / -0
    نرم افزار:
    reason, sonar

سلام
    ساز تخصصی من پیانوست ولی من هم این مشکل رو داشتم...خیلی حسه بدی مخصوصا موقعی که کلاس تازه داره شروع میشه....استرس و اضطراب سراسر وجودت رو میگیره.......ترم اول کلاسم به همین منوال تموم شد و برای ترم دوم اصلا خودم باورم نمی شد...تقریبا استرس رو فراموش کرده بودم....فقط باید رو قطعه تمرکز کنی....پیشنهاد میکنم موقع تمرین فکر کنی الان استادت کنارت هست و با این فرض شروع به تمرین کنی.....اوایل شاید تمرکزت رو از دست بدی ولی کم کم عادی میشه.....نکته دیگه اینکه با مرور زمان و تسلط به ساز این حس کم رنگتر میشه....حالا خودت بعدا متوجه میشی....

16. sahda

sahda عضو سایت

امتیازات:
    +6 / 0 / -0
    نرم افزار:

دوست عزیز شما باید اتودهاتون رو جلو هر کس که حاضر بود چند دقیقه به کار شما گوش بده بزنید اگر کسی نبود از کار خودتون فیلم بگیرید تا کم کم استرس کاهش پیدا کند یک کتابی هم خانم کارینا کیمیایی در خصوص استرس در هنگام اجرا نوشته اند که حتما بخونید در خصوص اجرا یک نکته به شما بگم که هرگز حتی در تمرین وقتی غلط زدید از نو شروع نکنید وقطعه رو ادامه بدید چون مغز به این کار عادت میکند نگذارید مغزتون به این شروع مجددها عادت کنه

بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. گیتار زدن و استرس