مشکل ضبط صدای ضعیف میکروفن Rode NT1 KIT

tionrelax

عضو سایت
3/2/20
14
3
3
سلام به همه
یه میکروفن Rode NT1 KIT خریدم به همراه کارت صدا Roland Duo-Capture EX
وقتی صدا ضبط میکنم ، صداش خیلی ضعیفه
طوری که باید اینقدر صدای اسپیکر رو بلند کنم تا صداش شنیده بشه
از این موضوع خیلی ناراحتم و دانشی در این زمینه ندارم ، نمیدونم باید چیکار کنم
نمونه صدای ضبط شده با این میکروفن را در سایت های خارجی شنیدم خیلی باکیفیته
کجای کارم اشتباهه ؟
ممنون میشم راهنمایی کنید که ایراد کارم از کجاست و باید چیکار کنم صداش قوی تر بشه
پیشاپیش از همه متشکرم

pe32_64

کاربر با تجربه
عضو سایت
21/8/11
1,955
2,826
113
تهران
سلام به همه
کجای کارم اشتباهه ؟
ممنون میشم راهنمایی کنید که ایراد کارم از کجاست و باید چیکار کنم صداش قوی تر بشه
پیشاپیش از همه متشکرم
گین رو تا 60 درصدش زیاد کن.
rl.png

Farhood

Capo del clan
21/12/11
3,040
10,084
113
54
.
سلام به همه
کجای کارم اشتباهه ؟
پیشاپیش از همه متشکرم
شما نمونه صدای این میکروفونو از سایتها شنیدی، ولی ما هنوز نمونه صدای مشکل دارِ شما رو نشنیدیم! اشکالی نداره که یه نمونه صدای ریکورد خودت رو اینجا آپلود کنی که دوستان بشنوند تا مشکل رو تشخیص بدن؟

tionrelax

عضو سایت
3/2/20
14
3
3
شما نمونه صدای این میکروفونو از سایتها شنیدی، ولی ما هنوز نمونه صدای مشکل دارِ شما رو نشنیدیم! اشکالی نداره که یه نمونه صدای ریکورد خودت رو اینجا آپلود کنی که دوستان بشنوند تا مشکل رو تشخیص بدن؟

فایل های ضمیمه

• 10.2 مگابایت نمایش‌ها: 10

tionrelax

عضو سایت
3/2/20
14
3
3
اینم همون صداست که با فرمت mp3 خروجی گرفته شده

فایل های ضمیمه

• 1.3 مگابایت نمایش‌ها: 15

pe32_64

کاربر با تجربه
عضو سایت
21/8/11
1,955
2,826
113
تهران
گین رو زیاد کردم ، صداش کمی زیادتر شد اما نه اونقدری که در نمونه صداهای خارجیش شنیدم. این صدایی که فرستادم با گین 60 درصد هست
این با گین چقدر هستش؟ 60%؟
با این که کیفیت صدا درصد زیادیش به کیفیت اکوستیک محیط بستگی داره ولی کیفیت صدا خوب هستش.ولی مشکل اینه که نویز درش هست و گین خیلی پایین هستش.
وفتی که صدای رکورد شده تو برنامه daw رو گوش میدین ، بین 12- تا 24- پیک داشته باشید خوب هستش.گین کارت صدا رو میتونید تا این حد زیاد کنید.
و حتی در میکس میشه بازم بیشترش کرد و از این جهت هیچ مشکلی نیست.
و اینکه نمونه های خارجی ممکنه از پری امپ های بهتر و در شرایط اکوستیکی بهتری بهره برده باشن.

Farhood

Capo del clan
21/12/11
3,040
10,084
113
54
.
گین رو زیاد کردم ، صداش کمی زیادتر شد اما نه اونقدری که در نمونه صداهای خارجیش شنیدم. این صدایی که فرستادم با گین 60 درصد هست
میتونی از پنل جلو و عقبِ آدیو اینترفیست (رولند) دوتا عکس بگیری بذاری اینجا؟ البته وضعیتی رو نشون بده که در اون شرایط ریکورد میکنی.

tionrelax

عضو سایت
3/2/20
14
3
3
این با گین چقدر هستش؟ 60%؟
با این که کیفیت صدا درصد زیادیش به کیفیت اکوستیک محیط بستگی داره ولی کیفیت صدا خوب هستش.ولی مشکل اینه که نویز درش هست و گین خیلی پایین هستش.
وفتی که صدای رکورد شده تو برنامه daw رو گوش میدین ، بین 12- تا 24- پیک داشته باشید خوب هستش.گین کارت صدا رو میتونید تا این حد زیاد کنید.
و حتی در میکس میشه بازم بیشترش کرد و از این جهت هیچ مشکلی نیست.
و اینکه نمونه های خارجی ممکنه از پری امپ های بهتر و در شرایط اکوستیکی بهتری بهره برده باشن.
گین رو روی شصت درصد که فرمایش داشتین قرار دادم
این فایلی که می فرستم نمونه خارجیش هست
نمونه صدای دیگه از همین میکروفن
برای مشاهده لینک‌ها لطفا ورود یا ثبت نام کنید

کیفیت این صدایی که تو این پست گذاشتم با چیزی که قبلا ضبط کردم و براتون فرستادم اصلا قابل مقایسه نیست. از زمین تا آسمون تفاوت هست.

فایل های ضمیمه

tionrelax

عضو سایت
3/2/20
14
3
3

فایل های ضمیمه

pe32_64

کاربر با تجربه
عضو سایت
21/8/11
1,955
2,826
113
تهران
گین رو روی شصت درصد که فرمایش داشتین قرار دادم
این فایلی که می فرستم نمونه خارجیش هست
نمونه صدای دیگه از همین میکروفن

کیفیت این صدایی که تو این پست گذاشتم با چیزی که قبلا ضبط کردم و براتون فرستادم اصلا قابل مقایسه نیست. از زمین تا آسمون تفاوت هست.
صدایی که شما رکورد کردی فقط آروم تر هستش. اگه از نویزش هم صرف نظر کنیم دیگه فرقی نداره .
انگاری مشکل خاصی تو کارتون نیست. باکارت صداهای دیگه هم تست کردید ؟
باید این رو بررسی کنیم که چرا شما با گین پایین رکورد میکنید. خیلی اروم نمیخونید که ؟
اون output رو انتها ببرید.بعد sens رو تا حدی زیاد کنید که چراغ peak روش نشه .
اون وقت یک نمونه صدا بذارید تا ببینیم با چه ولومی رکورد شده ؟

Farhood

Capo del clan
21/12/11
3,040
10,084
113
54
.
با توجه به تصویرها و نمونه صدا، شما مشکل "ضریبِ سیگنال به نویز" داری.
این مشکل به این صورت هست که تمام میکروفونها نویز سفید محیط رو میگیرن، ولی ضریب امپلیتیود صدای ووکال یا ساز در مقابل ضریب اون نویز بقدری بالاست که با یک ولوم خروجیِ متعادل، دیگه صدای اون نویز شنیده نمیشه. حالا وقتی ضریب صدای خواسته (ووکال یا ساز) نسبت به نویز پایینتر باشه، شما مجبوری حجم صدای خروجی رو ببری بالا، که در این حالت صدای اون نویز هم بیشتر شنیده میشه. در واقع میشه همین وضعیتی که شما الآن داری. این تصویر گرافِ فایل شماست:

Untitled-1.jpg

حتماً متوجه فضای خالیِ استفاده نشده هستید. این ریکورد به هیچ وجه نرمال نیست و نشان دهنده ی مشکل جدّیِ سیگنال به نویز هست.
مشکل کم گرفتن گین هم نیست. چون اگر کم میگرفتی، صدای نویز سفید هم به همون نسبت کم ضبط میشد، که اینطور نیست. در واقع حجم صدای نویزِ ضبط شده کاملاً طبیعی هست، ولی حجم صدای مکالمه هست که پایینه. مثل این صدا میده که مثلاً از پشت میکروفون حرف زدی و ریکورد کردی. ویا اینکه از جلوی میکروفون حرف زدی ولی به فاصله ی دو متری از میکروفون قرار گرفتی.

مشکل عجیبیه، چون با توجه به این شواهد، مشکل نه از آدیو اینترفیس شماست و نه از میکروفون. استدلالِ ماجرا هم "حجم صدای نویز" هست که کاملاً درست و طبیعی ریکورد شده. مشکل از "بیرون از میکروفون" به نظر میرسه. یعنی مربوط به زمانی که صوتِ صدای خواسته هنوز به میکروفون نرسیده.

tionrelax

عضو سایت
3/2/20
14
3
3
سلام و تقدیر و تشکر خدمت شما دو عزیز که تو این مدت بهم کمک کردین
الان مشکلم برطرف شده و از این بابت خیلی خوشحالم
نمونه صدا را پیوست کردم
با همین تنظیماتی که الان این صدا رو ضبط کردم ، بارها و بارها این تنظیمات را روی دستگام ست کردم اما به هیچ وجه همچین خروجی بهم نمیداد .
به نظرتون ایراد کار از کجاست ؟ اگر این مشکل دوباره به حالت سابق برگشت چه پیشنهادی دارید ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

فایل های ضمیمه

tionrelax

عضو سایت
3/2/20
14
3
3
با توجه به تصویرها و نمونه صدا، شما مشکل "ضریبِ سیگنال به نویز" داری.
این مشکل به این صورت هست که تمام میکروفونها نویز سفید محیط رو میگیرن، ولی ضریب امپلیتیود صدای ووکال یا ساز در مقابل ضریب اون نویز بقدری بالاست که با یک ولوم خروجیِ متعادل، دیگه صدای اون نویز شنیده نمیشه. حالا وقتی ضریب صدای خواسته (ووکال یا ساز) نسبت به نویز پایین باشه، شما مجبوری حجم صدای خروجی رو ببری بالا، که در این حالت صدای اون نویز هم بیشتر شنیده میشه. در واقع میشه همین وضعیتی که شما الآن داری. این تصویر گرافِ فایل شماست:

مشاهده پیوست 179560

حتماً متوجه فضای خالیِ استفاده نشده هستید. این ریکورد به هیچ وجه نرمال نیست و نشان دهنده ی مشکل جدّیِ سیگنال به نویز هست.
مشکل کم گرفتن گین هم نیست. چون اگر کم میگرفتی، صدای نویز سفید هم به همون نسبت کم ضبط میشد، که اینطور نیست. در واقع حجم صدای نویزِ ضبط شده کاملاً طبیعی هست، ولی حجم صدای مکالمه هست که پایینه. مثل این صدا میده که مثلاً از پشت میکروفون حرف زدی و ریکورد کردی. ویا اینکه از جلوی میکروفون حرف زدی ولی به فاصله ی دو متری از میکروفون قرار گرفتی.

مشکل عجیبیه، چون با توجه به این شواهد، مشکل نه از آدیو اینترفیس شماست و نه از میکروفون. استدلالِ ماجرا هم "حجم صدای نویز" هست که کاملاً درست و طبیعی ریکورد شده. مشکل از "بیرون از میکروفون" به نظر میرسه. یعنی مربوط به زمانی که صوتِ صدای خواسته هنوز به میکروفون نرسیده.
خیلی ممنونم از اینکه برای این حقیر وقت گذاشتید و صدامو بررسی کردید .
اینطور بگم که شما خیلی زیبا درد این میکروفن را به رشته ی تحریر درآوردید قطعا این سطح درک شما ، نشان از سالها تحقیق و تفکر در این زمینه هست.
با توجه به اینکه الان این مشکل برطرف شده ، اگر مجددا به حالت قبل برگشت چه راهکاری بهم پیشنهاد میدید تا انجام بدم ؟

Farhood

Capo del clan
21/12/11
3,040
10,084
113
54
.
الآن این فایل جدیدی که فرستادی درسته. 👍
اینکه چطور مشکل برطرف شده، حدس زدنش دورادور سخته. ولی هرچی بوده قطعاً موجزه نبوده. یک مشکل فنی بوده.
هرچند شاید خنده دار به نظر بیاد، ولی حدس من با توجه به صدای فایل اول که فرستاده بودی اینه که شما میکروفون رو از پشتِ کپسولش استفاده میکردی قبلاً.
به هرحال اینکه الآن دیگه مشکل برطرف شده خوشحالم. 👍
البته هنوز جای اینو داره که با بیشتر گرفتن گین، از فضای خالیِ پهنای باند، باز هم استفاده ی بیشتری بکنی. مثل این فایلی که من این پایین فرستادم.

فایل های ضمیمه

pe32_64

کاربر با تجربه
عضو سایت
21/8/11
1,955
2,826
113
تهران
سلام و تقدیر و تشکر خدمت شما دو عزیز که تو این مدت بهم کمک کردین
الان مشکلم برطرف شده و از این بابت خیلی خوشحالم
نمونه صدا را پیوست کردم
با همین تنظیماتی که الان این صدا رو ضبط کردم ، بارها و بارها این تنظیمات را روی دستگام ست کردم اما به هیچ وجه همچین خروجی بهم نمیداد .
به نظرتون ایراد کار از کجاست ؟ اگر این مشکل دوباره به حالت سابق برگشت چه پیشنهادی دارید ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.
خوشحالم که مشکلت حل شد.
البته اینم بگم که صدایی که اول گذاشته بودید تا 40- پیک داشت که خوب یک مشکل حساب میشد.این نمونه هم تا 30- پیک داره و نویز هم تقریبا محو شده . که خودش یک پیشرفت هستش ولی شما باید جوری رکورد کنی که پیک تا 12- بیاد بالا. این یعنی رکورد صحیح.
شما باید برسی کنی که چرا انقدر ولوم صدای ضبط شده پایین هستش. اگر امکانش هست هر دو میکروفون و کارت صدا رو جدا از هم در جای دیگری تست کنید .
موفق باشید.

آخرین ویرایش:

tionrelax

عضو سایت
3/2/20
14
3
3
الآن این فایل جدیدی که فرستادی درسته. 👍
اینکه چطور مشکل برطرف شده، حدس زدنش دورادور سخته. ولی هرچی بوده قطعاً موجزه نبوده. یک مشکل فنی بوده.
هرچند شاید خنده دار به نظر بیاد، ولی حدس من با توجه به صدای فایل اول که فرستاده بودی اینه که شما میکروفون رو از پشتِ کپسولش استفاده میکردی قبلاً.
به هرحال اینکه الآن دیگه مشکل برطرف شده خوشحالم. 👍
البته هنوز جای اینو داره که با بیشتر گرفتن گین، از فضای خالیِ پهنای باند، باز هم استفاده ی بیشتری بکنی. مثل این فایلی که من این پایین فرستادم.
در رابطه با جهت میکروفن که فرمودید شاید از پشت میکروفن حرف زده باشم ، در اولین تصویری که فرمودید فاصله تون رو نسبت به میکروفن برام بفرستین ، توی تصویر مشخصه که جهت میکروفن را درست گذاشتم ;)
حقیقتا تازه کار هستم و از دنیای موسیقی و صدای وکال و این چیزها هیچی نمیدونم(حتی اینکه فرمودید گین رو بگیرید و از فضای پهنای باندتون بیشتر استفاده کنید )
دو سال قبل خواستم وارد این عرصه بشم که بخاطر صدای نامطلوبی که ضبط میشد باعث شد تا میکروفن رو بذارم تو کارتنش و ازش استفاده نکنم .
الان که مشکل حل شده میخوام استارت این کار رو بزنم
خیلی دوست داشتم تو زمینه ی تنظیم آهنگ ، میکس و مسترینگ ، خوانندگی و این چیزها ، حرفه ای بشم
از شما که سالهاست تو این عرصه قدم برداشته اید و صاحب تجربه اید میخواستم لطف کنید یه مسیری بهم نشون بدید که با طی کردن اون مسیر به بهترین نتیجه برسم.

tionrelax

عضو سایت
3/2/20
14
3
3
خوشحالم که مشکلت حل شد.
البته اینم بگم که صدایی که اول گذاشته بودید تا 40- پیک داشت که خوب یک مشکل حساب میشد.این نمونه هم تا 30- پیک داره و نویز هم تقریبا محو شده . که خودش یک پیشرفت هستش ولی شما باید جوری رکورد کنی که پیک تا 12- بیاد بالا. این یعنی رکورد صحیح.
شما باید برسی کنی که چرا انقدر ولوم صدای ضبط شده پایین هستش. اگر امکانش هست هر دو میکروفون و کارت صدا رو جدا از هم در جای دیگری تست کنید .
موفق باشید.
تشکر از شما بابت راهنمایی هایی که فرمودید
کاری که دیشب فرمودید انجام بدم را به صورت کامل شرح میدم
صدای output را تا آخر زیاد کردم و sens را هم به همون صورت که فرمودید انجام دادم تا اندازه ای که peak روشن نشه و همچنین برای اولین بار ، باطری قلمی فابریکی که به همراه کارتن بهم داده شده بود را در کارت صدا قرار دادم که با روشن کردن کارت صدا لامپ پاور به جای رنگ سبز ، قرمز شد که البته توی دفترچه اش نوشته شده اگر از باطری قلمی استفاده کنید رنگ چراغ پاور قرمز میشه
بعد از حدود ده دقیقه لامپ قرمز پاور دائما خاموش و روشن میشد و بعدش کلا لامپ پاور خاموش شد .
تا قبل از اینکه لامپ قرمز پاور خاموش بشه با ورودی 1 (input 1) یه رکورد گرفتم که مثل قبل بود و بعد از اینکه لامپ قرمز پاور کلا خاموش شد از ورودی 2 (input 2)برای رکورد استفاده کردم که متاسفانه ورودی 2 کلا از کار افتاده بود و اصلا همون صدای ضعیف هم ضبط نمیکرد
منم باتری را از دستگاه خارج کردم گفتم شاید مشکل از باتری باشه که متاسفانه با خارج کردن باتری باز هم ورودی 2 کار نکرد.
تا اینکه امروز خواستم براتون از ورودی یک صدا ، رکورد بفرستم و دیدم صدا با کیفیت شده :smile::biggrin:
پس از اون مجددا از ورودی صدا 2 برای رکورد استفاده کردم که متاسفانه از کار افتاده و اصلا صدایی ضبط نمیشه
تخصص و دانشی ندارم که بدونم نقص فنی از کجا بوده و چه اتفاقی افتاده ولی کل ماجرا همین بود امیدوارم بدرد بقیه بخوره
و الانم ورودی یک کارت صدا خیلی با کیفیت داره ضبط میکنه و این نکته را اضاف کنم که output تاثیری در ضبط صدا نداشت چون در حالت output زیاد و کم رکورد گرفتم و هر دو مثل همدیگه بود.
مجددا تشکر میکنم از وقتی که برای حل مشکلم گذاشتید.