مشکل دیستورت شدن صدای وکال و حرف پ

شروع موضوع توسط lmusic ‏8/8/09 در انجمن Recording ( ضبط صداها )

تاپیک مشکل دیستورت شدن صدای وکال و حرف پ تالار Recording ( ضبط صداها ) در persian-music.org.

1. lmusic

lmusic عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام به همه ی عزیزان در این سایت
    نمی دونم جای درستی این موضوع رو ایجاد کردم یا نه :smile (63):
    یک مشکلی با ضبط کردن صدای خودم دارم
    اولیش این هست که هرچقدر سعی می کنم نمی تونم از دیستورت شدن صدا جلوگیری کنم و همچنین موقع ادای حروفی مثل پ مشکل دارم و موقع ضبط اصلا خوب در نمیاد

من یک کارت صدای m audio 2496 و میکسر behringer 1632 و یک میکروفون معمولی shure دارم
    ورودی هام یک گیتار , کیبورد و میکروفن هست که به میکسر وصل شدن و میکسر هم به کارت صدا

ممنون میشم راهنمایی کنید:smile (31):

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏8/8/09
  2. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    سلام

احتمالا ميكروفون شما ديناميك باشه و معمولا ديناميك ها كمي صدا رو بم تر ميگيرن و همين باعث ميشه كه صداي حرف پ كمي با پاور بيشتري گرفته بشه.
    من به شما پيشنهاد ميكنم كه حتما از پاپ فيلتر استفاده كنين. و يا يه ميكروفون كندنسوري تهيه كنين ميكروفون ها كندنسوري اكثرا گزينه به اسم low cut دارن كه با زدنش ميتونين فركانسهاي بم رو كمتر كنين. و صدا رو بهتر بگيريد. ..البته اينوهم بگم كه بعضي از خواننده ها معمولا در اداي بعضي حروف مثل پ و يا سين و شين شدت بيشتري دارن..
    و اگه موقع ركورد يه كامپرسور هم روي ترك خواننده باز كنين اين مشكل تا حد زيادي برطرف ميشه.
    اما خوب با توجه به اينكه احتمالا كامپرسور سخت افزاري ندارين اين مشكل و هم دارين.
    بايد به خواننده هم در مورد خوندن در فواصل بالا كمي تذكر بدين كه كمي از ميك فاصله بگيره.
    ميتونين در تاپيك سخت افزارهاي استوديوي در مورد كامپرس هاي سخت افزاري بيشتر اطلاعات كسب كنين.

3. Rooz-beh

Rooz-beh عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +146 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio, reason
    سلام خدمت دوستان خوب ال میوزیک و امید جان

این مشکلیه که منم وقتی میکروفن داینامیک داشتم و پول خرید پاپ فیلترم نداشتم باهاش دست و پنجه نرم کردم

امید جان راهنمایی کردن ولی خوب اگه فعلا نمیخای پول خرج کنی ال میوزیک عزیز برای رفع مشکلت این کارا رو انجام بده

اول خواننده رو بزارش پشت میکروفن بگو چندتا "پ" توپ بگه شما گین (gain) رو با این صدا تنظیم کن که دیستور نشه
    بعدش شروع کن به ضبط صدا..

من با Adobe Audition کار میکنم پس واست روش این نرم افزار رو توضیح میدم
    توی Cubase هم با فیلتر کردن فرکانسهای زیر 70 80 شاید جواب بگیری

موقع ادیت مسلما میبینی پ یا ب بازم میزنه ولی خوب ایندفعه دیستور نشده

حالا میتونی پ رو به دو روش اصلاح کنی
    1.گزینه Click/Pop Eliminator
    2.گزینه Noise Reduction

روش اول دکمه Auto Find All Levels رو بزن بعدش Find Threshold Levels Only و بعد Fill Single Click Now رو بزن یکمی سعی و خطا داری ولی بد نیست

روش دوم کلمه پ رو انتخاب کن برو تو پلاگینه نویز ریداکشن کپچر پروفایل رو بزن از نمودار فرکانس 20 تا 70 هرتز رو 100% کن و بقیه رو 100-% کن و OK رو بزن اگه حل نشد Undo کن و فرکانسهای فیلتر شده رو بزرگتر کن 80 90 120 ...

به هر روشی که اصلاح کردی باید Normalize و Hard limiting رو هم اعمال کنی که صدای بهتری بگیری

موفق باشی خدانگهدار

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  4. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    ممنونم از cam2cam_joy عزيز

فقط يه مورد.. يادم اومد كه بگم.
    تمام مواردي كه گفتين ميتونه موثر باشه.
    اما خودم به شخصه اعتقاد دام كه هميشه بايد صدا ها رو جوري گرفت كه حداقل پروسس رو روش انجام بديم.. روشي كه شما گقتين براي دوستمون موثره و مشكلش رو حل ميكنه .. اما يه موردي كه هست اينه كه چرا بايد اين همه پلاگين و پروسس روي وكال قرار بگيره تا به نتيجه مطلوب برسيم.؟
    ميشه با كمي هزينه يه ميك بهتر خريد و اين پروسسها از كار حذف بشه و در نهايت افت كيفيت كمتري هم داشته باشيم. و صدا هم بالطبع طبيعي تر ميمونه.
    در مورد پاپ فيلتر هم كه ميشه با هزارتومن درستش كرد. كه خوب هم جواب ميده.

البته اين نظر شخصي منه و منظورم زير سئوال بردن يا نفي ارسال دوستان ديگه نيست.

باتشكر.

آخرین ویرایش: ‏19/8/09
  5. kamyar

kamyar عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo, wavelab
    گاهي اوقات پ خيلي هم بد نيست و صدا رو طبيعي تر ميكنه (گاهي) بسته به سبك موريك و جنس صداي خواننده

گاهي پ و ش جزو آهنگ هستند
    بشنويد : شهرام ناظري آهنگ پيدا شدم
    هر پ كه ميگه زمين ميلرزه. . ..

6. Light

Light تیم مدیریت وبمستر

شغل :
    آچار فرانسه
    امتیازات:
    +6,477 / 3 / -1
    نرم افزار:
    cubase
    مسئله بد بودنش نیست
    مسئله اینه که کلماتی که کوبیده می شن مثل همین ب ، پ باید سعی کنیم که به بهترین شکل رکوردشون کنیم تا زیبایی کار حفظ بشه و شنونده احساس بدی به ادای این حروف پیدا نکنه
    و البته این موضوع هم بیشتر برای کسانی که تازه خوانندگی رو شروع می کنن پیش میاد که با کسب تجربه بسیاری از مشکلات در خواندن برطرف میشه
    ( استاد ناظری که دیگه بحثشون جداست توقع ندارید که بد اجرا کنن ؟ :d )

7. Hamidreza Mehrfar

Hamidreza Mehrfar مدیر ارشد تیم مدیریت مدیر ارشد

امتیازات:
    +1,575 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    البته به شرطي كه پيك نداشته باشه و حالت ناهنجاري ايجاد نكنه
    حروفي مثل پ و ب و ... موقع خروج از دهان شدت بيشتري نسبت به بقيه ي حروف دارند و با شدت بيشتري به ديافراگم ميكروفن برخورد مي كنند و باعث به وجود آمدن حالتي ميشن كه خودتون هم فرموديد
    پس در درجه ي اول پاپ فيلتر ميتونه شما رو كمك كنه و استفاده از كمپرسور هم ضروري هست

بارگذاری...