مشکل در نوشتن ترانه

شروع موضوع توسط koorosh_kabir ‏30/8/12 در انجمن شاعران و اشعار

تاپیک مشکل در نوشتن ترانه تالار شاعران و اشعار در persian-music.org.

1. koorosh_kabir

koorosh_kabir عضو سایت

امتیازات:
    +351 / 1 / -0
    نرم افزار:
    StudioOne
    سلام
    من یه مشکلی تو ترانه سرایی دارم !
    راستش هر کاری میکنم ، نمیتونم ترانه بگم !!
    حرف واسه گفتن زیاد دارم ها ! خیلی زیاد !
    ولی بیشتر وقتا حرفامو گم میکنم !!
    نمیتونم اونو به روی کاغذ بیارم !!!
    حتی نمیتونم به صورت نثر اونارو بنویسم !!
    این خیلی داره زجرم میده !! از اینکه حرف های زیادی واسه گفتن دارم ولی توانایی وصف اون و اینکه اونو رو کاغذ بیارم رو ندارم !!

از دوستان عزیز خواهش مندم ، بیان و منو راهنمایی کنن و راه کاری چیزی نشون بدن ، شاید تونستم بازم مثل قبل ترانه بگم !!!

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  2. mo-hammad

mo-hammad عضو سایت

امتیازات:
    +568 / 0 / -1
    نرم افزار:
    adobeaudition
    دايره ي لغتتون رو افزايش بديد - شروع كنيد به نوشتن با يك بار و دو بار هيچ كس نويسنده و شاعر نشده بنويسيد و نا اميد نشيد مطمئنن تاثير خودشو ميزاره- مطالعتو رو افزايش بديد مخصوصا در زمينه ي كتب ادبي و اشعار-يه پيشنهاد هم براتون دارم كه ميگيد موضع و حرفام گم ميشه اول همه رو مثل يه داستان رو كاغذ بياريد بعد شروع كنيد رو داستان فكر كردن و براش كم كم كلمات - قافيه ها و... رو شكل بديد شايد در طول يك ترانه مجبور بشيد يك بيت رو بارها ويرايش كنيد
    يا حتي در آخر بخواهيد ساختار كلي شعر رو تغيير بديد - خلاصه اين كه سختيش باعث نيشه نا اميد بشيد - قضبه ي مورچه كه هي از رو ديوار مي افتاد و باز بالا ميرفت. اميدوارم موفق بشيد و موفق بمونيد

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  3. koorosh_kabir

koorosh_kabir عضو سایت

امتیازات:
    +351 / 1 / -0
    نرم افزار:
    StudioOne
    دوست گلم ، من قبلا ترانه میگفتم ولی به دلیل مشکلات فراوان ، 6 - 7 ماهی اصلا ترانه نمینوشتم !
    کتاب هم خیلی زیاد مطالعه میکنم !! در واقع یه مشکلی که دارم اینه که به صورت نوشته و نثر هم نمیتونم بنویسم اونو !!
    حرفام فقط توی ذهنمه !! هر کاری میکنم نمیتونم اونا رو روی کاغذ بیارم !!

4. MOHAMMAD ADHAMI

MOHAMMAD ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +328 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition
    سلام دوست عزیزم.ببین من بخدا نمیخوام مانعت بشم یا بگم نکنی این کار و اما خیلی چیزا اول برمیگرده به ذات و استعداد.اگه قرار بود همه ذاتا فلانی باشن که دیگه خوش به حال همه بود.مثلا خود من دیوونه ی خوانندگی بودم اما وقتی دیدم تواناییش و ندارم با شهامت پذیرفتم و به آهنگگسازی و تنظیم ادامه دادم و توش موفق هستم.این درسته که با تمرین آدم چیزهایی رو به دست میاره اما نه اونقدری که باید.شما تصور کن من اگه میخواستم خواننده ی حرفه ای بشم باید 10 سال تمرین میکردم تااااااا تازه خووب بخونم.چرا؟ چون استعدادش و نداشتم و 10 سال عمرم و گذاشتم واسه تمرینش اما یکی که استعدادش و داره میاد با 1 سال تمرین میشه حرفه ای.چرا؟ چون ضمینش و داشته.پس شما نیاز نیس غصه ی این موضوع رو بخوری دوست خوب و گلم.به یه چیز دیگه روی ببر که میبینی استعدادش و داری.من نفی نمیکنما بخدا اما میگم بجای اینکه تاااا بیای نصف عمرت و بزاری رو تمرین و ترانه سرا بشی بجاش برو ببین تو چی استعداد داری که با چند ماه تمرین بشی چیره دست.البته جسارت نباشه بخدا قصد دخالت نداشتم فقط خواستم یه نظری داده باشم.:smile (73):

5. MKG

MKG عضو سایت

امتیازات:
    +12 / 0 / -0
    نرم افزار:
    جملهای که تو ذهنت داری به زبون بیار بعد بنویس رو کاغذ مهم نیست حتی اگه معمولی بود یخورده دستکاریش کن فعل رو بیار اول و....بعد یه ریتم بهش بده تعداد هجا ها رو تنظیم کن برای قافیه جمله رو نچین اول حرف دلت رو بنویس قافیه خود به خود جور میشه
    یه الگو واسه ترانه درست کن طبق الگو پیش برو
    میسوزم .....بایه شعله کبریت ....پای شبهه و تردید تو این شهر تبعید میشم تنبیه اینجا قافیه تنبیه است و بقیه فقط برای زیبایی بود و این فقط یه مصرع بود
    مصرع میتونه بلند یا کوتاه باشه اما باید بدونی مصرع بعدی باید تکمیل کننده اون باشه
    شعر همیشه جرقه میزنه انقد با کلمات بازی کن تا با این جرقه مواجه بشی

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  6. koorosh_kabir

koorosh_kabir عضو سایت

امتیازات:
    +351 / 1 / -0
    نرم افزار:
    StudioOne
    دوست گلم ، همون طور که گفتم ، من قبلا ترانه میگفتم ! ولی به دلایلی ، 6 - 7 ماهی از ترانه گفتن ، به کلی دور بودم !!
    یعنی اینطور نیستم که بگم میخوام خودمو به زور وارد دنیای ترانه سرایی کنم !!
    در مورد استعداد هم باید بگم : من با چند تا استاد خیلی خوب کشور ، گفت و گو کردم و بلا استثنا ، همگی گفتن : استعداد فقط و فقط 10 درصده توی موسیقی !!
    90 درصد باقی مونده رو 3 چیز تشکیل میده : تمرین - تمرین - تمرین

7. nasrin_ebad

nasrin_ebad ترانه سرا عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +241 / 0 / -0
    درود بر شما جناب کوروش کبیر عزیز
    ضمن اینکه با همه دوستان موافقم ، باید بگم سرودن این نیست که از همون اول همه رو روی کاغذ بیارین . میتونین از یه کلمه شروع کنید و اونو یادداشت کنید . خودتون قبلاً ترانه می نوشتین . پس باید با چند و چون ترانه سرائی هم آشنا باشید . پس لازمه این کار اینه که هر چی توی ذهنتون میاد رو یه جا یاد داشت کنید و بعد از یکی دو هفته دوباره بهش سر بزنید . مطمئن باشید اون موقع اگه روی مود نوشتن باشید ، حتماً میتونید اون موضوع رو ادامه ش بدید . بنظر من خواستن از توانستن است . همین و بس . واستون آرزوی موفقیت دارم .

8. soroush.y

soroush.y

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام دوست خوبم اولین چیز در نوشتن ترانه استعداد و قرار گرفتن در اون حالته بعدش تمرینه . البته قالب ترانه نویسی دشواره شما اول اگه با شعر گفتن شروع کنید موفق ترید مهم نیستش که زیبا نباشن برای این که این کارو تمرین کنید از کلمه ها شروع کنید و کلمات هم قافیه برای خودتون توی یه کاغذ بنویسید و همینجور گسترشش بدید
    موفق باشید

9. tars

tars عضو سایت

شغل :
    موزیک
    امتیازات:
    +210 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, protools
    من اطلاعات زیادی راجع به ترانه سرایی ندارم
    اما میدونم به کسی که موزیک سنتی گوش نمیده نمیشه تار یاد داد ، یا کسی به که آهنگ زیاد گوش نمیده نمیشه گیتار یاد داد ، همین طور مطمئن هستم کسی تا مطالعه فراوانی نداشته باشه نمی تونه ترانه سرای خوبی بشه .
    اما %100 موافقم که خواستن یعنی توانستن
    موفق باشی

10. Atrinaz

Atrinaz عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    پاسخ : مشکل در نوشتن ترانه

با سلام.دوست گرامی پیشنهاد میکنم تمام حرفایی که توی دلت هست رو روی کاغذ بیاری هرچی که هست هرچی که میتونی رو بنویسی بعد اونارو مرتب کنی بر اساس وزن.قافیه و...
    من خودم این روش رو در پیش گرفتم خیلی هم کمکم کرده و اینجوری میشه تمام احساسات درونیت رو کامل بیان کنی

بارگذاری...