مشکل در ترکیب صدا و موزیک

شروع موضوع توسط 14741 ‏31/12/10 در انجمن Recording ( ضبط صداها )

تاپیک مشکل در ترکیب صدا و موزیک تالار Recording ( ضبط صداها ) در persian-music.org.

1. 14741

14741 Banned

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    اقاییون سلام.....یه مشکلی داشتم ...اونم اینه من 3ساله با اف ال اهنگ میسازم ولی تا حالا سعی نکرده بودم روش صدایه کسی رو قرار بدم یعنی کارم این نبود ....حالا چند وقته سعی میکنم این کارو بکنم ولی وقتی کار تمووم میشه و صدا روی موزیک قرار داده میشه مثل اهنگ های دیگه نیست...یعنی صدا واضح نیست یا صدای اهنگ بیشتر از صدای خواننده هست یا صدا بیشتره...در ضمن با ادوب میکس میکنم.....کارت صدامم زیاد حرفه ای نیست مدلشو نمیدونم ولی 80 هزار تومان پولشو دادم...اگه میشه راهنماییم کنین....هر کاریم بگی کردم کاملا به ادوب واردم اما نشد

2. Masoud-A

Masoud-A عضو سایت

امتیازات:
    +280 / 1 / -1
    نرم افزار:
    flstudio, logic, nuendo
    با سلام !
    دوست عزیز در مورد مبحثی که میخواین در سایت مفصل بحث شده که با یک جست و جوی ساده می تونید مطالب خوبی در این رابطه کسب کنید.

ببینید شما زمانی که موسیقیتون رو ساختین و خواستین وکال خواننده رو روی کار قرار بدین باید به چند نکته توجه کنید و البته بسیاری نکات رو یاد بگیرید.
    اولین قسمت اینه که خواننده باید ژوست اجرا کرده باشه و همینطور هماهنگ با ریتم آهنگ باشه ، به قول معروف فالش نخونده باشه و این اولین کاری که باید انجام بدین ! خب امکان داره خواننده جاهایی از کار رو هم فالش اجرا کرده باشه که در این صورت باید صدای خواننده رو به هر طریق ، مثلاً استفاده از نرم افزار Melodyne رفع اشکال کنید.
    در مرحله ی بعد باید کار رو میکس کنید که البته میکس هم خودش قواعد بسیار زیادی داره که یادگیری اونها مستلزم گذاشتن وقت ، مطالعه و کسب تجربه هست - ضمناً این رو هم بگم که در مورد مرحله ی میکس (ومسترینگ) مقالات و نوشته های بسیار زیاد و البته مفیدی در سایت قرار داده شده که میتونه خیلی بهتون کمک کنه و پیشنهاد میدم حتماً اونها رو مطالعه بفرمایید - دقت داشته باشید که اکثر مشکلاتی که ذکر کردین ، بخش عمده ایش به همین مرحله ی میکس بر میگرده.
    در نهایت نوبت به پروسه ی مسترینگ میرسه - این جمله رو هم از یاد نبرید که یک میکس خوب ، نیازی به مسترینگ نداره - شاید این جمله کمی اغراق آمیز باشه اما مطمئن باشید اگر یک میکس اصولی انجام بدین ، مرحله ی مسترینگتون بسیار ساده خواهد بود و ضمناً در این زمینه هم اطلاعات زیادی در سایت موجوده.

موفق باشید.

3. 14741

14741 Banned

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    نفهمیدم یعنی باید چیکار کنم؟....اگه میشه راهنماییم کنین این چیزاکه تو سایت نوشته خیلیه نمیدونم کدومش به کارم میاد............

4. saied2009

saied2009 عضو سایت

امتیازات:
    +30 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase
    دوست عزیز شما میتونی اول این تاپیک رو مطالعه بفرمایید

5. 14741

14741 Banned

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    داداش میخوام مشکلمو از زبونه خودت بشنوم......

6. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    دوست عزیزم.
    برای رسیدن به پاسخ کمی وقت صرف کنید و مطالب رو مطالعه بفرمائید.
    مطمئنا در اونها پاسختون رو خواهید یافت.
    این مطالب ارزش وقت گذاشتن و مطالعه رو دارند.

7. saied2009

saied2009 عضو سایت

امتیازات:
    +30 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase
    دوست عزیز:

همون طور که مسعود عزیز و اقای محبی هم عرض کردن!

مشکل شما رو نمیشه با دو خط نوشته من حل کرد !

مشکل شما ترکیب و کانال کشی صداهاست و این=میکس

شما اون تاپیکی که معرفی کردم رو با حوصله بخون و بعد تمرین کن !!!

البته اگه شما مانیتورینگ نداشته باشی حتما این مشکلات براتون پیش میاد و جای اصلی صدا رو تشخیص نخواهید داد !!!

یا علی

8. 14741

14741 Banned

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    مرسی داداش ولی من 3 دفعه خوندم منظورشو نمیفهمم همش در مورد فرکانس صحبت کرده بود و پینینگ ادوب اصلا پینینگ نداره.....

9. saied2009

saied2009 عضو سایت

امتیازات:
    +30 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase
    دوست عزیز:

در مورد فرکانس ها: اگه شما این ها رو ندونین و کاملا روش مسلط نباشین پن این سه سال چه طوری اهنگسازی میکردین
    در مورد پنینگ ادوب:اقا شما اصلا منظور پنینگ رو نفهمیدین(پنینگ:همون فرستادن صدا در کانال های چپ و راست مانیتورهاست)

و حرف اخر:اگه میکس رو نتونستی یاد بگیری هیچ وقت نمی تونی مشکلت رو حل کنی

10. 14741

14741 Banned

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    گفتم دیگه فقط اهنگ سازی کردم میکس نکردم ....راستی یه چیزه دیگه البته با شرمندگی اقا ایشون گفته بود کیک با فرکانس فلان اسنر با فلان یعنی اول باید کیک رو بزارم تو ادوب فرکانسشو تغییر بدم بعد دوباره بزارم تو اف ال بعد اون موقع استفاده کنم یا وقتی تمام قطعات با اف ال سوار شد بعد بزارم تو ادوب و فرکانسشو تغییر بدم؟؟

11. Masoud-A

Masoud-A عضو سایت

امتیازات:
    +280 / 1 / -1
    نرم افزار:
    flstudio, logic, nuendo
    دوست عزیز در اون مقاله عمل Panning به زبون ساده توضیح داده شده - یعنی تعیین اینکه صدا رو از چه سمتی بشنویم - Left , Right , Center و یا گاهی هم صدا رو از سمت چپ به راست می بریم و یا برعکس !
    البته اینکه فرمودین همه ی اون تاپیک در مورد این عمل صحبت کرده ، کمی بیشتر از یک ذره کم لطفی هست - شما اگر اون تاپیک رو کامل مطالعه بفرمایید و خودتون همون کارها رو تمرین کنید ، شک نکنید که خیلی خیلی براتون مفید خواهد بود.اینکه من اینجا بگم و غیره فایده ای نداره - باید خودت کار کنی و بفهمی.
    من با ادوب کار نکردم اما مطمئناً این برنامه پن رو داره و احتمالاً شما اون رو ندیدین و البته یه پیشنهاد دارم و اونم اینکه از تک تک لاین های پروژتون اکسپورت ویو بگیرید و در اف ال یک پروژه ی جدید باز کنید و تک تک صداها رو وارد اف ال کنید و کار میکستون رو هم همونجا انجام بدین و مطمئن باشید خیلی سادست و کار شما هم آسونتر خواهد شد.
    ضمناً تاکید می کنم که برای انجام یک میکس خوب باید یک وکال خوب داشته باشین - قبل از هرکاری صدای خواننده رو از لحاظ ژوست بودن مورد برسی قرار بدین - یعنی صدای خواننده رو با موزیک هماهنگ کنید - برای اینکار بهترین راه استفاده از نرم افزار Melodyne هست که اتفاقاً آموزش اونهم در سایت موجوده و اگر خودتون خدایی نکرده نتونستید صدای خواننده رو بسازید ، این کار رو به کسی بسپرید که از عهدش بر میادو خودتون تمرین کنید تا روی این کار اشراف پیدا کنید.
    پس از اونکه صدای خواننده هم از این لحاظ قابل قبول شد - همونکاری که عرض کردم انجام بدین ، صداها رو وارد اف ال کنید و طبق نوشته های دوست خوبمون آقای ایمان احمدزاده در تاپیک آموزش میکس عمل کنید.
    باور بفرمایید این تنها پاسخ شماست - یعنی اون چیزی که مطرح کردین راهش میشه اینها - اگر راه حل ساده تری بود حتماً بنده و سایر دوستان می گفتیم خدمتتون.
    شما کمی وقت بگذارید و مطمئن باشید نتیجه می گیرید.
    موفق باشید.

پاسخ :
    دوست خوبم شما می تونی به سادگی اینکارها رو در خود اف ال و با استفاده از پنجره ی میکسر انجام بدی.
    ابتدا کل موزیکت رو در اف ال بساز و بعد از تک تک لاین هات اکسپورت ویو بگیر و دوباره لاین های ویو رو وارد اف ال کن (از طریق اودیو کلیپ) و در اونجا کار میکس و مستر رو طبق تاپیک آموزش میکس پیش ببر.
    اگر سوالی بود در خدمتم.

12. 14741

14741 Banned

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    همچنین میخواستم یه کاری کنم که اگه فاصله ی هدست با گوش ما 5 سانته وکال تو فاصله ی 4 سانتی شنیده بشه و موزیک از پشت اون یا تو فاصله ی3سانتی شنیده بشه...

13. 14741

14741 Banned

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    در هر صورت ممنون ببخشید اذیتتون کردم....

14. 14741

14741 Banned

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    این اکسپورت ویو گرفتن چه فایده ای داره؟؟؟؟؟؟؟؟؟

15. saied2009

saied2009 عضو سایت

امتیازات:
    +30 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase
    عزیزم اهنگسازی فقط ساختن چند تا درام و ملودی نیست

هر وقت همگی این موارد پایین رو تونستی به خوبی یاد بگیری انوقت تازه اول کار هستین

1.سبک(تم موسیقی)
    2.ملودی
    3.ریتم
    4.هارمونی
    5.شعر
    6.تنظیم
    7.سازبندی
    8.ساختار اهنگ
    9.اجرا
    10.میکس
    11.مسترینگ

در اخر میکس و مسترینگ رو به دلیل اینکه یکی از اصلی ترین مراحل هست با رنگ دیگه نشون دادم

پس وقتی شما میکس و مستر رو نمی دونین اهنگساز هم نیستین(البته برادرانه گفتم)

16. saied2009

saied2009 عضو سایت

امتیازات:
    +30 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase
    و در مورد این:

برای عمق دادن صدا شما میتونین با کم کردن صدا و یا با افکت های بر پایه زمان(مثل delay و reverb) به صدا عمق بدین

و اکسپورت ویو گرفتن هم(البته من این کار رو نمیکنم)برای اسفاده بهینه تر از cpu و رم هست

17. 14741

14741 Banned

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    راستشو بخوای من دست تنهام یعنی تو این سه سال حتی کسی یه کیکم برام سوار نکرده هرچی بوده خودم یاد گرفتم با حد اقل امکانات ....اگه مثل شما یه استدیو 20 میلیونی داشتم اون وقت میکسو مستر رو نمیدونستم چیه اون وقت یه چیزی نه حالا....تا حالا به فکر تنظیم نبودم وگر نه میکسو مسترم تا حالا یاد گرفته بودم...راستشو بخوای چون اعصاب خورد کنه و هیجانی نداره حال نمیده...نرم افزار یا سی دی یا کلیپی ندارین که همین گفته هاتونو تصویری نشون بده با هر نرم افزاری........

18. Masoud-A

Masoud-A عضو سایت

امتیازات:
    +280 / 1 / -1
    نرم افزار:
    flstudio, logic, nuendo
    اکسپورت ویو توسط اساتید میکس و مستر تاکیید میشه.
    یعنی بهترین حالت اینه که ابتدا موزیک رو بسازید و سپس هرچه ساختین رو تک تک به ویو تبدیل کنید و در عمل میکس و مستر روی فایل های ویو کار کنید (چون همه ی پردازش ها روی ویو انجام میشه - بعنوان مثال دیدین ویو یک صدا رو باز می کنند و اون رو ادیت میکنن...)
    در نهایت این روش حرفه ای هست و بهترین نتیجه رو میده.

دوست گرامی ممکنه یکسری از دوستان استودیو داشته باشن و یا ممکنه برخی ها (مثل من) حداقل یه سری تجهیزات اندک داشته باشن - اینها مهم نیست و مهم اینه که کار رو بلد باشیم و با کمترین امکاناتمون بهترین کارا رو انجام بدیم - این ارزش داره - اینکه از داشته های اندکمون نهایت استفاده رو انجام بدیم - درسته برخی دوستان در همین سایت استودیو های هزینه بری هم دارند اما کارشون رو هم خوب بلدن - اگر بهترین تجهیزات رو هم داشته باشی اما نتونی باهاشون کار کنی فایده ای نداره ! مطمئن باش اغلب دوستان هم تجهیزات اندکی دارن اما کار بلدن.
    موفق باشی.

ضمناً آقا سعید یک نکته رو لازم میدونم خدمت شما دوست عزیزم عرض کنم و اونم اینه که تا حدی این دوستمون حق دارن - آهنگسازی و تنظیم یک هنر علمی هستند و میکس و مسترینگ یک رشته ی کاملاً مهندسی (مهندسی صوت) البته این هم خودش یک نوع هنره اما خب شما اگر تنظیم کننده های حرفه ای رو در کشورهای غربی برسی کنی میبینی یک نفر فقط کارش آهنگسازی و تنظیمه و بعد از اینکه کارای مربوط به این مقولات رو انجام داد ، کارو برای میکس و مستر به یه مهندس صوت میسپره و البته به قول شما نمیشه که یک آهنگساز از میکس و مستر چیزی ندونه و باید اطلاعات جامع داشته باشه و بنده هم نخواستم بگم این دو عمل از هم جدا هستند اما خب ممکنه یه نفر صرفاً آهنگساز باشه نه مسترکار.
    البته ناراحت نشی از من آقا سعید - این مطلب به ذهنم رسید و عرض کردم.
    با تشکر.

19. saied2009

saied2009 عضو سایت

امتیازات:
    +30 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase
    مسعود جان این چه حرفیه(مگه من از تو ناراحت میشم)

در مورد اون مسله شما استادی و درست می فرمایید و اصل قضیه همینی هست که شما میگین(به زبون ساده اهنگساز به کسی گفته میشه که ملودی رو میزنه)

ولی این دوستمون خودش همه کارش رو میخواد انجام بده.چون الان به مرحله رکورد وکال رسیده پس قصد داره میکس و مستر رو خودش انجام بده

در هر صورت اگه من اشتباهی کردم ببخشید

20. Masoud-A

Masoud-A عضو سایت

امتیازات:
    +280 / 1 / -1
    نرم افزار:
    flstudio, logic, nuendo
    نه دوست من اشتباه نکردین که !
    من این به ذهنم رسید و گفتم مطرحش کنم.

این دوستمون هم اگر مطالب رو بخونه و کمی هم وقت بزاره برای کار حتماً مشکلشون حل میشه و راه میفتن.
    جناب
    14741 شما مطالعاتتون رو شروع کنید و هر سوالی در هر مرحله ای پیش اومد در قسمت مناسب سایت مطرح کنید و از اینکه به جواب و نتیجه میرسید اطمینان داشته باشیذ.

موفق باشید.

بارگذاری...