مشکل در اوج گرفتن صدا

شروع موضوع توسط hasty.99 ‏12/6/14 در انجمن گفتگوی عمومی درباره خوانندگی

تاپیک مشکل در اوج گرفتن صدا تالار گفتگوی عمومی درباره خوانندگی در persian-music.org.

1. hasty.99

hasty.99 عضو سایت

امتیازات:
    +10 / 0 / -0
    سلام .... من جدیدا فهمیدم که یه مشکل خیلی مهمی توی خوندن دارم اونم اینه که جاهایی که آهنگ اوج میگیره من صدام خود به خود زیر میشه !!
    فکر میکنم مشکلم از روی عادتم باشه !! من الان 18 سالمه وقتی 13 سالم بود تا 14 یا 15 خیلی به خوانندگی گیر داده بودم و تمرین میکردم ولی یه مشکل داشتم اونم این بود که من باید توی خونه میخوندم یه جورایی برای ناراحت نشدن پدر و مادرم و مخصوصا همسایه ها و شایدم خجالت آروم میخوندم و جاهایی که داد میزد و من خفه داد میزدم یعنی یه جورایی زیر میرفتم و فکر میکنم همین عادته که برام مونده و الان برام دردسر بزرگی ایجاد کرده !!

مشکل دیگه ای هم که دارم اینه که وقتی تنها میخونم خیلی بهتر میشه ولی جلوی حتی یه نفر هم خجالت میکشم !! مثلا امروز برای خواهرم خوندم ... من و خواهرم خیلی به هم نزدیکیم اولش استرس نداشتم ولی تا میومدم بخونم استرس میگرفتم و صدام میلرزید !!

کسی نمیدونه برای این دو تا مشکل باید چیکار کنم ؟؟

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  2. AliRezA Nasehi

AliRezA Nasehi کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +1,760 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    درود بر شما.
    خب مشکل شما همون طور از گفته هاتون پیداست از کمبود اعتماد به نفس ناشی می شه و این مسئله در بین خوانندهای تازه کار کاملا طبیعیه و هیچ غیر عادی بودنی درش وجود نداره.
    بهترین راه حل به اعتقاد من برای شما کلاس هست.
    کلاس آواز، صداسازی یا سلفژ می تونه کمک کنه.
    وقتی کلاس برید اعتماد به نفس تون بالا می ره و حستون نسبت به صداتون بهتر می شه و دیگه اون عامل بازدارنده که در ناخودآگاه به شما می گه : "آروم بخون شاید صدای بلندت باعث آزار کسی بشه." از بین می ره.
    مطمئن باشید.
    اگر به کلاس آواز مثل اکثر دختر خانوم ها دسترسی ندارید پیشنهاد من مطالعه ی کتاب "صدای خود را آزاد کنید" هستش.
    موفق باشید.

3. hasty.99

hasty.99 عضو سایت

امتیازات:
    +10 / 0 / -0
    درسته حق با شماست ولی من فکر میکنم مشکل از کمبود اعتماد به نفس کمی بیشتره !!
    امروز که داشتم میخوندم فقط خودمو خواهرم بودیم و تو اتاق هم بودیم برای همین حتی یه درصد هم به این فکر نکردم صدام باعث آزار کسی بشه و سعی میکردم آزادش کنم ولی ناخودآگاه زیر میشد ! مخصوصا وقتی میخوام موزیک یه خانوم رو بخونم که اصلا دیگه زیر میشه انگار میخوام صدامو شبیه طرف کنم ولی اصلا قصدم این نیست !!
    تصمیم گرفتم تموم سعی خودمو بکنم ولی یه سری جاها خونده بودم که اگه اشتباه تمرین کنید ممکنه آسیب های جبران ناپذیر به حنجرتون بزنید و بخاطر همین کمی ترسیدم !! یعنی امکانش هست که برای تمرین کردن که صدام اوج بگیره هنجرم خراب شه ؟؟

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  4. yosaef

yosaef عضو سایت

امتیازات:
    +9 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, reason
    مشکل خجالت کشیدن چیزه خاصی نیست و به سادگی حل میشه! فقط کافیه چندمرتبه تو جمع چشمات و ببندی و بخوانی بار اول استرس زیاد خواهی داشت روز سوم مجدد تکرار کن! هر 3 روز یک بار در 5 مرحله! در مرحله ی پنجم با چشمانی باز این کارو انجام بده! به مرور دیگر استرس نخواهی داشت!
    در مورد اوج این بستگی به رنج صدات داره!
    موردی که گفتید ممکنه عادت باشه یعنی زمانی که موزیک به بخش تاکید می رسه شما چند اکتاو پایین تر می خونید به جای اینکه یک اکتاو بالاتر بخونین!
    در این مورد شما یک موزیک پلی کنید و با خواننده هم خوانی کنید به جای تاکید که رسید شما از ولم صدای خوانندی اصلی بالاتر برید! ولی نه اینکه به حنجره ی خود آسیب بزنید از هیچ چیز نترسید و خجالت نکشید به مدت 10 روز این روش را تکرار کنید بعد این مراحل حال همان آهنگ را بی موزیک بخوانید بی شک به نتیجه ی خوبی خواهید رسید
    نکته : با موزیک هم سطح صدای خود تمرین کنید

5. AliRezA Nasehi

AliRezA Nasehi کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +1,760 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    ببینید این بحث بیشتر از اینکه یه بحث موسیقیایی باشه به نظر من روانشناسی هست.
    ذهن ما از دو ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه تشکیل شده.
    ضمیر ناخودآگاه ما تسلط زیادی روی خودآگاه ما داره.
    در ضمیر ناخودآگاه اکثر یا همه ی ما یه ترسی از فریاد زدن وجود داره و این ترس احتمالا ریشه در کودکی ما داره.
    اما حقیقت اینه که با اندکی کار اصولی و تعلیم درست می شه برنامه ریزی گذشته ی ذهن رو تغییر داد.
    این حرف که تمرین اشتباه به حنجره آسیب می زنه درسته اما این که ما با این باور دچار ترس و وسواس بشیم خیلی خیلی بدتر و ما رو از رسیدن به رویای شخصیمون باز می داره.
    پس بهترین راه تعلیم دیدن پیش یک فرد با تجربه اس.
    کتاب "صدای خود رو رها کنید" از "راجر لاو" کتابی هست که می آد روی ذهن شما و تغییر این باور کار می کنه.
    موفق باشید.

آخرین ویرایش: ‏12/6/14
  6. yosaef

yosaef عضو سایت

امتیازات:
    +9 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, reason
    نمی خوام وارده بحث سلفژ و تصنیف خوانی بشم! شخصی که به خواننده شدن فکر می کنه باید در ابتدا به اجرای لایو فکر کنه به اینکه فردها باید جلوی صدها نفر اجرا داشته باشه!!! 1 یا 2 نفر که دیگه چیزی نیست!
    یک خانمی چند سال پیش دقیقا مشکلات شما رو داشت با صدایی بسیار زیبا اولین پیشنهاد بنده سلفژ بود بعد از طی کردن مراحل سلفژ مشکلات ایشون کاملا حل شد.
    وقتی جلوی استاد تمرین می کنید به مرور ترس و استرس ازبین خواهد رفت

7. Sarah B

Sarah B عضو سایت

امتیازات:
    +90 / 0 / -0
    سلام
    منم دقیقا همین مشکل تو رو داشتم!! خجالت کشیدن!!!
    میدونی باید چیکار کنی؟
    کافیه فقط یه بار!!!! وقتی همه خونوادت خونه ن در اتاقتو ببندی بیای و آهنگتو بخونی!! میدونم!!! خیلی آدم خجالت میکشه! ولی امتحانش کن! بهت قول میدم نه تنها موجب آزار هیشکی نمی شی بلکه اونا هم خوششون میاد !!!
    هیچ اتفاقی نمیوفته!!!!! بهت قول میدم!!! بعدش به خودت میخندی که چرا بیخودی خجالت می کشیدی! من خودم تو این کار تجربه دارم!!!هه هه هه!
    در مورد اوج گرفتن صدا هم فقططططططططططط باید نمرین کنی!!!!!!!! باید هروز تمرین کنی و اگه امکانش هس حتما برو کلاس! نتونستی هم خودت تمرین کن! مطمعن باش تمرین کلیده موفقیته!!!
    خب دیگه اینا تجارب من بودن! امیدوارم کمکت کنن! موفق باشی

8. Sarah B

Sarah B عضو سایت

امتیازات:
    +90 / 0 / -0
    تازه!!! مگه صدا چقددددددد میتونه بلد باشه که باعث آزار همسایه ها شه؟؟؟ خخخ منم بعضی اوقات وقتی بلند میخونم همین فکرو میکنم!!!هه ههه! میگم حالا میان در میزنن میگن وای سارا دیوونه مون کردی!!!!هه هه!!! ولی باور کن چند روز که بلند بخونی اونم وقتی همه خونن خییییلی راحت خجالتت از بین میره!!! من از وقتی که دوازده سالم بود تا حالا که هیفده سالمه عاشق خوندن بودم! تنها چیزیه که واقعا عاشقشم و وقتی انجامش میدم احساس میکنم خیلی آروم شده م...اشتباه منو تکرار نکن رفیق! من نمیدونم صدات خوبه یا نه! ولی اگه مثل من خوندن تنها کاریه که دوسش داری خجالت کشیدن رو بزار کنار! برو! برو بخون!!!! برو کاریو که دوس داری انجام بده1 یعنی چی خجالت میکشم؟؟؟/یعنی چی؟؟؟؟؟؟؟؟؟ خجالتو نابود کن!!! مگه چقد زنده ایی؟؟؟؟/ دنیا دو روزه!!! نزار خجالت کشیدن مانع کاری بشه که عاشقشی!!!! مهم اینکه آدم همیشه کاریو بکنه که عاشقشه! پس اگه واقعا و جدی جدی این کارو دوس داری برو طرفش!!! به خدا تا چشم رو هم بزاری می گذره! می گذره خیلی هم تند می گذره... آدم نمیتونه باور کنه...باید زندگیو رو طوری گذروند که بعدا پشیمون نشیم! اینارو فقط واسه این گفتم که بدونی نباید بزاری هیچ چیزی مانعت بشه! امیدوارم تونسته باشم کمکت کرده باشم!!! موفق باشی!!!

آخرین ویرایش: ‏12/6/14
    • خوشم اومد خوشم اومد x 3
  9. poorya nadery

poorya nadery عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +677 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    دقيقا زدي تو خال:)
    بله امروزه از ترس همسايه بايد اروم بي صدا بخوني حتي اوج صدات رو يا با حنجره دوم
    يا به قول خودتون خفه يا فيلتر شده بخونيد كه اين باعث ميشه اصلا ندونيد پاور صدا چيه
    و كم كم عادت كنيد كه بالاها رو با قدرت و شدت كم اجرا كنيد اين تا جاي عادت ميشه
    كه اگه براتون كنسرت هم بزارن داد نمي زنيد و باز فكر مي كنيد كه الان يكي مياد رو سن مي گه
    اروم تر بچمون خوابه مگه .......
    بهترين راه براي حلش اينه كه برعكس اين مورد رو انجام بديد يعني داد بزنيد
    اما كجا؟
    مي تونيد كوه بريد استديو و...
    چون تنها راهشه مثه اين كه به يه بچه كه تمرين دوچرخه سواري نداشته بگي بيا اين دوچرخه رو ببر بينم:mad:
    بچه هم كه :eek:
    يعني تا تمرين نكنيد گامهاي بالا رو درست نمي خونيد اين يه واقعيت
    الان شما هيچ تمرين نمي كنيد يعني جاش رو نداري داري تمرين معكوس رو هم مي كني
    يعني دار غلط تمرين مي كني كه ديگه اصلا تمرين نكني بهتر تا هي صدات رو خفه كني
    اما در مورد ترستم اينجا يه سر بزن

10. amirbidad

amirbidad عضو سایت

شغل :
    استدیو
    امتیازات:
    +6 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    درود بر شما هنگام اجرایی که استرس دارید نا خداگاه نفستونو داخل ششها و دیافراگم نگه میدارید حتی موقعی که فکر میکنید چی میخواهید اجرا کنید همین باعث میشه اکسیزن کمتری به قلب برسه برای همین قلب شروع به تپش بیشتری برای دریافت اکسیزن میکنه و جریان خون تند تر حرکت مکنه در نتیجه تعریق بوجود میاد و دیافراگم سفتتر میشه و این خودشو در موقع اوج خوندن بیشتر نشون میده و دو تا راه حل داره اگه بدرد میخوره توضیح بدم

11. koorosh_kabir

koorosh_kabir عضو سایت

امتیازات:
    +351 / 1 / -0
    نرم افزار:
    StudioOne
    به احتمال زیاد صدای شما از توی رزونانس درستی که باید خارج بشه نمیشه و از ته گلوتون صدارو خارج میکنید و همین باعث میشه گاهی صداتون بلرزه و مخاطب احساس کنه شما ترسو هستید
    صدا باید از توی رزوناس های پشت بینی و پیشونی احساس بشه !
    اینکه چطوری صداتونو بیارید داخل اون رزونانس ها ،نیاز هست تمرینات خاصی رو انجام بدید که اول اون رزونانس هارو درک کنید و جاشونو پیدا کنید تا بعد که فهمیدی کجا هستن ،بتونید صداتونو بیارید اونجاها !
    باید کلاس آواز برید تا این چیزهارو بهتون آموزش بدن ! فکر نمیکنم به صورت خودآموز بتونید آواز یادبگیرید !
    اگر باز هم سوالی بود در خدمت هستم و اگر خواستید میتونم چندتا تمرین بهتون معرفی کنم تا اون رزونانس هارو فقط کمی درکشون کنید ..
    موفق باشید ..

آخرین ویرایش: ‏15/6/14
  12. koorosh_kabir

koorosh_kabir عضو سایت

امتیازات:
    +351 / 1 / -0
    نرم افزار:
    StudioOne
    قطعا اگر جای صداتونو پیدا کنید ،بدون هیچ فشار و آسیبی میتونید نت های وحشتناک بالایی رو بخونید
    البته نت های بالا به عقیده خیلی ها وحشتناک هستن ولی اصلا اینطور نیست و من برای اینکه منظورمو برسونم که تا چه حد میشه نت های بالارو خوند از اون کلمه استفاده کردم ..

13. koorosh_kabir

koorosh_kabir عضو سایت

امتیازات:
    +351 / 1 / -0
    نرم افزار:
    StudioOne
    یه چیزی هم بگم !
    توی موسیقی همیشه دینامیک که ثابت نیست
    خیلی جاها باید فورته (قوی) بخونی و خیلی جاها پیانو (ضعیف)
    پس اگر پیانو میخونید اصلا جای نگرانی نداره !
    چون جاهایی از قطعه رو احتمالا باید اینطوری بخونید
    از پیانو خوندن تا رسیدن به فورته خوندن کار نسبتا آسون تریه تا بر عکسش
    من دقیقا برعکسشو مشکل داشتم ! هرگز نمیتونستم پیانو بخونم !!
    خیلی سخته وقتی عادت کردی فورته بخونی ،بعد بهت بگن مجبوری این قسمت رو پیانو بخونی !
    ولی من با پیدا کردن جای اصلی صدام ،الان هر دوتاشم میتونم اجرا کنم !
    پس هیچ جای نگرانی نداره !

آخرین ویرایش: ‏15/6/14
  14. MAHSA GH

MAHSA GH عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    منم همین مشکل را دارم تازه ما تو اپارتمان هستیمD:
    ولی فکر کنم تمرین برات خوب باشه من که دارم اینکارو میکنم...
    حالا خوبه خواهرت گوش میده من که هیچکس نیست براش بخونم برای خودم میخونم:)

15. hasty.99

hasty.99 عضو سایت

امتیازات:
    +10 / 0 / -0
    دوستای گلم ..... مرسی از کمکتون .... مشکلم حل شد !!:D
    انقدر طی این مدت تمرین کردم که بالاخره صدای واقعیم رو پیدا کردم ... الان حتی وقتی آهنگ یه خانم رو میخونم که صداش در حد خواننده ها ی اپرا زیره دیگه صدام زیر نمیشه و صدای خودم میمونه !! :)
    بازم ممنون ;)

16. تامران

تامران عضو سایت

شغل :
    ههههههنننننننننررررر
    امتیازات:
    +13 / 0 / -0
    دوست گرامی من
    برای اوج خواندن تمرین نیازاست اگرصدای شما ذاتی دارای تن بالا نباشد.حقیربه هنرجوها توصیه میکنم اول کاربا دیافراگم رایادگرفته بعدخودرامحک بزنند.باید بدانیم حنجره تنها برای قسمت کردن شدت صوت است .من بهت پیشنهادمیکنم ابتدا فسه خوانی راتجربه کنی2باخواننده هایی که وسعت صدادارند نخوانی دنبال رنج صدایی خودت باش3کلمات دراوج خواندن خیلی مهم است که بسته به نظرآهنگسازوناظرضبط دارد4ازتحریرهایی که دراوج استفاده میشودتا وقتیکه برایت خواندنش عادی نشده بپرهیز5صبحها قبل از خوردن چیزی سعی کن بعدازنرمش حنجره وگلو بخوانی عمومن دهان برای خواندن صبح سخت بازمیشود
    شرمنده اگرجسارت میکنم پیش استادان نظرمیدم همه تجربه 30 سال کاراست اما هنوزهنرجوهستم ومیآموزم.درضمن تازه واردم وازمحل کارمینویسم امیدوارم بتوانم مسمرثمرواقع شوم
    صدایتان گیراوماندگار
    پایدارباشید
    تامران هامون

17. koorosh_kabir

koorosh_kabir عضو سایت

امتیازات:
    +351 / 1 / -0
    نرم افزار:
    StudioOne
    دوست عزیز قصد جسارت ندارما ولی شما که این همه تجربه و غیره دارید چطور نمیدونید خانوم ها چیزی به نام صدای فوسه یا فالستو ندارن و این صدا (که به معنای صدای ساختگی و دروغین هست) مخصوص آغایون هست برای تقلید صدای خانوم ها ؟!!!!!

18. تامران

تامران عضو سایت

شغل :
    ههههههنننننننننررررر
    امتیازات:
    +13 / 0 / -0
    من برای همه نوشتم بعدش هم خانمها هم فالستودارند اما بصورت آوایی ودرمدهای مختلف میخوانند توجه شماروبه گروه های کرمختلف واوانگاریهای کلاسیک ارکسترهای سنفونیک دارای کرال جلب میکنم البته که همه آقایون نباید تقلید کنند خصوص انهایی که صدای چپ کوک بقول ما ایرانیها دارند.امروزه موسیقی جلوترازقواعدتئوری خوددرحال حرکت است اگربخواهیم اکادمیک جلو برویم خیلی ازنواختن ها ی نامتعارف سازها غلط است .البته بنده هنوزهنرجوهستم وسوادانچنانی ازموسیقی ندارم.بحرحال متشکرم ازنکته بینی شما

19. koorosh_kabir

koorosh_kabir عضو سایت

امتیازات:
    +351 / 1 / -0
    نرم افزار:
    StudioOne
    دوست عزیز خانوم ها چیزی به نام فالستو ندارن ! فالستو مخصوص آقایون هست که به وسیله ی اون میتونن صدای خانوم هارو تقلید کنن که یک صدای ساختگی محسوب میشه ..
    توی گروه های کر هم آغایون از تکنیک فالستو استفاده میکنن نه خانوم ها ..
    موفق باشید ..

20. f.n

f.n

شغل :
    آهنگساز،تنظیم کننده،صدابردار،تهیه کننده موسیقی
    امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, logic, protools
    برادر فلستو یا فسه خوندن برای خانم ها هم هست و به معنی غیر طبیعی خوندن هست
    به صدای سلندیون یا گوگوش توجه کنید در بعضی از کارها متوجه میشید! صدا از هد وویس یا سخت کام میره به سمت نرم کام یا میدل وویس

بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. سلفز صدا در خواندن در استادیو

,
  2. فسه خوانی

,
  3. مشکل خواندن نتهای بالا در سلفژ

,
  4. آواز خواندن در اوج,
  5. نحوه خواندندن دراوج,
  6. اوج گرفتن در خواندن