مشکل در اجرای ملودی

شروع موضوع توسط saw2011 ‏6/9/11 در انجمن گیتار

تاپیک مشکل در اجرای ملودی تالار گیتار در persian-music.org.

1. saw2011

saw2011 عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام:smile (35):
    چطورید
    یه مشکلی هنگام زدن ملودی دارم و اینکه صدای نت قبلی هنوز هنگام زدن نت بعدی می شنوم.
    مگه نباید وقتی زمان هر نت که تموم شد ساکتش کنم. ولی نمی دونم چجوری؟:smile (74):
    وقتی از تکنیک آپویاندو استفاده می کنم از دست راست برای خفه کردن سیم استفاده می کنم ولی بازم صداهای قاطی می شنوم.
    چه تکنیکی برای خفه کردن هست؟ دست راست یا چپ؟

2. Harmony

Harmony عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +581 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    اگه تصویری از نتی که میگین رو دارید قرار بدید تا بشه روش بحث کرد.چون گاها این مورد خواسته ماست و گاهی نباید این طور باشه.و دیگه اینکه سیم ازاد باشه یا نتهای روی دسته گیتار.

3. محمد سعید صمدی

محمد سعید صمدی عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +217 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason
    ممکنه شما توی نتتون سیم یکو آزاد می زنین و بعد از اون سیم دو رو و روو به بالا ... اینجور صداش میمونه ... جناب هارمونیه عزیز درست میفرمایند شما لطف کن عکس نت رو بذار تا بشه نظر درست رو داد...:smile (46):

4. saw2011

saw2011 عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    مرسی
    مثلا تو این قطعه جایی که مشخص کردم وقتی نت سل رو اجرا می کنم بعد فا رو می گیرم. سیم 3 هنوز می لرزه و وزوز می کنه.

فایل های ضمیمه:

• مشکل در اجرای ملودی-IMG00117.JPG
      IMG00117.JPG
      اندازه فایل:
      466.2 KB
      نمایش ها:
      12
  5. NinetyNine

NinetyNine عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    دوست عزیز نباید چنین اتفاقی بیوفته ؟! من این قطعه رو خیلی وقته زدم و الان هم که زدم مشکلی نداره . . . شاید خیلی محکم پیک میزنید وگرنه اصلآ نیازی به سکوت نداره با دست راست . . . نباید محکم پیک بزنید البته باید توجه کنید که وقتی دست چپ خود را روی فا میگذارید خیلی هم عمود نباشه یه کم مایل و با همون انگشت سوم سیم سوم خفه میشه ( باید نوک انگشت رو طوری بزاری تا لبه پشتی انگشت خفش کنه ) البته تاکید میکنم نیازی به خفه کردن نداره . اگر هم صدای نت سل ادامه پیدا کنه مشکلی نیست اگر خیلی محکم نزنید صدای نت خیلی شنیده نمیشه . وزوز مربوط به انگشتتون هست بد میزارید و از طرفی وزوز مربوط به اکشن هم هست ( اگه اطمینان دارید مشکل از دست نیست ) . اگه مشکلی بود حتمآ بگید بیشتر راهنمایی کنم

6. محمد سعید صمدی

امتیازات:
    +217 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason
    منم با نظر دوستمون موافقم احتمالا شما ضربه رو خیلی قوی میزنین ... تست کن اکشنت تنظیم باشه چون واقعا اذیتت می کنه ...
    good luck

7. saw2011

saw2011 عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    درست فرمودید محکم زدن باعثش هست.
    اگر انگشت دوم رو زمانی که نت "فا" رو می گیرم مایل بگیرم سیم سوم ساکت میشه ولی آیا درسته؟ همین وقتی که از نت "ر" به نت "دو" می رم هست یعنی انگشت دوم رو وقتی نت "دو" رو گرفتم مایل بگیرم تا سیم چهارم ساکت شه. ولی این کار که من می کنم درسته؟
    وزوز هم درسته ماله دست راستم که ناخن هام به سیمهای دیگه برخورد می کنه. حتی وقتی یک سیم رو ضربه می زنم سیم های بالایی هم به صدا در میان. این به خاطر محکم زدن می تونه باشه یا اینکه پس از ضربه باید انگشتم رو به سیم بالا تکیه بدم تا صدا نده؟

8. NinetyNine

NinetyNine عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    بعضی چیز ها تو گیتار تعریف نشده هستند اگه توجه کنی نحوه پیک گرفتن تو کتاب ها همه یکسان هستند اما هیچ وقت پیک درست مثل کتاب گرفته نمی شه حتی بعضی بزرگ های گیتار نحوه ی خاصی دارن . . . این سوال اخر درست نفهمیدم. . . شما باید وقتی از انگشت شصت استفاده میکنید رو به پایین بزنید و 4 انگشت دیگه رو باید رو به بالا بزنید

9. Harmony

Harmony عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +581 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    ببینید این قطعه برای گیتار نوشته نشده . ارزش زمانی نت سل به اندازه یک نت سیاه (در اینجا یک ضرب) هست و شما باید مثل ما بقی نتها سل رو نیز یک ضرب امتداد بدین.ولی حالا که سیم آزاد رو مینوازید دیگه کنترل امتداد دست شما نخواهد بود و ارتباطی هم با شدت اجرای نت نداره.چون حتی اگر خیلی ضعیف هم بنوازید باز امتداد این صدا بیشتر از یک ضرب خواهد بود .اونهم در سرعت اجرای presto.
    تنها یک راه برای حفظ ارزش زمانی این نت به اندازه یک ضرب هست و اونهم استفاده از نت سل معادل این نت هست که در سیم چهارم فرت پنجم قرار داره.با این کار بعد از اجرای این نت به اندازه یک ضرب با برداشتن انگشت امتداد این صدا هم قطع خواهد شد.
    یعنی به جای نواختن نت سل به صورت ازاد باید فرت پنجم سیم چهار رو انگشت گذاری کنید.

عذر میخوام درست متوجه نشدم.میشه بفرمائید چه چیزی تعریف نشده است؟
    پیروز باشید

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏7/9/11
  10. shahriar2

shahriar2 عضو سایت

امتیازات:
    +43 / 0 / -0
    نرم افزار:
    nuendo
    کار شما ایرادی نداره.اما بستگی به قطعه که اجرا میکنید داره.بعضی مواقع با یکم اروم ضربه زدن و اجازه دادن به سیم برای ارتعاش قطعه را زیباتر هم میکنه.

11. saw2011

saw2011 عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    یعنی می گید که زدن سیم 3 اشتباهه؟
    البته با برداشتن انگشت بعد از زدن ضربه هم کمی صدا شنیده میشه؟

12. محمد سعید صمدی

امتیازات:
    +217 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason
    بهترین راه حل رو جناب هارمونی عزیز فرمودند ... :smile (70):

13. M.A.H.Y.A.R

M.A.H.Y.A.R عضو سایت

امتیازات:
    +129 / 0 / -0
    نرم افزار:
    آقا اين مسائل عاديه و اينقدر بغرنج نيس كه ميگي، دليل اين مسئله خود گيتار هم ميتونه باشه، در هر صورت اگر هم نشد پيشنهاد ميكنم سخت نگيري، همونطور كه اساتيد فرمودن اين قطعه اصلا مال گيتار هم نيس.

14. saw2011

saw2011 عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    آخه من بدون استاد تمرین می کنم. یه چیزایی هم تو کتابها نمیشه پیدا کرد. اینه که نمی دونم که آیا درست انجام می دم یا نه.

15. NinetyNine

NinetyNine عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    احتمالا منظورم رو درست نرسوندم . منظور من از تعریف نشده این بود که نمیشه عین اون کارو انجام داد مثالش هم همون پیک که توضیح دادم. بعلاوه در هیچ کتابی نحوه پیک زدن هنگام ریتم نشان داده نشده اما گیتاریست ها هر طور مایلند پیک رو میگیرند که کاملا متفاوت هست با هنگام ملودی زدن یعنی بعضی کارها کاملا سلیقه ای هستند مثل این روشی که برای جلو گیری از امتداد نت سل توضیح دادم چون از سرعت اجرا هم کم نمیکنه

در مورد اینکه من روشی رو به ایشون گفتم باید بگم که این قطعه در کتاب مل بی1 که بسیاری از اساتید درس میدن هست همونطور که زیرش شمارش رو نوشته مشخص هست. مسلما استاد ها در ابتدای کار هنر جو ها نمیان تک تک فرت ها رو یادشون بدن تنها روی پوزیشن 1 این قطعات اموزش داده میشن . کاملا یادم نیست اما این قطعه در ابتدا یا میان های کتاب امده و از اونجایی که هیچ هنر جویی در اوایل کار نمیدونه که فرت 5 سیم 4 نت سل هست و میتونه از اون هم استفاده کنه ( چون تنها روی پوزیشن 1 کار میکنه ) پس تنها راه برای یک تازه کار همون سیم 3 ازاد هست . این روشی هم که گفتم کاملا قابل اجراست و کشش نت سل سیم 3 همون 1 ضربه پاست . ایشون هم گفتن که محکم میزنند و دلیل وزوز سیم هم همین بود

حرف شما هم کاملا درسته اما من استدلال کردم که چون تو مل بی 1 هست اینطوری پاسخ ایشون دادم ( البته اگه درست بگم این قطعه در اصل برای پیانو هست و در پیانو چنین مشکلاتی مثل جلوگیری از کشش صدای نت نیست به همین دلیل سرعت presto هست )
    البته روش رو یکبار دیگه بگم بد نیست . . . باید وقتی انگشت 3 خودتون رو میذارید یکم مایل باشه تا سیم 3 کشش پیدا نکنه ( فقط یکم نه خیلی ) از این تکنیک بسیار استفاده میشه مواردی هم دارم

حرف ایشون هم درسته . . .
    در برخی از قطعات گیتار ممکنه که شما چند نت چنگ ببینید ( مثال نگهداشتن نت سل سیم 1 و حرکت روی سیم های باس ) باید اون نت رو نگه دارید و بقیه نت ها رو با انگشتان دیگر بزنید اگر بخواید طبق اینکه کشش نت چنگ 1/2 هست عمل کنید باید پشت سر هم دست خود را از سیم 1 به سیم های 4و5و6 برسانید اما باید انگشت خود را روی سیم های 1یا2یا3 نگه دارید در حالی که تمام نت های ما چنگ یا دولا چنگ است

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏8/9/11
  16. Harmony

Harmony عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +581 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    ببینید روشی که با مایل گرفتن انگشت صدای سیم پائین mute میشه در نوازندگی گیتار وجود داره ولی در سبک جز و اون هم در گرفتن آکورد و نه در نواختن قسمت های ملودیک.البته اگه میفرمائین این قطعه از جناب mel bay هست خوب یک متد جز هست ولی به هیچ عنوان در نوازندگی به صورت ملودی این اتفاق نمیافته.(به جز استاکاتو ها که اونها هم با انگشت گذاری نواخته میشن)
    و البته این نکته رو هم اضافه کنم همونطور که میدونید اگر سیم آزاد نواخته بشه و صدای اون تا پایان میزان امتداد داشته باشه که در اینجا هم اون اتفاق میافته اون نت نت پدال هست و دیگه نمیشه صدای اون رو به اندازه یک ضرب کنترل کرد.
    پیروز باشید

بارگذاری...