مشکل در اجرای تمرین های هر دو دست همزمان

شروع موضوع توسط aazizi ‏26/8/14 در انجمن پیانو

تاپیک مشکل در اجرای تمرین های هر دو دست همزمان تالار پیانو در persian-music.org.

1. aazizi

aazizi عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    با سلام خدمت همه دوستان،
    یه مشکلی که خیلی خیلی ذهنمو به خودش مشغول کرده اینه که طریقه اصولی نواختن با هر دو دست چیه؟ در حال حاضر دارم بیر رو تحت نظر مربی کار میکنم. وقتی یک تمرین دو دستی رو یکی دو بار اجرا میکنم، ناخودآگاه جای انگشتها و کلیدها رو حفظ میشم (بدون اینکه نت رو حفظ باشم) و یا اینکه چون معمولاً تمرینات ابتدایی کتاب از الگوی خاصی پیروی میکنن، مثلاً دست راست و چپ به یک جهت همزمان حرکت میکنن، یه جورایی حرکات قابل پیش بینی هست برام.
    طبیعتاً اینکه جای انگشتها رو حفظ باشی به هیچ عنوان کار اصولی نیست، ولی واقعاً این قضیه غیر ارادی هست! نمیدونم باید چکار کنم... تمرین رو درست اجرا میکنم، ولی نه از روی اصول!
    از طرفی روشی رو که ایشون به من گفت، به این صورت که نت ها رو به صورت عمودی و از پایین به بالا، سپس چپ به راست بخون و اجرا کن، نمیتونم به درستی اجرا کنم، یعنی باز هم بعد یه مدت همون مشکل حفظ شدنه میاد سراغم!
    خلاصه خیلی گیج شدم، لطفاً کمکم کنید!!

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  2. Old Shank

Old Shank عضو سایت

امتیازات:
    +653 / 0 / -0
    با سلام...
    بنده هم همین مسئله رو با بیر داشتم ولی کمی که توی تمرین ها جلوتر میره تمرینات پیچیده تر میشه و کم کم بیشتر الگو های اصلی دست رو تمرین میکنه . به مرور زمان که دست و ذهن نوازنده ورزیده میشه تواناییش برای اجرای دو دست با هم بیشتر میشه.
    این جوابیه که من به صورت تجربی و از یکی از اساتید گرفتم.
    و البته بیر چیز خاصی نداره تمریناتش اوایل اغلب فقط دقت توی برداشتن دست از روی کلاویه ها و رعایت این چیزاس!
    کم کم متد های دیگه این مشکلات رو حل می کنن به نظرم.

برای تمرین هم فکر می کنم این روش خوب باشه (چیزیه که خودم امتحان می کنم)
    اول تمرینات رو با توجه به جهت حرکت نت ها تمرین کن و سریع پیش برو بعد برگرد و دونه دونه تمرین ها رو کامل کن.
    موقع اجرا صد در صد روی نت تمرکز کن هر چقدر ساده باشه.
    و ضرب میزان رو موقع اجرا بخون(مثلا برای یک میزار چهار چهار : 1و2و3و4و)

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  3. AliRezA Nasehi

AliRezA Nasehi کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +1,761 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    درود بر شما دوست من.
    بیر یکی از متدهایی هست که خیلی با اون نوازندگی رو یاد گرفتن پس مطمئن باشید نویسنده ی تمارین هم پیش بینی این رو کرده که هنرجو با نواختن قطعاتی که حرکات قابل پیش بینی دارن ممکنه تمرین رو حفظ بشه و اتفاقا و احتمالا نیتش هم همین بوده که تمارین اول رو هنرجو بتونه به راحتی حفظ کنه تا ذهنش بیشتر درگیر شکل گیری ارتباط بین دو نیم کره ی مغزش باشه.
    ما دو نیم کره از مغزمون در عین حال که با هم هماهنگی دارن در عین حال بسیار مستقل از هم دارن کار می کنن.
    در بعضی از مهارت ها مثل ساز نواختن که هر دو نیمه کره درگیر می شن باید این هماهنگی به وجود بیاد.
    در نتیجه مدتی زمان بر هست این هماهنگی ولی بعد از مدتی درست می شه.
    پس خیلی نگرانی به خودتون راه ندید چون روالی که دارید باهاش پیش می رید ، روال صحیح و منطقی این قضیه هستش.
    موفق باشید.

• خوشم اومد خوشم اومد x 4
  4. koron

koron

امتیازات:
    +158 / 0 / -0
    سلام اینها ازمشکلات بیر هست و نه شما این کتاب دیگه منسوخ شده است و من تعجب میکنم هنوز اساتید خوب دارن اون رو آموزش میدن به هر حال برای ابتدای کتاب شما سعی در درست گذاشتن دست بر روی کلاویه ها و یاد گرفتن نتها کنید تمرینات رو خیلی سریع برید جلو چون بعضی اساتید به اصطلاح گیر میکنن روی یک درس یا مثلا روی حالت دست ها
    درسهای بعدی به این صورت که میفرمایید نیست پس تمرینهای اولیه رو با تمام قوا و سریع کار کنید
    به حرفهایی که استادتون میگه گوش کنید و اگه قبولش ندارید عوضش کنید و این طور شک کردن به روش استاد در یادگیری شما تاثیر منفی میگذاره
    و من الله توفیقا

• خوشم اومد خوشم اومد x 6
  5. aazizi

aazizi عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    دوستان عزیز، از راهنمایی هاتون بسیار سپاسگزارم، البته با تأخیر زیاد!
    (حقیقتش اوایلی که سوال رو مطرح کردم، چون پاسخی داده نشد، دیگه پیگیر نشدم، این بود که پاسخ های عزیزان رو دیر دیدم...)

فعلاً به همین روش پیش میرم، فکر میکنم به مرور زمان این مشکلات ابتدایی برطرف بشه...

باز هم سپاسگزارم...

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
بارگذاری...