مشکلی مبتدی در Studio One

051Music

عضو سایت
3/9/09
159
65
28
مشهد
سلام دوستان عزیزم
من به تازگی از نرم افزار کیوبیس 5 به Studio one 3 نرم افزارم رو تغییر دادم...
فقط یک مشکل کوچیک دارم... و اون اینجاست که چطور میتونم صدای لاین هارو از Input کم یا زیاد کنم؟؟؟
آخه فقط لاین هاش در میکسر قابلیت کم یا زیاد کردن صدای خروجی رو دارن...
میشه لطفاً منو راهنمایی کنین؟
عذر میخوام که سوالم مبتدیه...
[doublepost=1520709686,1520692719][/doublepost]بیا بالا
[doublepost=1520782544][/doublepost]بیا بالا
[doublepost=1520858940][/doublepost]دوستان سوالم واقعا آماتوریه ! کسی نبود؟
[doublepost=1521029630][/doublepost]بالا:banghead-46:
[doublepost=1521100764][/doublepost]:bored-20:

051Music

عضو سایت
3/9/09
159
65
28
مشهد
دوست عزیز فکر نمیکنم منطقی باشه برای یه سوال خیلی خیلی مبتدی لازم باشه برم ویدئو آموزشی دانلود کنم...تا الانم برا این که حرفتون شهید نشه 2 تا ویدئو از لیندا دانلود کردم اما چیزی که میخواستم رو توضیح نداده بود

Yo3fM

هنرمند
کاربر با تجربه
24/2/16
783
1,064
93
تهران
Instagram.com
سلام
منم وقتی از اف ال استودیو به استودیو وان اومدم این سوال برام پیش اومده بود. و یه دوستی گفت این موضوع در اف ال وجود داره و در نرم افزارهای مالی تراک مثل استودیو وان چنین چیزی نیست! منم آموزش استدیو وان زیاد دیدم ولی هیچوقت جوابی برای این مورد پیدا نکردم.
حالا شما میگی در کیوبیس هست پس باید در استودیو وان هم باشه. حالا من مجددا پکیج آموزشی که دارمو میبینم اگه جوابی یافتم میگم.

• عالیه!
واکنش‌ها: 051Music

051Music

عضو سایت
3/9/09
159
65
28
مشهد
سلام
منم وقتی از اف ال استودیو به استودیو وان اومدم این سوال برام پیش اومده بود. و یه دوستی گفت این موضوع در اف ال وجود داره و در نرم افزارهای مالی تراک مثل استودیو وان چنین چیزی نیست! منم آموزش استدیو وان زیاد دیدم ولی هیچوقت جوابی برای این مورد پیدا نکردم.
حالا شما میگی در کیوبیس هست پس باید در استودیو وان هم باشه. حالا من مجددا پکیج آموزشی که دارمو میبینم اگه جوابی یافتم میگم.
سلام و درود
بله دوست عزیز یک عکس براتون درست کردم که با دیدنش متوجه میشید کامل...
من از استاد میکس و مسترم که از اساتید برجسته صدابرداری و میکس هستن پرسیدم منتها ایشون چون با Studio one کامل آشنایی ندارن نتونستن جواب من رو بدن...
فقط فرمودن که فیدر های میکس در میکسر Output هستن ولی فیدر مستر Input هست...
چیزی که منو یه مقدار گیج کرده اینجاست که شاید توی پروتولز اینجوریه....نرم افزار ایشون پروتولز هستش...
توی کیوبیس input و output لاین ها کاملا از هم جدا هستن... همون طور که در عکس مشاهده میکنین...
اما توی Studio one جایی برای کنترل Input نیست... من برای تنظیم Input هربار مجبورم توی لاین هام در Insert 1 از یه پلاگین که تنظیم Input داشته باشه مثل H-EQ Stereo از کمپانی ویوز استفاده کنم.... که این منو داره به شک مینداره که آیا کارم درسته؟ درست نیست؟ اگه درسته پس چرا Studio one این قابلیت رو نذاشته.... نمیدونم روی این جریان دارم اذیت میشم دیگه:banghead-46::cautious::sick::unsure::sour-44::rage-82::jawdrop-40::banghead-46:

فایل های ضمیمه

• عالیه!
واکنش‌ها: Yo3fM

sam ca

کاربر با تجربه
عضو سایت
8/2/16
1,286
1,735
113
"چطور میتونم صدای لاین هارو از Input کم یا زیاد کنم؟؟؟"

دقیقن سوال چی‌ هست؟ level اینپوت چی‌ رو می‌خای عوض بکنی‌؟ level چیزی رو که رکورد شده می‌خای عوض کنی‌، یا لول چیزی رو که قرار هست رکورد بشه میخای تنظیم بکنی‌؟
فرق بین این ۲ تا زیاد هست.

"فقط فرمودن که فیدر های میکس در میکسر Output هستن ولی فیدر مستر Input هست"

این رو هم چند بار خوندم ولی‌ اصلا معنی نمیده.

"ن برای تنظیم Input هربار مجبورم توی لاین هام در Insert 1 از یه پلاگین که تنظیم Input داشته باشه مثل H-EQ Stereo از کمپانی ویوز استفاده کنم.... که این منو داره به شک مینداره که آیا کارم درسته؟"

مثل این هست که بخای با چنگال سوپ بخوری. خوب شاید بشه، ولی‌ آخه چرا؟!

051Music

عضو سایت
3/9/09
159
65
28
مشهد
ممنون برای پاسختون
1- دوست عزیز منظورم اینه که مثلا من از تمام لاین هام اکسپورت گرفتم و بردم توی پروژه میکس و مستر در نرم افزار Studio one (نرم افزار تنظیمم Fl Studio هست) حالا میخوام مثلا صدای لاین کیک رو اینپوت کم کنم .. میخوام بدونم چطوری باید این کارو انجام بدم؟ چون فیدر های میکسرش در اصل خروجی اون لاین ها هستند.. میخوام بدونم پس تنظیمات ورودی صدارو از کجا باید تنظیم کنم؟

2- برای من هم عجیب بود حرفشون اما متاسفانه چون ایشون تهران زندگی میکنن و من مشهد ، دیر به دیر هم پاسخ میدن...
برای همین گفتم اینجا در میون بزارم چون احساس میکنم دارم گمراه میشم....

3-میدونم اذیت کنندست...اما شما چه راهی رو پیشنهاد میکنین؟
آخه همیشه که نمیشه از Output تنظیم کنیم صدا هارو اینجوری نمیشه به لادنس مد نظرمون برسیم....
[doublepost=1521635096,1521631556][/doublepost]راستی فراموش کردم عیدتون هم مبارک دوستان:kiss-83::headphone-4:
[doublepost=1521706242][/doublepost]up

sam ca

کاربر با تجربه
عضو سایت
8/2/16
1,286
1,735
113
اول راجب Pro Tools:
توی Pro Tools همهٔ افکت‌هایی‌ که تو ترک مستر insert میشن 'Post fader' هستن ولی‌ تو باقی‌ ترک‌ها 'Pre fader' هستن. احتمالا تو Studio One هم همینجوری هست
................................................

" مثلا من از تمام لاین هام اکسپورت گرفتم و بردم توی پروژه میکس و مستر در نرم افزار Studio one (نرم افزار تنظیمم Fl Studio هست) حالا میخوام مثلا صدای لاین کیک رو اینپوت کم کنم .. میخوام بدونم چطوری باید این کارو انجام بدم؟ چون فیدر های میکسرش در اصل خروجی اون لاین ها هستند.. میخوام بدونم پس تنظیمات ورودی صدارو از کجا باید تنظیم کنم؟"

اگه ترک هارو قبلان رکورد کردی پس داری راجب تنظیم گین به یک اینسرت افکت صحبت میکنی‌؟ مثلا یک EQ توی ترک insert کردی و میخی‌ input gain ترک رو که داخل EQ میاد تنظیم بکنی‌؟

اگه این هست که بیشتر پلاگین‌ها (و تقریبا همهٔ hardware ها) یک دگمهٔ یا فیدر input دارن که گین سیگنال رو برای اون پلاگین تنظیم میکنه . یک کنترل هم برای output دارن که گین سیگنال رو برای اینسرت بعدی تو همون ترک تنظیم میکنه.

این پلاگین که استفاده میکنی‌ لول برای اینپوت نداره؟

• عالیه!

051Music

عضو سایت
3/9/09
159
65
28
مشهد
ممنونم برای پاسخ هاتون
اول میخواستم اگه ایرادی نداره و امکانش هست یه مقدار راجع به Post Fader و Pre Fader توضیح مختصری بدید و اینکه من به دنبال پلاگین نیستم برای کم کردن اینپوت لاین ها... میخوام بدونم آیا میشه بدون پلاگین خاصی و با استفاده از خود نرم افزار ، مثل اف ال استودیو و کیوبیس اینپوت لول رو کنترل کنیم؟
و اینکه یه سوال تصویری هم ارسال کردم ممنون میشم پاسخ بدید...
میخوام بدونم از اینجا Input کم میشه یا Output...
سپاس

فایل های ضمیمه

sam ca

کاربر با تجربه
عضو سایت
8/2/16
1,286
1,735
113
مگه لول input ترک رو وقتی‌ که رکورد میکردی تنظیم نکردی؟ چیزی رو که دیگه رکورد شده رو که دیگه نمی‌شه input براش تنظیم کرد. سیگنال از اینپوت گذشته و الان output مهم هست. اگه هیچ چیزی send نمیکنی‌ یا هیچ اینسرت نداری پس چرا از volume fader استفاده نمیکنی‌ برای کنترل output؟ نمیدونم شاید من سوال رو نفهمیدم

عکس رو هم الان دیدم . سوالت درست نیست. این output هست یا input اصلا معنی‌ نمیده.
این کلیپ waveform رو که تو عکس نشون میدی رو می‌خوای چیکار کنی‌؟ می‌خوای فقط گین اون کلیپ رو کم یا زیاد کنی‌ ولی‌ به باقی‌ کلیپ‌ها توی این ترک دست نزنی‌؟ اگه منظورت این هست که اسم این input یا output نیست. به این میگن Clip Gain

فرق clip gain با volume fader این هست که توی ترک کلیپ گین سیگنال رو قبل از اینکه به اینسرت‌ها برسه volume رو عوض میکنه پس می‌شه Pre fader. ولی‌ volume fader ترک رو بد از اینسرت تا عوض میکنه و بهش میگن post fader

آخرین ویرایش:

051Music

عضو سایت
3/9/09
159
65
28
مشهد
ببینید بزارید اینطور بگم...
من بعد از اینکه تنظیم رو در اف ال انجام دادم ، تمام فیدر های میکسر رو 0 میکنم و تمام پن ها رو Center میزارم...
بعد صدا هارو به صورت خام اکسپورت مولتی ترک میگیرم و به نرم افزار Studio One میبرم .. در این مرحله اول صدا هارو از اینپوت لازمه که مرتب لول بندی کنم تا headroom کافی برای لادنسم داشته باشم... بعد هم تنظیم EQ و Comp و ........ و بعد هم مستر....
قبل از مرحله مستر در مرحله میکس تمام صداهای داخل میکس رو تا زیر -10 Db باید رسونده باشم ... نه بیشتر... و بهتره که این کم کردن لاین ها از اینپوت انجام بشه تا موزیک در مرحله مستر به دیستورتی نرسه........

sam ca

کاربر با تجربه
عضو سایت
8/2/16
1,286
1,735
113
.... و بهتره که این کم کردن لاین ها از اینپوت انجام بشه تا موزیک در مرحله مستر به دیستورتی نرسه........
راستش همه چیز رو میفهمم به غیر از این قسمت که مهمترین قسمت سوالت بوده. برای همین بهتر است که ببینیم دوستان چی‌ میگن. من فارس نیستم، برای همین امکانش زیاد هست که دارم این رو اشتباه میخونم

• عالیه!

051Music

عضو سایت
3/9/09
159
65
28
مشهد
به هر حال ممنونم از توجهتون
[doublepost=1521800690,1521796459][/doublepost]دوستانی که با این نرم افزار آشنایی کامل دارند لطفا راهکار های خودشون رو با من هم در میون بزارن...
ممنون میشم

Psymfonius

هنرمند ارشد
Gold User
30/8/09
601
403
63
شیراز
ببینید بزارید اینطور بگم...
من بعد از اینکه تنظیم رو در اف ال انجام دادم ، تمام فیدر های میکسر رو 0 میکنم و تمام پن ها رو Center میزارم...
بعد صدا هارو به صورت خام اکسپورت مولتی ترک میگیرم و به نرم افزار Studio One میبرم .. در این مرحله اول صدا هارو از اینپوت لازمه که مرتب لول بندی کنم تا headroom کافی برای لادنسم داشته باشم... بعد هم تنظیم EQ و Comp و ........ و بعد هم مستر....
قبل از مرحله مستر در مرحله میکس تمام صداهای داخل میکس رو تا زیر -10 Db باید رسونده باشم ... نه بیشتر... و بهتره که این کم کردن لاین ها از اینپوت انجام بشه تا موزیک در مرحله مستر به دیستورتی نرسه........
دوست گرامی استفاده از واژه Input در این مورد اشتباه است. در واقع باید دید در چه مرحله ای از کار قرار دارید . به طور کل اگر در مرحله مسترینگ Input یا ورودی در واقع همان Output یا خروجی مرحله میکسینگ هست.
ولی در مرحله میکس ترکهای Input همان خروجی های مرحله Arrangement یا تنظیم هستند. در مرحله تنظیم ورودی ها همان میکروفون و سازها و ... هستند که سیگنال خروجی از طریق کارت صدا یا کانورترها و ... به نرم افزار میزبان یا همان DAW ارسال میشن و باید از طریق خود سخت افزار Input تنظیم شود وگرنه در نرم افزار تنظیم ورودی تاثیری در رفع دیستورشن سیگنال رکورد شده ندارد.

• عالیه!

051Music

عضو سایت
3/9/09
159
65
28
مشهد
سلام ممنونم از پاسخ شما
من احساس میکنم شاید منظورم رو درست بیان نمیکنم !
ببینید من معمولاً تنظیم رو در یک پروژه (نرم افزار FL STUDIO) و میکس و مستر رو به صورت همزمان در یک پروژه جدا (نرم افزار Studio One) انجام میدم...
حالا فرض بفرمایید من بعد از اتمام کارهای تنظیم ، تمام صداهارو ، که البته هیچکدوم دیستورت نیستن رو اکسپورت میگیرم و Wave هارو به صورت خام به نرم افزار Studio one انتقال میدم... منتها با اینکه اون صدا های اکسپورت شده دیستورت نبودن ، فرض بفرمایید من میکسم رو تقریبا تمام کردم و حالا میخوام یه EQ و Comp و Imager و .... در آخر یه Maximizer در کانال مستر اکتیو کنم.. تا ببینم میکسم تا چه حدی داره به مسترم اجازه میده که لادنسش بره بالا....
میبینم صدا ها تقریبا خوبه ، لادنس خوبه ، اما مثلا صدای کیک ی دیستورتی داره توی کار... و یه پخ پخی میکنه ... در این مواقع من توی کیوبیس که کار میکردم لول اینپوت صدای کیک رو کم میکردم و اون دیستورتی رفع میشد... اما توی Studio one من همچین ابزاری ندارم... میخوام بدونم راه حلم چیه؟
در ضمن من توقع ام در مورد میزان لادنس زیاد نیست... من خیلی کارامو با کارای هیت مقایسه میکنم... و مطمئنم که مراحل میکسم رو منطقی پیش میرم... اما نمیدونم چرا توی استودیو وان این مشکل و همیشه دارم....

Farhood

Capo del clan
21/12/11
3,411
10,638
113
54
.
با توجه به توضیحی که دادی، شما حتی نیازی نداری که در مورد Input اصلاً حرف بزنی! با روشی که کار میکنی، شما فقط در FL نیاز به تنظیم Input داری، نه Studio One.

در DAWی که میخوای میکس کنی، Trackها بطور آماده قرار دارند. در این حالت چیزی بنام Input اصلاً معنی نداره. Input زمانی هست که شما در حال وارد کردن صدا (برای ریکورد) به DAW باشی، که ضاهراً در این وضعیت نیستی، چون Trckها الآن آماده است. چیزی که شما با اون قراره الآن سرو کار داشته باشی، Output هست، و فیدرهای Trackها.

شما حتی در تصویری هم که از کیوبیس برای نمونه اینجا آپ کردی، In و Out رو اشتباه متوجه شدی. این تصویر خودته:

persian-music.orgj,c,cj.png

زیر فیدرها رو نگاه کنی، سمت راستی Output هست (Stereo Out) و سمت چپی Input، (همون Stereo In).

من هم با کیوبیس کار میکنم. وقتی Trackهای Wave رو در پیج Multi Track دارم، طبیعیه که فیدر سمت چپی (Stereo In) اصلاً هیچ کاری انجام نمیده! چون قبلآً موقع ریکورد کارشو انجام داده. الآن که میخوام میکس کنم، فیدر Stereo Out (سمت راستی) کار میکنه، بعلاوه ی فیدرهای تک تکِ Trackها.

برای مثالی هم که از کیک درام زدی، کافیه فیدر مربوط به همون Track رو بیاری پایین تر.

. . . توی کیوبیس که کار میکردم لول اینپوت صدای کیک رو کم میکردم و اون دیستورتی رفع میشد...

اون فیدرهای مربوط به تک تکِ Trackها نه Input هست و نه Output! اونها حجم صدای Track مربوطه رو کنترل میکنند و بعد میفرستند به Output (البته بعد از مراحل افکت پراسسینگ). و Studio One هم اون فیدرها رو داره (مگه میشه نداشته باشه!). من این تصویر از Studio One رو در نت گیر آوردم:

قق.png

همونطور که در تصویر پیج میکسر Studio One پیداست، همه ی Trackها در این پیج فیدر دارند.

• عالیه!

sam ca

کاربر با تجربه
عضو سایت
8/2/16
1,286
1,735
113
.... هارو به صورت خام به نرم افزار Studio one انتقال میدم... منتها با اینکه اون صدا های اکسپورت شده دیستورت نبودن ، فرض بفرمایید من میکسم رو تقریبا تمام کردم و حالا میخوام یه EQ و Comp و Imager و .... در آخر یه Maximizer در کانال مستر اکتیو کنم.. تا ببینم میکسم تا چه حدی داره به مسترم اجازه میده که لادنسش بره بالا....
میبینم صدا ها تقریبا خوبه ، لادنس خوبه ، اما مثلا صدای کیک ی دیستورتی داره توی کار... و یه پخ پخی میکنه ... در این مواقع من توی کیوبیس که کار میکردم لول اینپوت صدای کیک رو کم میکردم و اون دیستورتی رفع میشد... اما توی Studio one من همچین ابزاری ندارم... میخوام بدونم راه حلم چیه؟
در ضمن من توقع ام در مورد میزان لادنس زیاد نیست... من خیلی کارامو با کارای هیت مقایسه میکنم... و مطمئنم که مراحل میکسم رو منطقی پیش میرم... اما نمیدونم چرا توی استودیو وان این مشکل و همیشه دارم....

Input ----> Insert 1 ----> Insert 2 ----> etc.... ------> Pre/Post Sends -------> Pan....etc.......------> Output

اون چیزی که تو میگی دیگه "input " نیست. چون تو دیگه از input گذشتی . بد از input سیگنال به insert میره. اگه میخای سیگنال رو قبل از اینکه به insert برسه کنترل کنی :

۱) یا باید input اون پلاگین یا hardware که اینسرت کردی رو کنترل کنی

۲) یا اینکه اگه DAW که استفاده میکنی Trim داشته باشه . Trim بعد از input ولی قبل از Insert هست .

۳) اگه Trim نداره و اففکت هم input لول نداره, اون وقت باید از یک پلاگین Trim قبل از اولین اففکت استفاده بکنی

۴) یا اینکه از clip gain استفاده کنی. چون clip gain هم قبل از insert ها هست .

حالا Studio One کدوم از اینهارو داره رو نمیدونم. حتمن تو manual نوشته

• عالیه!

051Music

عضو سایت
3/9/09
159
65
28
مشهد
جناب آقای Farhood :
ممونم از زمانی که گذاشتید
من میدونم که فیدر سمت چپ در تصویر بالا مربوط به input Record هست... من فقط میخواستم بگم توی کیوبیس توی هر کانال تنظیمات Input و Output وجود داره... که البته نمیدونم چیزی که من بهش میگم اینپوت واقعا اینپوت هست یا اسمش چیز دیگه ایه... (در تصویر زیر مورد شماره 1) اما به هر حال تاثیرش رو قبل از اینسرت اعمال میکنه...
چیزی که من میگم توی Studio one نداره همون مورد 1 هست...
من فکر میکردم مورد 1 توی هز لاین نقش Input رو داره و مورد 2 Output...
و استاد بنده نمیدونم چرا اینو برای من نوشتن...
هنوز هم پاسخ گوی سوالات من نتونستن باشن... به دلیل صدابرداری کنسرت
عین متنی که برای من نوشتن :
اگر میخواهید کانال مستر رو کم کنید باید صدایی که واردش میشه رو کمتر کنید . در این کانال یک اسثنا وجود داره و شما میتونید فیدر مستر رو کم کنید که موجب کم شدن ورودی میشه نه خروجی...
فیدر کانالها خروجی هستند و فیدر کانال مستر ورودی هست

Sam Ca عزیز :
[doublepost=1521920651,1521920268][/doublepost]ممنون و متشکر
آره همونطور که گفته بودم برای کنترل دیستورتی از فیدر اینپوت این پلاگین (تصویر زیر) در اینسرت 1 استفاده میکنم..
اما شک دارم درست باشه کارم... آخه توی یه سری سیستم ها کارم یه مقدار دیستورتی توش شنیده میشه...

فایل های ضمیمه

Farhood

Capo del clan
21/12/11
3,411
10,638
113
54
.
دوست من، مدیریت ورودی و خروجی ها در صدابرداری کنسرت، زمین تا آسمان با کار میکس در پروداکشن موسیقی فرق داره! کنسرت یک کار زنده است که مدیریت Input در اون خیلی مهمه چون دو سه ساعت ممتد قراره صدا وارد پروسه ی کاری شما بشه. ولی در میکسِ یک پروداکشن، Input دیگه معنی نداره. شما مگه نمیگی فایلهایی که از FL خروجی گرفتی رو میخوای میکس کنی؟ خب در این وضعیت اصلاً Input کجای کاره، من نمیفهمم!

گفتی: . . . فیدر کانال مستر ورودی هست . . .
این عجیب ترین جمله ایه که تا حالا شنیدم! فیدر Master ورودیه؟! شاید من واقعاً منظور شما رو نمیفهمم، ولی فیدر Master آخرین مرحله ی کنترل حجم سیگنال خارج شده ی شماست.

در کیوبیس، یک امکان برای تعیین Post-Fader و Pre-Fader وجود داره که شاید منطور شما همونه (که میگی در Studio One نیست). این امکان نه Input هست و نه Output. به کمک این، میکسمن تصمیم میگیره که سیگنالِ Track مورد نظر رو قبل از فرستادن به Insert فید کنه، یا بعد از اون (یعنی قبل از پراسس شدن توسط پلاگینِ افکت، یا بعد از پراسس شدن):

01.jpg

02.jpg

اگر منظورت این امکان هست، دوستانی که با Studio One کار میکنند باید راهنمایی کنند.

• عالیه!

Yo3fM

هنرمند
کاربر با تجربه
24/2/16
783
1,064
93
تهران
Instagram.com
اگه اشتباه نکنم این همون سوالیه که من هم بهش برخوردم و جوابی پیدا نکردم.
من با کیوبیس کار نکردم ولی در این عکس در اف ال استدیو این قسمت که مشخص کردم اسمش هست Channel volume
برای مشاهده لینک‌ها لطفا ورود یا ثبت نام کنید

در اینجا، چه وی اس تی آی باشه و چه آودیو تراک. در واقع volume رو قبل از ورود به میکسر میشه تعیین کرد، یعنی قبل از اعمال هر افکتی.
سمت چپی هم Channel panning هست و همین کار رو در مورد panning انجام میده.

من این مورد رو در استدیو وان ندیدم.
حالا نمیدونم سوال این دوستمون هم همین هست یا خیر.

• عالیه!
  • هاها
واکنش‌ها: 051Music و Soheil Monfared