تخصصی مشکلات میکس خود را درست بشنوید و آنها را رفع کنید

شروع موضوع توسط ایمان احمدزاده ‏18/12/13 در انجمن آموزش ، سوال و جواب درباره میکس و مسترینگ

تاپیک مشکلات میکس خود را درست بشنوید و آنها را رفع کنید تالار آموزش ، سوال و جواب درباره میکس و مسترینگ در persian-music.org.

1. ایمان احمدزاده

ایمان احمدزاده مدیر ارشد مرجع تخصصی موسیقی ایران تیم مدیریت مدیر ارشد

شغل :
    آهنگساز٬ تنظیم کننده٬ صدابردار
    امتیازات:
    +2,604 / 1 / -2
    نرم افزار:
    cubase, logic
    سلام دوستان

همونطور که میدونید یکی از اصلی ترین و مهم ترین مسائلی که برای میکس و مسترینگ با خروجی مناسب همیشه نیاز بوده، اینه که مهندس میکس یا مهندس مسترینگ بتونه ایرادات کار رو درست بشنوه

خوب شاید روزهایی که تازه شروع کرده بودید به مشکلاتی برخورد میکردید که مشکل رو میشنیدید ولی راهی برای حل اون مشکل نداشتید و یا نمیدونستید برای رفع اون دقیقاً چه کاری باید انجام بشه (صرفاً دونستن کار با نرم افزارها و یا شناخت دقیق پارامترهای پلاگینها کافی نیست)

توی این تاپیک میخوایم سری به گذشته ها بزنیم و یه سری مباحثی (که شاید الآن اونها رو بدیهی و پیش پا افتاده بدونید) رو مرور کنیم، که ممکنه برای خیلی از دوستان هم تجدید خاطره باشه و هم برای یه سری هم آموزنده و مفید
    به عبارتی توی این تاپیک میخوایم به گونه ای سوال و جواب های متداول داشته باشیم که هم سوال و هم جواب توسط یک نفر مطرح شده باشه

مثال:
    روزهایی بود که موزیکم هوم خیلی زیادی داشت، موقع میکس خودم شاید حس میکردم چقدر بیس خوب صدا میده در صورتی که اینطور نبود و توی سیستم های دیگه خیلی از قسمتها تحت الشعاع همین هوم قرار میگرفت و خراب میشد
    از اون موقع به صورت عادت چه توی میکس و چه مسترینگ، لاو کات کردن (عاقلانه) جزو کارهای همیشگیم برای یه سری صداها قرار گرفت

این یه مثال ساده بود، توی موارد مختلف، چه ساده و پیش پا افتاده چه تخصصی هر نکته ای که رعایتش و یا انجامش براتون مفید و کارساز بوده بنویسید

(کنار هم، دوستانه، سری به گذشته ها میزنیم)

این تاپیک به عنوان مرجع برای کاربران قرار میگیره، خواش میکنم دوستان اگه سوالی دارید توی تاپیک سوالات میکس مطرح کنید

• خوشم اومد خوشم اومد x 16
  2. Ramtin Shabanian

Ramtin Shabanian مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,094 / 3 / -3
    پاسخ : مشکلات میکس خود را درست بشنوید و آنها را رفع کنید

مرسی بابت این تاپیک.

یه مدتی میشه که وقتی یک پروژه برای میکس میگیرم اولین کاری که میکنم روی تموم ترک ها اکولایزر باز میکنم و صدا هایی که در محدوده Bass نیستند رو همرو کاملا Low Cut میکنم. حتی اگر تو آنالیز در اون قسمت صداشون زیر -40 و یا کمتر هم باشه.

مثلا صداهایی مثل Violins رو حتی تا 500Hz و یا بیشتر هم Cut میکنم به نظرم روی تمیزی میکس تاثیر زیادی داره. روی تموم ترک های من همیشه Low Cut وجود داره حتی برای صداهایی مثل Hihat یا Drum Crash

• خوشم اومد خوشم اومد x 9
  3. yakamuoz

yakamuoz عضو سایت

امتیازات:
    +16 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, reason
    سلام من هم توی فیلم های آموزشی خارجی برای میکس یا حتی هنگام ارنج قطعه هر سازی که قسمت فرکانسی اون مهمه و شنیده میشه رو استفاده میکنن و بقیه رو کات میکنن مثلا hihat یا crash ها و snarها هم lowcut میکنن که روی میکس تاثیرنذاره دیدمbassرو hicutمیکنن البته بسته به سبک موزیکو جنس صدای bass و همینطور سازهای دیگه مثل همین ویولن که دوست خوبمون گفتن

• خوشم اومد خوشم اومد x 4
  4. Dr.Noise

Dr.Noise عضو سایت هنرمند

شغل :
    Music Producer - Dj
    امتیازات:
    +2,568 / 2 / -0
    نرم افزار:
    ableton, cubase, studio_one
    درود دوستان عزیز ...
    من هم صدای خواننده رو از فرکانس های 0 تا 80 کلا cut میکنم ، توی میکس صدای خواننده ، واقعا موثر هستش .
    HiCut رو هم از فرکانسهای 16000 به بعد انجام میدم . البته روی اکولایزر کل آهنگ .
    خیلی هم از ایمان عزیز سپاس گذارم برای ایجاد این تایپیک عالی ...
    موفق باشید

Sent from my ST15i using Tapatalk

• خوشم اومد خوشم اومد x 4
  5. dj unk

dj unk عضو سایت هنرمند

شغل :
    موسیقی
    امتیازات:
    +257 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason
    یکی دیگه از مشکلات تداخل فرکانسی بود که با تمرین روی پن کردن صدا ها این مشکل تا حدی برطرف شده .

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  6. MOHAMMAD_ADHAMI

MOHAMMAD_ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +3 / 0 / -0
    قبلا به میکس فقط به چشم چندتا پیچ رو این طرف و اون طرف کردن نگاه میکردم اما الان تجربه بم ثابت کرده خیلی خیلی چیزها تو میکس حرفه ای تاثیر داره.حتی تئوری موسیقی و تنظیم.گاهی تونستم بدونه پن کردن یا اکولایز کردن هم میکسم رو به نتیجه ی دلخواهم برسونم.نکته ی دیگه ای هم که هست اینکه قبلا تفکرم این بود که حتما باید میکس من هم مثل بقیه باشه اما الان به این نتیجه رسیدم طبث استانداردهای جهانی پیش برم اما میکس مخصوص به خودم رو داشته باشم و اطمینان دارم اونی که دوس دارم و میسازم.
    یکی از مشکلات بزرگ من قبلا این بود که خووب گوش نمیکردم.

7. ایمان احمدزاده

ایمان احمدزاده مدیر ارشد مرجع تخصصی موسیقی ایران تیم مدیریت مدیر ارشد

شغل :
    آهنگساز٬ تنظیم کننده٬ صدابردار
    امتیازات:
    +2,604 / 1 / -2
    نرم افزار:
    cubase, logic
    توی پست اول نوشته شده:

این تاپیک به عنوان مرجع برای کاربران قرار میگیره، خواش میکنم دوستان اگه سوالی دارید توی تاپیک سوالات میکس مطرح کنید

پستهای متفرقه حذف شدند

• خوشم اومد خوشم اومد x 5
  8. _Shahab_

_Shahab_ عضو سایت

شغل :
    دانشجو :)
    امتیازات:
    +18 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    یکی از چیزایی که تا مدت ها منو اذیت میکرد به علت نداشتن اتاق اکوستیک رکورد وجود نویز هایی تو محدوده فرکانسی مختلف و در مقابل زحمات طاقت فرسای من در کات کردن هایی با ریزه کاری در بین کلمات بود که با یادگیری کار با Noise Gate همش برطرف شد ، یادش بخیر

بارگذاری...