مشکلات زیاد درآمد از راه تنظیم آهنگ و نا امیدی...

شروع موضوع توسط saman_arenger ‏16/11/15 در انجمن گفتگوی عمومی درباره آهنگسازی

تاپیک مشکلات زیاد درآمد از راه تنظیم آهنگ و نا امیدی... تالار گفتگوی عمومی درباره آهنگسازی در persian-music.org.

1. saman_arenger

saman_arenger عضو سایت

شغل :
    music arrangement
    امتیازات:
    +62 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    با سلام و خسته نباشید شاید حدود 8 سال هست که کار تنظیم آهنگ انجام میدم متاسفانه تو این سالها خیلی زحمت کشیدم اما هیچ درآمدی کسب نکردم و فقط هزینه کردم خیلی کار منتشر شد اما به چه صورت یا خواننده های خوش صدایی که میگفتند کار بزن رایگان باهم به اوج برسیم که هیچ وقت به اوجی نرسیدیم و یا خواننده های معروفی که تازه باید یه پولی هم بهشون میدادی که باهات همکاری کنن اونم با گذشتن از فیلتر های همچون مدیر برنامه ها دوست آشناها و ... که 90٪ قبل از انتشار کار یه عاملی از انتشار کار جلوگیری میکرد از یه طرف میگفتند با خواننده های بزرگ کار کن که اسمت برند بشه که این داستانا رو داشت از طرفی میگفتند با همه کار کن که اسمت زیاد دیده بشه همه رو انجام دادم حتی با خواننده های نو پا اون طرف آبی هم همکاری کردم اما در نهایت هیچ اتفاقی نیافتاد و این عرصه در اختیار چندتا نام بزرگ باقی موند که از روز اول هم الگوی من بودن متاسفانه تو مافیای الان این مارکت فقط پول و شهرت رو اسم ها میبرن نه استعدادها چندتا اسم شدن سر زبون خواننده ها و نه میخوان به کس دیگه ای پول بدن نه اعتماد کنن و هر روز بر سرماییه همون چند نفر افزوده میشه و این میشه که چندتا نام میشن افراد پر درآمد این مارکت و اسم و رسم دار و خیلی از استعداد هایی که فقط میان زحمت میکشن و در نهایت با نا امیدی تمام میرن کنار و من هم فقط خواستم درد و دلی کرده باشم و از این عرصه خداحافظی کنم چون دیگه خسته شدم و میدونمم خیلی ها حتی از رفتن من با خبر هم نخواهند شد چون فقط سرگرم همون اسمها هستند و نمیدونن منی وجود داشتم که الان بخوام برم کنار امیدوارم یه فکری بشه که اینقدر این هنر زیبا تحت و شعاع این مسائل قرار نگیره

• موافقم موافقم x 2
    • خوشم اومد خوشم اومد x 1
    • دوستانه دوستانه x 1
  2. Soheil Monfared

Soheil Monfared عضو سایت هنرمند

شغل :
    MusicProducer/SoundEngineer
    امتیازات:
    +1,211 / 5 / -5
    نرم افزار:
    ableton, nuendo, protools, reason
  3. Soheil Monfared

شغل :
    امتیازات:
    +1,211 / 5 / -5
    نرم افزار:
    دوست عزیز...!!!

شما با مارکت مشکل داری...

باهاش کاری نداشته باش..!!!

مارکت مارکته !!! بازاره...!!! ;)

نه جای اثار هنری و هنرمند...!! ;)

کار خودتو بکن!!
    با مارکت چیکار داری ؟ ;)
    فک کنم منظورمو فهمیدی...;)

• موافقم موافقم x 2
  4. nascent

nascent عضو سایت

امتیازات:
    +354 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    عزیز ، ایشون میگن 8 سال از عمرشونو که احتمالا بهترین سالهای جوونیشون بوده و سالهایی بوده که آینده آدم بهش بستگی داره رو صرف این کار کردن .
    خیلی ایده آل فکر میکنید به نظرم .
    اگر ایشون کارهای بی کلام میساختن بحثش فرق میکرد .
    اما خیلی طبیعیه وقتی برای کسی کار میسازن و وقت میزارن انتظار درآمد داشته باشن .

البته بنده ایشون رو نمیشناسم . ولی حسشون رو میتونم درک کنم .
    حتی اسمشون هم متاسفانه نگفتند .

من هم با ایشون هم دردم اما به خاطر وقت و هزینه و عمری که پای این کار گذاشتم نمیتونم ازش منصرف شم و دارم سعی میکنم شاخه دیگه ای از این هنر رو امتحان کنم .

• موافقم موافقم x 3
  5. Soheil Monfared

شغل :
    امتیازات:
    +1,211 / 5 / -5
    نرم افزار:

درسته ...من هم کاملا متوجه شدم...

من معتقدم آدم نباید هیچ وقت از یک هدفی دلسرد یا نا امید بشه...!!!

اگه اون هدفو انتخاب کرده که بهش برسه ...پس بنابرین تمام سختی ها و مشکلاتش رو هم به جون میخره و اون هدف دنبال میکنه...!!! ;)

• موافقم موافقم x 5
  6. davod_1377

davod_1377 عضو سایت

امتیازات:
    +13 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    من فکر میکردم فقط بی پولی باعث میشه که ادم به جایی نرسه و نا امید از این راه خارج بشه :|

• موافقم موافقم x 2
  7. Farhad76

Farhad76 عضو سایت

شغل :
    آچار فرانسه
    امتیازات:
    +232 / 1 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio, StudioOne
    عجب!!!!
    خب بنده هم با اینکه هنوز سنی ندارم و تازه 19 سالمه تصمیم گرفتم پامو تو این راه بذارم،،نه تنها حیطه تنظیم بلکه از ترانه تا انتشار رو سایت و شبکه هاو.... حرفای سامان جان کمی نگرانی هایی که من داشتمو بیشتر کرد
    اما حرفای سهیل جان بازم به ادم امید میده که بره جلو،،،من هم واسه هدفم چشمو رو تموم خوشی هام و بهترین سالهای عمرم بستم!!!!!!!!!!!!!!!!
    نمیدونم چیکار کنم؟؟!!!!
    خدایا پناه بر خودت!!!!

8. nascent

nascent عضو سایت

امتیازات:
    +354 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    به هیچ عنوان کل زندگیت رو با فکر اینکه هنرمند بزرگی میشی و پول خوبی درمیاری جلو نبر .
    به موسیقی به عنوان شغل دوم نگاه کن

یه کم تلخه اما
    کسانی هستند که از 8 صبح تا 5 و 6 عصر تو اداره یا هر جای دیگه ای کار میکنن و شب هم راننده آژانس هستن .
    میتونیم در آینده کسانی باشیم که 8 صبح تا 5 و 6 عصر تو اداره یا هر جای دیگه ای کار میکنن و شب هم میشن پرودیوسر و تنظیم کننده و آهنگساز و صدابردار و میکسمن و ...

موسیقی تو ایران در حالت معمولش این مزیت رو داره که شغل دومت تو خونه اته .

مگه اینکه استثنا بشیم و معجزه ای رخ بده که به این وضع دچار نشیم .

پس :
    قبل اینکه کل زندگیتو بزاری پای موسیقی ، فکر کار اولت باش .

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
    • موافقم موافقم x 1
    • دوستانه دوستانه x 1
  9. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,204 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    سامان عزیز با توجه به اینکه کاری از شما نشنیدیم، قضاوت قطعی نمیتونیم در مورد این آزردگی شما بکنیم. ولی با فرض بر اینکه کار شما به لحاظ تخصصی هیچ نقصی نداشته و استانداردهای مارکت نوع موسیقی مورد نظر هم در اون رعایت شده، من میخوام موردی رو در ارتباط با مارکت موسیقی روشن کنم.

تولید موسیقی تجاری، مثل تولید هر محصول تجاری دیگه نیازمند یک ساختار هست. فکر نکن که تفاوتی با تولید صنعتی داره، عین تولید صنعتی میمونه. مثلاً تولید یک اتومبیل، نتیجه ی همکاری خطی (و بعضاً موازی) چند گروه هست. این همکاری ها یک ساختار مدرن صنعتی پشتش هست. سرمایه گذار، مدیریت و نیروهای تخصصی سه راس مثلث تولید رو تشکیل میدند. وقتی بصورت خطی تولید همون اتومبیل رو بررسی میکنیم، پروسه با "تعریف پروژه ی تولیدی" استارت میخوره، که نتیجه ی تصمیم گیری سرمایه گذار و مدیریت تولید و مدیریت بازاریابی تحت شرکتهای تولیدی انجام میشه (مرحله پیش تولید). در مرحله ی بعد پروژه در اختیار گروههای متخصص قرار میگیره از جمله گروه طراحی صنعتی، گروه طراحی تعلیقات، گروه طراحی مکانیک سیالات، گروه سازه، گروه طراحی قدرت، و . . . بعد وقتی اتومبیل از کارخانه بیرون میاد، این پایان کار نیست. گروههای بازاریاب کارشون تازه شروع میشه و تا تبدیل شدن محصول به "پول"، پروسه رو دنبال میکنند. این یک نمونه از روند تولید صنعتی بود (که تازه خیلی خلاصه نوشتم).

در کشورهایی که تولید موسیقی بخشی از درآمد ملی اونها محسوب میشه، دقیقاً چنین ساختاری بر تولید اون حاکم هست. یک ساختار وسیع و جدی وجود داره که یک نیروی متخصص موسیقی (اعم از نویسنده موسیقی، لیریک، تنظیم کننده، نوازنده و . . .) وقتی کار انجام میده، ناخواسته و بطور اتوماتیک در بخشی از اون ساختار تولید قرار میگیره. هیچ نیروی متخصصی، به تنهایی و در خارج از اون پروسه ی تولیدی نمیتونه کار تولیدی انجام بده. تمامی این نیروهای تولیدی (یا هنرمندها و یا هر اسمی) هرکدوم فقط بخشی از اون پروسه رو تشکیل میدند و در نهایت محصولی بنام موسیقی وارد مارکت میشه. وقتی بحث بازار و فروش مطرح میشه، شما نمیتونی به تنهایی کاری انجام بدی. هیچکس نمیتونه. این خصلت تولید مدرن صنعتی هست.

ایران کشوری هست که تولید موسیقی نه تنها بخشی از درآمد ملی نیست، بلکه به دلایلی مشکلات خاص جنبی ای هم در ماهیت اون ایجاد شده که روند تولید رو بیش از پیش تضعیف میکنه. بنابر این تولید موسیقی در چنین شرایطی هیچ موقع نمیتونه ساختار مشخصی پیدا کنه. کما اینکه هیچ ساختاری هم نداره. متعاقباً عوامل متخصص هم هیچ جایگاهی براشون در این روند تولید وجود نخواهد داشت. اگر هم تعداد انگشت شماری تونستند جایگاهی در اون مارکت برای خودشون پیدا کنند، تحت اتفاقات غیر اصولی بوده که معمولاً گریبانگیر تولید سنّتی هست.

شما از مارکتی صحبت میکنی که در شبکه ی تلویزیونی ملی اون مارکت، نمایش تصویرِ "ساز" ممنوع هست! موزیک ویدئو پخش نمیشه! و . . . حالا به مرحله ی پروداکشن کاری نداریم، در مرحله ی تبلیغ، همکاری رسانه ها بخش عظیمی از فروش رو در این مارکت تضمین میکنه و موجب رونق در تولید موسیقی میشه، که در وضعیت موجود، این مورد رو هم باید فراموش کنی! با توجه به این تفاوتهای زیربنایی، چنین وضعیتی برای شما و یا هرکس دیگه بعد از 8 سال دور از انتظار نیست.

من از آنجایی که اعتقادی به "امید دادن" و "امید گرفتن" و این چیزها ندارم، این واقعیتها رو به وضوح بیان میکنم تا اگر قراره تصمیمی بگیرید، با دید باز و روشن تر بگیرید (حالا تصمیم هرچی که میخواد باشه). بعضی ها معتقدند که در چنین شرایطی کار موسیقی نباید منبع درآمد اصلی باشه. گروه دیگه معتقدند باید از راههای فرعی باید به دل این مارکت نقب زد و . . . من نمیدونم، شاید دهها راه وجود داشته باشه. این خود شما هستید که باید در موردش فکر کنید و طرح و ایده بدید. چون شما این راه رو انتخاب کردید. تجربه ی هر راه جدیدی بهتر از بوسیدن و کنار گذاشتن اونه.

آخرین ویرایش: ‏17/11/15
    • آموزنده آموزنده x 8
    • موافقم موافقم x 2
  10. Mr.punk

Mr.punk عضو سایت

امتیازات:
    +156 / 0 / -1
    نرم افزار:
    adobeaudition
    یه پیشنهاد میکنم
    به موسیقی به عنوان منبع درامد نباید نگاه کنید . باید در این راه پول خرج کنید . منبع درامد هم میتونه یه شغل نامربوط باشه یا تدریس و هر چیز دیگه . در هر صورت موندن تو استدیو و اهنگ سازی و حتی عرضه اون تو چند تا سایت پول نمیاره
    میگم واقع گرا باشید و با کسی همکاری کنید که واقع گرا باشه و فقط فکر و خیال نکنه معروف میشیم و .... خیلی هم نا امید نباشه و با هر مشکلی سریع در هم نشکنه

این قدر نا امید نباشید و خیلی هم خوش بین نباشید . این حرف های اینده نداره تو ایران و فلان سرپوش تنبلیه اره راه سختیه اگه میخای فقط با دینگ دینگ کردن تو خونه و رویا پردازی پول در بیاری

واقعیت رو بپذیرید و دنبال شانس و اقبال راه نیفتید. باید یه راه و روش جدید کشف کنید که بسته به موقعیت شما بگیره . هنرمند کسیه که ابتکار داشته باشه پس قطعا روشی که دیگران رفتند بالا برای شما نمیگیره
    موفق باشید

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
    • موافقم موافقم x 2
    • برنده برنده x 1
  11. اقا مصطفی

اقا مصطفی عضو سایت

امتیازات:
    +550 / 1 / -0
    نرم افزار:
    یکی از مهمترین دلایل افزایش روز افزون استودیو ها هستش. خدای نکرده نمیخوام جسارت بکنم اما خیلی ها صدابرداری و اهنگسازی رو کار بسیار راحتی میدونن( با لطف نرم افزار ها). به نظر 80 درصد کسانی که با تئوری موسیقی اشنا باشند ، مثلا کسی که سازی رو بلد باشه 80 درصد میره سمت اهنگ سازی. حاضر نمیشه برای رکورد ساز به استودیو برن و یک میکروفون و کارت صدا اماده میکنند و میگن تا اینجا که اومدمو تئوری هم میدونم پس بریم تو کار اهنگسازی.من خودم هم تو خونه خودم هم شاید همین وضع رو داشته باشم باز هم عرض میکنم جسارت به کسی نمیکنم. این مشکل شاید در خارج از کشور هم گریبانگیر شده باشه. الان هم دیگه کار های جدید رو می بینید به چه صورتی در اومده دیگه.کلا چیزی که زیاد بشه طبعا ارزشش پایین میاد. 30 سال پیش یکی مهندس بود همه جلوش دولا راست میشدن اما الان چی؟ نصفشون بیکارن. استودیو هم مثل همین. خواه ناخواه با 200 هزار تومن vst یه استودیو رو میارید خونتون که سخت افزارش به ده ها میلیون میرسه. رقابت هم تو این فضا به شدت افزایش پیدا میکنه و هرکسی کارش قوی تر بشه و کار قوی تری بده میتونه بمونه تو این عرصه اما باز نمیدونم چرا اوضاع کارهای جدید اینجوریه. این هم باید عرض کنم سلیقه مردم ما واقعا ناجو رشده. اشعار رو میبینید دیگه. کسی به کیفییت کار توجه نمیکنه فقط یا بزن برقص باشه یا اه و ناله که چرا رفتی از پیشم. ببخشید پرحرفی کردم. شرمندم.

• خوشم اومد خوشم اومد x 4
    • موافقم موافقم x 2
  12. Ramin2712

Ramin2712 عضو سایت

شغل :
    Musician-Audio mixing
    امتیازات:
    +141 / 1 / -1
    نرم افزار:
    cubase, nuendo, protools
    این متاسفانه فقط مشکل شما نیست همه ما از این وضعیت نابسامان به نوعی رنج میبریم.وقتی فلان دوست من که مدتی موبایل فروشی داشته دیده نمیگرده میره استودیو میزنه یا وقتی هر تازه واردی با یک لپ تاپ توو اتاقش میشه تنظیم کننده یا وقتی هر هنرجوی تجربی که چهار تا آکورد دست باز رو گیتار یاد گرفته از فردا میشه آهنگساز و خواننده خب همین انتظار میره و حال و حاضر موسیقی ما به درجه ای از یکنواختی و پوچی رسیده که از ترانه هامون میشه شنید تا ملودی های تکراری و ارنجهای ساده لوحانه...من نمیخوام توهین به تنظیم کننده هامون بکنم گرچه اگرهم توهین محسوب بشه ناراحت نیستم چرا که فکر میکنند تنظیم یعنی ی چهار تا آکورد کنار هم چیدن ی دو تا پد و آرپژیاتورهم این ور اون ور میشه تنظیم...آیا شما چیز دیگه ای تو تنظیم های حال و حاضر میبینید...گرچه منکر عده ای شاید به انگشتان یک دست نمیشم که به حق لیاقت اسم تنظیم کننده رو دارند...
    در آخر من هم مثل نظر دوست عزیز جناب فرهود معتقدم برای تایید حرف شما اول باید کارهای شما رو شنید اما به نظرم اگر واقعا عاشق این راه و این رشته هستید و زحمت علمی عملی در این راه کشیدید فقط به فکر ایجاد خلاقیت باشید چیزی که شاید خوشبختانه در موسیقی ایران کمبودش به شدت حس میشه...

• موافقم موافقم x 2
  13. اقا مصطفی

اقا مصطفی عضو سایت

امتیازات:
    +550 / 1 / -0
    نرم افزار:
    به نظر حقیر بهترین راه همون طور که دوستان فرمودند داشتن شغلی دیگر در کنار این کار هستش

14. saman_arenger

saman_arenger عضو سایت

شغل :
    music arrangement
    امتیازات:
    +62 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    ممنونم از پاسخ های دوستان خدمتتون عرض کنم که من شغل دوم دارم و اگر نداشتم که اصلا این امکان رو نداشتم که تو این سالها پیش برم تو این زمینه اما وقتی کاری و تنظیم میکنی برای یک نفر تو اون طرف آب که تو مهد موزیک دنیا ساکنه حالا اسم نمیبرم بعد میکس کار رو هم به توصیه همون شخص میدی به کسی که داره با بزرگان موزیک دنیا کار میکنه منجمله (سلنا گومز) بعد اون آدم میاد میگه کارت بی نظیره و حتی میگه میتونی با خواننده های بزرگ به راحتی کار کنی (البته حمل بر خودستایی نشه) بیشتر دلم از این موضوع میسوزه که چرا تو اینجا این وضع حاکم هست طرف اسم داره اما اطلاعات موسیقی صفر میاد جوری نقد میکنه کارتو که شاخ در میاری من عاشق نقد هستم اما نقد علمی که کمکی باشه برای پیشرفت همیشه تو این سالها سخت ترین قسمت کارم اون لحظه ای بوده که کار رو اوکی میکنی بعد میدی به خواننده هزار و یک ایراد مسخره ازش در میاره بعضی ها که دیگه جالب تر میگه کارو کلا پاک کن برو رو یه پروژه دیگه .. و همون کار رو بعدا یه موزیسینی که تئوری و علم قوی داره میشنوه و میگه وووووو عجب کاریه این کار نمیدونم چی باید گفت اما واقعا حرج و مرج و به روایتی مافیا تو این مارکت بیش از حد تحمل شده 90٪ کسانی که جایگاههای خاص دارن تو اینجا اشتباهی تو این جاها قرار گرفتن بعد افرادی هستن که خودم هم زیاد میشناسم که پر از استعداد التماس میکنن که یه خواننده درجه 3 بهشون کار بده اونم رایگان تا بتونن بیان بالا که این اتفاق هم ممکنه از هر 100 نفر برای یک نفر بیافته ای کاش یه سازمانی بود که از موسیقی حمایت میکرد تا اونایی که موزیسین واقعی بودن باقی میموندن و به حقشون میرسیدن...

• موافقم موافقم x 2
  15. Mr.punk

Mr.punk عضو سایت

امتیازات:
    +156 / 0 / -1
    نرم افزار:
    adobeaudition
    نمیدونم کار شما چطوره چون نشنیدم ولی فقط توانایی نیست . اون ور آب مگه اهنگساز کمه؟ خوانننده کمه ؟ نوازنده کمه؟ چه امیدی هست بین محیط اشباع
    باید یک شیوه جدید کشف کنید و تا اخر عمر از همون معدن طلا استخراج کنید
    در واقع باید خاص باشه به تمام معنا در کنارش باید تبلیغ کنید و خودتون رو نشون بدید
    باید با افراد وفا دار اشنا بشید . کسی که واقعا میخواد به جایی برسه

16. AliRezA Nasehi

AliRezA Nasehi کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +1,761 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    درود بر شما.
    فرمایشتون رو مطالعه کردم و از اونجایی که شرایط شما رو دارم تا حدی منظور شما رو کاملا درک می کنم.
    با این حال خواستم نکاتی رو خدمت شما عرض کنم.
    یکی از مشکلاتی که در جامعه ی ما وجود داره اینه که جوان ترها می خوان ره صد ساله رو یه شبه برن برای همین می آن و اقداماتی رو انجام می دن برای اینکه سریع تر پله های ترقی رو برن.
    کسی که تو ایران داره کار موسیقی رو انجام بده باید این حقیقت رو بپذیره که خیلی نمی تونه از این راه پول دار بشه و اگر عاشق واقعی خود موسیقی هست باید درش بمونه.
    من در موسیقی حتا برای خودم به درآمدزایی هر چند نا چیزی رسیدم و اعتقادم اینه که بجای اینکه شما برید دنبال افراد بذارید سطح کارتون به حدی برسه که افراد بیان سمت شما.
    برندینگ رو یاد بگیرید و سعی کنید اسم خودتون رو برند کنید و با کارهاتون به همه بشناسونید.
    راز موفقیت در زندگی اینه : آدم مسیری رو که درش قدم بر می داره باید تا آخرش بره و راز شکست هم نیمه کاره رها کردن کارهای نا تمامه.
    موفق باشید.

• موافقم موافقم x 2
    • برنده برنده x 1
بارگذاری...