مشکلات اساسی در ویدئوکلیپ های ایرانی . چرا ؟

شروع موضوع توسط hamid_pe2 ‏18/2/13 در انجمن موسیقی ایران

تاپیک مشکلات اساسی در ویدئوکلیپ های ایرانی . چرا ؟ تالار موسیقی ایران در persian-music.org.

1. hamid_pe2

hamid_pe2 میکس و مسترینگ کاربر با تجربه عضو سایت هنرمند

شغل :
    Arranger / Mix & Master
    امتیازات:
    +1,253 / 0 / -2
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase, nuendo, StudioOne
    باسلام خدمت دوستان عزیز : موضوعی میخواستم مطرح کنم که خیلی ذهنمو درگیر کرده اونم درباره کلیپ های امروزی ایرانی ها چرا توی ویدئوکلیپ های ایرانی هیچ چیزش اصولی نیست مثلا یه موزیک راک یا متال میسازن هیچکدام از نوازندگان کلیپ نوازندگیشون ربطی به آهنگ و ملودی نداره فقط الکی با سازاشون ور میرن میپرن بالا و پایین . نوازنده گیتار الکتریک توی قسمت تکنوازی فقط انگشتگذاری میکنه حالا ملودی اکتاو بالاست اون داره سر دسته آکورد میگیره . نوازنده درام هم معلوم نیست چکار میکنه بیموقه پاساژ میده یا اصلا پاساژ نمیده . نوازندگان ساکسیفون و ویالون که دیگه نگو . طرف آهنگ 6 و 8 میسازه نوازنده گیتار الکتریک گذاشته داره ملودی میزنده درصورتی که توی آهنگ هیچ صدایی از کیتار الکتریک نمیاد . کلا میخوام بگم که موزیک ها مناسب کلیپ ها نیستن ...... من هروقت این : پی ام 30 رو نگا میکنم اعصابم میریزه به هم چون نمیدونم انتقادمو به کی بگم . بنظر شما مشکل از کجاست ؟ من فکر میکنم این یه توهینه به ما ایرانی ها چون با این کارها نشون میدن که ما هیچی نمیفهمیم و یه چییزی واسمون سرهم میکنن و میگن کی بکیه .. هاااااااااا ؟ درصورتی که کلیپ های غربی اینجوری نیستن چرا ؟ حداقل توی کلیپ نزدیکترین نمایش رو نسبت به موزیک اجرا میکنن , فرق ما با اونا چیه ؟ چرا به اونا رسیدگی میشه ولی ما نه .................. خداییش خیلی واسم مهمه که ما بتونیم بهترین ها رو ارائه بدیم حتی اگه خودم نتونم حداقل همشهریم یا هموطنم بتونه . از شما خواهش میکنم نظرات خودتونو بنویسین ... با تشکر .

• خوشم اومد خوشم اومد x 9
  2. arei

arei عضو سایت

امتیازات:
    +370 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, FLstudio
    تازه این که چیزی نیست....
    توی یه موزیک ویدئو صدای پیامو بود پسر گیتار میزد...این دیگه اخرشه

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  3. امیرحسین به نژاد

امیرحسین به نژاد تیم مدیریت مدیر کل

شغل :
    آهنگساز، تنظیم کننده، رهبر ارکستر و مدرس موسیقی
    امتیازات:
    +2,857 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    فقط از دوستانی که نظر می دن تقاضا دارم در مورد موضوعی که مطرح شده نظرات خودشون رو بفرمایند و در مورد مسائل دیگه در مورد کلیپ ها صحبت نشه تا تاپیک به حاشیه نره.با سپاس.

• خوشم اومد خوشم اومد x 6
  4. mehdi.rad

mehdi.rad عضو سایت

امتیازات:
    +11 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    من قبلا به این موضوع فکر کردم و به این نتیجه رسیدم چون در ایران اکثرا تمام سازها را برای اینکه هزینه کمتری صرف بشه به صورت vst گرفته میشه و طرف برای اینکه کلیپ کنه سعی میکنه از چند دوست و اشنا برای کلیپش استفاده کنه و اکثرا رابطه درستی با موزیک برقرار نمیکنند.شما مطمئن باشید اگر اون نوازنده که در کلیپ نقش بازی میکند در اهنگ اصلی هم فعالیتی داشته باشه خواه ناخواه با آهنگ سینگ میشه و گرنه میاد فقط نقش یک نوازنده را بازی میکنه،یا اینکه طرف نوازنده اش نمیتونه به هر دلیلی در کلیپ حضور پیدا کنه یک نفر دیگه را جایگزین میکنه و ...کلا این مسئله به کم کیفیتی اثار هنری ما بر میگرده.

5. hamid_pe2

شغل :
    Arranger / Mix & Master
    امتیازات:
    +1,253 / 0 / -2
    نرم افزار:
    حرف شما کاملا درست ولی حداقل نزذیک به کار میشه نقش بازی کرد نه اینکه چیزهای خیلی تابلو .. سازی بیارن که اصلا توی آهنگ استفاده نشده این خیلی زشته مثلا یه بچه کوچیک توی خونه داری آهنگ گذاشتی بچه هم داره با آهنگ میرقصه یه ارگ کوچیک میذاری جلوش اونم با دست میکوبه روش و میخنده و خوشحاله ... مثلا اگه توی یه آهنگ یه ملودی گیتار نواخته شده نیازی نیست نوازنده اصلی بیاد اجرا کنه یه نوازنده دیگه بیارن توی اون محدوده واقعی اجرا کنه .

6. pouriamahdi

pouriamahdi عضو سایت

امتیازات:
    +108 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, nuendo, reason
    خیلی از کسایی که کارگردانی کلیپ میکنن اصلا چیزی از موسیقی نمیدونن
    خیلیاشونم کسایین که تو هیچ جا نتونستن کاری واسه خودشون دستو پا کنن میان یه بنده خداییرو پیدا میکنن یه کلیپی واسش سر هم میکنن

7. hamid_pe2

شغل :
    Arranger / Mix & Master
    امتیازات:
    +1,253 / 0 / -2
    نرم افزار:
    خوب این اصلا خوب نیست , عرض کردم که این کار معنیش خیلی واسمون بده .

8. aradmusician

aradmusician عضو سایت

امتیازات:
    +29 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio, sonar
    آره خب منم زیاد دیدم. اینا که چیزی نیستن، خب در مورد اینا میگیم طرف دانش موسیقیش پایین بوده و ... . فقط نمیدونم چرا وقت خوندن هم حرکات دهن خواننده با چیزی که شنیده میشه اصلا یکی نیست.

. مثل خواننده بوووق که گیتار میزنه میگه صدای دهل میاد(شوخی)

9. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,201 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    حمید عزیز من اصولاً کار ایرانی نمیبینم، و در واقع رسانه ای بنام "تلویزیون" در خونه ی من وجود نداره! اندک کارهای غیر ایرانی هم که میبینم از طریق اینترنته. ولی با این حال یه کته گوری شاید بتونم انجام بدم در ارتباط با ریشه یابی این مشکل:

1- عدم آشنایی مخاطب با ساز - آشنایی مخاطب ایرانی با ساز، در حد آشنایی یک بچه ی اول ابتدایی با مقاله نویسی هست، که اون هم برمیگرده به عمق فرهنگ عمومی موسیقی در یک جامعه. جز درصد معدودی از کسانی که در کار موسیقی فعالیت میکنند، عموماً این مواردی رو که ذکر کردی رو تشخیص نمیدن، حتی خود کارگردانان موزیک ویدئو و تدوین گرها. این درحالی هست که موسیقی و حتی آشنایی با نت نویسی در اغلب کشورها از مقطع ابتدایی به همراه دروس دیگه درحال تدریس هست.

2- حضور اشخاص نمایشی در سِت تصویربرداری بجای نوازنده - یک پرفورمر که جلوی دوربین پشت ساز قرار گرفته، اگر حقیقتاً نوازنده باشه، میتونه یک نمایش تصویری حقیقی از نوازندگی ارائه کنه (ولو اینکه اون پارت قبلاً توسط نوازنده ی دیگه ای اجرا شده باشه و یا از وی اس تی استفاده شده باشه). بنابراین اون کسانی که شما اشاره کردید، اصولاً نمیتونن نوازنده بوده باشند.

3- ناکارآمدی تدوینگر - اگر تدوین گر آشنایی با این مقوله نداشته باشه، امکان این وجود داره که "سینک" موسیقی رو با تصویر، گُم کنه، حتی اگر نوازنده تصویر درستی ارائه داده باشه.

4- پرنسیب کاری یا Occupational Principles - این مقوله ی مهم و ریشه ایه که راجع بهش بحث زیاد شده و مختص فقط "موزیک ویدئو" هم نیست. خلاصه اگر بگم، اینه که: در بعضی از فرهنگ ها، سفارش گیرنده ی یک کار (فرقی نمیکنه هر کاری) با تابعیت از سطح توقع و ارزشهای ذهنی سفارش دهنده کارشو انجام میده، نه با پایبندی به اصول و قواعد ارزشی حرفه ی خودش. در فرهنگ ما همونطور که یک پزشک صرفاً به قطع شدن درد بیمار، یک معمار صرفاً رضایت نا آگاهانه ی کارفرما، یک آهنگساز فیلم صرفاً به رضایت غیر تخصصی تهیه کننده و . . . فکر میکنند، سازنده ی موزیک ویدئو هم صرفا به رضایت کم عمق بیننده هاش فکر میکنه و کار انجام میده، نه پرنسیب کاری خودش. شخصی که کارشو با پرنسیبش انجام میده، قطعاً اول دل خودش راضی میشه، بعد نیاز مخاطب. چون یک نگاه تخصصی در عمق دل اون شخص نهفته است.

5- نمایش پرفورمانس "درامز" - درامز یکی از اون سازهاییه که نوازندش اگر تازه کار و آماتور باشه، حتی اگر اورجینال کار رو خودش انجام داده باشه، تکرار دوباره ی اون براش سخت میشه و آرایش بیت هاش رو از دست میده و نمایش تصویری غلطی ارائه میکنه.

6- اصل اولویت "نمایش"، بر "کار" - در بعضی فرهنگ ها اصولاً "نمایش انجام کار" ارجح تر از "خود انجام کار" هست و این در طی گذشت زمان به شکل یک "اصل" در میاد و بطوری جا میافته که تک تک افراد اون جوامع، این دیدگاه رو قبول میکنند و براحتی با اون زندگی میکنند. در این جوامع معلم به جای تدریس، نمایشی از تدریس رو اجرا میکنه و دانش آموز قبول میکنه، کارمند نمایشی از وظیفه رو اجرا میکنه و همه می پذیرند، کارگر نمایشی از کار رو ارائه میکنه و کارفرما می پذیره و . . . بنابر این در حین تصویربرداری موزیک ویدئو، شخصی که نمایشی از پرفورمانس تصویری رو ارائه میکنه، کار خارج از عرفی انجام نمیده و همه می پذیرند، حتی مخاطبین آشنا به نوازندگی.

و . . . شاید دهها عامل دیگه وجود داشته باشه که به فکر من نرسیده.

من از یک موزیک ویدئو که بچه های مابین 9 تا 11 سال اجراش کردند براتون لینک میذارم. این قطعه رو خود همون بچه ها که در ویدئو میبینید در استودیو اجرا و ضبط کردند. با توجه به سن اونها و سنگینی سبکی که انتخاب کردند، دقت کنید به سینک بودن پرفورمانس تصویری که انجام دادند:

The Mini Band, Metallica's fav kid band aged 9 to 11's Official Music Video 'Ain't No Other Way' - YouTube

آخرین ویرایش: ‏27/8/15
    • خوشم اومد خوشم اومد x 4
  10. hamid_pe2

شغل :
    Arranger / Mix & Master
    امتیازات:
    +1,253 / 0 / -2
    نرم افزار:
    با تشکر از کاربر عزیز : farhood

توضیحات شما بسیار کامل بود ممنونم که به این موضوع اهمیت دادین و وقت گذاشتین , انشالله که شاهد روزی باشیم تمام مشکلات برطرف شده باشند مخصوصا مشکلات موسیقی در ایران .

11. Kurd Man

Kurd Man عضو سایت

امتیازات:
    +11 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio
    دوستان من يه سال پيش يه كليپ زدم كه توش كليه ي سازهايي كه تو آهنگ بود پشت سرم داشتن آهنگو ميزدن ارگ گيتار گيتار بيس و درام
    ولي بازم مشكل اينجا بود كه نوازنده ها چون همون روز كليپ , آهنگو شنيده بودن آكوردا و ملودي رو دقيق نميدونستن و خوب اجرا نميكردن.
    به نظرم اينكه يه كليپ پلي بك به همراهي سازهاي آهنگ بسازي واقعا سخته وا با بودجه اي كه ما داريم عملا غير ممكنه.

12. hamid_pe2

شغل :
    Arranger / Mix & Master
    امتیازات:
    +1,253 / 0 / -2
    نرم افزار:
    دوست عزیز شما خودتون با دست خودتون کلیپتون رو بردید زیر سوال آخه چرا ؟ وقتی گروه آماده نبوده چرا ضبط رو شروع کردی ؟ شما باید واسه کیفیت کارت از همه چی بگذری حداقل 1 یا 2 روز دیرتر ضبط میکردی .

13. Kurd Man

Kurd Man عضو سایت

امتیازات:
    +11 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio
    ميگم مشكل مالي همينه ديگه
    ساز زن وقت نداشتنن خودمون عجله داشتيم فيلمبردار ناشي بود خلاصه كل پولي كه خرج كرديم به باد رفت ولي بازم خوبه چون واسم تجربه شد

14. Alireza Ahari

Alireza Ahari عضو سایت

امتیازات:
    +543 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, studio_one
    دلیلش رو خیلی رک بگم اینه که خواننده های الان عقده ی ساز دارن بخصوص گیتار الکتریک
    مثلا آقای اندی میاد فقط گیتارو میندازه رو دوشش و ژست میگیره
    در کل به نظر میاد این دسته از خواننده ها میخوان سازاشونو به رخ بیننده ها بکشن

15. hamid_pe2

شغل :
    Arranger / Mix & Master
    امتیازات:
    +1,253 / 0 / -2
    نرم افزار:
    ببخشید اندی خواننده الانه ؟ که بخواد عقده گیتارالکتریک داشته ؟ تازه اون موقه که اندی کلیپ میداد کدومیک از خواننده های ایرانی کلیپ داده بود ؟ همه روی سکوی طنین و تپش کلیپ پر میکردن.
    اتفاقا اندی واسه من یکی خدای موسیقیه و هیچ شکی توی هنرش ندارم و اتفاقا هنرمندی هست که ادعاش نمیشه با اینکه یک خواننده جهانی هم هست جاهایی که این رفته کدوم یکی از خوانندهای پر ادعامون رفتن ؟ درباره گیتار گرفتنش توی کلیپ ها هم بگم سبک و هدف چیز دیگست اندی گیتاریست نیست ولی علاقه خاصی به گیتار الکتریک داره و اتفاقا با این گیتارش واسه خودش معروفیتی داره ........ بنظرم اصلا درست نیست بخوایم از یه هنرمند ((( *** واقعی *** ))) انتقاد کنیم .

16. R-A

R-A عضو سایت

امتیازات:
    +13 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, reason
    باسلام و احترام.ممنون بابت بحث های خوبتون.فقط از دوستان عزیز اجازه میخوام که خواهش کنم :وقتی در مورد هنرمندای قدیمی ما صحبت میکنن کمی احتیاط کنن.متاسفانه بزرگترین مشکل هنر و موسیقی ما برخورد سلیقه ای با این مسئله هست.جدا از این که خودسلیقه باید از تعریف بیاد و این قبیل بحث ها./مثلا اقای اندی که به نظرم یه پاپیست واقعیه و کاملا میدونه که داره چکار میکنه.بنظرم فرم جدیدی رو در موسیقی معرفی کرده و بسیاری از موارد جزو پیشگامان بوده.جوایز بسار مهم موسیقی مثل لجند اورد (برای بهترین موزیسین شرق از روسیه تاچشم بادامی ها)بهترین خواننده ی دهه ی 90 کالتکس رکورد در گریگ تیاترو... و همکاری با هنرمندای بزرگ مثل بان جووی و لیونل ریشی و دوبی برودرزو ایگلز و اجرای موزیک در نیمه نهایی جام قهرمانان فوتبال اروپا .و مورد تمجید بسیاری از خوانندگان مطرح امریکا مثل مایکل جکسون و بان جووی و ایگلزها و...دعوت به مهمترین مهمانی ها و جشن های دنیاو اجرای موسیقی دراونها مثل ورساچی که بهترین مهمانی امریکا هست.وبه قول بعضی ها تنها خواننده ی مورد توجه دنیای وسترن ورد.وبسیاری رکوردها و اجراموارد بسیاربسیار که خیلی جای گفتنش نیست.جدا از همه ی اینها ایشون بسیار شخصیت خاکی و صمیمی وجوانمرد و در عین حال حرفه ای دارن. البته هر هنرمندی میتونه بهتر هم باشه با برطرف کردن نقاط ضعف.فک میکنم که همه ی ما به هنرمندایی اسم ایران رو زنده میکنن افتخار میکنیم.با ارزوی سلامتی برای همه ی هنرمندای خوب ایران.پیروز باشید

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  17. alishayan

alishayan عضو سایت

امتیازات:
    +30 / 0 / -0
    نرم افزار:
    nuendo
    خودم دوست دارم کلیب بدم بیرون و آدم بیش از حد حساسیم ولی تو محدوده ای زندگی میکنیم که گاها خیلی مایوس کنندست خیلی ناچیز کلیب ایرانی میبینم که دیدنی کلی اعصابم بهم میریزه خودم دوست دارم کلیب بدم بیرون ولی میترسم از همینا بدتر شه،پول داشته باشه آدم تو همین محدود با کارگردان های ضعیف یه کلیب نصفه نیمه خوب میتونه بده بیرون......شاید بهتر باشه اژاینجا رفت به کشوری دیگه ،خیلی چیزها با پول حل میشه

- - - - - - - - - -

کلیب. alejandero از لیدی گاگا کلیب قدرتمندیه

بارگذاری...