مشورت درباره خرید چند میدی کنترلر (MIDI Controller)

7/12/09
96
65
18
شیراز
سلام
عذرخواهی بابت پیچیدگی سوالات که هر کدوم موضوعی جدایی هستن ولی به نوعی به هم مرتبط!
امیدوارم این پست تکراری نباشه چون سرچ کردم چیزی ندیدم.
چندین مدل میدی کنترلر هست که خواستم دربارشون اگه ذوستان اطلاعاتی دارن بگن.
من با FL Studio کار میکنم، به خاطر همین سینک شدن کنترلرهای دستگاه یکی از فاکتورهای مهم مورد بررسی من هست.
علاوه بر کار با نرم افزار تمرین نوازندگی هم برام اهمیت داره (بوجه و فضای محدود اتاقم، کارم رو برای خرید 61 کلاویه سخت میکنه، به خطر همین ترجیحم 49 کلاویه است)

تا اونجایی که من جستجو کردم همه این مدل هایی که در زیر آوردم از نوع نیمه سنگین هستن که توی نوع کلاویه برام فاکتور مهمی هستن و کلاویه سبک داخلشون نیست.
هر کدوم یه ویژگی های خاص دارن که بقیه ندارن، متاسفانه چون من تا حالا میدی کنترلر نداشتم نمیدونم در عمل هر ویژگی چقدر اهمیت میتونه داشته باشه.
یکی از فاکتورهایی که برای من خیلی مهمه اینه که به نسبت هزینه ای که میخوام کنم بیشترین بازده (کیفیت ساخت، امکانات، هماهنگی نرم افزاری و ...) رو داشته باشم.

این گزینه ها رو یک از دوستان همین سایت بهم معرفی کرده، گزینه ها اینا هستن:

Novation Impulse 49
Behringer Motor 49
Arturia KeyLab 49
M-Audio CTRL 49

از توی این مدل ها من فقط یه مدل دست دو ایمپالس اونم به صورت خاموش رو از نزدیک دیدم و نوع کلاویه اش رو باهاش کار کردم.

از اونجایی که سابقه بهرینگر خیلی از سری UMX توی بازار به دلیل نوسانات کیفیتی توی سالهای اخیر خوب نبوده، کمی دربارش دچار شک و تردیدم، ولی از اطلاعات اینترنتی به نظر میاد سری موتور بهرینگر کیفیت بدی نداشته باشن. بهرینگر سری موتور رو من از نزدیک ندیدم و شاید در ظاهر شاخص‌ترین ویژگیش همون Fader های موتوردارش باشه ولی درباره کیفیت ساختش و ... اطلاعاتی ندارم.

0 - اول اینکه درباره این مدل ها یه سری اطلاعات جزیی میخواستم.

1 - یکی از دوستان بهم گفته که قطعات مکانیکی(موتوردار) در دراز مدت اصطحلاک بیشتری دارن و احتمال خرابی بیشتری دارن. این ویژگی موتوردار بودن فیدر چقدر مزیت مهمی محسوب میشه؟

2 - یکی از سوالهام اینه که توی سایت ایران صوت در مورد جنس کلاویه ها یه اصطلاحاتی نوشته شده که من متوجه نشدم تفاوت اونا رو که "نیمه سنگین پیانویی - پلاستیکی" با "سینتی کیبوردی - سربی" چه فرقی داره؟

3 - تا اونجایی که من گشتم به نظر میاد سری Impulse توی سینک شدن با FL Studio مشکل دارن، آیا این مشکل توی سریهای جدید ایمپالس حل شده؟

4 - درباره Mackie Control Universal توی FL Studio و کیفیت پشتیبانی سینک شدن و اتومیشن (Automtion) و ... توسط میدی کنترلرهای "بهرینگر سری موتور" و "ام-آدیو سری کنترل" کسی اطلاعاتی داره؟

5 - در مورد آرتوریا سری کیلب هم باید بگم که از اونجایی که میگن هیبریدی هست (میدی کنترلر + سینتی سایزر) توی فایل های ویدیویی که من دیدم برای استفاده از اون همیشه به کامپیوتر وصلش کرده بودن!
از اونجایی که من درباره سینتی سایزر اظلاعات دقیقی ندارم آیا همیشه برای استفاده از اون به عنوان سینتی سایزر حتما باید به کامپیوتر وصل بشه؟ آیا همه سینتی سایزرها همینطورین؟ در چه شرایطی به صورت Standalone اونم بدون کامپیوتر میشه ازش استفاده کرد؟ و روشش چطوری هست چون ممکنه توی انتخابم تاثیر بگذاره؟

6 - از اونجایی که شرکت M-Audio‌ نسبت بقیه شرکت ها جنس هاش رو خیلی زود متوقف (Discontinue) میکنه یه خرده از لحاظ ساپورت نرم افزاری و ... بهش احساس خوبی ندارم. این موضوع چقدر میتونه در انتخاب مدل CTRL 49 اهمیت داشته باشه؟

7 - اگر نرم افزار رو Ableton در نظر بگیریم نظرات چقدر تغییر میکنه؟

پیشاپیش ممنون

درود بر شما دوست عزیز
خوب اول این که تصور شما از میدی کنترلر چیه و چه انتظاری ازش دارید رو مشخص نکردید.در رابطه با انتخا شرکت در برخی موارد سلیقه ای هستش اما در مواردی که شما گفتید گمان میکنم شما یک میدی همه کاره انتظار دارید.خب پیشنهاد من به شما Novation Impulse 49 که گزینه مناسبی هست برای شما.
در رابطه با سوال های شما
1.موتورایز بودن فیدر های میدی کنترلر Behringer Motor 49 فقط جنبه نمایشی و یکی از افزونه های جدید میدی کنترلر ها میباشد.اما این که آیا استفاده از اون چقدر میتونه کارامد باشه و این که عمر محصول رو چقدر میتونه بالا یا پایین ببره نمیدونم و این که دوستتون هم بد نگفته بود.. اما معمولا استفاده از فیدر های موتورایز روی دیوایس هایی با دقت بالا انجام میشه(میکسر کنترلر) که گمان میرود در این میدی کنترلر دقت فیدر آنچنان بالا وجود نداشته..
2.تمامی اینها تفاوت در تاچ آنهاست...یعنی کلاویه نیمه سنگین و سبک چ تفاوتی دارن...خوب از نوشتارش مشخصه که کلاویه سنگین و یا نیمه سنگین...در میدی کنترلر ها تلاش شده تا حس نوازندگی به نوازنده القاع بشه و این حس از تاچ و انگشت گذاری بر روی کلاویه ها به دست میاد که اگر کلاویه سنگین و نیمه سنگین داشته باشه شما حسی نزدیک به نوازندگی پیانو دست خواهد داد.و این در دراز مدت روی شما تاثیر بسیاری دارد.(و بعدا نیز در رابطه با افتر تاچ بیشتر تحقیق کنید)
3.منظور شما رو از کامل سینک شدن متوجه نمیشم اما فکر نمیکنم مشکل خاصی برای سینک شدن به وجود بیاد-چون این کیبورد 100% با ایبلتو و 50% با اف ال سازگاری دارد.
4.خوب این یک نرم افزار برای سینک کردن هر نرم افزار میزبانی با رابط شما میباشد که میتونه میدی یا میکسر باشه.هر شرکتی نرم افزار تحت ساپورت خودش رو برای کنترل و بهتر سینک کردن دیواس خودش با نرم افزار شما رو داره و یا برای یوزر فرندلی بودن این نرم افزار به شما کمک میکنه.
5.این میدی کنترلر هایبرید هستش یعنی هم سینتی سایزر هم میدی کنترل.اما این به این معنا نیست که شما بدون اتصال به کامپیوتر بتونین از اون استفاده کنین.این کنترلر انحصاری شرکت آرتوریا میباشد که بعد از خرید اون پکیج Arturia V collection
به شما ارزه میشود(به صورت مجزا قابل دانلود است)خوب این میدی کامل سینک هستش با این پلاگین هایی که شبی سازی شده سینتی سایزر های قدرتمند دنیا بوده و کامل قابل تنظیم است.
6.این میدی کنترلر هم گزینه مناسبی میباشد با نمایی زیبا و صفحه رنگی و با وی اس تی هایی همچون Loom و ... چند محصول به صورت کامل سازگاری دارد و با همه نرم افزرا ها سازگار میشود.اما به همون دلیل که خودتون گفتید گزینه مورد اعتمادی نیست.
7.خوب این حرفی که گفتید شما رو به عرصه جدیدی معرفی میکنه و میتونه خیلی عالی باشه.
اگر این رو در نظر بگیریم قطعا انتخاب شما Novation Impulse 49 خواهد بود که به نظر من بهترین انتخاب در بین این لیستی که گفتید هستش و به صورت کامل با ایبلتون سینک میشه و عالی کار میکنه و قطعا سرعت کار شما رو بالا خواهد برد.
سوالات و موارد جزئی رو در پیام شخصی در خدمت شما هستم.

20/1/16
282
196
43
37
تبریز
توضیحاتتون جامع بود و عالی.فقط یه سوال؟میشه بین این سه مرود یه راهنمایی کنین؟؟؟
M-Audio keystation 61 II
Behringer UMX 610
Nektar Impact GX61
برای ساخت آهنگ و تنظیم میخواستم نه اینکه مثلا پیانو تمرین کنم و ....

Soheil Monfared

هنرمند
عضو سایت
22/5/12
2,361
2,216
113
36
Vengeance Land
soheil0monfared.bandcamp.com
توضیحاتتون جامع بود و عالی.فقط یه سوال؟میشه بین این سه مرود یه راهنمایی کنین؟؟؟
M-Audio keystation 61 II
Behringer UMX 610
Nektar Impact GX61
برای ساخت آهنگ و تنظیم میخواستم نه اینکه مثلا پیانو تمرین کنم و ....
Behringer UMX 610
یکی از دوستام داشت
خودمم UMX61 دارم
خوبه..;)

20/1/16
282
196
43
37
تبریز
خواهش میکنم...دوست عزیز..
البته اینم باید اشاره کنم که UMX610 کمی کلاویه هاش سبک تر هستش از UMX61 که خودم دارم
البته اونی که دستم اومد از مباحث سایتاین بود که برای آهنگسازی کلاویه سبک کارسازه و برای نواختن و تمرین نواخت نیمه سنگین و سنگین خوبن.بازم ببینم میشه 61 پیدا کرد حتما اونم می پرسم.بهرحال تجربه ای که اینجا دوستاندارن از کاتولوگ محصول سرتره!!!;)