مشاوره برای شروع گیتار

شروع موضوع توسط choobi ‏9/9/11 در انجمن گیتار

تاپیک مشاوره برای شروع گیتار تالار گیتار در persian-music.org.

1. choobi

choobi عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام دوستان . امیدوارم حال همه خوب باشه . یه مشورت می خواستم بهم بدین . من هارمونیکا (همون سازدهنی ) می زنم . بلوز و کانتری خیلی خوب جواب می ده . من قبل از هارمونیکا 6 سال ویولن کار کردم . زمانم زیادیه (نه برای موسیقی ، برای سن از دست رفته ی نوجوانی !) ، ولی این ساز یه جورایی بهم تحمیل شد . من اصلا از موسیقی کلاسیک خوشم نمیاد . خواستم برم دنبال ویولن الکتریک ، نشد . استادش تو کرج که نیست ، تهران هم خیلی گرونن چند نفری که پیدا کردم . خلاصه که من عشق کانتری و بلوز و جز و راکم . می خوام ویولن رو بذارم کنار و برم دنبال گیتار بیس . تو هارمونیکا موفقم، الان تدریس هم می تونم بکنم . خواستم نظرتون رو بدونم . ممنون از همه

اگه قیمت و هزینه های گیتار بیس رو هم بگید واسه شروع ممنون می شم

2. shahriar2

shahriar2 عضو سایت

امتیازات:
    +43 / 0 / -0
    نرم افزار:
    nuendo
    گیتار بیس از نظر شخصی من یک حس خاصی میخواد.کار هر کسی نیست نوازندگیش.چون کاملا ساز برای بکگراند موسیقی ساخته شده و اکثرا بداهه نواخته میشه.به طور کلی شما که جاز و بلوز اینقدر علاقه داری و با نوع موسیقیش به دلیل هارمونیکا اشنایی بهتره سراغ گیتار اکوستیک یا گیتار الکترو اکوستیک بری که مخصوص سبک جاز و بلوز ساخته شدن.البته این نظر شخصی من است.امیدوارم موفق باشی

3. haxy

haxy عضو سایت هنرمند

شغل :
    ترمه
    امتیازات:
    +43 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, sonar
    موافقم

ضمنا شما با گیتار بیس چی کار می خوای بکنی؟

چه چیزی رو می تونی زنده بزنی که خودت حال کنی؟

تازه با گیتار بیس فقط می تونی ملودی تکنوازی کنی نمی تونی ریتمی چیزی بزنی

بهتره بری سراغ همون اکوستیک

4. siavash78

siavash78 عضو سایت

امتیازات:
    +217 / 0 / -0
    نرم افزار:
    من هم فکر می کنم آکوستیک (سیمی) با هارمونیکا تلفیق دلچسبی است.

5. choobi

choobi عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    خوب رک بگم ، من فقط از صدای بیس خوشم اومده . اطلاعی درباره ی نحوه ی زدنش و چگونگی ایفای نقشش تو موزیک ندارم . گیتار آکوستیک خوب اینجور که شما دوستان می گید منساب تره برام پس . ولی یه مسئله ای هست ، من اصلا نشنیدم این سازو ! بعد نمی دونم مدلای پیکاب دارش چه فرقی با بقیشون داره . من از صدای خود گیتار زیاد خوشم نمیاد (برای نوازندگی نه گوش دادن ) ، آکوستیکو چون فکر می کردم خیلی شبیه اونه نرفتم سراغش . الکتریک چی ؟

6. Les_paul

Les_paul مدیر تالار گیتار تیم مدیریت مدیر تالار

امتیازات:
    +1,917 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio, sonar
    سلام دوست عزیز
    من هم با دوستان موافقم در بیشتر موضوعات.اکثر بیسیست هایی که دیدم گیتار بیس جزء سازهایی بوده که بلدن.به طور مثال نوازنده ی گیتار بیس گروه گانز ( duff mckagan ).ایشون هم بیس میزنه هم درام حقیقتا هم درام خوب میزنه ولی تویه مصاحبه هاش گفته که نوازندگی بیس در گروه براش لذت بخش تره.
    کلا یه ساز خاصی هست و آدم های خاصی هم دنبال این ساز میرن.اینم بگم که اونایی که سابقه ی نوازندگیشو ندارن میگن ساز آسونیه چون اصلا اینطور نیست. کسی هم که بهش مسلط بشه خیلی ارزش داره.
    منم با دوستان تویه این مورد موافقم که تنها نوازندگیش لذتی نداره (البته این موضوع کاملا شخصیه) ممکن یکی لذت ببره.
    ولی در کل بنظرم برین دنبال هر سازی که بهش علاقه دارین چون تویه یاد گیریش تاثیر زیادی داره غیر از اون هم شما از رویه علاقه میرین سازیو یاد بگیرین با اصلحه که بالا سرتون وای نمیستن باید فلان سازو یاد بگیری!
    :smile (98):
    کلا موسیقی علاقست و اجبار در اون به هیچ جا نمیرسه.
    موفق باشین.

7. shahriar2

shahriar2 عضو سایت

امتیازات:
    +43 / 0 / -0
    نرم افزار:
    nuendo
    اول:سبکی که شما دوست داری را با گیتار اکوستیک خیلی خوب میشه زد دوم:تلفیق کردن هارمونیکا با گیتار اکوستیک از سنت های قدیمی نوازندگان این سبک است.مثل باب دیلان و ... سوم:گیتار باس به هیچ عنوان تکنوازی یا ریتم نداره و شما مقید به اجرای کار با حد اقل یک گیتار الکتریک دیگه هستید. چهارم:مدل پیک اپ دار به امپلی فایر وصل میشه و صداش تقویت میشه و در بعضی موارد افکت های کوچکی هم داره.اما غیر پیک اپ دار کاملا صدای طبیعی از خود کاسه گیتار داره.البته شما اگر خواستی بگیری مدل پیک اپ دار را بگیر چون هم صدا از کاسه ی گیتار هست همچنین با امپ دستت برای رکورد کردن باز تره.گیتار الکتریک هم فکر خوبیه اما من خودم با شروع کار با گیتار الکتریک موافق نیستم در عین حال شما که به این شدت علاقه مند به سبک جاز و بلوز هستی بهتره یا گیتار اکوستیک شروع کنی.چون ساز رسمی این دو سبک و همچنین کانتری و راک است.

8. NinetyNine

NinetyNine عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    حرف دوستان درست هست . . .
    توصیه من اینه که اموزش رو با گیتار اکوستیک توی سبک مورد علاقتون شروع کنید. خیلی از بزرگان موسیقی که توی الکتریک فعالیت می کنن با گیتار های معمولی شروع به کار کردن . بهتره کلاس گیتار اکوستیک شرکت کنی بعد که دوره کلاس ها تموم شد می تونی گیتار الکتریک هم بری که دیگه نیازی نیست زمان زیادی صرف کنید چون خیلی از تکنیک ها رو توی کلاس یادتون دادند تنها تکنیک های مخصوص الکتریک باقی میمونه که توی یک دوره کوتاه تموم میشه . گیتار ها چندان با هم تفاوت ندارند و کسی که الکتریک میزنه مسلما میتونه توی 1 ماه بیس رو یاد بگیره . توصیه میکنم که اگه جایی کلاس بیس دیدی شرکت نکنی و حداقل از الکتریک شروع کن . مسلما کسانی که بیس می زنن تنها چیزی که نگهشون میداره علاقشون هست .

9. choobi

choobi عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ممنون . اطلاعات شما خیلی کمکم کرد . حالا با خیال راحت می تونم آکوستیک رو شروع کنم . ممنون ازت دوست عزیز . فقط یه سوال دیگه ، چقدر هزینه ی اولیه ساز واسه شروع بذارم کنار ؟

اینجور که شما می گی خیلی خوبه . ولی واقعا این شکلیه ؟ یعنی من اگه دوسال وقت بذارم رو آکوستیک ( من عاشق سازم ، وقت گذاشتنم واقعا وقت گذاشتنه ) می تونم بعدش با یه سال کلاس الکتریک بزنم ؟

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏10/9/11
  10. shahriar2

shahriar2 عضو سایت

امتیازات:
    +43 / 0 / -0
    نرم افزار:
    nuendo
    ببینید اکوستیک مثل پایه میمونه.شما به نظر من یک سال محکم بچسبید به گیتار اکوستیک.بعدش برید سراغ الکتریک چون اونموقع دیگه با الکتریک بیشتر از 2 ماه وقت نمیخواهید.بعدشم رفتن به سمت گیتار باس دیگه خیلی ساده است. در کل اینجوری بگم که شما فرض کن اول میری شوت زدن و پاس دادن را خوب یاد میگیری.بعد یک مدت کوتاهی چند نوع دریبل یاد میگیری.حالا فوتبال بلدی.دیگه فقط میمونه میخوای جناح چپ بازی کنی یا راست. شما گیتار اکوستیک را یاد بگیر 75% راه را رفتی.دیگه بعدا برای اموزش الکتریک و باس دیگه به اون شکل به تلاش و زمان نیازمند نیستی.هر چند من فکر میکنم گیتار اکوستیک را خوب یاد بگیری با توجه به علاقه ای که داری به سبک بلوز و جز اصلا دیگه قید گیتار باس را میزنی.فقط موضوع مهم اینه که گیتار اکوستیک را خوب یاد بگیری چون پایه ی این کار است. در ضمن یادت باشه اگر کلاس رفتی تاکید کنی که به جز یاد دادن تئوری و مبانی موسیقی در گیتار ، بهت سبک اختصاصی بلوز را اموزش بدن.سراغ پاپ و کلاسیک نرو چون اصلا با خواسته های تو جور نیستن. راستی یادم رفت بگم.برای هزینه نظر من اینه که برای گیتار اکوستیک حدود 200 تا 250 هزار تومان هزینه کنی.چون خودم یک مدل یاماهای پیک اپ دار (البته تو کرمان و حدود 2 ماه پیش ) دیدم که واقعا به عنوان کسی که هم الکتریک خوبی دارم و هم کلاسیک کیفیت خوبی داره و برای شروع عالی است.چون در عین حال که نباید زیادی هزینه کنی اگر ساز نا مرغوب بگیری ازش زده میشی و برای پیشرفتت اصلا خوب نیست. بعدش باید پایه بخری.به نظر من مارک هرکولس عالی است.حدود 40 هزار تومان کاور هم باید بگیرید.حدود 15 هزار تومان به این زودی ها نه ولی بعد از گذشت مدتی از کلاس رفتن باید سیم خوب هم بگیری حدود 40 هزار تومان. هزینه کلاس هم قیمت نمیدم چون بر اساس سبک ، استاد و محل زندگیتون متفاوت است.

11. NinetyNine

NinetyNine عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    البته . . . دوره اکوستیک ممکنه 5 سال باشه بستگی داره . در هر صورت دوره الکتریک بیشتر طول میکشه اگه بخوای همون اول الکتریک برید 8 سال طول میکشه . . . ( این سال ها که میگم حداکثر هست ) شما وقتی اکوستیک برید چون راحت تر هست زودتر دستتون عادت می کنه بعدش هم راحت میتونید الکتریک بزنید فقط باید تکنیک های خاص الکتریک رو برید . البته بهتره اگه کلاس میرید با معلم هم مشورت کنید ولی من خودم الان اکوستیک رفتم و اجرای قطعات الکتریک هم برام راحته کلاس الکتریک هم نرفتم . . . در کل نحوه زدن گیتار مهم هست که توی کلاس یاد میگیری .

برای شروع چون اکوستیک رو نمیخوای حرفه ای بری یه گیتار 130 تومنی بگیر که با مترونوم و . . . میشه 150 . اگه بعدش خواستی می ری الکتریک یا بیس که بستگی به خودت داره . به نظرم بورو الکتریک بعد خودت میتونی بیس هم کار کنی ( مهم نحوه ردن گیتاره که توی کلاس یاد میدن بعضی تکنیک ها رو هم خودت می تونی یاد بگیری )

12. shahriar2

shahriar2 عضو سایت

امتیازات:
    +43 / 0 / -0
    نرم افزار:
    nuendo
    استاد شما با این همه پول کجا زندگی میکنید؟ اما در کل باید گیتاری بگرید که هم از کیفیت چوب خوبی بهره مند باشد هم پیک اپ حرفه ای داشته باشد که به هیچ عنوان نویز نداشته باشد.اون تک بودن هم که میفرمایید دیگه باید دنبالش باشید.شاید یک جا شانسی یک گیتاری گیر بیاری که طرحش ( چه بدنه و چه رنگ ) تک و اونجوری که میخوای باشه.و الا ایران جوری نیست که بتونی سفارش بدی.

13. NinetyNine

NinetyNine عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    از مغازه . . . ببین اگه تک میخوای ممکن هست اساتید گیتار داشته باشن اونم دست دوم منظورم از تک این هست که صدای بسیار خوبی داشته باشن وگرنه اون تک که تنها 1 نمونش باشه که پیدا نمیشه سفارشی هست مثل گیتار شیشه ای که توی اهنگ Hiarly Duff - Beat Of My Heart استفاده شده

14. choobi

choobi عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    شهریار جان واقعا ممنون از لطفت . دیشب چندتا اجرای بیس ( اون دختر استرالیاییه ) رو دیدم ، راست می گی نمی شه ساز اصلی انتخابش کرد . خیلی خاصه . این روندی که شما می گی خیلی خوبه . با یکی از دوستام که متال کار می کنه صحبت کردم ، الکتریک می زنه ، می گفت یادگیری آکوستیک هیچ ربطی به الکتریک نداره . یعنی اصلا کمکت نمی کنه . تا چقدر صحت داره این ؟ بعد یه چیز دیگه گفت دیگه قشنگ ویروون شدم :smile (45): !
    گفت تو آکوستیک خبری از جیمی هندریکس و راک زدن نیستا ! گفتم بلوز چی ؟ گفت اونم در نمیاد . نمی دونم توصیه ی دویتان اینجا خیلی خوشبینانه است ، یا این خیلی سخت گیرانه به مسئله نگاه کرد !

shahriar2 حالا که خوب با پیشناهاد شما و دوستان آکوستیک رو شروع می کنم با این توصیفات . حالا الکتروآکوستیک یا آکوستیک . ببین این خوبه : فروشگاه آنلاین گیتاردونی :: گیتار الکترو آکوستیک IBANEZ V 72 ECEالا صداشم با استادم می رم واسه خرید ، نسبت به قیمت می گم

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏10/9/11
  15. siavash78

siavash78 عضو سایت

امتیازات:
    +217 / 0 / -0
    نرم افزار:
    خیر قربان، گیتارآکوستیک (سیم فلزی) سبک های کاونتری و فولک را کامل پوشش میدهد، بلوز و راک را هم تا حدی که کار راه بیفتد پوشش می دهد.
    فقط یک نکته در نظر بگیرید. سازآکوستیک بنا به ساختمان و محدودیت هایش از پس نواحتن سولوهای راک بر نمی آید و بیشتر برای ریتم در راک استفاده میشود.
    یعنی شما می توانید در این حدودی که عرض کردم جلو بزوید.
    اما اگر هدفتان خیلی تخصصی تر و جزیی تر باشد و مقصود رسیدن به سولوهای خیلی خاص راک است که هیچ سازی به جز گیتار الکتریک و آن هم نه همه انواع آن از پسش بر نمی آیند،

16. choobi

choobi عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    مرسی سیاوش . خوب من کاونتری رو دوست دارم . ریتم راک هم خوبه ، بعدم به قوله دوستمون ، من نمی خوام زیاد تو آکوستیک بمونم ، هدفم الکتریکه و به گفته ی شهریار این بیس و پایه است که اگه درست باشه خوب بهش بچسبم بعد یکی دوسال می تونم الکتریکو تو یه دوره ی کوتا یاد بگیرم که خوب این خیلی خوبه و کاملا هدف منه که بلوز و راک و کانتری بزنم . درباره بلوز چی دوست عزیز ؟ آکوستیک بهتر پوشش می ده یا الکتریک ؟ مگه ساز رسمی بلوز آکوستیک نیست ؟ ممنونم از وقتی که می گذاری

17. siavash78

siavash78 عضو سایت

امتیازات:
    +217 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ساز رسمی که چه عرض کنم، ساز رسمی بلوز به نظر من گیتارهای الکتریک هالوبادی (یعنی توخالی) است. الان از الکتریک های فندر هم خیلی استفاده می کنند بلوز نوازها.
    ...
    البته بلوز اصیل را می گویم، وگرنه برای نمونه در بلوزراک امثال بوناماسا و گری مور از گیبسون لس پاول با پیکاپ های هامباکر هم استفاده می کنند. در کل همه چیز را با این سازها میشه زد. من صدای لس پاول را هم در متال دوست دارم و هم در بلوز. یک نفر آدم سنتی تر اصلا ممکنه استفاده از بلندگو را هم جایز ندونه.
    ...
    اختیار دارید قربان. من خودم تازه کار هستم و با خواندن تاپیک هایی که دوستان زده اند خیلی مطلب آموخته ام. فقط افسوس که دوستان مطلع قدیمی ظاهرا سر نمی زنند.

18. choobi

choobi عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سیاوش درباره ی زمان چی ؟ واقعا می شه تو زمانی که دوستان ذکر کردن ، با تمرین بالا این کارو کرد ؟ بعد آکوستیک تو یه دوره ی کوتاه الکتریک رو یاد گرفت . یعنی می خوام ببینم با این برنامه ی من ، من کی دیگه نوازندگیم به خودم و پشتکارم متکی می شه ، نه چیزی که استاد بهم درس بده

19. shahriar2

shahriar2 عضو سایت

امتیازات:
    +43 / 0 / -0
    نرم افزار:
    nuendo
    این رفیقت از مرحله پرت است.کی گفته اکوستیک ربطی به الکتریک نداره؟دیگه این دوستمون ازون حرفا زده که تو شیشه هیچ عطاری گیر نمیاد.یادگیری گیتار اکوستیک خیلی هم روی الکتریک تاثیر داره.این را من تجربه کردم.ون اول کلاسیک بعد اکوستیک و الانم الکتریک کار میکنم.

20. siavash78

siavash78 عضو سایت

امتیازات:
    +217 / 0 / -0
    نرم افزار:
    والا در مورد زمان من حرفی نمی تونم بزنم. اصولا هنر چیزی نیست که بشود گفت کسی یاد گرفته یا نگرفته... شما در هر سازی باید در تمام طول عمر تمرین کنید و همچنان مطالب جدید بیاموزید.
    یادگیری ساز آکوستیک به نظر من خیلی در فراگیری الکتریک موثر است، بیش تر ازین جهت که شما خیلی از قواعد کار و الحان را در این ساز می آموزید. ولی لزوما این ساز پیش نیاز گیتار الکتریک نیست.
    یعنی اگر علاقه خاصی به این ساز (آکوستیک) کسی نداشته باشد بهتر است از همان الکتریک شروع کند. ضمنا شما در آکوستیک هم باید سالیان سال بنوازید و کار کنید و مشقت بکشید تا استاد شوید. ازین پست ها نباید اینطور برداشت کنید که ساز آموستیک یک ساز ساده است و قرار است ۲ساله در آن استاد شوید و بعد یکی ۲ سال وقت بگذارید و در الکتریک استاد شوید.
    البته این نظر من است. ممکن است یک نفر ۳ سال کار کن و بعد عنوان استاد روی خودش بگذارد و برود شاگرد هم بگیرد! که متاسفانه در مملکت ما تا حد زیادی چنین است.

بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. کلاس گیتار

,
  2. گیتار آکوستیک بهتر است یا کلاسیک

,
  3. شروع زدن گیتار الکتریک

,
  4. برای شروع گیتار چه گیتار خوب است