مسترینگ

شروع موضوع توسط sense ‏27/2/15 در انجمن آموزش ، سوال و جواب درباره میکس و مسترینگ

تاپیک مسترینگ تالار آموزش ، سوال و جواب درباره میکس و مسترینگ در persian-music.org.

1. sense

sense عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    با سلام : نمیدونم چرا بعد از اتمام مسترینگ وقتی اهنگ رو با اهنگ های اورجینال مقایسه میکنم میبینم که انگار اهنگ من عقبه یا طور دیگه بیان کنم انگار دوره صدا ها از دورن.. حتی از مولتی کمپرسور هم کمک میگیرم زیاد تغییری نداره اما تو اهنگ های اورجینال انگار سازها جلو صورتت هستن لطفا راهنمایی کنید ممنونم

2. Ariozi

Ariozi عضو سایت

شغل :
    طراح
    امتیازات:
    +28 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    این مسئله بیشتر به میکس بر میگرده که شما چقدر خلاقیت به خرج دادی و چطوری فضا سازی کردی
    موضوع میکس و مسترینگ یه چیز سلیقه ای هست و همه اینا باید طبق استاندار های گفته شده و تست شده رعایت بشه
    به نظره من شما بیشترین تمرکزت رو روی میکست انجام بده
    جسارتا دوست عزیز بد نیست این یه تیکه مطلب رو هم در رابطه با مسترینگ بخونید

مسترینگ موسیقی آخرین مرحله در چرخه تولید اثر موسیقیایی قبل از تکثیر در غالب نوار مغناطیسی، CD و یا DVD می باشد. مسترینگ موسیقی آخرین فرصت برای اصلاح اشکالات شنیداری اثر و همچنین رساندن کیفیت آن به حداکثر ممکن می‌باشد به نحوی که اثر مستر شده در گستره وسیع و متنوعی از سیستم های باز پخش از آی پد گرفته تا داخل اتوموبیل، یکپارچگی و کیفیت خود را به طور نسبی حفظ نماید. از نگاهی دیگر مسترینگ موسیقی به نوعی مرحله کنترل کیفی و همچنین تخصصی‌ترین و دقیق‌ترین مرحله در فرایند تولید یک آلبوم موسیقی است.اهمیت این مرحله به حدی بالاست که در کشورهای دارای صنعت موسیقی پیشرفته مراکزی مجزا صرفا جهت مسترینگ موسیقی دایر است و مهندسی مسترینگ شاخه‌ای مجزا و تخصصی، در مجموعه مشاغل مربوط به تولید موسیقی می‌باشد.

مسترینگ موسیقی بسیار فراتر از بالا بردن میزان Loudness و یا استفاده از اکولایزر است. با استفاده از تکنیک های پیشرفته مسترینگ امکان تغیر بالانس سازها، افزایش و یا کاهش حالت استریو در محدوده ای خاص از رنج فرکانسی، بالا بردن صدای کیک درام و همزمان محدود کردن صدای بیس، رفع صدای “س” و “ز” آزار دهنده وکال بدون تیره شدن فضای میکس و بسیاری موارد دیگر امکان پذیر است.علاوه بر موارد فوق استفاده از یک گوش متخصص، دقیق، تازه نفس و درعین حال بی طرف که درگیر مراحل ساخت اثر نبوده، در مرحله مسترینگ موسیقی کمکی شایان در تشخیص مشکلات پنهان شنیداری و رساندن کیفیت آن به حد کمال می باشد.

در وهله اول مسترینگ موسیقی به صورت حرفه ای نیازمند تخصص بالاست. مهندس مسترینگ دارای گوش بسیار دقیق و تیون شده بوده و با دانش فنی بالا و احاطه بر تکنیک های مسترینگ، مشکلات شنیداری اثر و راه حل آن ها را به سرعت تشخیص خواهد داد. اما علاوه بر تخصص، یک گوش دقیق نیازمند محیط آکوستیکی بسیار حرفه ای و سیستم مانیتورینگ کالیبره شده و دقیق می باشد. بدون داشتن اتاقی با آکوستیک محاسبه شده و اسپیکر تیون شده و با رزولوشن بالا، انجام فرایند مسترینگ نتیجه مثبتی نخواهد داشت.

مسترینگ موسیقی بدون رعایت موارد فوق الذکر سبب می شود اثری که در داخل اتاق و بر روی اسپیکر شخص مستر کننده بسیار خوش صدا به گوش می رسد و از بالانس فرکانسی خوبی برخوردار است، درهنگام شنیدن در داخل اتومبیل دارای باس بسیار بالا و غیر شفاف باشد و همین اثر در سیستم “های فای” یکی از دوستان به طور کامل باس خود را از دست بدهد و این تنها یک نمونه از صدها مواردی است که مسترینگ موسیقی غیر حرفه ای مسبب آن است.

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  3. sense

sense عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    با سلام و تبریک به مناسب عید نوروز سوالی که دارم در مورد هارمونی وکال هست.. اگر گامی که اهنگ و خواننده اجرا میکنند مثلا لامینور باشه اگر واسه وکال فاصله سوم و پنجم رو بخوایم بگیریم باید 3 نیم پرده و 5 نیم پرده گام صدای وکال رو بالا ببریم؟ این درسته؟ یا گام هارمونی یک چیز دیگست..؟

4. artinviolin

artinviolin عضو سایت

شغل :
    موسیقی
    امتیازات:
    +544 / 3 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason, soundforge
    منم همین مشکل و دارم صداهام با اینکه اکلازر میکنم و لاو کات و مثلا کار کلا خلوته ولی بازم انگار هوم داره انگار صداها دورن

5. chronic

chronic عضو سایت

امتیازات:
    +65 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, FLstudio, wavelab
    سلام دوستان
    آقایون من یکی از کارامو میکس کردم ولوم مسترم روی-24 دیبی هستش می خواستم بپرسم این اتفاق عادیه ؟
    تو مستر به مشکل نمی خورم ،
    (انفدر حساسیت به خرج بردم ، هی از این کم می کردم هی از اون کم می کردم آخرش رسید به -23 الی -24 دیبی (ولوم مسترم)

6. pe32_64

pe32_64 کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +2,132 / 1 / -2
    همه ی ترک ها رو انتخاب کن بعد با هم همزمان صداشون رو زیاد کن تا زمانی که مستر حدود 6-،7- بشه .

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
بارگذاری...