مراقبت از صدا و تارهای صوتی

شروع موضوع توسط banuye ziba ‏10/4/15 در انجمن گفتگوی عمومی درباره خوانندگی

تاپیک مراقبت از صدا و تارهای صوتی تالار گفتگوی عمومی درباره خوانندگی در persian-music.org.

1. banuye ziba

banuye ziba

امتیازات:
    +9 / 0 / -0
    سلام دوستان و اساتید گرامی
    من دو تا سوال داشتم
    اول اینکه چطوری از حنجره و تارهای صوتی مراقبت کنیم که لطمه ای نبینن
    دوم اینکه من از گلو میخونم یعنی صدامو نازک میکنم این ضرر داره واسه حنجره و تارهای صوتی؟؟
    ممنون میشم جواب بدید

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  2. Dr.Noise

Dr.Noise عضو سایت هنرمند

شغل :
    Music Producer - Dj
    امتیازات:
    +2,568 / 2 / -0
    نرم افزار:
    ableton, cubase, studio_one
    درود دوست عزیز ...
    فسه خوندن یا همون از حنجره خوندن ، تا جایی خوبه . یعنی هر چی‌اصولی تر بخونین به مراتب حنجرتون سالم تر میمونه و مشکلی پیش نمیاد ...
    مراقبت از تارهای صوتی ، به این ترتیب باید باشه . چیزای بیش از حد ، سرد و گرم باعث تخریب میشه . خوندن در گام های خیلی بالا ، بدون گرم کردن حنجره به صورت مداوم و خیلی گزینه های زیادی ، منجر به خراب شدن تارهای صوتی میشه ...
    بهترین کار اینه که حتما زیر نظر کسی کار کنید تا هم گام صداتون رو پیدا کنید و هم فشار به صداتون نیاد ...
    موفق باشید ...

Sent From My Galaxy Grand 2

• خوشم اومد خوشم اومد x 4
  3. F. METAL

F. METAL کاربر با تجربه عضو سایت VIP هنرمند

شغل :
    Guitar/Guitar Accessories Importer - Retailer
    امتیازات:
    +2,321 / 0 / -0
    پیرو صحبت‌های دوست خوبمون Dr. Noise یکی‌ دو مورد رو عرض می‌کنم.

اولا از مصرف، و یا در معرض دخانیات قرار گرفتن (یعنی‌ جایی‌ باشید که شخص دیگری داره دخانیات مصرف میکنه) تا جائیکه ممکنه دوری کنید. ابتلا به سرطان به واسطه در معرض دود قرار گرفتن هم ثابت شده (Second hand smoke) چه برسه به تغییر در صدای خواننده.

مصرف مشروبات الکلی هم ضرر‌های خاص خودش رو داره.

در رابطه با خواندن از گلو و با صدای نازک، احتمالا با گروه Bee Gees آشنایی دارید. هر سه خواننده این گروه با صدایی بسیار نازکتر از صدای محاوره‌ای شون می‌خونن.

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  4. artinviolin

artinviolin عضو سایت

شغل :
    موسیقی
    امتیازات:
    +544 / 3 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason, soundforge
    اقا همه اینا درست ولی چرا مثلا ابی که به گفته خودش سر سن میشه مشروب میخوره... یا سیگار میکشید با این سن هنوز صداش لااقل توی ظبط صاف صافه؟

5. Mamad agha

Mamad agha عضو سایت

امتیازات:
    +45 / 0 / -0
    نرم افزار:
    چیزی که من از مضرات دخانیات روی صدا فهمیدم باید یه ابی دیگه باشه که اهل سیگاری چیزی نباشه بعد با این ابی مقایسه کرد تا فهمید چقد صداش داغون تره...صاف بود صدا که دلیل صددرصد خوب بودنش نیست..البته بنده تا حالا صداشو دقیق گوش نکردم که نظری بدم!!!!

دوستای خوبم لطفا تاپیک رو به انحراف نکشین تا دوست عزیزمون به پاسخ مورد نظرس برسه

بنده چند مورد اشاره میکنم البته چیزی هست که از اساتید شنیدم و اشتباه هم شاید توش باشه

یکی از مهم ترین امور در نگهداری حنجره مرطوب نگه داشتن اونه..بهتره موقع تمرین یک استکان اب گرم بغل دستتون باشه که حنجرتون مرتب مرطوب بشه..به هیچ وجه نزارید گلوتون خشک بشه

البته الان که دیگه فصل سرما گذشته ولی هوای خیلی سرد هم مضره مخصوصا بعد ازتمرین

یه جایی خوندم بهتره بعد از یک تمرین سخت چند دقیقه ای رو حتی صحبت هم نکنید و یه استراحتی به تار های صوتی بدید

6. michealwiper

michealwiper عضو سایت

امتیازات:
    +39 / 0 / -0
    نرم افزار:
    soundforge, studio_one
    دوستان عزیز

گرم کردن حنجره دقیقن ینی چی؟

و اینکه یک عده از دوستتان میگن که خب مثلا شما حنجرت 2 یا 1 پرده دیگه میتونه بخونه ، و برای اینکه باز بشه باید با تمام قدرت داد بکشی و تمرین کنی برای اینکار

و البته اولش صدات میگیره ولی بدن کم کم باز میشه

خب آیا این روش درسته ؟ من پیش اساتیدی رفتم و گفتن بی تأثیر نیستش . چکنم بنظرتون ؟

7. artinviolin

artinviolin عضو سایت

شغل :
    موسیقی
    امتیازات:
    +544 / 3 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason, soundforge
    بله خب ماهیچه های حنجره هم مثل بقیه ماهیچ ها احتیاج به ورزش داره ولی ورزش درست و اصولی در غیر اینصورت اسیب جبران ناپذیری میرسونی..... اگه دقت کنی خواننده های اپرا که اونجور میخونن از تو شکم مادرشون به اون سطح نرسیدن مثلما با تمرین زیاد و البته زیر نظر استاد صداساز بوده....سر خود هیچ دادی نزن

8. Mamad agha

Mamad agha عضو سایت

امتیازات:
    +45 / 0 / -0
    نرم افزار:
    گرم کردن یعنی اینکه هنجرت رو اماده کنی برای خوندن حالا یا معمولی یا اوج....ببین شما وقتی میخوای ورزشو شروع کنی ابتدا عضلات رو گرمشون میکنی که اسیب نبینن..هنجره هم به همین صورته...میتونی یک جرعه اب گرم بنوشید و بعد شروع کنید کمی با خودتون زمزمه کنین حالا هر شعری یا چیزی که بلدین بعدم با اهنگ هایی که توی گام صداتون هستن وفشاری نمیارن شروع کنین..بعد به سراغ گام های بالاتر برین

در مورد داد زدن هم که ماثر هست ولی باید اصولی روی یک گام کار کنین و کم کم برین گامهای بالاتر یه دفعه بخوایین نت دوگام بالا ترو بخونین شک نکنین که دارین فشار بیجا وارد میکنین و عواقب بدی خواهد داشت...پیشنهاد میکنم برای صدا سازیو این مسایل به یک استاد مراجعه کنین...اینکه صدات میگیره یعنی اسیب دیدن یا خسته شدن هنجره و باز شدنش یک زمانیو میگیره تا عضو ترمیم بشه..بعضی موارد اگر فشار خیلی بالا باشه ممکنه صدات خش دار بشه...البته باید بگم این موارد اکثرا در اثر تمرینات اشتباه در طولانی مدت به وجود میاد..بنده کسیو ندیدم با یه بار دادزدن هنجرش نابود شه

یادتون باشه هنجره یک ساز نیست که بخوایین هر بلایی سرش بیارین و بعد ببرینش تعمیرگاه یا عوضش کنین..عضوی از بدنتون هست که درصورت اسیب دیدن صدمات زیادی به حرفتون وارد میکنه و ترمیمش(البته اگر صدمه وارد شده قابل ترمیم باشه)زمان بر هست..حتی تمرین های خیلی طولانی مدت وپیوسته هم در یک روز پیشنهاد نمیشه..هنجرتون نباید خسته بشه..باید بهش فرصت استراحت داد

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  9. michealwiper

michealwiper عضو سایت

امتیازات:
    +39 / 0 / -0
    نرم افزار:
    soundforge, studio_one
    خب در مورد شروع کردن به گرم کردن که گفتین دوستان ، این مورد یکم شاید برای خود من که دارم تمرین میکنم که 1.5 یا 2 پرده بالاتر ازینی که هستم بخونم برام سخت شده

صدام باریتون و کمی تنور هستش و دارم سعی میکنم به آلتو برسونمش ولی به این راحتی ها نمیشه ظاهرن

راهی میشناسید که با نجام دادن اونها بتونم به نتیجه بهتری برسم البته کنار این تمریناتم

با تشکر

10. Mamad agha

Mamad agha عضو سایت

امتیازات:
    +45 / 0 / -0
    نرم افزار:
    میشه بفرمایین اینی که میگین دارین تمرین میکنین بالاتر بخونین دقیقا تمریناتتون به چه صورتی هست؟؟؟

11. michealwiper

michealwiper عضو سایت

امتیازات:
    +39 / 0 / -0
    نرم افزار:
    soundforge, studio_one
    بله

از گرم کردن صدا که همون پایین خوندن یا معمولی خوندن و بعد در گام خودم هستش شروع میکنم و بعد سعی میکنم که بالاتر از حالت عادی که میتونم بخونم

و در مواردی داد میزنم که وسعت صدامو بسنجم که چقدر میتونم ادامه بدم با اون حالت که معمولن خب نمیشه چون در خوندن همچین چیزی نیست و اگرم باشه قشنگ نیست

اگ راهکاری بهتر میدونی ممنون میشم بگی

12. Mamad agha

Mamad agha عضو سایت

امتیازات:
    +45 / 0 / -0
    نرم افزار:
    تا جایی که من میدونم با داد زدن نمیشه دقیقا وسعتو تشخیص داد..بعدم مراقب باشید داد زدن هم (همونی که توی بعضی اهنگای خارجی میشنوین) اصول خودش روداره...
    بنده خودم چیزی که انجام میدم تمرین و بالا بردن وسعت صدا با پیانو هست و خوندن اهنگایی که حالت معمولیش کمی از صدای معمولی من بالاتره و توی اوج ها فاصله قابل توجهی از گام صدای من میگیره..بعد به این روش هم در زیر و هم در بم کم کم و باصبر و تمرین زیاد بدونه فشار اوردن به هنجره وسعت صدام رو افزایش میدم..با پیانو هم سلفژ کار میکنم که سعی میکنم گام های زیر وبمو بخونم

بارگذاری...