مراحل ساخت موزیک ویدئو

شروع موضوع توسط MOHAMMAD ADHAMI ‏12/4/13 در انجمن موسیقی ایران

تاپیک مراحل ساخت موزیک ویدئو تالار موسیقی ایران در persian-music.org.

1. MOHAMMAD ADHAMI

MOHAMMAD ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +328 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition
    سلام.دوستان و اساتید میخواستم بدونم هزینه و مراحل ساخت یه موزیک ویدئو چه طوریه؟

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  2. MOHAMMAD ADHAMI

MOHAMMAD ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +328 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition
    کسی نبود جواب بده؟

3. ایمان احمدزاده

ایمان احمدزاده مدیر ارشد مرجع تخصصی موسیقی ایران تیم مدیریت مدیر ارشد

شغل :
    آهنگساز٬ تنظیم کننده٬ صدابردار
    امتیازات:
    +2,603 / 1 / -2
    نرم افزار:
    cubase, logic
    فرومهای تهیه و تولید کلیپ های تصویری زیاد هست، توی گوگل سرچ بفرمائید

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  4. arei

arei عضو سایت

امتیازات:
    +370 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, FLstudio
    پاسخ : مراحل ساخت موزیک ویدئو

من خودم /جدیدن با این موضوع اشنا شدم /البته خیلی هم علاقه دارم/چندتا موزیک ویدیویی که من دیدم/برای اجرای یه موزیک ویدیو چند بار اهنگو پخش میکنن و با لباس مختلف و ...کار های دیگه ای نجام میدن که در یک مرحله دیگه این ویدیو های گرفته شده رو از هز قسمتی کات میکنن-
    هر کسی توی فیلم برداری ترفند خواصی داره.//
    میخوای بگم موزیک ویدیو اهنگ یاس و آمین(وقت رفتن رو چطوری ساختن؟

5. MOHAMMAD ADHAMI

MOHAMMAD ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +328 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition

سلام دوست من ممنونم.الببته من کعه پول این کارارو ندارم اما خوب در آینده های دور شاید برام بد نباشه بدونم راجع بهش.بگین یکم

6. arei

arei عضو سایت

امتیازات:
    +370 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, FLstudio

منم تخصص ندارم.اما اینو دیدم/توی موزیک ویدیو یاس ویدیو اصلی که تدوین شده صحنه اهسته هست/وبرای ساخت این نوع موزیک ویدیو بایدسرعت اهنگ ببرین بالا/پشت صحنه ای که من دیدم سرعت اهنگو زیاد کرده بود و یاس هم اهنگو با سرعت بالا میخوند/چون اهنگ اصلی سرعت پاینی داره بعد میومدن سرعت فیلم رو با سرعت اهنگ یکی میکرد

- - - - - - - - - -

که صحنه اهسته میشد

- - - - - - - - - -

البته یه سری کارای دیگه هم برای اهسته کردن انجام میدادن

7. p30box

p30box عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +13 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase, flstudio

سلام دوست من ببینید . اول از همه برای ساخت موزیک ویدیو بعد از تکمیل شدن موزیک باید فیلم نامه ای برای تصویر برداری نوشته بشه و بعد از اون دکوپاژ و انتخاب صحنه یا همون لوکیشن و جایی که قراره تصویر گرفته بشه . تجهیزات هم از قبیل پکیج نور مناسب . دوربین . کرن. ریله . استادی کم . لنز . شولدر و ..... و بعد از این ها انتخاب لباس مناسب با رنگ هایی که مناسب لوکیشن شما باشه . گریمور هم که باید سر صحنه باشه تا گریم شما مشکلی پیدا نکنه شما هم باید قبل از تصویر برداری حرکت های خودتون رو جلوی آینه تمرین کنید تا تسلط بیشتری در اجرا جلوی دوربین داشته باشید تا اینجا به تصویر برداری مربوط میشه بعد از این ها هم که دیگه تصویر به دست تدوینگر سپرده میشه برای انتخاب تصویر های مناسب و میکس کار و جلوه های ویژه و در نهایت خروجی گرفته میشه و کلیپ به شما تحویل داده میشه .

8. MOHAMMAD ADHAMI

MOHAMMAD ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +328 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition

از دوستای عزیزم ممنونم.حالا یه سوال: آیا خود خواننده که نقش اول این کاره میتونه خودش هم یجورایی تو کارگردانی کازر دخالت کنه؟
    سوال بعدی اینکه اگه یه نفر جنس مونث تو کلیپ نقش طرف مقابل رو بازی کنه جواز داده نمیشه؟حالا نه اینکه زیاد باشه مثلا یه جاهایی که داستان آهنگ بهش بخوره و معلوم بشه کار منظورش چیه.

9. p30box

p30box عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +13 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase, flstudio

دوسته من بهتره که هرکس کار خودشو انجام بده . وقتی کسی رو به کارگردانی انتخاب میکنی پس نباید تو کارش دخالت کنی چون یجورایی بی احترامی به شخص میشه . در مورد آوردن سوژه ی جنس مخالف که خیلی ها دارن اینکارو میکنن باید نقش طرف مشخص باشه تو فیلمنامه و بازی قابل قبولی رو ارائه بده و اینکه حجاب داشته باشه البته اگر مجوزی بایی و کلیپ رو فقط تو ایران موزیک پخش کنی اما اگر بدون مجوز باشی که تو سایر شبکه ها پخش میکنی و حجاب داشتن یا نداشتن تاثیری توی کارت نمیزاره

10. MOHAMMAD ADHAMI

MOHAMMAD ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +328 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition

نه خوب ببینین مثلا یه جاهایی شاید مثلا خواننده ی کار که داره نقشش رو بازی میکنه بخواد فلان تصویر براش گرفته بشه یا فلان صحنه براش گذاشته بشه به هرحال یه نظر هم نمیتونه بده؟
    سوال بعدی هم اینکه خوب در ایران مسلما باید با حجاب باشه طرف مقابل دیگه.حالا بازیگر نقش مونث رو خودشون دارند مثلا؟

11. akhavan

akhavan کاربر با تجربه عضو سایت

شغل :
    Teacher
    امتیازات:
    +2,537 / 1 / -3
    نرم افزار:
    logic

دوست عزیز کل این داستانی که شما فرمودید نیاز به حداقل ۴ سال تحصیل در کارگردانی ویا داشتن ۶ سال تجربه غیر اکادمیک در سینما دارد .
    نصف این اکویبمنتهایی هم که نام بردید در یک بروژه به تنهایی استفاده نمیشود البته اینجا ایران هست و باید همه تجهیزات رو بکار برد تا فاکتور رو سنگین تر کرد. :)
    در ضمن بعد از اراپه سناریو مستقییما سر صحنه نمیروند . حداقل تا اولین برداشت ده مرحله فاصله هست :)

اما :
    اگر قصد شما از ساخت کلیب بخش اون در این ماهواره های فارسی هست (‌که حتما هم همین طوره ) و کیفت مورد نظرتون هم در همون سطح هست من واقعا نمیتونم کمک کنم :) ولی اگر یقیینا قصد برداخت هزینه :) و ساخت کلیب حداقل در حد کلاس یک فیلم کوتاه :) رو داشته باشید من راهنمایی خودم رو عرض میکنم.

که البته ترجیح میدم خلاصه عرض کنم چون واقعا بحث سنگینی هست و در یکی دو باراگراف نمیگنجد.)

من معمولا برای این کار بیشنهاد میکنم وارد این ماجراجوییها نشوید و کار رو به یک کاردان با تجربه بسبارید .
    بس برای این کار فقط به یک کارگردان مراجعه کنید. کسی که رزومه قابل قبولی داشته باشد و به کارهای اون علاقه دارید و مطمپن هستید که تجربه قبلی اون جوابگوی کار شما خواهد بود.کسی که قبلا کلیب ساخته باشد میتواند به شما کمک کند ولی کارگردانهایی سینماییی معمولا این کار رو نمیکنند. بس دایره انتخاب شما محدود به همین دوستانی هست که فعلا فعالیت میکنند.

کارگردان با توجه به شناختی که از کار شما دارد متناسب با کار شما کلیب رو خواهد ساخت. البته یقیینا از مشورت با شما غافل نخواهد بود . بس میتوانید با ایشان مشورت کنید.

اما اینکه با چه روشی میسازد نیازمند دانش او هست . یک کلیب خوب میتواند موزیک بد را خوب نشان بدهد و یک کلیب بد میتواند یک اثر را زشت جلوه دهد .

به هرحال ساخت کلیب همیشه به معنای بازگشت سرمایه نیست و چه بهتر که اگر سرمایه گزاری روی این مقوله میکنید اون رو هدر ندید و با کمک یک فرد متبحر اون رو به راه درست هدایت کنید.
    شاید همین فکر باعث شده که کلیبی مثل The wall از بینک فلوید به تنهایی بارها و بارها دیده شود. :) یا وقتی که یک کارگردان تصمیم میگیرد برای تحت تاثیر قرار دادن بیننده از فضاهای سیاه سفید بهره ببرد و کلی‍ی مثل some one like you رو را بدون هیچ افکت یا جلوه ویژه ! و تنها متاثر از رفتار بازیگر یا خواننده ای مثل ایدل بسازد.‍ :) گاهی وقتها بدون لوکیشن خاص ویا بازیگران خاص میتوان تنها با یک برده کروماکی یک کلیب رو استارت زد و یک روزه کار رو تموم کرد. بس همیشه نیازی به بازیگر و سیاه لشگر نیست و همه چیز به فکر و ایده کارگردان باز میگردد.

خیلیها با همین کلیبهای کوچک موفق شدند و اتفاقا امار بازدیدهای یوتیوب هم گواه همین موضوع هست. فقط باید دید وسعت فکر کارگردان چقدر هست و با چقدر $ تمام میشود ؟ :) هزینه هایی که باید از جیب ب‍ردازید کم نیست از اجاره لوکیشن و خرید غذا تا دستمزد کارگردان که بسته به انصاف و.... متغیر هست .

اما معمولا سومین مرحله بعد از اراپه طرح و نوشتن سناریو برداخت استوری برد هست که بیش نمایشی از طرح را برای کارفرما و یا صاحب مجموعه به تصویر میکشد . این مرحله بعضا به علت خساست :) و همچنین بی سوادی :) در ایران کنارگذاشته میشود .

توسط همین اتودها میتوان با فضای فکری کارگردان اشنا شد و قبل ازانجام و برداخت هر گونه هزینه با روند ساخت و فضاهای فیلم اشنا شد.
    هیچ وقت در بروژه های میلیونی کارگردان کار را تمام شده تحویل خواننده یا کارفرما نمیدهد. بلکه اول شکل طرح در قالب یک مجموعه اسکیس که فریم به فریم داستان را طراحی کردند تحویل مشتری میشود و در نهایت بعد از انعقاد قرارداد زمانبندی مشخص یشود .
    بعد از زمان بندی بروژه و انتخاب بازیگر و دیگر عوامل و امکان سنجی محیط کار استارت میخورد . حال با توجه به سختی کار و لوکیشنهای متفاوت و طولانی بودن بروژه قیمتها تغییر میکند....
    اما در خوشبینانه ترین حالت ممکن ( در ایران ) کار در زمان تعیین شده تمام نیمشود و معمولا ده تا سی درصد از زمان مقرر طی میشود و کار تمام میشود. این یعنی این که باید هزینه های جاری رو از جیب ببردازید.
    عوامل جوی و محیطی و خیلی نکات ریز و درست دیگر باعث میشود که یک کار زودتر از موعد به بایان نرسد و صد البته اگر مقصر کارگردان نباشد هزینه و اجرت این چند روز رو هم باید شما ب‍ردازید . مثلا یادم هست بروژه ای بود که دو ماه در یکی از روستاهای تبریز منتظر بارش برف بودند و بعد از اولین بارش همه عوامل سریعا ار تهران با هوابیما خودشونو به محل رسوندند و هزینه هم به عهده تهیه کننده بوده ولی چون اینجا هزینه از جیب تهیه کننده برداخت میشده یقیینا مشکلی بیش نیامد. اما ایا شما به فکر همچین هزینه ای هستید ؟

بعد ازبرداشتها کار رو به تدوینگر برای ادیت میسبارند و در اینجا شکل اصلی فیلم با استفاده از کامبیوتر و نرم افزارهای تدوین مثل فاینال و لیکوپید و.... تعیین میشود.
    گاهی وقتها اصلا نیازی به این همه هزینه نیست و کارگردان کل کار رو در قالب انیمشن بیاده میکند. و صد البته هزینه ها کمی بایینتر و بهینه تر میشود .

اما محدودیت های زیادی هم باید تحمل کنید (‌فضای تصنعی و خالی از روح +‌ عدم تنوع و ... ) و اینجاست که کارگردان خوب میتواند حتی برای کاهش هزینه و تسریع در روند بروژه و همچنین گاهی وقتها نبود بازیگر مناسب از کارارکترهای کارتونی در فیلم استفاده کند ( وروجک و اقای نجار رو یادتون میاد ؟ :)‌ ) بس در انجا هزینه انیماتور رو هم در نظر بگیرید.

گاهی وقتها کارگردان تصمیم میگیرد که در کار از از هنرهای نمایشی مثل ( بانتومیم / دنس / ادعیه خوانی / و.... ) گنجانده شود ‍بس دستمزد این بازیگران هم اضافه میشود .
    بس همه چیز بسته به شرایط قابل تغییر هستند.

توصیه میکنم در سفارش بروژه نقش یک کارفرمارو داشته باشید نه بیشتر . این به نفع شماست هرچقدر دست کارگردان بازتر باشد به درستی کار بیش میرود و مطمپنا نتیجه قابل قبولتری دریافت میکنید. البته قبول دارم که خوانندگی و شهرت بر زرق و برق ترین ویترین دنیاست ولی هیچ وقت و هیچ گاه بدون سرمایه و برنامه نمیشود کسی مثل مایکل جکسون شد.
    یک نصیحت هم میکنم همیشه از کارگردانی که با سنگین تر کردن فاکتور سعی در باسواد نشون دادن خودش را دارد برهیز کنید. سواد داشتن به معنای استفاده با 3d max و مایا و کرین و تاور کرین و ریل و.... جلوه ویژه نیست . برای من بیننده که خسته از کار به منزل برگشتم دیدن جلوه های ویژه و صحنه های بر خرج هیچ تاثیری ندارد . به جای تکرار و کبی کاری سعی کنید به دنبال ایده نو باشید :)

موفق باشید.

12. MOHAMMAD ADHAMI

MOHAMMAD ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +328 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition

بسیار از گفته های دوست خوبم لذت بردم.واقعا ممنونم.خوب یه مسئاله ی دیگه: شما میگین تو ایران ضعف هایی در کلیپها هست.یعنی اگه شخصی بخواد کلیپ با کیفیتی بسازه چطور باید ارتباط پیدا کنه با اونجا؟ هزینه ی تقریبیش چقدر هست؟

13. arei

arei عضو سایت

امتیازات:
    +370 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, FLstudio

100% باید خود خواننده نظر بده-نظر من اینه
    اما این که مونث باشه مجوز نمیدن/و چیزی که بعضی از کارگردان ها باهاش مشکل دارن اینه که بعضی افراد میخوان از جنس مونث استفاده کنن

- - - - - - - - - -

یه موزیک ویدیو معمولی نه زیاد معمولی 6 میلیون

14. MOHAMMAD ADHAMI

MOHAMMAD ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +328 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition

میشه به کارگردانهای خارجی سپرد؟

15. arei

arei عضو سایت

امتیازات:
    +370 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, FLstudio

کارگردان خارجی چرا؟/
    برای این که از مونث استفاده کنین میخواین بدین به خارجی؟
    کارگردان های ایرانی هم این کارو انجام میدن/اما توی چارچوب خودشون میسازن

16. MOHAMMAD ADHAMI

MOHAMMAD ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +328 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition

نه.واسه کیفیتش میخوام

17. arei

arei عضو سایت

امتیازات:
    +370 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, FLstudio

:68: هزینه میره بالا////

18. MOHAMMAD ADHAMI

MOHAMMAD ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +328 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition

چقدر مثلا؟

19. arei

arei عضو سایت

امتیازات:
    +370 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, FLstudio

نمیدوم//

20. Hamidreza Mehrfar

Hamidreza Mehrfar مدیر ارشد تیم مدیریت مدیر ارشد

امتیازات:
    +1,575 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase

کلاً کسی که کلیپش از شبکه ها پخش بشه برای مجوز گرفتن دچار مشکلات خیلی خیلی اساسی میشه
    میخواد دختر باشه تو کلیپ میخواد نباشه

بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. هزینه ساخت موزیک ویدیو

,
  2. قیمت ساخت موزیک ویدیو

,
  3. مراحل ساخت موزیک ویدیو

,
  4. هزینه ساخت یک موزیک ویدیو