مراحل تولید یک آلبوم موسیقی

saeedforghani

هنرمند
27/3/10
85
51
18
اصفهان
دوستان چیزی که چند وقتیه ذهن منا درگیر خودش کرده اینه که مراحل تولید یک آلبوم چیه؟

من خودم تا حدودی میدونم ولی ترتیبشون رو نمیدونم:

پیدا کردن شعر---ساخت آهنگ(ریتم و آکورد)---ساخت آهنگ(ملودی)---پیدا کردن نوازنده---پیدا کردن یک سرمایه گزار---ضبط، میکس کار---رفتن دنبال مجوز---پیدا کردن شرکت تکثیر
 

Masoud-A

عضو سایت
8/11/09
668
296
63
ایران
شما ابتدا باید اشعارتون رو کامل کنید و حتماً توسط یه شرکت تولید موسیقی اشعار رو ببرید ارشاد و هرشرکت هم برای گرفتن مجوز اشعار یک آلبوم دست کم یک ملیون تومان میگیره و بدی کار اینجاست که اشعار حتماً باید توسط شخصیت حقوقی ، یعنی یک شرکت تولید آثارفرهنگی به ارشاد برده بشن.
بعد از سه ماه مجوز اشعارتون میاد و اگر شعر ایرادی داشته باشه در قالب یه توصیه نامه اون رو بهتون میگن تا ایراد رو برطرف کنید - ضمناً اعتبار مجوز اشعار رو اخیراً یکساله کردن ، یعنی تنها یکسال فرصت دارید آلبومتون رو تنظیم کنید و اگر مجوز اشعار ابطال بشه دوباره باید پروسه ی اخذ مجوز طی بشه.
بعد شما باید ملودی رو آماده کنید و ملودی رو با یه تنظیم ماکت ببرید ارشاد - البته میتونید ملودی رو باگیتار هم بزنید و بخونید و ببرید ارشاد واسه اینکه ملودی تایید بشه و ثبت ارشاد بشه.
حالا نوبت به تنظیم کارتون میرسه ! آهنگ رو با حساسیت باید تنظیم کنید - برای مجوز به ارزش موسیقیایی کار و مسترینگ حرفه ای آهنگ دقت نمیکنند و فقط شما باید توی اون تنظیم که میخواین ببرید ارشاد جنس کیک و بیس رو سبک و با شدت ضرب کم درنظر بگیرید تا به شما نامه ی انتشارنامه بدن.و اون ورژن از آهنگ رو که میخواین منتشر کنید میتونید کیک و بیسش رو به حالت اولیه برگردونید و نمونش هم اینهمه آهنگ مجاز که میان بیرون - اینها همه با کیک و بیس ضعیف رفتن ارشاد و با ست ترنس قوی پخش شدن !!!! البته این قضیه فقط برای کارای ترنس هست.
قبلاً میگفتن حتماً باید ساز زنده داشته باشین و یا میگفتن توی استودیوی مجاز باید کارتون رو ضبط کنید اما اخیراً این تبصره ها رو حذف کردن.
توجه داشته باشید که کل مراحل بالا باید توسط یک کمپانی تولید موسیقی صورت بگیره - شما میتونید به یه شرکت یک ملیون بدین تا اون شرکت مجوز اشعارتون رو بگیره و اخذ انتشارنامه و امتیاز پخش رو بدین به شرکت دیگه یا میتونید از مرحله ی گرفتن مجوز اشعار تا انتشار نهایی فقط با یک شرکت کار کنید و قرارداد بنویسید.
اگر بخواین برای تمام مراحل با یک شرکت کار کنید ممکنه اون شرکت توی هزینه ها باهاتون راه بیاد ، مثلاً شما باید برای انتشار یک آلبوم پاپ با تیراژ سه هزار نسخه ، نزدیک به سه ملیون خرج کنید - به اینصورت که یک ملیون برای گرفتن مجوز بپردازید و دو ملیون هم برای تولید سه هزار سی دی از کارتون که در جمع میشه سه ملیون تومان !
بعد از به فروش رفتن آلبوم بیست درصد رو شرکت برمیداره و هشتاد درصد هم متعلق به شماست.اخیراً کمپانی ها آلبوم خوانندگان تازه کار رو نمیخرن و فقط با شرایطی که عرض کردم همکاری میکنن ، یعنی فقط کارتون رو پخش میکنن و یا مجوز براتون میگیرن و سرمایه گذاری نمیکنن و سرمایه ی تولید آلبوم با خود شماست - هزینه ی ترانه ، آهنگسازی ، تنظیم ، ضبط و مسترینگ و حتی هزینه ی اخذ مجوز و تولید سی دی با خود شماست....!
راجع به کنسرت هم در قرارداد یه بندی هست که ممکنه شما امتیاز برگزاری کنسرتهاتون رو هم بدین به اون کمپانی و فقط دست مزد بگیرین برای اجرا و یا ممکنه اون امتیاز در نزد خودتون باشه.
موفق باشید.
 
16/12/09
253
12
0
ایران
بهترين راه ضبط چند ترك غير مجازه ,كه اگه به قولي تركوند , و نظر تهيه كننده ها رو جلب كردي , اينقدر عذاب نميكشي.
 

saeedforghani

هنرمند
27/3/10
85
51
18
اصفهان
آره...
حق با دوستمونه آخه اگه دقت کرده باشید دیگه هیچ گیری نمیدن،

این راه خیلی خوبیه دقیقا مثل علی اصحابی
 
سلام رُفقا ، یه سوال داشتم ، میدونین چجوری میتونم یه اسپانسر (سرمایه گذار) واسه آلبوم موسیقیم پیدا کنم ؟ شرکتای موسیقی هم میکن ما به عنوان سرمایه گذار کار نمیکنیم!