مراحل آهنگسازي ،تنظيم ، خوانندگي و ميكس يك تك آهنگ يا آلبوم حرفه اي

شروع موضوع توسط abarmard ‏12/4/13 در انجمن گفتگوی عمومی درباره آهنگسازی

تاپیک مراحل آهنگسازي ،تنظيم ، خوانندگي و ميكس يك تك آهنگ يا آلبوم حرفه اي تالار گفتگوی عمومی درباره آهنگسازی در persian-music.org.

1. abarmard

abarmard عضو سایت

امتیازات:
    +12 / 0 / -0
    نرم افزار:
    دوستان عزيز و گلم...
    من در مورد روند توليد آلبوم يا اصلا يك تك آهنگ حرفه اي...سوالاتي دارم...
    بر فرض من مي خوام از اول تا آخر شعري كه گفتم يا دارم رو هم براش اهنگسازي هم تنظيم هم ميكس كنم و خودم هم خواننده باشم... و تا ميشه همه ي كاراش رو داخل خونه انجام بدم...
    من تا الان فكر مي كردم مي تونم بعد اينكه ملودي رو در نظر گرفتم براي شعرم و نوشتم آكوردها و نت هارو (آهنگسازي)... حالا با نرم افزار ميزبانم (daw)...و امكاناتي چون يه pc ...كارت صدا و ميدي كنترلر يا كيبورد و اينا آهنگم رو بسازم و تنظيم رو هم توخونه هميجوري انجام بدم...
    درسته تا اينجا؟...
    و فكر مي كردم تمام مراحل ساخت و تنظيم يك آهنگ رو مي تونم به همين شكل تو خونه انجام بدم...و بعد آهنگي كه ساختم رو بردارم برم استوديو و اونجا بخونم رو آهنگم و ضبط صدا روي آهنگي كه ساختم بايد اونجا انجام بشه تا كار حرفه اي بشه...(يعني استوديو فقط براي ضبط صدام رو آهنگم)
    بعدش بايد فايل اهنگم كه حالا صدام روش ضبط شده رو بردام بيام خونه و با ميكسرم و روش هايي كه بلدم ميكسش كنم...و آرايش نهاييش رو انجام بدم...و بعد بفكر پخش و توليدش باشم...

آيا اشتباه فكر مي كنم؟...

آخه يه مصاحبه اي رو در اين مورد از تو يه سايتي خوندم كه بخش مورد نظر رو ميذارم تا متوجه منظورم بشين ...
    (منظورم قسمت هاي قرمز رنگ هست)

پژمان بلورچي تهيه كننده موسيقي و مدير نشر نهاله رودكي درباره روند توليد آلبوم موسيقي مي گويد: در مسير توليد يك اثر هنري آهنگساز يا پردازنده ملودي، به دو حالت عمل مي كند اول اين كه آهنگي را ساخته و پس از مراجعه به ترانه سرا و شاعر، ترانه سرا روي آن شعري مي سرايد، دوم اين كه آهنگساز ملودي خود را بر روي شعر معيني مي سازد.

در هر دو حالت پس از طي مرحله فوق، اثر توسط خود آهنگساز يا تنظيم كننده ديگري كه از نظر احساسي و فكري به آهنگساز نزديك باشد تنظيم مي شود كه البته سازبندي اثر در تنظيم بسته به اجماع نظر آهنگساز و تنظيم كننده دارد.

به گفته بلورچي، پس از ساخت و تنظيم اثر، آهنگساز نوازندگاني را كه بايد به اجراي اثر در استوديو بپردازند انتخاب و پس از مراجعه به استوديو و گرفتن وقت براي ضبط اثر، زمان اخذ شده را با نوازندگان هماهنگ كرده و بعد از آن طي تماس با يكي از هنرمندان عرصه موسيقي كه ترجيحا از دوستان آهنگساز يا تنظيم كننده است (به جهت نزديكي حس ميان آن دو) به عنوان ناظر ضبط از وي دعوت مي شود كه مسئوليت ضبط اثر مذكور را بر عهده گيرد.

مدير موسسه فرهنگي هنري نهاله رودكي درباره نقش ناظر ضبط در اين روند پر هزينه مي گويد: حضور ناظر ضبط بيشتر به اين دليل است كه او با اثر مورد نظر آشنا نيست، كار ضبط موسيقي را دقيق تر انجام مي دهد چون خود آهنگساز و تنظيم كننده احتمال دارد در صورت نواختن يك نت اشتباه توسط نوازندگان، آن را نشنوند و در نتيجه اثر دقيق ضبط نگردد، اين مسئوليت را به ناظر ضبط محول مي كند.

وي ادامه مي دهد: پس از ضبط اثر، ناظر ضبط بايد به چيدمان صداي سازها و صداي خواننده با ترتيبي دلنشين (كه اصطلاحا به اين كار ميكس مي گويند) بپردازد كه البته در روند ضبط هر اثر هنري بخش ميكس با مدت زمان بيشتري صورت مي گيرد چرا كه هر سه دقيقه موسيقي ضبط شده كه به دست شنوندگان مي رسد حدود يك ساعت ضبط آن در استوديو با سازبندي حداقل پنج ساز به طول مي انجامد. پس از اين مرحله كار به دست شركت هاي تهيه و توليد آثار صوتي سپرده مي شود تا براي اخذ مجوز توليد و پخش از وزارت ارشاد و ادارات زيربط اقدام كنند و در نهايت بعد از اخذ مجوز نشر اثر حاضر براي توليد به صورت انبوه آماده مي شود.

آيا من آهنگ رو كه خونه ساختم و تنظيمش كردم تازه بايد نوازنده پيدا كنم كه بيان تو استوديو زنده و آكوستيك بزنن و ضبط انجام بشه؟! ...مگه اينجوريه؟!... نميشه با همين آهنگي كه ساختم با كامپيوتر مگه؟!..(بدون نوازنده)

قسمت دومم ..اينجا منظور از ناضر ضبط همون دوستاني كه استوديو حرفه اي دارن هستن ديگه؟!...
    ولي مگه اين دوستان بايد حتما ميكس رو انجام بدن؟! و ميكس بايد حتما تو استوديو انجام بگيره؟...
    از اون روشي كه گفتم مگه نميشه؟...(بعد ضبط صدا رو آهنگ تو استوديو..خودم بعدا ميكس رو انجام بدم)
    لطفا راهنمايي بفرمايين..
    تشكر

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  2. Saeed Canaan

Saeed Canaan Banned

امتیازات:
    +125 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    جواب سوالاتتون واضحه!!! هیچ بایدی وجود نداره، اگه آهنگ شما در سبک هوس و ترنس هست و هیچ ساز زنده ای هم نداره میخواید برید استدیو چی ضبط کنید؟
    ولی اگه توی موزیکتون مثلا ساز گیتار وجود داره، شما میای اونا با وی اس تی میزنی بعد میبینی اونی نشده که دلت میخواد، باید بگردی دنبال یه نوازنده و برید استدیو واسه ضبط...
    اینکه شما میگید میخواین کار هاتونا همشا تو خونه انجام بدید، بسته به امکاناتتون هست حالا جه تو خونه چه تو کوچه!!! :d
    برای تنظیم و میکس و مستر یه کار با حداقل استاندارد شما به یه سیستم نسبتا بالا، وی اس تی ها و پلاگین های مختلف (بسته به سبک)، میدی کنترلر، کارت صدا، مانیتور و یه محیط مناسب و کنترل شده نیاز دارید

3. abarmard

abarmard عضو سایت

امتیازات:
    +12 / 0 / -0
    نرم افزار:

متشكرم...
    ولي من چندان جواب سوالاتم رو نگرفتم...
    يعني اگه مثلا بنده اومدم و پايه كارم رو با نرم افزار كار كردم و حالا يه قسمت هايي از كار هم گيتار داره...و اون قسمت ها رو دوست دارم آكوستيك استفاده كنم ..و نه وس اس تي گيتار.... بخاطر همين مقدار استفاده از گيتار بايد برم استوديو ضبط كنم؟...نميشه اون تيكه گيتار رو جدا تو خونه خودم ضبط كنم ؟...
    در مورد ميكس و مسترينگ ... آيا ميكس و مسترينگ كلا رو فايل نهايي مركب از آهنگ و صداي خواننده هست يا نه؟..مثلا زمان تنظيم و ساخت آهنگ هم ميشه ميكس كرد ...و اينكه صداي خواننده رو هم ميشه جدا ميكس كرد؟...آيا مثلا ميكس صداي خواننده بايد زنده توسط ناظر ضبط و حين ضبط كردن باشه؟...يا مثلا مي تونم تو استوديو صداي ضبط شدم رو (بدون آهنگ) بگيرم و تو خونه روش ميكس انجام بدم و بعد مسترينگ نهايي رو انجام بدم/...
    يعني آيا بطور جداگانه كلا ميشه ..هم آهنگ...هم صداي خواننده ..و هم تركيب نهايي اينا رو (كارنهايي) رو جدا از هم ميكس كرد و باهم تركيب كرد؟

4. Saeed Canaan

Saeed Canaan Banned

امتیازات:
    +125 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    ببینید، هیچ محدودیتی در کار نیست، در این رابطه هیچ آیه ای نازل نشده، "تونستن" که شما میتونید گیتار را با یه میکروفن 5 هزار تومنی توی محیط اتاق رکورد کنید، میتونید هم برید توی بهترین استدیو...
    بله
    تا اونجایی که من میدونم، حین ضبط هیچ کاری انجام نمیدن، در مورد دخالت ناظر ضبط در میکس هم یه چیز توافقی هستش

ببنید دوست عزیز تقریبا جواب اکثر سوالاتتون یکی هست،"بایدی وجود نداره" ولی در عین حال باید کار اصولی پیش بره، برای پیدا کردن اصول هم میتونید به مطالعه مطالب سایت بپردازید که مثلش هیچجا نیست، سرشار از تجربیات دیگر دوستان که به اشتراک گذاشتن

این سوالاتتون منا یاد جمله معروف دیوید گیبسون توی کتاب هنر میکس انداخت که میگفت، دیدگاهی بدست آورید که بدانید چه میکنید، بعدش هر کس مخالف بود مهم نیست!!!

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  5. khiyari

khiyari عضو سایت

امتیازات:
    +72 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio
    خب شما اگه حرفه ای هستی و امکانات هم داری اصلا نیازی نیست بری استدیو.. تو همون استدیو شخصی همه کارهاتون رو انجام بدین.

6. abarmard

abarmard عضو سایت

امتیازات:
    +12 / 0 / -0
    نرم افزار:

خير...بنده فعلا حرفه اي نيستم...
    اينارو براي اين ميگم كه تا ميشه از استوديو استفاده نكنم...يعني امكانش نيست(مالي)...حتي براي اجاره ساعتي و..
    بنابر اين هم براي كيفيت كار خودم و اينكه بتونم همه چي رو هماهنگ تر پيش ببرم و اوچيزي كه تو ذهنم هست رو پياده كنم و هم اينكه واقعا دوست دارم..مي خوام تنظيم و ميكس و مسترينگ رو خودم ياد بگيرم...تو استوديو خونگي فكر كنم تمام اين مراحل رو بشه خوب و قابل قبول درآورد...
    ولي كيفيت خوانندگي تو استوديو خونگي فكر كنم اصلا حرفه اي در نياد...و حتما بايد استوديو باشه؟..
    اينطور نيست؟...
    وگرنه اگه فرق خيلي زيادي نداره كيفيتش و ميشه با تمهيداتي همون كيفيت رو حالا كمي كمتر تو خونه داشت كه از خدامه همون پول ضبط صدا تو استوديو رو هم ندم...
    ميشه چنين كيفيتي يا شبيهشو داشت تو خونه و اون محيط به اصطلاح استوديو خونگي؟...
    اگه بشه كه حرفي نيست؟...

7. محمد-بیگوردی

محمد-بیگوردی عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +404 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio, studio_one
    منظور از میکس هنگام ضبط صدا استفاده از کمپرسور و اکولایزر قبل از رکورد هست که باعث بهبود کیفیت صدا میشه ولی واجب نیست و اکثرا بعد از رکورد میکس میشه.
    برای نواختن گیتار تو اهنگ باید از روش میکروفن گذاری جلوی گیتار استفاده کنید و نمیتونید از پیکاپ گیتار استفاده کنید و پیکاپ مناسب اجرای زنده هستش نه توی اهنگ.
    میکس یه چیز نسبی هستش و هر یک از اجزا باتوجه به اجزای دیگه میکس میشه. اگر جدا میکس بشه ممکنه نتونید اجزای دیگه رو در نظر بگیرید و روی هم سوار نشن در آخر ولی وقتی باهم و در یک پروژه میکس کنید میشه همه چیزو در نظر گرفت. مثلا : اگه جدا میکس کنید : توی پروژه ی وکال صدای دوم خواننده رو به راست پن میکنید. توی تنظیم صدای آرپژ رو به راست پن میکنید. حالا در آخر میبینید که طرف راست سنگینی میکنه و باید یکم تغییر بدین
    امیدوارم کمکی کرده باشم

8. abarmard

abarmard عضو سایت

امتیازات:
    +12 / 0 / -0
    نرم افزار:
    كلا تفاوت كيفيت ضبط صدا تو استوديو حرفه اي با استوديو خونگي چقدره؟...
    كيفيت ضبط صدا موقع خوندن اينقدي هست كه كسي متوجه نشه تو استوديو حرفه اي خونده شده يا خونگي؟!...ميشه چنين كيفيتي داشت؟
    يعني ميشه كلا از خونه بدون نياز به استوديو آلبوم حرفه اي داد بيرون؟؟؟(با اين فرض كه من تموم اصول تنظيم و ميكس و مسترينگ رو حرفه اي بلدم ولي فقط امكاناتم خونگيه)
    ميشه؟؟؟

- - - - - - - - - -

ممنونم..مطمئنا كمك مي كنه...
    پس انطور كه متوجه شدم از حرفاتون...بهتره ميكس روي همون فايل نهايي (تركيب آهنگ و صداي خواننده ضبط شده روي اون ) انجام بشه تا جدا جدا نه؟!...

9. akhavan

akhavan کاربر با تجربه عضو سایت

شغل :
    Teacher
    امتیازات:
    +2,542 / 1 / -3
    نرم افزار:
    logic
    دوست من
    سئوال شما کلی هستش
    اگر شما شرایط مناسب رو مهیا کنید میتونید حتی با یک میکروفون usb توی یک اتاق رکورد کنید.
    اما باید کار خودتونو بلد باشید .
    اگر از من بپرسید که تفاوت این دو چقدره به شما میگم که اگر اون صدابردار استودیو هم کار خودشو بلد نباشه گاهی ممکنه کاری که شما در منزل انجام دادید از اون بهتر باشه ! پس عکس این قضیه هم ممکن هست.
    پس تجربه + شرایط + تجهیزات مناسب میتونه به شما کمک کنه . اول تجربه است . پس یادبگیرید و تجربه کنید.
    موفق باشید.

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  10. محمد-بیگوردی

محمد-بیگوردی عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +404 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio, studio_one
    بستگی به امکاناتتون داره. بله تا حدودی تفاوت داره. امکاناتتون چیه؟ محیطتون چجوریه؟

11. abarmard

abarmard عضو سایت

امتیازات:
    +12 / 0 / -0
    نرم افزار:
    متشكرم ..
    ولي من كيفيتي در حد آلبوم هاي حرفه هست...
    آيا از خواننده هاي معروف و آلبوم هاي معروف كسي تو همين محيط هايي خود ساخته ( خانگي)... كار ميده؟ يا داده قبلا؟..
    ميشه چند تا آلبوم يا ترك معروف و موفقي كه تو همين استوديو خونگيا ساخته شده بهم معرفي كنين؟...
    منظورم استوديو خونگي استوديويي نيست كه در حد حرفه هست ولي فقط تو خونه هست كه......بلكه ساده ترين امكانات اوليه هست...آيا با همينا ميشه اون نتايج رو با تكنيك ها و ترفندهايي (بقول دوستان تجربه) گرفت؟

- - - - - - - - - -

من هنوز چيزي تهيه نكردم...و تازه استارت زدم... و مي خوام وسايل رو تهيه كنم... واسه همين ميگم اگه براي ركورد فرق چنداني نداره برم و اون وسايل لازم براي ضبط صدا رو هم تهيه كنم تا ضبط رو هم انجام بدم...و اگه ميشه چي بگيرم؟..اون امكانات و محيطي كه ميگين براي اينكه كيفيت حرفه باشه چيان؟...
    چه محيطي؟..چه ميكروفوني؟..چه تجهيزات ديگه اي؟....و چه ترفندهايي داره؟...
    سوالاينجاست كه خرج اين امكانات چقدره و ايا در نهايت هزينه ا يكه ميشه من رو از خوانندگي و ضبطش تو استوديو حرفه اي بيرون بي نياز ميكنه يا نه؟!
    در واقع من مرددم ...كه آيا از لحاظ كيفيت ضبط و هزينه مي صرفه يا نه؟...
    ممنون

12. akhavan

akhavan کاربر با تجربه عضو سایت

شغل :
    Teacher
    امتیازات:
    +2,542 / 1 / -3
    نرم افزار:
    logic
    در این سالها خیلیها این کار رو میکنند.
    دوستان خودتون توی همین فروم چندتا کار خوب و نسبتا قابل قبول داشتند . در تالار پروژه ها جستجو کنید

بله چرا که نه ... باید بلد باشید و بدونید که چکاری میخواهید انجام بدهید.

قبل از هر چیزی شما یک بار خودتون رو محک بزنید و ببینید ایا میتونید یک کار رو بسازید .؟ جمع کردن یک پروژه به این سادگیها نیست اگر کارتون قابل قبول بود بعدا سرمایه گزاری کنید.
    بهترین راهنما م تجربه خود شماست . من نمیتونم به شما بگویم چه چیزی بخرید.
    شما باید اینقدر تسلط داشته باشید و تجربه کنید تا ببینید چه چیزی برای شما مفید است.
    معمولا من تجهیزات رکورد رو با این شرایط به کسی پیشنهاد نمیکنم رفتن به یک استودیو منطقی ترین راه هست.
    وسایلی که برای اهنگسازی نیاز دارید یک میدی کیبورد ویک هدفون و کارت صدا و سیستم مناسب هست .
    اگر قصدرکورد از گیتار یا ساز رو دارید همه کارتهای صدا با ورودی های کافی میتونند به خوبی این کار رو انجام بدهند.

اگر کارتونو بلد باشید قطعا میشه

اگر در حد هالیوود به قضیه نگاه میکنید و تصور میکنید با خرید یک کارتی مثل فست ترک چیزی شبیه یک معجزه اتفاق میفته باید بگم خیر همچین چیزی امکان پذیر نیست
    ولی برای کسی که امکاناتی مثل هدست و کارت انبرد داشته باشه یک کارت صدا مثل فست ترک و چند پلاگین خوب میتونه یک کار رو در حد آلبوم بالا ببره.
    شما با خرید این وسایل میتونید قدم بزنید ولی اگر میخواهید بدویــــد !!! بحثش جداست و نیاز به سرمایه و راه اندازی یک استودیوی خوب خواهید داشت.
    اما با خرید تجهیزات اضافی مثل کامپرسور ، پری امپ و یا سایر یونیتهای اکسترنال و پروسسروها میتوانید چیزی در حد متوسط به بالا داشته باشید.

بعدها در این رابطه یک تاپیک باز خواهم کرد و در آن توضیحات جامعی برای خرید سخت افزارهای مورد نیازتون خواهم نوشت . نوشته زیر رو قبلا برای دوستی ایمیل کرده بودم که شرایط شما رو داشت و از من راهنمایی میخواست که عینا برای شما همون متن رو فنگلیش کپی و تبدیل میکنم.

اگر من جای شما بودم به این ترتیب عمل میکردم :
    1- اول از کار خودم مطمئن میشدم اگر تونستم بدون خرید قطعات یک کار رو بسازم و فیدبک بگیرم و تونستم خودمو تثبیت کنم برای خرید اقدام میکردم . در غیر این صورت ضرر متوجه شما خواهد بود !

2- بر اساس نیاز هایی که دارم اولویت بندی میکردم و ورودی و خروجی ها رو مقایسه میکردم . اگر قصد رکورد داشته باشم مطمئنا و حداقل یک چنل استریپ خوب تهیه میکردم که با یک دستگاه بتونم حداقل دوتا کار انجام بدهم. محصولات اولون ویا پریسونوس محصولات خوبی دارند دیگه بعضیها با آپشنهای بیشتر قیمتهای بیشتری رو دارند حتی یک دیوایس دست دوم ولی تمیز میتونه به بهبود شرایط کمک کنه. برای میکس و مستر هم از استودیوهایی که مطمئنا پیشرفته تر از استودیوی بنده هستند کمک میگرفتم و با پرداخت مبلغ خواسته شده کیفیت بهتری رو میگرفتم.

3- یک ست میکروفون خوب میخریدم و یا کسی رو پیدا میکردم که بتونم از اون اجاره کنم.

4- یک محیط ایزوله خوب فراهم میکردم ( اگر سروصدای داخل برای بیرون مزاحمت ایجاد نمیکند فقط محیط رو با فومهای ساند پروف کاور میکردم. که ریفلکس محیط رو از ببین ببرم. )

5- اگر به غیر از رکورد با سنیتها و سمپلها نوازندگی کنم میدونم که باید یک میدی کیبورد هم داشته باشم . برای راحتی بهتر یک میدی کنترلر خوب و حتی دست دوم تهیه میکردم دیگه اینجا به خودم بستگی داره که به عنوان دسکتاپ استفاده کنم و دو اکتناو یا 3 اکتاو بگیر یا اینکه یک 7 اکتاو بگیرم ...اگر از کار با موس و کیبورد بیزارید میتونید از کیبوردهای نوویشن با اتومپ استفاده کنید.
    یا ام اودیو ، یا اکایی و...
    اگر باز هم کافی نبود میتونید یک فیدر پورت پریسنوس تهیه کنید و به راحتی استفاده کنید.

6- برای مونیتورینگ بهتر بسته به محیط یک ست خوب برمیداشتم حداقل یک جفت hs50 یا reveal یا هرچییزی که با اون راحت هستم. من به این فکر میکنم که هیچ وقت مونیتور خوب با قیمت 200 تومان پیدا نمیشود ( موقعی که متن رو نوشتم قیمت یک جفت موینتور hs50 حدود 500 تومان بود ) بلکه یک جفت مونیتور 5 اینچ با رنکینگ بالا تهیه میکردم و از خریدم هم راضی میبودم و بعدها هم پیشمان نمیشدم !! این نکته خیلی مهم هست .

7- یک هدفون خوب با قیمت 500 تومن مثل beyer dt 770 میخریدم.

8- و درنهایت ! کارت صدا : با توجه به تعداد ورودی و خروجی هایی که دارم و بعدها نیاز خواهم داشت ! اقدام به تهیه میکنم که البته برای همچین اقلامی که اینجا نوشتم یک کارت صدای حرفه ای مثل motu 828 عالی خواهد بود کمتر از اون هم ultralite خوب هست. و باز هم کمتر مثل فوکوس رایت سری سافایر خوب هست. بالاتر از این مجموعه هم هست ولی شما به من بودجه رو اعلام نکردید.

9- یک pc خوب ویا حداقل یک مینی مک تهیه میکردم !

10 - یک هارد اکسترنال با اینترفیس esata - usb2 or usb3 or FW800 با ظرفیت حداقل 2 ترا برای بکاپ گیری میخریدم. محصولات وسترن دیجیتال مثل my book برای بکاپ خوبه. اگر قصد ایتریمینگ دارید کارتهای بوفالو ویا باکس اسکترنال تهیه کنید و هارد سری وپور یا اصلا سالید استیت استفاده کنید.

11-کابل مرغوب و استند و رکوردر رو .... با کوالیتی بالا رو هم اضافه کنید.

مجموع کل این ستاپ حدود 17 تا 20 میلیون خواهد شد و کیفیت اون در حد استودیوهای حرفه ای و حتی بالاتر خواهد بود.
    نکته :قطعاتی رو انتخاب کردم که نیازی به آپگرید در آینده نخواهند داشت چون ازبهترینهای بازار هستند و این یعنی که این پول خودمو ذخیره کردم ! شما میتونید یک هدفون ارزون 100 تومانی یا 30 دلاری تهیه کنید شاید بودجه کافی رو نداشته باشید ولی فردا که قصد ارتقا دارید دقیقا 30 دلار ضرر کردید و هدفون اولتون رو به گوشه انباری میندازید . پس هیچ وقت قطعه ارزون نخرید و همیشه بهترینها رو بخرید حتی اگر دیر هم شد مهم نیست ولی بهترین رو خواهید داشت .

راه دوم :
    میتونید با یک فست ترک و میکروفن ارزون ( حداقل NT1 ) شروع کنید و کارهای خوبی هم داشته باشید. البته تمام اینها بسته به این هست که شما بتونید از مرحله یک عبور کنید . در غیر این صورت خرید حتی یک هدفون هم باعث ضرر خواهد بود.
    من خیلی از دیوایسهایی که داخل بازار هست رو خریدم و استفاده کردم و فروختم گاهی وقتا استودیو رفتم و پشت کنسول نشستم و تجربه کردم ولی برای خرید چیزی رو خریدم که میدونستم دقیقا به اون احتیاج دارم. خرید سخت افزار تنها بخش کوچکی از کارهای شماست . 99درصد به پروژه و ایده شما بستگی داره . پس ببینید اگر واقعا میتونید کارت رو تهیه کنید وگرنه ب هیچ وجه حتی به قصد ماجراجویی هم ذهن خودتونو درگیر صدابرداریو اهنگسازی نکنید و از زندگی فعلیتون لذت ببرید.

موفق باشید

- - - - - - - - - -

در این سالها خیلیها این کار رو میکنند.
    دوستان خودتون توی همین فروم چندتا کار خوب و نسبتا قابل قبول داشتند . در تالار پروژه ها جستجو کنید

بله چرا که نه ... باید بلد باشید و بدونید که چکاری میخواهید انجام بدهید.

قبل از هر چیزی شما یک بار خودتون رو محک بزنید و ببینید ایا میتونید یک کار رو بسازید .؟ جمع کردن یک پروژه به این سادگیها نیست اگر کارتون قابل قبول بود بعدا سرمایه گزاری کنید.
    بهترین راهنما م تجربه خود شماست . من نمیتونم به شما بگویم چه چیزی بخرید.
    شما باید اینقدر تسلط داشته باشید و تجربه کنید تا ببینید چه چیزی برای شما مفید است.
    معمولا من تجهیزات رکورد رو با این شرایط به کسی پیشنهاد نمیکنم رفتن به یک استودیو منطقی ترین راه هست.
    وسایلی که برای اهنگسازی نیاز دارید یک میدی کیبورد ویک هدفون و کارت صدا و سیستم مناسب هست .
    اگر قصدرکورد از گیتار یا ساز رو دارید همه کارتهای صدا با ورودی های کافی میتونند به خوبی این کار رو انجام بدهند.

اگر کارتونو بلد باشید قطعا میشه

اگر در حد هالیوود به قضیه نگاه میکنید و تصور میکنید با خرید یک کارتی مثل فست ترک چیزی شبیه یک معجزه اتفاق میفته باید بگم خیر همچین چیزی امکان پذیر نیست
    ولی برای کسی که امکاناتی مثل هدست و کارت انبرد داشته باشه یک کارت صدا مثل فست ترک و چند پلاگین خوب میتونه یک کار رو در حد آلبوم بالا ببره.
    شما با خرید این وسایل میتونید قدم بزنید ولی اگر میخواهید بدویــــد !!! بحثش جداست و نیاز به سرمایه و راه اندازی یک استودیوی خوب خواهید داشت.
    اما با خرید تجهیزات اضافی مثل کامپرسور ، پری امپ و یا سایر یونیتهای اکسترنال و پروسسروها میتوانید چیزی در حد متوسط به بالا داشته باشید.

بعدها در این رابطه یک تاپیک باز خواهم کرد و در آن توضیحات جامعی برای خرید سخت افزارهای مورد نیازتون خواهم نوشت . نوشته زیر رو قبلا برای دوستی ایمیل کرده بودم که شرایط شما رو داشت و از من راهنمایی میخواست که عینا برای شما همون متن رو فنگلیش کپی و تبدیل میکنم.

اگر من جای شما بودم به این ترتیب عمل میکردم :
    1- اول از کار خودم مطمئن میشدم اگر تونستم بدون خرید قطعات یک کار رو بسازم و فیدبک بگیرم و تونستم خودمو تثبیت کنم برای خرید اقدام میکردم . در غیر این صورت ضرر متوجه شما خواهد بود !

2- بر اساس نیاز هایی که دارم اولویت بندی میکردم و ورودی و خروجی ها رو مقایسه میکردم . اگر قصد رکورد داشته باشم مطمئنا و حداقل یک چنل استریپ خوب تهیه میکردم که با یک دستگاه بتونم حداقل دوتا کار انجام بدهم. محصولات اولون ویا پریسونوس محصولات خوبی دارند دیگه بعضیها با آپشنهای بیشتر قیمتهای بیشتری رو دارند حتی یک دیوایس دست دوم ولی تمیز میتونه به بهبود شرایط کمک کنه. برای میکس و مستر هم از استودیوهایی که مطمئنا پیشرفته تر از استودیوی بنده هستند کمک میگرفتم و با پرداخت مبلغ خواسته شده کیفیت بهتری رو میگرفتم.

3- یک ست میکروفون خوب میخریدم و یا کسی رو پیدا میکردم که بتونم از اون اجاره کنم.

4- یک محیط ایزوله خوب فراهم میکردم ( اگر سروصدای داخل برای بیرون مزاحمت ایجاد نمیکند فقط محیط رو با فومهای ساند پروف کاور میکردم. که ریفلکس محیط رو از ببین ببرم. )

5- اگر به غیر از رکورد با سنیتها و سمپلها نوازندگی کنم میدونم که باید یک میدی کیبورد هم داشته باشم . برای راحتی بهتر یک میدی کنترلر خوب و حتی دست دوم تهیه میکردم دیگه اینجا به خودم بستگی داره که به عنوان دسکتاپ استفاده کنم و دو اکتناو یا 3 اکتاو بگیر یا اینکه یک 7 اکتاو بگیرم ...اگر از کار با موس و کیبورد بیزارید میتونید از کیبوردهای نوویشن با اتومپ استفاده کنید.
    یا ام اودیو ، یا اکایی و...
    اگر باز هم کافی نبود میتونید یک فیدر پورت پریسنوس تهیه کنید و به راحتی استفاده کنید.

6- برای مونیتورینگ بهتر بسته به محیط یک ست خوب برمیداشتم حداقل یک جفت hs50 یا reveal یا هرچییزی که با اون راحت هستم. من به این فکر میکنم که هیچ وقت مونیتور خوب با قیمت 200 تومان پیدا نمیشود ( موقعی که متن رو نوشتم قیمت یک جفت موینتور hs50 حدود 500 تومان بود ) بلکه یک جفت مونیتور 5 اینچ با رنکینگ بالا تهیه میکردم و از خریدم هم راضی میبودم و بعدها هم پیشمان نمیشدم !! این نکته خیلی مهم هست .

7- یک هدفون خوب با قیمت 500 تومن مثل beyer dt 770 میخریدم.

8- و درنهایت ! کارت صدا : با توجه به تعداد ورودی و خروجی هایی که دارم و بعدها نیاز خواهم داشت ! اقدام به تهیه میکنم که البته برای همچین اقلامی که اینجا نوشتم یک کارت صدای حرفه ای مثل motu 828 عالی خواهد بود کمتر از اون هم ultralite خوب هست. و باز هم کمتر مثل فوکوس رایت سری سافایر خوب هست. بالاتر از این مجموعه هم هست ولی شما به من بودجه رو اعلام نکردید.

9- یک pc خوب ویا حداقل یک مینی مک تهیه میکردم !

10 - یک هارد اکسترنال با اینترفیس esata - usb2 or usb3 or FW800 با ظرفیت حداقل 2 ترا برای بکاپ گیری میخریدم. محصولات وسترن دیجیتال مثل my book برای بکاپ خوبه. اگر قصد ایتریمینگ دارید کارتهای بوفالو ویا باکس اسکترنال تهیه کنید و هارد سری وپور یا اصلا سالید استیت استفاده کنید.

11-کابل مرغوب و استند و رکوردر رو .... با کوالیتی بالا رو هم اضافه کنید.

مجموع کل این ستاپ حدود 17 تا 20 میلیون خواهد شد و کیفیت اون در حد استودیوهای حرفه ای و حتی بالاتر خواهد بود.
    نکته :قطعاتی رو انتخاب کردم که نیازی به آپگرید در آینده نخواهند داشت چون ازبهترینهای بازار هستند و این یعنی که این پول خودمو ذخیره کردم ! شما میتونید یک هدفون ارزون 100 تومانی یا 30 دلاری تهیه کنید شاید بودجه کافی رو نداشته باشید ولی فردا که قصد ارتقا دارید دقیقا 30 دلار ضرر کردید و هدفون اولتون رو به گوشه انباری میندازید . پس هیچ وقت قطعه ارزون نخرید و همیشه بهترینها رو بخرید حتی اگر دیر هم شد مهم نیست ولی بهترین رو خواهید داشت .

راه دوم :
    میتونید با یک فست ترک و میکروفن ارزون ( حداقل NT1 ) شروع کنید و کارهای خوبی هم داشته باشید. البته تمام اینها بسته به این هست که شما بتونید از مرحله یک عبور کنید . در غیر این صورت خرید حتی یک هدفون هم باعث ضرر خواهد بود.
    من خیلی از دیوایسهایی که داخل بازار هست رو خریدم و استفاده کردم و فروختم گاهی وقتا استودیو رفتم و پشت کنسول نشستم و تجربه کردم ولی برای خرید چیزی رو خریدم که میدونستم دقیقا به اون احتیاج دارم. خرید سخت افزار تنها بخش کوچکی از کارهای شماست . 99درصد به پروژه و ایده شما بستگی داره . پس ببینید اگر واقعا میتونید کارت رو تهیه کنید وگرنه ب هیچ وجه حتی به قصد ماجراجویی هم ذهن خودتونو درگیر صدابرداریو اهنگسازی نکنید و از زندگی فعلیتون لذت ببرید.

موفق باشید

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. هزینه ساخت یک تک اهنگ

,
  2. اصول یک تنظیم آهنگ سنتی

,
  3. ساخت اهنگ در خانه

,
  4. هزینه ضبط تک آهنگ,
  5. برای ساختن آهنگ ازکجابایدشروع کنیم؟,