متفاوت بودن تیونینگ این آهنگ؟

شروع موضوع توسط Amir Pro ‏19/4/16 در انجمن گام در موسیقی

تاپیک متفاوت بودن تیونینگ این آهنگ؟ تالار گام در موسیقی در persian-music.org.

1. Amir Pro

Amir Pro عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    سلام، من خیلی از آهنگای یانی رو دیدم که با کوک استاندارد (A=440) تفاوت دارن. حالا می خوام ببینم همین طوره یا گوش من مشکل داره؟ اگه یه دونه آهنگ این طوری می دیدم می گفتم آهنگ مشکل داره و دستکاری شده اما چند تا از آهنگاش این طوریه در صورتی که بقیه ی آهنگا توی همون آلبوم درسته. من از هرجای نت هم شنیدم همین طوری اختلاف ناچیز داره. کسی کمکم می کنه که دلیلش چیه؟
    چه مواقعی امکان استفاده از تیونینگ های غیر استاندارد بالا هست؟ همیشه؟ کلا یانی یکی از کسایی هست که کاراشو من عجیب می بینم. البته این نظر شخصی منه!
    آهنگ Once Upon A Time از آلبوم Dare To Dream رو اتچ کردم (برای این که اگه داشتین دوباره دانلود نکنین).
    منتظر راهنمایی اساتید عزیز هستم. مرسی

فایل های ضمیمه:

2. Shadmehrmn

Shadmehrmn عضو سایت

امتیازات:
    +189 / 1 / -0
    سلام. من نمیدونم دوست عزیز. ولی منم به این مسائل برخورد کردم. اصولا بخاطر افت کیفیت فایلها این قضیه پیش میاد. که صداها دقیق نیستن انگار.
    ولی حالا یانی رو نمیدونم شاید چنین کاری میکنه!!!! از این آدم بعید نیست.

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  3. Amir Pro

Amir Pro عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    منم دقیقا واسه همین پرسیدم. چون یانی کلا تو موارد عجیب غریب شهره هست. البته شاید چون کار مال 1992 هست شاید این طوری شده. من نمی دونم شایدم اون موقع اینا روی نوار کاست ضبط می شده و سی دی هنوز تو بورس نبوده. واسه همین احتمال این داستان توی انتقال بوده ولی فقط ورزنی که من ندارم نیست که این طوریه، من هر جایی این آهنگو دیدم همین بوده. به هر حال مرسی از پاسختون <3

4. sam ca

sam ca کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +891 / 1 / -0
    نرم افزار:
    protools
    Amir Pro , . دقیقن این آهنگ رو گوش نکردم ولی کلان نظرت راجب این تونینگ های مختلف درست هست. تو موسیقی classic که این تونینگ همیشه بوده . حتا وقتی که A440 ستاندارد شده بود باز همه دقیقن با این tune نشده بودن. Harpsichord که همیشه بالاتر tune میشه چون خوب نمیتونه tune رو نگاه داره. حتا Pipe Organ های معروف دنیا که تو آلمان و اتریش زیاد هستن هم مثل هم tune نشدن. برای همین کارهای Bach رو نصف پرده ممکنه بالاتر یا پایینتر بزنن تا با تونینگ که دارن بهترین صدارو بده. من چندتا CD از کارهای Pipe Organ Bach داشتم. مسالان کار Mass in Bm رو اجرا کرده بودن ولی رکوردینگ تو Cm رکورد شده بود! پشت CD توضیح داده بودن که این به خاطر سیستم تونینگ تو کلیسایی هست که این کار رکورد شده. خیلی جالب!

پس این یک صحبت جدیدی نیست که Yanni یا آهنگساز های دیگه این اواخر شورو کرده باشن.

تو موسیقی pop هم این همیشه بوده.
    مثلا گروه هایی مثل "Beatles ", "Rolling Stones " و هزاران گروه های دیگه از این کارها میکردن. حتا اگه با A 440 رکورد میکردن سرعت TAPE رو تو ستودیو کم و زیاد میکردن تاtone آهنگ روشنتر یا تاریکتر بشه. هرچی تونینگ تیزتر بشه اینقدر حالت روشنتر پیدا میکنه مخصوصا اگه با سازهای آکوستیک این کار رو بکنی چون Overtone ها قویتر میشن. تو فیلم های ترسناک همیشه orchestra رو تیزتر یا بمتر tune میکنن تا حالت دراماتیک بیشتر پیدا کنه.

موارد استفاده دیگه :
    فکر کن یکی مثل یانی داره سازهای شرقی و غربی رو قاطی میکنه. احتمال اینکه سازهای شرقی با تونینگ A 440 درست کار نکنن زیاده پس تونینگ رو عوض میکنه.

ممکنه که آهنگی درست کرده باشی که مربوط به دوران خاص یا فرهنگ خاصی هست , که تونینگ مخسوس خودش رو لازم داره.

بزی وقتا فقط میخای effect خاصی رو با تونینگ درست کنی. و خیلی چیزهای دیگه .....

تقریبا همه orchestra های امریکا رو برای اجرای live A 442 tune میکنن. بزی وقتا به آکوستیک سالن هم مربوطه.

تو ستودیو هم برای ضبط music اولین چیزی که رو Memo میبینی تونینگ هستش. من ی پیانو یاماها دارم که هر ۸ ماه یکی از یاماها میاد تا tune بکنه. همیشه ازم میپرسه که چه تونینگ میخام. این نشون میده که بزی ها A440 نمیخوان.
    ی زمانی هم برای یک کمپانی که music score انتشار میکرد کار میکردم. بزی وقتا audio برامون میفرستادن که اونها رو نوت بکنیم ولی تونینگ ترک نه این ور بود نه اونور. بهشون باید زنگ میزدیم که تو چه گامی اینو میخان انتشار بکنن . برای همین اگه اون کتابها رو بخری و بد music original رو پخش کنی تا باهاش مسالان گیتار یا پیانو بزنی میبینی که تونینگ یک جوری هست !
    --- \پست های متوالی ترکیب شد, ‏20/4/16, تاریخ ارسال پست اول: ‏20/4/16 ---
    لینک خیلی خوب برای software که به تونینگ مربوط هست . تا جایی که یادم هست مفت هم هست :

Scala Home Page

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
    • آموزنده آموزنده x 1
بارگذاری...