مانیتور، 5 اینچ یا 8 اینچ؟

شروع موضوع توسط JunioR ‏27/1/11 در انجمن Sound Monitor ( مانیتورهای صدا )

تاپیک مانیتور، 5 اینچ یا 8 اینچ؟ تالار Sound Monitor ( مانیتورهای صدا ) در persian-music.org.

1. JunioR

JunioR کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +99 / 0 / -1
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo
    مانیتور، 5 اینچ یا 8 اینچ؟

یه مدتی هست که سوالات و بحث هایی مربوط به خرید اندازه های مختلف مانیتور های میدان نزدیک (near-field) تو انجمن مطرح میشه و دوستان تو انتخاب بین مانیتور 5 اینچ و 8 اینچ با مشکل رو به رو هستند. البته این موضوع تو تاپیک های قدیمی بارها مطرح شده و توضیح داده شده اما با وجود این موضوع، بعضی از کاربران بدون جستجو در سایت، باز هم تمایل به پرسش این موضوع دارند. من سعی میکنم این موضوع رو خلاصه و مفید بنویسم.

مانیتورهای زیادی با اشکال و اندازه های متفاوت پیدا میشه. به طور کل، هر چقدر اسپیکر بزرگتر باشه، عملکرد در بازتولید فرکانس های پایین بهتر هست. یه مانیتور 3 اینچی پاسخ بیس مثل یک مانیتور 8 اینچی نداره. بزرگترین مشکلی که وقتی مانیتورهام بخوبی صدا رو بازتولید نمیکردن این بود که فرکانس های پایین چجوری صدا میدن.
    من برای 3 سال با مانیتور 5 اینچ کار کردم. اون ها خیلی خوب و نسبتا دقیق صدا میدادن. هر چند بخاطر این واقعیت که اونا فقط 5 اینچ ووفر داشتن ، نمیتونستم متوجه بشم که چه اتفاقی داره تو بیس های عمیق کار من میافته یا اونا دقیقا چجوری صدا میدن.
    مثلا من یک آهنگ ساده ای از ترکیب وکال و گیتار ضبط میکردم و اون آهنگ تو مانیتورهای من خیلی خوب صدا میداد. بعد وقتی که اون آهنگ رو از اسپیکر بزرگتری پخش میکردم... یک تن بیس از صدای گیتار میشنیدم که براحتی با مانیتورهام نمیشنیدم. به این دلیل که اون ها نمیتونستن اون بیس رو باز تولید کنن.

پیشنهاد من اینه که اگه میتونید هزینه کنید انتخابی بین مانیتورهای 6 اینچ تا 8 اینچ داشته باشید. من متوجه شدم که این رنج مانیتورها به اندازه کافی فرکانس های پایین رو بازتولید میکنه تا میکس های قابل اعتماد و دقیق انجام بدید.
    در مورد استفاده از مانیتور 5 اینچ کنار یک ساب ووفر مثلا 10 اینچی، کار عاقلانه ای هست چون همونطوری که گفتم، هر چقدر اسپیکر بزرگتر باشه، عملکرد در بازتولید فرکانس های پایین بهتر هست. اما هزینه بیشتری نسبت به خرید مانیتور 8 اینچ خواهد داشت همینطور در کنار فضای آکوستیک کنترل شده به فضای مناسب تر و بزرگتری هم نیاز خواهد بود ولی در نظر داشته باشید که مانیتورهای 6 اینچ تا 8 اینچی هم به اندازه کافی فرکانس های پایین رو بازتولید میکنن.

موفق باشید.

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏28/1/11
    • خوشم اومد خوشم اومد x 5
  2. monavary

monavary عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    امروز لینکی به دستم رسید دیدم جالبه که باز شاهکاری جدید از برند Neumann محسوب میشه که در این مدت بسیار کوتاه که از معرفی اون میگذره طرفداران فوق العاده ای پیدا کرده
    البته امیدوارم که اسپم تلقی نقشه چون دیدم تاپیکی برای این منظور نیست بهتر دیدم که اینجا مطرح کنم -(حالا اگه مدیر تالار تشخیص داد جای دیگه انتقال داده میشه)
    یک اسپکر مونیتور فوق العاده که لینکش به قرار زیر است که اطلاعات دقیق و کامل توضیح داده شده
    Georg Neumann GmbH - Professional Monitoring
    ظاهرا در MTV Award هم مهندسان صدا تست کردن و خیلی جواب فوق العاده ای ازش گرفتن
    حالا اگه دوستان باز اطلاعات موثق و جدیدی دارند که اضافه می کنند
    با تشکر از همه دوستان

3. sam.k

sam.k عضو سایت

امتیازات:
    +18 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio
    من یه سوالی داشتم اینکه گفته شده وقتی ما میکسمون رو با مانیتور 5اینچی توی فضای اتاقمون انجام میدیم قطعا تویتر های کوچکتر با کراس اور بالاتر توی مانیتور های 5 اینچی نسبت به مانیتور های بزرگتر هم رده از دقت بالاتری برخوردار خواهند بود به این معنیه که مانیتور های کوچکتر تفکیک فرکانسی بهتر و دقت بیشتر نسبت به 8 اینچی هاست؟
    --- \پست های متوالی ترکیب شد, ‏22/2/16, تاریخ ارسال پست اول: ‏21/2/16 ---
    دوستان یک سوال دیگه هم داشتم. من دو اتاق با مساحت های مختلف دارم 19 و 8 متری میخواستم ببینم انتخاب مونیتور برای کدوم یک از این دو اتاق مناسب هست.به این معنی که برای کدوم اتاق مانیتور مناسبش رو تهیه کنم

بارگذاری...