لمس انگشت هنگام نواختن سیم زیریه گیتار !!

شروع موضوع توسط Broken-Spades ‏13/4/16 در انجمن گیتار

تاپیک لمس انگشت هنگام نواختن سیم زیریه گیتار !! تالار گیتار در persian-music.org.

برچسب ها:
  1. Broken-Spades

Broken-Spades عضو سایت

امتیازات:
    +19 / 3 / -0
    سلام به دوستان راستش نمیدونم اسم تاپیکو چی میذاشتم
    قبلا موقع اکورد گرفتن سیم زیری لمس میشد اما الان دیگه خیر لمس نمیکنم یعنی تواکورد های C و G7 که اولین جلسه اموزش میدن مشکلی ندارم الان مشکلم اینه که سیم زیری رو کمی محکم میزنم (البته معمولی میزنم ) به انگشتی که روی سیم بالاییش گذاشتم برخورد میکنه و یه صدای وز وز کوچیکی میده . میوت نمیشه ها ولی کمی برخورد میکنه !
    میخوام بدونم ایا این مشکل محسوب میشه ؟ چون فقط در صورتی برام مشکل به وجود میاد که همزمان با سیم بالایی بخوام سیم پایینی رو به صورت آزاد بزنم !!! انگشت اول و دوم زیاد مشکل نیست سوم و چهارم مشکله . هفته ی دومیه که دارم گیتار کار میکنم اما هنوز همینطوریه
    {username}-{filename}
    تو زدن نت بالا مشکلی ندارم ولی اگر بخوام سیم پایینی رو ازاد بزنم میخوره به انگشتم !
    .
    .
    سوال کلیم همین بود . ایا شما هر نتی رو با هر سرعتی که میزنین در صورت نواختن سیم زیری به صورت ازاد به هیچ وجه با انگشتتون برخورد نمیکنه ؟
    چون خیلی هارو دیدم که اصلا انگشتشون عمود نیست من کاملا عمود باید نگه دارم تا نخوره که البته انگشت سوم احتمال 50 درصد میخوره

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  2. Les_paul

Les_paul مدیر تالار گیتار تیم مدیریت مدیر تالار

امتیازات:
    +1,917 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio, sonar
    درود
    دوست عزیز مشکل شما مشکل همه ی نوازندگان گیتار در اول شروع کار هست و کاملا طبیعی هست.
    اگر طرز درست گرفتن ساز رو درست بگیرید هیچ وقت همچین مشکلاتی براتون بوجود نمیاد ... یکی از نکاتی که شما احتمالا رعایت نمیکنید اینکه کف دست شما با دسته ی گیتار موازی نیست این نکته خیلی خیلی مهم و اصولی هست اگر کف دست شما با دسته ی گیتار موازی باشه و انگشتان شما کاملا عمود بر سیم باشن اصلا همچین مشکلی بوجود نمیاد. مشکل شما اینجاست که انگشتتون عمود هست اما نُک انگشتتان سیم رو نگه نمیداره بلکه بخش بیش از حدی دارن وزن نگه داری سیم رو متحمل میشن و همچنین کف دست شما موازی نیست در نتیجه بجایی اینکه سیم در جای خودش گرفته بشه کمی روی دسته ی گیتار کشیده میشه حالا یا به پایین یا به بالا یعنی فاصله ی سیم ها نسبت به هم کم میشه که در سولو نوازی اسمش تکنیک بند هست.
    یک نکته ی دیگر هم این هست که احتمالا بیش از حد دارید به سیم فشار وارد میکنید.
    این نکات رو در نظر بگیرید مشکلاتتون حل میشه.
    پیشنهادم طرز درست ساز گرفتن و اصولی و صحیح تمرین کردن هست.
    موفق باشید.

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
    • موافقم موافقم x 1
  3. اقا مصطفی

اقا مصطفی عضو سایت

امتیازات:
    +550 / 1 / -0
    نرم افزار:
    حقیر در حدی نیستم بخوام نظری در مورد نوازندگی بگم اما چون منم همچین مشکلی داشتم و الان هم کم و بیش دارم خواستم عرض کنم به کوتاهی ناخن هم توجه کنید. واسه من که وقتی ناخنم بلند میشه خیلی مشکل ایجاد میکنه و همیشه سعی میکنم کوتاه نگه دارمشون

• موافقم موافقم x 1
  4. Broken-Spades

Broken-Spades عضو سایت

امتیازات:
    +19 / 3 / -0
    ناخن هارو تا ته میگیرم ولی رو انگشت سوم خیلی این مشکل پیش میاد
    .
    منظور شما از موازی بودن کف دست با گیتار از کدوم طرفه ؟ از سمت چپ و راست یا بالا به پایین ؟ یعنی دستم درست زیر دسته باشه یا نه کف دستم صاف باشه که با دسته موازی باشه ؟ کف دستمو اگر صاف بذارم امکان برخورد سیم نمیدونم چرا بیشتر میشه .
    متاسفانه طبق اموزش استیو کرنز دارم جلو میرم و بنا به دلایلی نمیتونم برم پیش استاد !!!! میترسم مشکل جدی پیش بیاد و تا مدتی نتونم ساز بزنم .
    به سیم ها اگر زیاد فشار نیارم گز گز میکنه نزدیک میله ی فرت هم میگیرم . فردا اگر شد یه عکس میگیرم از نگه داشتنم
    ممنون

5. Les_paul

Les_paul مدیر تالار گیتار تیم مدیریت مدیر تالار

امتیازات:
    +1,917 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio, sonar
    طرز درست ساز گرفتن اینه :
    لمس انگشت هنگام نواختن سیم زیریه گیتار !!-guitar in hand.jpg
    من حتی دیدم بعضی از نوازنده های گیتار الکتریک و آکوستیک هم اینجوری گیتار دست میگیرن ( البته با کمی تغییرات ) حقیقت امر هم این روش اولش یکم سخته ولی بعد از اینکه قلقش دستتون بیاد بهترین روش هست اینجوری ساعت ها میتونید تمرین کنید بدون اینکه اتفاقی برای کمر ، مچ ، گردن و ... بیوفته.
    من تمام قوانین این طرز نشستن رو بهتون میگم.
    1- مچ دستتون نباید بشکنه باید صاف صاف باشه یعنی پشت دست در امتداد ساعد دست باشه.
    2- ناخن های دست چپ از انتها گرفته بشه.
    3- کتف به اندازه مورد نیاز باز و بسته بشه و حرکت دست بر روی دسته ی گیتار به گونه ای باشه که کتف همزمان با دست شما باز و بسته بشه.
    4-شونه های هر دو دست به حالت نرمال باشه نه بالا نه پایین.
    5- به هیچ وجه قوز نکنید.
    6- کف کاسه ی ساز به شکم شما چسبیده باشه.
    7- پاها به اندازه ی مورد نیاز باز باشه و گودی ساز دقیقا روی پای چپ قرار داده بشه.
    8- دسته ساز نه خیلی بالا و نه خیلی پایین قرار بگیره در حقیقت حدودا در زاویه 45 درجه باشه.
    9- کف پای راست کاملا روی زمین باشه.
    10- ساعد دست راست تقریبا مقابل خرک ( بریج ) گیتار قرار بگیره و مچ دست راست به اندازه ی 4 انگشت خودتون از صفحه ی گیتار فاصله بگیره.
    11- انگشتان دست چپ فشار بیش از حد نداشته باشند.
    12- کف دست موازی دسته ی گیتار ( یعنی کسی که روبروی شما میشینه بتونه دوتا خط صاف و موازی بین محل اتصال انگشتان شما با دست و دسته ی گیتار بکشه ) ... این برای زمانی هست که شما باره نگرفته اید و همینطور انگشتانتون از هم خیلی باز نشدن وگرنه این تکنیک بهم میریزه اما در صورت اینکه از اون قسمت از قطعه گذر کردید و دست به حالت عادی برگشت حتما کف دست موازی باشه.
    علت مورد 12 رو قبلا عرض کردم اگر فاصله مناسب و زاویه مناسب رعایت بشه سرعت گرفتن باره سرعت حرکت دست بر روی دسته و انگشت گذاری بالاتر و راحت تر میشه.
    13- انگشت شصت به هیچ وجه از بالای سر دسته بیرون نزنه.
    14- انگشت شصت به دسته ی گیتار فشار نیاره.
    15- وزنتون رو بین هر دو پاتون تقسیم کنید ... روی یک پا فشار بیشتری نباشه.
    یه چندتا نکته ریز دیگه هم هست که در اینجا نمیگنجه اما یه نکته ی طلایی اینکه اگر شما ساز رو درست در دست بگیرید وقتی هر دو دستتون از ساز آزاد باشه ساز نمیفته وزنش بین پاهاتون تقسیم و در نهایت تعادل و اختیار شما قرار گرفته.

• موافقم موافقم x 1
بارگذاری...