قیثاغورث نت های گام خود را از چه طریق به دست آورد؟

شروع موضوع توسط arsnova ‏23/10/13 در انجمن گام در موسیقی

تاپیک قیثاغورث نت های گام خود را از چه طریق به دست آورد؟ تالار گام در موسیقی در persian-music.org.

1. arsnova

arsnova عضو سایت

امتیازات:
    +15 / 0 / -0
    نرم افزار:
    فیثاغورث بعد از تقسیم طول سیم به دو قسمت و سه قسمت وپیدا کردن اکتاو و پنجم ،بقیه ی نت ها را چه طور بدست آورد؟ابتدا فرض کرد خود سیم اصلی دوسوم چه نتی است و با اکتاو کردن آن، چهارم درست را یافت و این روال را ادامه داد؟مثلا اگر خود سیم را دو بگیریم بعد از اکتاوش و یافتن سل، فای پایین دوی اصلی را یافت و آن را اکتاو کرد که توی سیم جا شود و به همین ترتیب بقیه ی نت ها را یافت یا روش دیگری را پیش گرفت؟

2. Ramtin Shabanian

Ramtin Shabanian مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,095 / 3 / -3
    پاسخ : قیثاغورث نت های گام خود را از چه طریق به دست آورد؟

اطلاع دقیقی ندارم ممکنه من اشتباه بگم. اما یه چیزایی که یادم میاد از کتاب هایی که خوندم این بود که بعد از نصف کردن طول سیم و به دست آوردن اکتاو نت که روی نت لا این کار رو انجام داد. یعنی لا اول رو 440 هرتز فرض کرد و 880 هرتز شد لا دوم این فاصله رو به 12 قسمت مساوی تقسیم کرد و باقی نت ها با اختلاف فرکانس های مساوی به وجود اومدند یعنی نیم پرده دقیقا نیمی از یک پرده بود در این نظام اما تا قبل از اون فواصل در موسیقی تعدیل نشده بودند و برای مثال نیم پرده بین موزیسین های دقیقا نیمی از یک پرده نبود.

البته فکر میکنم تموم این کار ها توسط فیثاغورث انجام نشد و کسایی دیگه در تکمیل کردنشون نقش داشتند . . .
    باز هم میگم من به درست بودن این گفتم اطمینان ندارم فقط چیزی که در خاطرم بود این جا گفتم . . .

3. ویلیام نیری

ویلیام نیری کاربر با تجربه عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +962 / 1 / -0
    نرم افزار:
    sonar
    پاسخ : قیثاغورث نت های گام خود را از چه طریق به دست آورد؟

شرمنده استاد اما این کاری که شما میگین مربوط به گام تامپره است نه فیثاغورس .در گام فیثاغورس پرده ها و نیم پرده ها مساوی نبودن.در سال1961 ورک مایستر مساوی کردن نیم پرده ها را پیشنهاد داد و در سال 1706 توسط ناید هارت عملی شد . باخ هم 48پرلود و فوگشو در همین گام ساخت.این داستان مربوط به 2200سال بعد از مرگ فیثاغورسه.

بارگذاری...