قواعد هارمونی در گیتار

9/2/16
159
30
18
23
سلام به دوستان تو هارمونی کلاسیکی که دارم میخونم تریاد هارو 4 تا میکنه و هرکدوم یه جور پیوندی دارن و یه نت هم تکرار میشه . این قانون رو تو پیانو به خوبی میشه برقرار کرد اما تو گیتار که اولا کلید باس نداره و حداکثر صدای باس نت Low E هست و ثانیا تو گیتار هر تریاد دقیقا 4 نت زده نمیشه هم 4 تایی هست هم 5 و هم 6 . جدای از این ها هر اکورد پترن های مختلف داره که از نظر نت فرق میکنن مثلا معکوس دوم هستن یا اصلا معکوس نیستن و...
حالا سوالم اینجاست یعنی برای وصل کردن اکورد های گیتار نیازی به قانون های هارمونی کلاسیک نیست ؟ چون اکثر نوازنده هارو میبینم همین اکورد های معمولی رو یعنی حالت اولشونو مینوازن !!
 

mohammad rezaa

هنرمند
کاربر با تجربه
عضو سایت
30/8/14
648
1,544
93
29
مشهد
یه ارکستر بزرگ رو ددر نظر بگیرین که 107 نفر نوازنده داره که تقریبا 70 نفر ساز های زهی رو تشکیل میدن و قراره که فقط بخش هارمونی رو به عهده بگیرن.حالا این سه نت هارمونی تو چهار بخش رو قراره 70 80 نوازنده اجرا کنن.گیتار هم فکر کنین اینجوریه که در یک اکورد سه صدایی بعضی بخش ها دوبل شده تا صدا پخته تر و حجیم تر شه و تناسب برقرار کنه.
لطفا از کلمه قواعد به جای قوانین استفاده کنین.چون تمام این ها قابلیت تغییر دارن اما قانون نه!پس قانون نداریم و فقط قواعد یا دستورالعمل هستن.
اگر منظورتون نوازندگی گیتار کلاسیک هست که حتما همون قواعد اعمال میشن.اما اگه منظورتون ریتم نوازی رو اکورد هاست که لزوما خیر و موسیقی پاپ واقعا از قید و بند این قواعد ازاد هست. فقط کافیه اکورد ها خیلی دور نباشن از هم تا حجم صدا ناگهانی کم و زیاد نشه.
به نت های قطعات کلاسیک برای گیتار که نگاهی بندازین میبینین که قواعد کاملا همونیه که تو قطغات پیانویی هست.
اما در پیانو به دلیل گستره صدایی بیشتر و شیوه چینش نت ها به شکل واضح تری وصل ها رو میبینیم و میتونیم تمرین هارمونی کنیم.اما با ساز دیگه ای تمرین هارمونی انجام نمیشه.
 
9/2/16
159
30
18
23
اره فقط خواستم بدونم . سبکم پاپ نیست و اصلا از این سبک خوشم نمیاد این چیزا هم فقط توی پاپ دیدم خودم حقیقتا پس فقط تو این سبک از این چیزا هست .
ممنون