قطعه ای اسرار آمیز در تجهیزات حرفه ای صدا با نام Vacuum Tube

استودیوادیومستر

Producer
هنرمند
11/1/10
50
78
18
تهران - لس انجلس
درود بر شما عزیزان ...


اگه بخوام بزبان بسیار ساده براتون بگم در الکترونیک تیوب قطعه ای الکترومکنیکال هست که ازش بعنوان تقویت کننده , تعدیل کننده , سوئیچ و یا ایجاد یک سیگنال الکتریکی بوسیله کنترل جنبش الکترونها در یک فضای تحت فشار کم هوا ( خلأ ) استفاده میشه و عموما سیستم کارشون بستگی به صدور ترماینیک الکترونها ( صدور الکترون از اجسام داغ ) داره ... در نواحی مختلف با نامهای مختلفی ازش یاد میشه مثل Vacuum Tube یا Electron Tube در امریکای شمالی یا Thermionic Valve و یا حتی Valve تنها بخصوص در بریتانیا ...

اینکه بعضی از دوستان سؤال میکنن که چرا به نقل از صدابرداران حرفه ای و موزیسینهای قدیمی کیفیت صدای تجهیزات تیوب حرفه ای بهتر هستش رو من اینطور ترجمه میکنم که چرا اهل موسیقی کلا تجهیزاتی که تیوب در اونها بکار رفته رو ترجیح میدن و دوست دارن ولی ریاضیدانها ( دیدگاه منطقی ) ترجیح میدن که سیگنالشون از مواد نیمه هادی یا نیمه رسانای جامد مثل ترنزیستور ها یا دیودها عبور کنه ( البته اگه اهل صدای موسیقیایی نباشن ) ؟

جواب بسیار ساده است ... چون صدای موسیقیایی تری تولید میکنن ! چون وقتی یک مدار تیوب به دیستورت میرسه اولین محصول تولیدی دیستورشن هارمونیکهای زوج هستن و این دقیقا همون چیزیه که سازها هم تولید میکنن ! بعبارتی میشه گفت که تیوبها یک مؤلفه موسیقیایی به صدای ضبط شده شما اضافه میکنن که از حس موزیسینها گوشنوازتر و موسیقیایی تره ... اصولا موسیقیدانها با موجهای اسکوئر که حاصل دیستورشن سخت یا کلیپینگ سیگنال تجهیزات Solid State هستند رابطه خوبی ندارن . البته این حالت فقط وقتی پیش میاد که ولتاژخروجی از ولتاژ پاورساپلای تجاوز میکنه و در نتیجه مدار از هدروم عبور میکنه و یه دیستورشن سخت ایجاد میشه و خروجی یه موج اسکوئر میشه ! نه اینکه کلا تجهیزات Solid State صدای فاجعه ای خلق میکنن ... اتفاقا گاهی اینقدر پیش میرن که حتی یک صدابردار حرفه ای هم تو انتخاب بین مثلا یک پری امپ مایکروفون تیوب و سالیداستیت میمونه ... البته آخرش جفتش رو میخره چون واقعا نمیشه از هیچکدوم گذشت !
البته باید توجه داشت که اگه قرار باشه تیوب مرغوب و حرفه ای در دستگاه استفاده نشه خود بنده هم تجهیزات Solid State رو بیشتر ترجیح میدم ...

باز بعضی از دوستان میپرسن این جریان تعویض تیوب ها چیه و از کجا بفهمیم که تیوب رو باید عوض کنیم ؟
همون طور که قبلا هم اشاره کردم تیوب با همه دبدبه و کبکبه اش یک قطعه مصرفیه ... مثل لنت ترمز ماشین !
عمرش به عمر کلاغ نمیرسه ولی خب اونقدرها هم کوتاه نیست . وقتی احساس کردین مثلا در یک پری امپ خروجی کمتر شده یا نویزهای خاص تیوب زیر صدا شنیده میشه یا صدا کدرتر شده احتمالا وقت وداع و تعویض تیوب رسیده !

باز دوستان میپرسن آقا چرا این تیوبهای قدیمی اینقدر گرونن ؟ یعنی کیفیت اونها از این تیوبهای جدید بالاتره ؟
خب راستش به اینجا که میرسم برای پاسخ دادن کمی ابروهامو بالا میبرم ... یه نفس عمیق میکشم و میگم راستش این تیوبهای Vintage خیلی وقته که دیگه تولید نمیشن بره همین خب کمتر پیدا میشن و قاعدتا قیمتشون بالاست ... اینجاست که کشورهایی مثل چین و روسیه که استاد این جور مواقع هستن وارد گود میشن و یه تیوب گرون قیمت رو با قیمت بسیار بسیار پایین میسازن و عرضه میکنن ... همه چیز در مقایسه بستگی به صدایی داره که گوش میشنوه و قضاوت میکنه ! گاهی یکسان , گاهی بدتر و گاهی هم بهتر صدا میدن ! خب اگه از کسی که گاراژ خونش پر تجهیزات Vintage هستش بپرسین چرا بره یکبار هم که شده یه تیوب جدید رو امتحان نمیکنه شاید خوب باشه بدون اینکه بخواد حتی یکبار صدا رو بشنوه بشما اطمینان میده که تیوبهای قدیمی خیلی خیلی بهترن ! اگه بشنون و صدای تیوبهای جدید بهتر باشه بازهم زل میزنن تو چشمهاتون و میگن تیوب قدیمی بهتره ! این یک مسئله منتال و روانیه که علیرغم غیرمنطقی بودنش از دید من یه قداست یا حسی مثل این درش وجود داره ... مثلا وقتی میخواین یه پنسیل تیوب JAN6111 نیواولداستاک رو بخرین همین که میدونین این تیوب سالیان سال پیش انحصارا برای تجهیزات الکترونیک نظامی ارتش امریکا ساخته شده و الان یکیش کف دست شماست خب حس عجیبی به آدم دست میده ... انگار یه چیز خیلی تاریخی رو دارین ! انگار ارتش امریکا رو میخواین تو مایکروفونتون کار بذارین ! درک میکنین دوستان که چه حس خاصیه ؟راستش خود من هم به این بیماری دچارم ... بگذریم !
بهرحال تمام تجهیزات مدرن امروزه دارن با تیوبهای جدید ساخته میشن و جای هیچ نگرانی هم برای پیدا کردن و تعویض تیوب نیست .

یه نکته دیگه هم بره عزیزانی که احتمالا میخوان تیوبی رو تعویض کنن اینه که مدل تیوبها در جاهای مختلف فرق میکنه ... منظورم تیوبهای یکسان هستش ... مثلا تیوب بسیار معروف 12AX7 امریکایی در اروپا ECC83 هستش و اگه امپ فندرتون رو باز کنین همین تیوب اسمش 7025 میشه ! توی ایران هم که حتما یه اسم معنوی روش میذارن .. رو موشکهایی که میسازیم که ازاین اسمها میزاریم ! آدم در عجبه از کار این بشر دوپا !
خارج از شوخی در ایران هم همون مدل امریکاییش رو میگن .

خوندن اعداد و حروف مدل تیوب هم به این صورته که مثلا در 12AX7 , عدد 12 ولتاژ فیلامانه , AX یه شماره مدل اختیاریه و عدد 7 هم تعداد عناصر داخلی تیوبه که فیلامان رو هم شامل میشه ...
تیوبها در انواع مختلف ساخته میشن هم از نظر ساختار علمی و هم از نظر شکل ... که مثلا همین تصویر آواتار بنده یک تیوب داغ رو نشون میده !

فکر میکنم بیشتر از این اگه بخوام در مورد تیوب توضیح بدم دیگه وارد مباحث کلا الکترونیکی میشیم که جذابیتی برای صدابردارها نداره !

پس ...
ضبط خوبی داشته باشین !
 
4/12/09
95
20
0
اصفهان
ممنون باربد عزیز.البته غیر از اینهایی که گفتید یه حسن دیگه هم نسبت به ترانزیستور داره که توی امپها و پری امپها خودشو نشون میده!به دلیل اینکه توی تقویت کننده بر حسب نوع طراحی ولتاژ پایه های ترانزیستور رو طوری دیزاین میکنن که در استانه هدایت قرار بگیره.و این باعث میشه یک سری نوسانات ضعیف هنگامی که صدای ورودی نداریم تولید بشه,علاوه بر اون مقداری از سیگنال صدای ورودی صرف روشن کردن ترانزیستور میشه که به شکل دیستورت خودش رو نشون میده.من چند تا امپ ساخته بودم که حتی از پوش پول با زوج دارلینگتون و منبع دوبل هم استفاده کردم ولی این مشکل به صورت ضعیف وجود داره.البته در حالت کلی مشخص نیست ولی گوش ورزیده شما دوستان صدا بردار به راحتی اون رو تشخیص میده.


اما یک سوال دارم و اون اینکه میشه هر تیوبی رو به جای تیوب دیگه در یک دستگاه استفاده کرد.البته با مشخصه ولتاژ و جریان یکسان!
 

استودیوادیومستر

Producer
هنرمند
11/1/10
50
78
18
تهران - لس انجلس
درود بر شما دوست گرامی ...

مسلما جایگزینی تیوبهای هم خانواده با مشخصات فنی یکسان امکان پذیره اما در انتخاب جایگزین از تیوبی به تیوب دیگه بایستی (amplification factor (µ و رسانایی متقابل (gm) و همچنین مقدار مقاومت پلیت (rp) رو مدنظر قرار داد . همینطور کنترل Bias هم مهمه اگرچه تیوب تأثیری در اون نداره اما بایاس میتونه در روند کاری تیوب تأثیر بذاره و همین اندازه گیری رو مشکلتر میکنه ...

ولی فکر میکنم بهتره در طراحی مدارهای الکترونیکی و سؤالات فنی مربوط از یک مهندس متخصص الکترونیک مشاوره بگیرین که صلاحیت علمی و آگاهی بسیار بالاتری از یک مهندس صدا در گرایش Music Production داره و بیشتر از بنده حقیر میتونه در این زمینه بشما کمک کنه .

ضبط خوبی داشته باشین !
 
  • تشکر
واکنش‌ها: pe32_64
14/1/10
13
1
0
من خاهش میکنم کارایهایه تیوب رو در یک خط بیان و قیمت اون رو هم بر حسب ریال یا تومان لطف کنین
 

fender

Banned
5/2/10
302
119
0
سلاریس
تیوب به نظر من خارج از اینکه یه قطعه الکترومکانیکی یه عشق من یه آرشیو از تیوب های مختلف دارم از rca گرفته تا زیمنس و تلفنکن .... شاید استفاده هم نکنم ازشون ولی گفتم که عشق لامسب الان دنبال چند تا مدل 6L6 میگردم اینجا کسی رو میشناسید بفروشه؟
 
آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران:
20/4/10
17
0
0
Tehran
ببکشید دوستان سوالی دارم شاید یه مقدار بی مورد باشه. منو ببخشید...
مشخصات رکورد من :
u87ai
avalon 2022
avalon 2044
convertor apogee rosetta200
صدای rec خیلی عالیه اما در بضعی از صداها من احتیاج به گرمای tube دارم
حالا به نظر شما یک میکروفون tube مثل rode classic 2 بخرم
یا یک preamp avalon 737sp
 

JunioR

کاربر با تجربه
18/9/09
853
102
0
تهران
هر دو به شما گرمای تیوب رو میدن ولی هر کدوم بهمراه رنگ و جنس صدای خودشون هستند و در عین حال دو ابزار با کاربرد مختلف هستند پس انتخابی بین این دو نباید سخت باشه براتون.
بنده وقتی که با هدفون با دقت به Rode Classic II گوش دادم دیدم با اینکه خصوصیت صدایی که میخواستم رو نداشت ولی چقدر تمیز و خالص صدا میداد!
 
آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران:
7/8/10
64
1
0
ارومیه
حالا این تیوب رو میشه به میکروفونی که تیوب نداره نصب کرد هم خازنی هم دینامیک
و دیگه اینکه میک من دینامیکه میشه این کارو کرد؟
اگه میشه لطفا توضیح بدید
 

ایمان احمدزاده

مدیر ارشد مرجع تخصصی موسیقی ایران
تیم مدیریت
مدیر ارشد
تیوب قطعه ای هستش که توی پری امپ های تیوب یا لامپی استفاده میشه و میکروفن بعد از رد شدن از پری امپ تیوب به کمپرسور و کارت صدا متصل میشه!!!
شما میتونید میکروفن های خازنی رو به پری امپهای دارای تیوب وصل کنید تا هم منبع تغذیه ای برای میکروفنتون باشه هم بتونید صدای گرم تر Warm داشته باشید!!!
میکروفن های داینامیک نیازی به منبع تغذیه ندارن!!!
 
آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران:
  • تشکر
واکنش‌ها: pe32_64

Porya

Gold User
16/10/09
623
287
43
رشت انجلس
تیوب قطعه ای هستش که توی پری امپ های تیوب یا لامپی استفاده میشه و میکروفن بعد از رد شدن از پری امپ تیوب به کمپرسور و کارت صدا متصل میشه!!!
شما میتونید میکروفن های خازنی رو به پری امپهای دارای تیوب وصل کنید تا هم منبع تغذیه ای برای میکروفنتون باشه هم بتونید صدای گرم تر Warm داشته باشید!!!
میکروفن های داینامیک نیازی به منبع تغذیه ندارن!!!
البته میکروفن های تیوب هم هستن مثل neumann m147 یا sony c37a

حالا این تیوب رو میشه به میکروفونی که تیوب نداره نصب کرد هم خازنی هم دینامیک
و دیگه اینکه میک من دینامیکه میشه این کارو کرد؟
اگه میشه لطفا توضیح بدید
میشه ولی به همین راحتی ها نیست . باید کلا مدار داخلی میکروفن رو دوباره طراحی کرد .
 

Omid-Mohebbi

تیم مدیریت
مدیر کل
29/5/09
7,851
8,301
113
46
بندرعباس
www.omidmohebbi.com
حالا این تیوب رو میشه به میکروفونی که تیوب نداره نصب کرد هم خازنی هم دینامیک
و دیگه اینکه میک من دینامیکه میشه این کارو کرد؟
اگه میشه لطفا توضیح بدید
همونطوری که دوستان گفتن امکان پذیر نیستش میتونید یه پری امپ تیوب تهیه کنید. و میکروفونتون رو به اون بدید و بعدش رکورد کنید.