قافیه در ترانه

شروع موضوع توسط 8ight ‏17/8/11 در انجمن شاعران و اشعار

تاپیک قافیه در ترانه تالار شاعران و اشعار در persian-music.org.

1. 8ight

8ight ترانه سرا عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    سلام دوستان عزیز..
    علت اینکه این تایپیک رو باز کردم دادن توضیحی در مورد قافیه ترانه بود..
    درسته که در ترانه، قافیه آزادتر از شعرهای کلاسیک استفاده می شه اما اون هم حدود و مرزهایی داره که باید رعایت بشه...

چون در ترانه کلمات محاوره هستن و بیشتر ترانه شنیده می شه تا خوانده، برای همین از قافیه های شنیداری استفاده می شه، حالا قافیه های شنیداری چه قافیه هایی هستند؟
    کلماتی که املای آنها یکسان نیست اما یکسان به گوش می رسن، مانند سقوط و سکوت

همینطور کلماتی که به علت محاوره بودن شکسته شدن مانند نامه و خدامه (به جای خدایم هست)

در غیر این صورت نمی توان از کلمات دیگری که هم قافیه نیستن، در ترانه استفاده کرد حتی اگر از لحاظ شنیداری خیلی به هم نزدیک باشند، مانند خطوط و صعود

برای اینکه بتونیم سطح ترانه رو توی کشورمون بالا ببریم باید اول از همه اصول اولیه ترانه سرایی رو رعایت کنیم و بعد دنبال معانی و مفاهیم زیبا و ناب باشیم، چرا که زیباترین شعر با یک ایراد کوچیک قافیه ای زیر سوال می ره و ارزش شعر رو پایین میاره..

پایدار باشید..

:smile (70):

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  2. amirhossin

amirhossin عضو سایت

امتیازات:
    +23 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    موضوع خوبي رومطرح كردي ايشالابقيه دوستان كه دانش بيشتري دارندكمك ميكنند کلماتی که املای آنها یکسان نیست اما یکسان به گوش می رسن، مانند سقوط و سکوت بكاربردن اينجور قافيه ها درشعرمشكلي نداره اما هرچند تواصول حرفه اي شعرجايز نمي دوننش تو ترانه هم استفاده ازادانه تري داره اون گوشه ازقلبم كه مال هيچكس نيست كي با تواروم شد اصلا مشخص نيست)
    2-کلماتی که به علت محاوره بودن شکسته شدن مانند نامه و خدامه (به جای خدایم هست) اصلا مشكلي درترانه نداره (نظرشخصي -تازه زيباترميكنه)توشعرم كه كلمات شكسته اصلا بكاربرده نميشه3-خطوط و صعود نه درترانه ونه درشعر نبايد استفاده شه هرچند بعضي توترانه ها استفاده ميكنن مخصوصا تو رپ كه اصلا قاعده اي توش رعايت نميشه اما ترانه سراهاي باسواداين كارو هيچوقت انجام نميدن وزيبايي شعر ياترانه روهم پايين مياره

3. 8ight

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    به نظر من هم خوبه که قافیه های نامشابه از لحاظ املاء رو در این قسمت مطرح کنیم... اگه بقیه دوستان هم کمک کنن خوب میشه...

شما هم به هیچکس و مشخص اشاره کردین ..

حالا یه سری کلمه دیگه هم من اضافه می کنم:
    سقوط سکوت هبوط سوت ناسوت لاهوت و.....
    حافظ نافذ
    عارض بارز
    ....

4. setare

setare ترانه سرا عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +210 / 0 / -0
    نرم افزار:
    energyxt
    قافیه های نامشابه از نظر املا شاید زیاد باشن اما همه ی اونها برای ترانه مناسب نیستن.مثالهایی که اشاره فرمودین بعضی هاش با ترانه همخون نیستن.باید خیلی رعایت بشه که فضای ترانه با شعر کلاسیک درهم نشه.واژه ها باید واژه هایی باشه که برای عموم قابل لمس باشه.

5. 8ight

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    شما درست می گید اما همه اینها مثال هستن، فقط برای معرفی و آشنایی ذکر می شن..
    از میون همینها میشه قافیه های زیبایی پیدا کرد که بسته به نوع و فضای ترانه قابل استفاده باشن..
    به هر حال اینکه فضای ترانه و کلاسیک از لحاظ سنگینی در هم بشه امری سلیقه ای هست.
    خود من به شخصه کم پیش میاد که از این قافیه ها استفاده کنم و همونطور که گفتم فقط جهت روشن شدن مطلب عنوان شدن .
    بد نیست که فهرستی از این قوافی در اختیار ترانه سرایان باشه چون ترانه تنها قالبیه که در اون میشه از این قوافی استفاده کرد و در واقع جزء آزادی های ترانه سرایی هست.

6. 8ight

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    یک مورد دیگه در مورد قافیه:
    افعال و افعال منفی هم قافیه هم نیستن..

مانند:

بود و نبود
    میشه و نمی شه
    رفت و نرفت
    داره و نداره
    و ....

7. 8ight

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    کلماتی که هم به خاطر وزن شعر و هم به دلیل محاوره بودنشان، شکسته ادا می شوند، می توانند با کلمات کامل با حروف روی یکسان، قافیه شوند..
    مانند:

دس (دست) ، پس، کس، دلواپس، نارس و ...

بارگذاری...
برخی موضوعات مشابه - قافیه در ترانه
  1. MOHAMMAD ADHAMI
    پاسخ ها:
    19
    نمایش ها:
    826
  2. gole eshgh
    پاسخ ها:
    10