فيزيولوژي پزشكي و موسيقي

Nima Golestan

Gold User
11/6/09
1,879
336
83
36
شيراز
امروزه در جهان كنوني شركتهاي بزرگ توليد كننده بلندگوهاي حرفه اي در صدد استفاده از علم نوين فيزيولوژي پزشكي موسيقي مي باشند. اين علم تازه تاسيس در جهت كشف قوانين مربوط به درك صدا و تفسير آن در مغز انسان تلاش مي كند در ادامه و طي مقالات آتي نكاتي در باب اهميت اين علم نوين و يافته هاي آن مطرح خواهد شد . به طور كلي تفسير صدا در مغز مي تواند دو نوع احساس دلپذير يا Pleasant Emotionمي شناسيم و در زماني تجربه مي شود كه صدا بعد از تفسير در مغز حالت شادي و در نهايت آرامش ايجاد مي كند احساس ديگر ناخوشايند بوده كه موجب بروز ترس و اضطراب در انسان مي گردد. براي انسانهاي اوليه اين احساس ناخوشايند به صورت ابزاري براي حفظ بقا و رهيدن از خطرات مورد استفاده قرار مي گرفته است.
در حال حاضر توليد نويزهاي نامطلوب كه باعث ايجاد صداي ناخوشايند براي شنونده حرفه اي مي شود و احساس ناآرامي در هنگام شنيدن موسيقي را به شنيدن القا مي نمايد. مورد كاوش و بررسي هاي دقيق آزمايشگاهي قرار گرفته است.
لازم به ذكر است كه اصولا نويزهاي مورد بحث ما عملكردي كاملا پنهاني و در رابطه مستقيم با زمان دارند . شنوندگان حرفه اي كه ساعتهاي متمادي را به شنيدن موسيقي اختصاص مي دهند و بلندگوهاي متفاوتي را در زمانهاي طولاني مورد استفاده و ارزيابي قرار داده اند قطعا بارها اين موارد را تجربه نموده اند .بدان معني كه شنونده قادر به تفكيك و تشخيص مستقيم اين نويز در موسيقي نمي باشد بلكه اين دسته از نويزها فقط در نحوه باز توليد صدا و در بطن بسامدها جاي دارند و تاثير خود را در دراز مدت به صورت خستگي و عدم رضايت از حس شنيداري نمايان مي سازند.
پروفسر هاورز يكي از كساني است كه سالهاي مديدي از عمر خود را مصروف پي بردن به ساز و كار و دقايق و ظرايف جهاز شنوايي نموده است كه اين اهتمام با نتايج شگفت آوري نيز همراه بوده است. وي در تحقيقات خود نشان داد كه بيشترين نويزهايي كه باعث بروز اعوجاج هاي خفيف در هنگام پخش صدا از بلندگوها مي شوند در ناحيه بسامدهاي مياني تشكيل مي گردند اين مهم اساسا با تصور عامه شنوندگان در تضاد است. اغلب اين باور در بين شنوندگان حرفه اي وجود دارد كه عامل ناخوشايند صدا در نواحي زير و بم تشكيل مي گردد و نه در ناحيه وسط در صورتي كه اگر نويزهاي گذرا را به عنوان عامل بروز خستگي بشناسيم پي مي بريم كه اين نويزها عمدتا در نواحي مياني صدا ايجاد مي شوند .
در اين تحقيقات نشان داده شد در حالي كه نتهاي موسيقي با هم نواخته شوند در گوش داخلي به دو صورت معني دار و يا اصوات بي معني غشايي پايه مي باشد كه وظيفه درك فيزيكي ز طول موجهاي مختلف صدا را بعهده دارد . ارتعاشاتي كه قسمت اوليه اين غشا را به لرزش وامي دارد با صداي زير(high frequency) و آن دسته از ارتعاشاتي كه نواحي نزديك به انتهاي غشا را مي لرزانند با صداي بم (low frequency) همراه است.
هنگامي كه دو نت با هم نواخته مي شوند دو نقطه مختلف از غشاي پايه مي لرزند كه در صورت وجود فاصله ما بين دو نقطه به ارتعاش درآمده صدا به صورت بي معني دارد رك شده و در صورت نزديكي نقاط مرتعش به يكديگر صدا بصورت معني دار درك شده و در صورت نزديكي نقاط مرتعش به يكديگر صدا به صورت بي معني توسط گوش درك ميگردد . از آنجا كه اصوات با بسامدهاي وسط تقريبا يك ناحيه متمركز از غشاي پايه را به لرزش در مي آورند احتمال بروز اصوات بي معني در ناحيه وسط بسيار بيشتر است نتيجتا بروز خستگي در شنيدن عمدتا متاثر از اين دسته از اصوات مي باشد.
با توجه به اين درك جديد توليد كنندگان بلندگوهاي حرفه اي براي كاهش درك اعوجاج در مغز به طرحي هاي نوين روز آورده اند كه بتوان بسامدهاي مزاحم فايق آيد. اين يونيت مي بايست در فرآيند باز توليد صدا و بسيار سريعتر از گوش انسان عمل نمايد.
طبق نتايج حاصل از تحقيقات و مطالعات پروفسر هاورز بلندگوهاي مانگر(Manger) يكي از برترين نمونه هايي است كه در صنعت ساخت بلندگوهاي حرفه اي به دستاوردهاي جديد پزشكي توجه ويژه اي نموده و با ارائه مبدلهاي موجي قدم بزرگي را در نيل به صدايي صحيح با توانايي بالا در باز توليد بسامدهاي وسط فارغ از هرگونه نويز گذرا(noise transient) پشت سر گذارده است.
لذا بلندگوهاي مانگر امكان لذت بردن از موسيقي را در دراز مدت بدون بروز خستگي ميسر مي سازند.
شركت آمريكايي Mackie سازنده معتبر دستگاههاي صدا برداري سري كه طراحي آنها در ايالات متحده و ساخت آنها در چين صورت مي گيرد و داراي كيفيت و بهايي مناسب هستند. ابزار مورد بررسي در اين شماره بلندگوي استوديويي S8 است كه يك بلندگوي ميدان نزديك (Near Field) و متوسط (Mid Field) باwoofer هشت اينچي و تقويت كننده داخلي مي باشد. امروزه بلندگوهاي هشت اينچي انتخاب بسيار خوبي براي استوديو هاي متوسط بشمار مي روند كه پاسخ فركانسي مناسب و شدت صداي كافي در اختيار مي گذارند. بلندگوهاي بزرگتر نياز به استوديويي با آكوستيك دقيق و محاسبه شده دارند و بلندگوهاي كوچكتر در فركانس هاي بم ناكار آمد مي باشند.
S8 يك بلندگوي دو راهه (Two Way) با طراحي انعكاسي (Bass reflex) است كه منفذ آن در پشت بلندگو قرار دارد.Woofer آن از جنس پلي پروپيلين با قاب فلزي و اندازه هشت اينچ و Tweeter آن از نوع Dome Silk به اندازه يك اينچ است كه در وسط يك Wave guideنصب شده تا زاويه پرتاب را تنظيم كرده و اثر پراش (Diffraction)را كاهش دهد. دو بلندگوي tweeter و woofer را تامين مي كنند. اين تقويت كننده ها در كلاسAB با بار نامي 4 اهم و حداكثر توان 100 وات و Slew Rate معادل 15 ولت بر ميكرو ثانيه طراحي شده اند. مقادير واپيچش 35./% و تراز سيگنال به نويز بين 93 تا 101 دسي بل ارائه گرديده است.
فيلتر تقاطعي(Crossover)از نوع فعال با فركانس تقاطع 3 كيلو هرتز و شيب 24 دسي بل براكتا و قبل از تقويت كننده ها قرار داشته و سيگنال ورودي را تقسيم و به بلندگوي مناسب هدايت مي كند.

ادامه دارد ... :smile (75):
 
آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران:

Nima Golestan

Gold User
11/6/09
1,879
336
83
36
شيراز
پاسخ فركانسي اعلام شده سيستم بين 40Hz تا 20KHz است گرچه نمودار تغييرات در اين محدوده توسط سازنده ارايه نشده است. تراز نامي شدت صوت در فاصله يك متري برابر با Db SPL 100 و حداكثر تراز شدت صوت قابل توليد توسط يك جفت بلندگو برابر با Db SPL 113 عنوان شده است.
جعبه S8 از چوب MDF به ضخامت 16 ميلي متر ساخته شده و به رنگ سياه رنگ آميزي گرديده است. داخل جعبه از مواد جاذب پوشانيده است.ابعاد جعبه 411 در 295 ميلي متر با عمق 351 ميلي متر و وزن هر يك برابر با 16 كيلو گرم مي باشد. گوشه هاي جعبه گرد شده اند تا پراش صدا كاهش يابد . بلندگوها داراي شيلد مغناطيسي هستند تا بتوان آنها را در نزديكي مانيتور كامپيوتر قرار داد. دو عدد ديود نور افشان وضعيت روشن بودن و اضافه بار را نشان مي دهند.
در پشت جعبه اتصالات ورودي و كليدها و تنظيمات سيستم روي پانلي كه نقش گرما گير براي تقويت كننده هاي داخلي را نيز بعهده دارد نصب شده اند كه شامل كليد روشن و خاموش و كليد تنظيم ولتاژ برق شهر 220/120 ورودي صوتي روي سه نوع اتصال XLR و جك ربع اينچ (بالانس) و RCA (غير بالانس) , ولوم تنظيم حساسيت ورودي و متعادل كننده هاي زير و بم است.
براي تنظيم پاسخ فركانسي بلندگو متناسب با آكوستيك استوديو و يا سليقه كاربر دو كليد سه وضعيتي در پشت جعبه پيشبيني شده است . تنظيم فركانسهاي زير توسط يك فيلتر Shelving و به ميزان Db 2در فركانس 5 كيلو هرتز صورت مي گيرد و براي فركانسهاي بم يك فيلتر Peaking با فركانس مركزي 100 هرتز و مقادير 0 يا 2+ يا 4+ دسي بل در نظر گرفته شده است.
آزمايش بلندگو
براي آزمايش عملكرد S8 من آنها را روي يك جفت پايه 80 سانتي متري مستحكم در استوديو قرار دادم و طي چندين روز به سي دي ها مختلف در سبكهاي متفاوت مانند موسيقي كلاسيك اركستري , كوارتت , زهي سونات پيانو , جز آستيك و راك و متال و موسيقي پاپ و تكنو و موسيقي تلفيقي و موسيقي سنتي گوش داده و حتي يك قطعه موسيقي راك را توسط آنها ميكس كردم. صداي اين بلندگوها در مجموع قابل قبول بود. عرض هاي زير در حالت 2+ قابل تصحيح است ولي فركانسهاي مياني به گوش من ضعيف شنيده مي شد. صداي S8 عمدتا نرم بوده و ابدا خسته كننده نيست و مي توان ساعتهاي طولاني با آنها كار كرد. پاسخ فركانسهاي بم آنها بسيار پر قدرت است كه در موسيقي رپ و تكنو مفيد خواهد بود. در واقع فكر مي كنم كه فركانسهاي بسيار بم S8 كمي زياد باشد چون هنگام استفاده از آنها احساس مي كردم صداي يك ساب ووفر را نيز مي شنويم و ترجيح مي دادم كه تنظيم فركانسهاي بم به جاي db 4+ داراي حالت db 2- مي بود. پاسخ گذرا در بلندگو را نيز عالي ارزيابي نكردم ولي كاملا قابل استفاده است. از طرف ديگر صداي S8 بسيار شبيه سيستم هاي صوتي خانگي عادي است بنابر اين مرجع خوبي براي پيش بيني صداي شنيده شده توسط عموم مردم خواهد بود. براي موسيقي آكوستيك S8 جزء بلندگوهاي محبوب من نيست ولي براي موسيقي پاپ كاملا قابل قبول است با در نظر گرفتن بهاي معمول يك جفت بلندگوي 8 اينچي عالي S8 را مي توان انتخابي مناسب براي توليد و شنيدن موسيقي پاپ به شمار آورد.
 
آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: