فواصل کاسته و افزوده

شروع موضوع توسط impartible ‏22/8/09 در انجمن Intervals ( فواصل )

تاپیک فواصل کاسته و افزوده تالار Intervals ( فواصل ) در persian-music.org.

 1. impartible

  impartible عضو سایت هنرمند

  تاریخ عضویت:
  ‏3/8/09
  ارسال ها:
  232
  شغل :
  آهنگساز و تنظیم کننده
  محل سکونت:
  تهران
  امتیازات:
  +292 / 0 / -0
  امتیاز:
  6
  Points:
  1 (0 Banked)
  نرم افزار:
  cubase
  فاصله افزوده :

  اگر به فواصل درست و بزرگ نیم پرده اضافه کنیم ، فاصله به دست آمده را فاصله افزوده میگوییم . با اضافه کردن یا کاستن نیم پرده به فواصل درست فواصل درست و کوچک به دست نمی آید ( در موسیقی فاصله دوم ، چهارم و پنجم و ششم افزوده مورد استفاده دارند ).
  مثال :
  1- همانطور که میدانید فاصله بین نت فا تا نت سل یک فاصله دوم بزرگ میباشد و با اضافه کردن یک نیم پرده به نت سل ( #g) ، اکنون فاصله دوم افزوده را به وجود آورده ایم و فاصله بین نت می تا نت سل دیز را یک فاصله دوم افزوده می نامیم .
  2- فاصله بین نت فا تا نت سی بمل یک فاصله چهارم درست میباشد و با اضافه کردن نیم پرده به نت سی بمل که در واقع سی بکار ( b ) میشود تشکیل یک فاصله چهارم افزوده را داده ایم و فاصله بین نت فا تا نت سی را یک فاصله چهارم افزوده می نامیم .

  فاصله کاسته :

  اگر از فواصل درست و کوچک نیم پرده کم کنیم ، فاصله به دست آمده را فاصله کاسته می نامیم . ( در موسیقی از فاصله پنجم و هفتم کاسته استفاده میشود ).
  مثال :
  فاصله بین نت می تا نت سی یک فاصله پنجم درست میباشد و با کسر کردن نیم پرده به نت سی که همان سی بمل میشود تشکیل یک فاصله پنجم کاسته را داده ایم و فاصله بین نت می تا نت سی بمل را یک فاصله پنجم کاسته می نامیم .
   
  • خوشم اومد خوشم اومد x 5
بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

 1. فواصل افزوده

  ,
 2. فاصله پنجم کاسته و ششم افزوده