فصل اول آموزش جامع و فارسی مسترینگ با ایزوتوپ اوزون

شروع موضوع توسط Farhad Mahdavi ‏1/12/09 در انجمن آرشیو مطالب قدیمی

تاپیک فصل اول آموزش جامع و فارسی مسترینگ با ایزوتوپ اوزون تالار آرشیو مطالب قدیمی در persian-music.org.

1. Farhad Mahdavi

Farhad Mahdavi عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +95 / 0 / -0
    مقدمه

این مطالب مربوط به کتاب "مسترینگ" از سری کتابهای "تئوری موسیقی الکترونیک" نوشته ی خودم هستش که در دست نشر هستند .

همانطور که میدونید زمانی یک کار شخصیت پیدا میکنه که یک مستر خوب داشته باشه . به بیان دیگه یک کاری که مسترش ضعیف باشه خیلی کم ارزشتر از یک کار با مستر قوی هستش .

مسترینگ یکی از مهمترین و آخرین مراحل Producing هست که آهنگساز یا مهندس صدا در اون سعی میکنه صدا رو طوری پردازش و ویرایش کنه که صدا حالت شفاف و صاف داشته باشه همچنین در پلیرهای مختلف اعم از ضبط ماشین ، اسپیکر خانگی و ... صدا به بهترین شکل پخش بشه.

شرایط و تجهیزات مورد نیاز برای مسترینگ :
    - یک میکس خوب (خیلی مهم )
    - یک پلاگین مسترینگ ( ایزوتوپ اوزون , ویوز , IL Maximus و... )
    - تا حدالمکان یک سیستم مانیتورینگ خوب
    - یک گوش سالم ، با تجربه ، دقیق ، حساس و فنی
    - مقدار بسیار زیادی صبر ، حوصله و زمان
    - یک محیط ساکت ، مرتب
    - یک ذهن آروم و متمرکز

----

فصل اول - معرفی پلاگین
    ایزوتوپ اوزون

یکی از پلاگینهای فوق العاده مناسب برای مسترینگ . پلاگینی که بزرگان جهان از این برای مستر کردن کارهای خودشون استفاده میکنند .
    این پلاگین با استفاده از ویژگی های خارق العاده ای که داره صدا رو طوری پردازش میکنه که میشد به سادگی هرچه تمامتر (نسبت به بقیه پلاگینها) به استاندارد مورد نظر برای صدا رسید .
    تجهیزات مورد نیاز برای استفاده از این پلاگین :

Windows (XP, x64, Vista)
    Mac OS X 10.4 or later

Plug-In Formats:
    Pro Tools 7+ (RTAS/ AudioSuite), VST, MAS, Audio Unit, DirectX

حال به معرفی مهمترین ویژگیهای این پلاگین میپردازیم :

- خدمات کامل برای مسترینگ تنها در یک پلاگین
    - شامل 7 قسمت مهم برای مسترینگ :
    Loudness Maximizer, Paragraphic EQ, Multiband Dynamics, Multiband Stereo
    Imaging, Harmonic Exciter, Dithering, Mastering Reverb

- پردازش آنالوگ همراه با Phase دقیق خطی
    - زیبا ، بسیار کار آمد ، این پلاگین طوری طراحی شده که کاربر از محیط آن لذت برده و به راحتی متواند با آن ارتباط برقرار کند
    - دارای ابزارهای تجزیبه و تحلیل و آنالیزور های کامل
    - مدیریت جامع Preset ها ، همراه با بیش از 100 Preset بسیار عالی و جامع و کار آمد
    - سیگنال مسیریابی و تعریف پذیر توسط کاربر
    - پشتیبانی گسترده از Automation
    - متناسب با سی پی یو های ضعیف
    - دارای ابزار پردازشگر قوی mid/side
    - پشتیبانی از سمپل ریت ها تا 192kHz​
    - و بسیار امکانات دیگر که در حین انجام کار با برنامه متوجه آن خواهید شد...

فصل دوم - معرفی و توضیح مهمترین امکانات پلاگین

1- Paragraphic EQUE
    2- Harmonic Exciter
    3- Loudness Maximizer

4- Multiband Dynamics

5- Stereo Imaging

6- Mastering Reverb

7- Dither

8- MacroPresets

9- Mid/Side Processing

10- اوزون Exclusives

1- Paragraphic EQUE اکولیزرهای پارامتریک

اوزون شامل یک گرافیک اکولیزر است که ترکیبی از 6 باند در 6 محدوده ی مختلف قابل تنظیم و همچنین فیلترهای مختلف برای تغییر Low/High صدا است .
    این حالت به شما این امکان را می دهد که صدای مورد نظر را طبق این 6 باند که به صورت متغیرهای خطی در اومدند اکولیزر کنید .
    به تازگی در ورژن 4 این پلاگین یک پردازشگر قدرتمند Mid/side افزوده شده که به شما امکان اکولیزر را به صورت دو حالت استریو و Mid/side را می دهد . ( برای درک بهتر این مطلب لازم است که با این قسمت به خوبی کار کنید )

معرفی نقاط شماره زده شده در تصویر :
    1 : با کلیک کردن به روی این گزینه میتوانید اکولیزر را به 3 حالت Analog , Digital و Matching در بیاورید .
    2 : با کلیک کردن بر روی این گزینه میتوانید به تغییرات ظاهری در Snapshot ها دسترسی پیدا کنید .
    3 : با کلیک کردن بر روی این گزینه میتوانید به صورت دیگر ( که فقط با امتحان کردن میشد اون رو درک کرد ) پارامترهای اکولیزر رو به طور دقیقتری تغییر بدید .
    4 : خطهای اکولیزر Curves
    5 : بازگرداندن کل تغغیرات به حالت پیش فرض Preset
    6 : نمایش پردازشهای ذخیره شده قبلی
    7 : پخش صدا به صورت Solo
    8 : پخش صدا به صورت Bypass
    9 : متغیرهای اکولیزر
    10 : تغییر حالات اکولیزر به Stereo و Mid/side

مهمترین ویژگی های این بخش :

1- انتخاب یک EQ آنالوگ همراه با soft saturation یا digital linear phase filtering و دارای فراتر از 16 هزار باند بسیار دقیق .
    2- مشاهده جزییات پردازشهای شما شما توسط یک آنالیزور قدرتمندی که به صورت Real Time و متوسط ، باندهای دایره ای و اکتاوهای 3 بانده و Snapshote های دقیق کار میکند .
    3- استفاده از spectrum snapshot های در حال پخش برای که به صورت ا اتوماتیک curve به وجود می آیند .
    4- Mid/Side های مستقل برای اکولیزر
    5- راحتی کار با خطوط اکولیزر برای انجام اکولیزر

ادامه دارد :smile (70):

• خوشم اومد خوشم اومد x 10
  2. Behrouz Paygan

Behrouz Paygan Gold User

امتیازات:
    +1,065 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, logic, protools
    سلام
    ممنون از این پست اما کاش همرو یه جا در غالب یه فایل PDF جمع آوری میکردی و برا دانلود میذاشتی
    در هر صورت کاره بسیار مفیدی هست ممنون:smile (47):

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  3. Farhad Mahdavi

امتیازات:
    +95 / 0 / -0
    من همزمان که دارم نشر میکنم ایجا هم قرارش میدم . اگه میخواید که صبر کنید تا تموم شد همشو یه جا بزارم . اگر نه که تیکه تیکه میزارم . کدوم خوبه ؟

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  4. Behrouz Paygan

Behrouz Paygan Gold User

امتیازات:
    +1,065 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, logic, protools
    ok من فکر میکردم که این اتفاق داره همزمان میفته به قولی Real time ، نه همینجوری خوبه یعنی اصلا هر جور شما بخوای خوبه از قدیم گفتن نیکیو پرسش؟ فقط قول بده PDF اش رو هم بذاری ok؟
    ممنون موفق باشی

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  5. Farhad Mahdavi

امتیازات:
    +95 / 0 / -0
    باشه چشم .
    سعی میکنم در اولین فرصت ادامش هم بنویسم . آخر سر هم یک فایل پی دی اف هم از کل مطالب میزارم .
    البته اگه این درسها اگه اجازه بدن ... :smile (4):

6. AdroiT

AdroiT عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +32 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    ضمن تشکر از پست مفیدت فرهاد جان

من فکر کنم همین روالی که ایشون دارن ادامه میدن درسته چون این اینجا فرومه باید مطالب رو در تاپیک

ها و خیلی ساده و راحت نوشته بشه تا خیلی ساده و راحت هم مورد استفاده عموم قرار بگیره اگر بخوایم

هر مطلب یا موضوعی رو Pdf کنیم بعد بگذاریم که دیگه اینجا میشه آپلود سنتر....:d

7. Farhad Mahdavi

امتیازات:
    +95 / 0 / -0
    جلسه دوم آموزش جامع و فارسی مسترینگ با ایزوتوپ اوزون

تمرینات شفاهی فصل 1
    (نکته مهم : تا زمانی که مطمئن نشدید که میتوانید به این سوالات پاسخ کامل و صحیح بدهید به سراغ فصل بعد نروید ، در غیر اینصورت انتظار فراگیری مسترینگ به صورت اصولی رو نداشته باشید )

1- مسترینگ را توضیح بدهید ؟
    2- شرایط و تجهیزات مورد نیاز برای یک مسترینگ را نام ببرید ؟
    3- فرمتهای پلاگین ایزوتوپ اوزون را نام ببرید ؟
    4- ویژگی های پلاگین ایزوتوپ اوزون را نام ببرید ؟
    5- به طور خلاصه Paragraphic EQUE پلاگین ایزوتوپ اوزون 4 رو شرح دهید ؟

تمرینات عملی فصل 1

پلاگین ایزوتوپ اوزون 4 رو بر روی سیستم خود نصب کنید و پس از آن ، پلاگین را به DAW خود معرفی کنید .
    حال یک صدا وارد برنامه کنید . در کانال اصلی (مستر) میکسر نرم افزار پلاگین را باز کنید . حال صدا را Play کنید و پنجره ی پلاگین را باز کنید . در صفحه ای که مشاهده میکنید لیست Preset ها هستند . (پریزتها تنظیمات از پیش ساخته شده ای است که به عنوان نمونه در اختیار شما نهادند . همانطوری که صدا در حال پخش است چندتا از پریزتهارو روی صدای خودتون امتحان کنید . تاثیر خوبی بر روی صداتون میزاره . این به خاطر ویژگی های خوب این پلاگین است . این نکته رو هم اینجا بگم که هر آهنگی مستر خاص خودش رو میطلبه . درسته این پریزتها مسترینگ از پیش تعریف شده ی خوبی هستند . اما نمیتونند یک مستر حرفه ای باشند . شما هم میتوانید به راحتی کار خودتونو مستر کنید اگر به تمرینات بعد از هر فصل اهمیت بدید .
    حالا پریزت Defaults رو انتخاب کنید و Ok رو بزنید (مانند نشانه ی 1 در شکل)
    حالا به روی Paragraphic Equlaizer کلیک کنید تا به محیط پاراگرافیک اکولیزر هدایت بشید . (مانند نشانه ی 2 در شکل)

http://img4.************/files/o9xul8hw30zv3tdnamxu.jpg​

حالا :

1- از طریق متغیرها فرکانسهای پایین 500 هرتز رو ببندید .
    2- به سه حالت Analog , Digital و Matching بروید و در اون محیط باز متغیرها رو تغییر بدهید و نتیجه را به خوبی بشنوید تا به خوبی درک کنید .
    3- کلیدهای Bypass و Solo رو روشن و خاموش کنید و نتیجه رو برای درک بهتر کارایی این کلیدها دریابید .
    4- حال اکولیزر را به حالت Stereo و Mid/Side تغییر بدید و پس از هربار تغییر باز با متغیرها کار کنید .
    5- بر روی Show Info کلیک کنید و با تنظیمات این بخش با متغیرها بازی کنید .
    6- حال بر روی Reset کلیک کنید تا تنظیمات به حالت اولیه برگردند .
    7- از طریق History به تنظیمات قبلی دستیابی پیدا کنید و آنها رو دوباره وارد اکولیزر کنید .
    8- تمرینات بالا رو به صورتهای مختلف بر روی صداهای مختلف اعمال کنید .

نکته ی بسیار مهم : تا زمانی که به کل این فصل رو درک نکردید به سراغ فصلهای دیگر نروید . همچنین باید بتوانید تمرینهای این فصل رو (چه تئوری و چه عملی ) پاسخ دهید .

پایان فصل اول .

------

در فصل دوم در مورد Harmonic Exciter توضیح خواهم داد . همچنین بیشتر با واژه ی مسترینگ آشنا خواهیم شد . از مدیر عزیز هم میخوام که پستهای قبلی رو پاک کنه تا فضای اینجا منظم تر بشه . اگر کسی از دوستان سوالی داشتند از طریق پیغام خصوصی با من در ارتباط باشند .
    پاینده باشید :smile (26):

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  8. DJ iBSb

DJ iBSb عضو سایت هنرمند

شغل :
    طراحی وب و برنامه نویسی تحت وب و موسیقی
    امتیازات:
    +291 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, FLstudio
    سلام دادا، من این نرم افزار رو دارم اما ورژن قدیمی و بدون کرکه!
    لطفا این نرم افزار رو برام بزارین،ممنون!

9. Mehran14

Mehran14 عضو سایت

امتیازات:
    +443 / 1 / -1
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    سلام!
    پست شماره 16 اینجا

https://www.persian-music.org/showthread.php?t=91&page=2

10. theone

theone عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +6 / 0 / -0
    نرم افزار:
    دوست عزیز کار بسیار سودمندیه !!

ولی یه سوال در این مورد که گفتین """ پلاگینی که بزرگان جهان از این برای مستر کردن کارهای خودشون استفاده میکنند """ یه مقدار توضیح میدین !! که آیا شما این پلاگین رو با مثلا T-racks مقایسه کردین و به این نتیجه رسیدین !؟؟ یا مثلا کمپرسورش با شرکت ویو قابل رقابت هست ؟؟؟

11. Farhad Mahdavi

امتیازات:
    +95 / 0 / -0
    جوابتو با سوال میدم . به نظر شما کدوم نرم افزار برای آهنگسازی بهتره ؟ کیوبیس ؟ نوئندو ؟ اف ال استودیو ؟ سونار ؟ لوجیک ؟ ریزن ؟ ابلتون ؟
    فکر کنم به جواب رسیدی . این آموزش برای کسانی است که سلیقه ی آنها پلاگین ایزوتوپ رو انتخاب کرده . :smile (75):

12. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,807 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    براي مسترينگ و ابزارهاي اون هزاران روش و سليقه هستش.
    من خودم بيشتر با ویوز و سخت افزار كار ميكنم. !
    شما هم ميتونيد در موارد متفاوت كار كنيد. اما در اينكه اين برنامه برنامه خوبي هم هستش شكي نيست. ميتونيد در سايتهاي ديگه هم بگردين. البته t-racks هم بسيار خوب و كارآمد هستش. و در اون هم شكي نيست. اصلا مكانيزم همه برنامه هاي مسترينگ مثل هم هستش. و اينجا سليقه شما و راحتي شما در كار اون برنامه مهمه.

• خوشم اومد خوشم اومد x 4
  13. theone

theone عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +6 / 0 / -0
    نرم افزار:
    بین ریزن و نئوندو قیاس درست نیست چون هر کدوم خصوصیات خاص خودشون رو دارن مثلا ریزن ریفیل داره و با نئوندو از پلاگین استفاده میشه کرد !! اما منظور من این بود که مثلا کمپرسور ایزوتوپ آیا جایی مقایسه شده با مثلا کمپرسور ویو و یا سایر کمپرسور ها ؟؟ و هدف از سوال این بود که اگر به این شکله منم ازش استفاده کنم چون من انواع و اقسام برنامه ها رو سعی می کنم امتحان کنم ببینم کدوم به نمونه سخت افزاریش نزدیکتره !!

کاملا موافقم امید جان !!

شما کمپرسور سخت افزاری دارین ؟ (مارکت وقیمتش رو هم اگه لطف کنید )؟ با کمپرسور ویو مقایسه می کنید چقدر نتیجه فرق می کنه ؟؟

T-racks خوبه ولی خوب به پای ویو نمی رسه حداقل کمپرسورش !! ولی EQ قوی داره و ماکسمایزرش خوبه !!

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏4/12/09
  14. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,807 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    در مورد بعضي ار كامپرسورها شكي نيست كه بعضي از پلاگينها كامپرسور قوي تري دارن.
    مثلا urs از c1 قوي تره.!! اما اينجا بحث بر سر پلاگينهاي مسترينگ هستش. ( يعني اين پلاگين بهتره كه روي خروجي و به عنوان پلاگينهاي مسترينگ استفاده بشه نه روي هر ترك )
    من از كامپرسور سخت افزاري dbx 376 استفاده ميكنم كه 760 از دوبي خريدم.
    و از ویوز برام قويتر عمل ميكنه.

15. theone

theone عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +6 / 0 / -0
    نرم افزار:
    بله منم واسه مسترینگ می گم !! من Rcomp ماله ویو مثلا زمانی که به پانچ نیازه به کار میبرم خیلی خوب جواب میده !! urs رو کار نکردم چطوره ؟؟

ویوز LINMB واسه مستر استفاده می کنم چون مالتی بند باید استفاده کرد ولی خوب ssl compresoor جای خود دارد ! بحث استفاده از کمپرسور در مسترینگ خیلی بحثه حساسیه و مهم

16. Amir

Amir Producer عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +67 / 0 / -0
    نرم افزار:
    logic, protools
    در تمامي دنيا صنعت مقايسه چه از لحاظ سخت افزاري و چه نرم افزاري كاملا منسوخ شده هست !
    بحث راجب اين كه t-racks بهتر هست يا ویوز يا izoptop بحثي كاملا پيش پا افتاده هست.
    همين طور مقايسه بين daw ها و سكوئنسر ها.

زماني كه موسيقي الكترونيك شروع به كار كرد كسي آهنگسازي رو مجبور به استفاده از سافتوري بنا به علت ضعف و قدرت نكرد.
    در نهايت شما به يك فايل ام پي تري مواجه هستيد كه نتيجه نهايي در مغز شماست.

بگذريم كه هنوز در ايران در مجلات زرد ميكس و مسترينگ موسيقي هاي 6-8 رو ظاهرا با پروتولز انجام ميدن اما هنوز شايد بيش از 10 موسيقي بي نقص در ايران موجود نيست.

در امر مسترينگ علم و توانايي استفاده بسيار مهم تر هست تا اينكه بر اساس يك سري review شما خودتون رو به نتيجه دلخواه نزديك كنيد.
    به نظرم اين بحث بحث بسيار مفيدي هست و مقايسه در هر يك از ابعاد اون علنا كمكي رو به اهداف آتي نخواهد كرد.

در بسياري از كشورهاي مهد موسيقي الكترونيك هنوز بسياري از افراد توانايي ساختن Preset و soundset هاي شخصي رو ندارند مسلما زيبا تر هست به جاي مقايسه هاي پارامترنيك و تئوريك به اصل مطالب پرداخته بشه چون كاملا بديهي هست كه اگر شخصي نتونه حتي كيك مناسب خودش رو انتخاب كنه و جنس اون رو بشناسه به كمك هزاران سافت و افكت در سخت افزار و نرم افزار هم به نتيجه دلخواه نخواهد رسيد

17. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,807 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    توصيه ميكنم تستش كنيد. خيلي خوبه. و من ازش راضي هستم.

18. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,807 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    منم با نظر امير عزيز موافقم.
    شما اگه بهترين سخت افزارها و يا نرم افزارها رو داشته باشين اما نحوه استفاده از اون رو بلد نباشيم......!!!
    هنر جويي دارم كه هميشه دنبال آخرين پلاگينهاست و هميشه هم پول گزافي براي اونها ميده!!! و هنوز هم نتونسته يه مستر نسبتا خوب رو ارائه كنه. چون هميشه دنبال لقمه آماده ست.!!
    فكر ميكنه كه پلاگينهاي جديد خودشون همه كار رو انجام ميدن. در حالي كه اگه كار با پلاگينهاي ساده رو بدونه ميتونه از كمترين امكانات بهترين بهره رو بگيره.
    ويرايش:
    اين تاپيك به دليل اينكه فرهاد عزيز اون رو براي آموزش ايجاد كردن داره كم كم از بحث اصلي خارج ميشه. دوستان لطفا ديگه ارسالي انجام ندن تا فرهاد عزيز بتونه با تمركز بيشتري بحث رو ادامه بده.
    با سپاس از دوستان.

19. mpmsoft

mpmsoft عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +27 / 0 / -1
    نرم افزار:
    logic, reason
    دوستان می شه یکم بیشتر توضیح بدید که این پلاگین بهتره بروی هر ترک مستقلا بارگذاری بشه و یا روی مستر و یا هردو

و ممنون می شم بفرمائید برای سازهای همچون گیتار - ویلون - پیانو - درام و ... چه قواعدی رو باید رعایت کرد و یا بهتر بگم اگر با یک مثال برخی از سازها رو بصورت خام و میکس شده بگذارید که ما بدونیم چه صدایی از این سازها باید بگیریم ممنون می شم

20. nima_spy16

nima_spy16 عضو سایت

امتیازات:
    +3 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio
    عكس ها پاك شده آگه ميشه دوباره load كنيد .......ممنون ميشم

بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. دانلود کتاب میکس پلاگین ایزوتوب

,