فاينالايزرها

شروع موضوع توسط Omid-Mohebbi ‏7/8/09 در انجمن آرشیو مطالب قدیمی

تاپیک فاينالايزرها تالار آرشیو مطالب قدیمی در persian-music.org.

1. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    سلام

فاينالايزرها همونطور كه از اسمشون پيداست كارهاي نهايي رو كه بايد روي موزيك اعمال بشه رو انجام ميدن.
    اكثر ما براي حداقل يكبار كار خودمون رو مسترينگ كرديم..
    اما حالا اول يه تعريف خلاصه از مسترينگ و ميگيم.:
    مسترينگ : عبارت است از آخري مرحله پردازش صدا كه شامل چند بخش ميشه كه به اونها هم ميپردازيم.
    امروزه مسترينگ و علم اون يكي از اساسي ترين بحثهاست و شركتهاي بزرگ در خارج با استفاده از مهندسين مجرب و البته gear هاي عظيمي كه مخصوص اينكار هستن كار مسترينگ موسيقي گروههاي مختلف رو انجام ميدن..
    معمولا سخت افزارهاي اينكار داراي دو حالت هستن بعضي هاشون داراي پريسيت و تنظيمات پيش فرض و اماده هستن كه شما ميتونين ازشون استفاده كنين و يا تنظيمات و تغييرات دستي انجام بدين و يا اينكه كلا بايد دستي تنظيماتش رو انجام بدين كه مدلهاي داراي پريسيت معمولا گرونتر هم هستن.
    شركت tc electronic يكي از خوشنام ترين هاست كه البته محصولاتش در ايران هم بسيار كاربرد داره مثل مدلهاي tc-96k يا finalizer express و يا مدلي به اسم
    mastring6000 كه بسيار خوب اما گرون ( حدود 16 ميليون ) هستش.

tc 96k

{username}-{filename}

finalizer express

{username}-{filename}
    معمولا شيوه كار در فاينالايزرها و اعمال انجام شده به اين ترتيب انجام ميشه.

dynamic+eq+fx+stereo image+ maximizer + dither

اين معمول ترين اعمال انجام شده توسط اين سخت افزارها هستن اما ممكنه در بعضي مدلها مثلا limiter هم اعمال بشه.
    و طريقه نصب اون هم به اين شكل هستش كه موسيقي رو به سخت افزار ارسال ميكنن و بعد از پردازش اون در فاينالايزر دوباره به سيستم ارسال و روي سيستم ركورد گرفته ميشه.
    البته شركتهاي خوشنام و غولهاي اينكار موسيقي و صدا رو از gear ها و سيستم هاي عظيمي براي اينكارها تدارك ديده شده عبور ميدن و براي تمامي مراحلي كه ذكر كردم ركها و gear ها يا سيستمهاي مجزا تدارك ديده شده كه در واقع صدا بعد از خروج از اون واقعا پارامترها و استانداردهاي جهاني رو بدست مياره..​

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏7/8/09
  2. rmx_mohsen

rmx_mohsen عضو سایت

امتیازات:
    +71 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    با سلام خدمت شما اقا امید اگر امکانش هست میشه درابطه با گزینه هایی که گفتید توضیح مختصر بدهید ...(dynamic+eq+fx+stereo image+ maximizer + dither )

3. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    توضيحات رو ميتونيد اينجا ببينيد

4. topmusic

topmusic عضو سایت

امتیازات:
    +13 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, nuendo
    اگر فرض کنیم یک نفر با دانش کافی یه پروژه رو مستر کنه,یه بار توی یه محیط دیجیتال با مثلا پلاگینی که همه این مراحل رو داره مثل ایزوتوپ و یه بار دیگه همون پروژه رو با این دستگاههای انالوگ ,نتیجه چند در صد متفاوت هست؟ایا اصلن قابل مقایسه هست؟
    و سوال دیگه این که fx موجود در سیستمهایی که معرفی کردید معمولن چه افکت یا افکتهایی هست؟ریورب که فکر کنم یه پایش باشه!

5. استودیوادیومستر

استودیوادیومستر Producer عضو سایت هنرمند

شغل :
    مهندس صدا - استودیو تکنیشن
    امتیازات:
    +75 / 0 / -0
    نرم افزار:
    protools
    درود بر شما عزیزان

ضمن قدردانی از جناب محبی در جواب شما دوست عزیزم در مورد سؤالی که پرسیدین باید در ابتدا متذکر شم که پراسسور بالا یک دستگاه دیجیتال هست و نباید چون نام مسترینگ حرفه ای رو یدک میکشه اون رو آنالوگ فرض کرد .
    اصولا تجهیزات مسترینگ آنالوگ هرگز در یک باکس جمع نمیشن و هر مرحله از پردازش Gear مجزای آنالوگ خودش رو داره ... مثلا ایکوالایزر مسترینگ Avalon 2077 که یک ایکوالایزر حرفه ای آنالوگ
    در کلاس Pure Class A هست به تنهایی نزدیک 12 میلیون تومان پولشه !!! شاید بتونین حدس بزنین که بقیه تجهیزات مسترینگ آنالوگ هم دارای چه قیمتی هستن و در چه کلاسی از تجهیزات قرار میگیرن ...

بنابراین بدیهیه که وقتی همه پراسسورها رو در یک باکس دیجیتال با قیمتی حدود 1800 دلار بشما میدن در حالیکه یک ایکوالایزر تنهای آنالوگ ساخته شده برای مسترینگ حدود 12000 دلار قیمت داره کیفیت چه تفاوتی میتونه داشته باشه ...

البته این رو به جرأت عرض میکنم که گوشهای تعلیم داده نشده چنین تغییری رو با این درجه از شدت گفتار بنده احساس نمیکنن همونطور که گوشهای عوام متأسفانه خیلی چیزهای مهم دیگه رو هم احساس نمیکنن !

کیفیت یک پروژه ثابت در دست یک مهندس متخصص آنالوگ مسترینگ در مقایسه بین حرفه ای ترین تجهیزات دیجیتال و حرفه ای ترین تجهیزات آنالوگ از زمین تا آسمون تفاوت داره ... چه برسه به پلاگینها !!! گفتم متخصص آنالوگ مسترینگ چون یک متخصص صرفا دیجیتال فاینالایزینگ هرگز رسم عشقبازی با امواج صدا رو نمیدونه !

مسترینگ خوبی داشته باشین !

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  6. ایمان احمدزاده

ایمان احمدزاده مدیر ارشد مرجع تخصصی موسیقی ایران تیم مدیریت مدیر ارشد

شغل :
    آهنگساز٬ تنظیم کننده٬ صدابردار
    امتیازات:
    +2,603 / 1 / -2
    نرم افزار:
    cubase, logic
    خیلی خیلی ممنونم بابت توضیحات اساتید!
    من یکی از مدلهای TC رو قیمت کردم یک میلیون و دویست مدلشو مطمئن نیستم ولی فکر کنم 96k بود، می خواستم بپرسم خوب هست یا نه؟ آیا کارایی داره؟ اختلاف کیفیتش با پلاگین اونقدری هست که بخوام هزینه کنم؟
    ضمناً اگه ممکنه چند تا فاینالایزر دیگه تو رنج قیمت پائینتر هم معرفی کنید!!!
    مرسی

7. pashaiehsan

pashaiehsan عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, protools
    ضمن تشکر. میتونید بگید که پروژه یا ترکی که میخواهیم وارد فاینا لایزر بشه دقیقا باید دارای چه شرایطی باشه؟

8. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    شرايط خاصي نبايد داشته باشه.
    مهمترين فاكتور اون اينه كه بايد خيلي خوب ميكس شده باشه.

9. pashaiehsan

pashaiehsan عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, protools
    ایا فاینا لایزر همون پروسهء مسترینگ رو انجام میده .باداشتن یکquantum 2 ایا دیگر نیاز به مسترینگ نرم افزاری هست .وایا میتوان انرا یا روی پروژه و یا روی ترک نهایی "هرکدوم که خواستیم بزاریم .لول صدایی که به فاینالایزر میره ایا باید همان -6 باشه؟مرسی.

10. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    فاینالایزرها در چند مرحله موسیقی رو مستر میکنن.
    معمولا موسیقی میکس شده رو از فاینالایزر عبور داده و بعد از انجام پروسه مسترینگ دوباره رکورد میکنن.

11. pashaiehsan

pashaiehsan عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, protools
    امید جان خیلی خوشحالم که شما انلاین هستید .من یه کوانتم2 دارم .که پریست هم داره .که اونو به صورت اکسترنال افیکس به برنامه معرفی کردم .ولی نمیدونم چه جوری میتونم استاندارد ترین جوابو ازش بگیرم. میشه تقاضا کنم اگه میشه به صورتی که وقت تون رو زیاد نگیره مراحل کار با اون رو برام بگید.ایا شما مستر با اون رو پیشنهاد میکنید یا به صورت نرم افزاری با پلاگین.ممنون.

دوستان عزیز اگر افراد دیگه ای هم میتونن این مراحل رو بگن ممنون میشم .ممکن اقای محبی فعلا فرصت اینکارو نداشته باشن.

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏13/7/11
  12. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    ببخشید این روزهای کمی مشغله کاریم زیاده.
    شما موزیکتون رو از سخت افزار عبور بدید و دوباره رکورد کنید.
    روی پریسیتهای خیلی تکیه نکنید. اما میتونید از اونها به عنوان الگو برای ساختن تنظیمات و پریسیتهای شخصی خودتون استفاده کنید.
    اگه کار با نرم افزار و در واقع مسترینگ با پلاگینها رو بدونید کار با سخت افزار مسترینگ و فاینالایزرها کار سختی نیست.

13. Mohamad.K

Mohamad.K عضو سایت

امتیازات:
    +305 / 0 / -2
    نرم افزار:
    ableton, cubase
    با عرض سلام . آقاي خاكپور روي تعليم گوش تاكيدي داشتن كه من هم اين مسئله رو قبول دارم اما راه تعليم دادن يك گوش چي ميتونه باشه ؟ چطوري ميشه يه گوش سالم داشته باشيم . شايد در مسترينگ چيزي كه ما ميشنويم از زمين تا اسمون با چيزي كه يك نفر ديگه ميشنوه فرق كنه . چه معياري براي تعليم گوش هست . تجربه ؟

14. mishkoki

mishkoki Banned

امتیازات:
    +19 / 0 / -0
    نرم افزار:
    باز خوبه سخت افزای مستر کردن Cpu usage نداره که خش خش کنه ...!!

15. milad uad

milad uad عضو سایت

امتیازات:
    +12 / 0 / -0
    سلام نمیدونم چرا وقتی دانش کافی وجود نداره توصیه هم میشود .دوستان رکورد کردن مجدد کار کاملا اشتباه است شما باید compressor یا finalizer رو به صورت fx تعریف کنید و بعد به راحتی اکسپورت بگیرید بنده در دانشگاه Caledonian در این رشته تحصیل کردم و کاملا علمی پاسخ دادم رکورد مجدد باعث ضعیف شدن سیگنال و تغیرات مخرب خواهد شد.من در این سایت خیلی این جمله رو شنیدم که باید رکورد مجدد کنید

16. milad uad

milad uad عضو سایت

امتیازات:
    +12 / 0 / -0
    وقتی هر سخت افزاری رو به صورت external fx در نرم افزار تون تعریف میکنید تنها با send کردن می تونید تغییرات رو انجام بدید مگه شما با پس از send کردن reverb دوباره اون لاین رو record میکنید معلوم است خیر .چند وقت پیش با یکی از دوستانم که اتفاقا ایشون هم در اوکراین تحصیل کردند این داستان رکورد رو میخوندیم واقعا ساعت ها می خندیدیم دوستان اکثر شما تحصیل کرده هستید چرا در سایت های خارجی مطالعه نمی کنید .دوستان میکس و مستر به هیچ وجه هنر نیست با تجربه به دست نمیاد .

17. milad uad

milad uad عضو سایت

امتیازات:
    +12 / 0 / -0
    شما تا در دانشگاه تحصیل نکنید اصلا تفاوت میکس بد و خوب رو نمی شنوید و کلا توصیه میکنم مسترینگ رو در خونه با نرم افزار های متداول انجام ندید دوست عزیزمان درست فرمودند تمامی قسمت های این پروسه از هم جدا هستند نرم افزار ها یک جور اسباب بازی هستند.