1. رد اعلامیه
 2. بخش مرکز دانلود افتتاح شد، توضیحات بیشتر را در این لینک بخوانید.
  رد اعلامیه
 3. بخش مقالات افتتاح شد، توضیحات بیشتر را در این لینک بخوانید.
  رد اعلامیه

فالش بودن صدا-ژوست بودن صدا-( Coma) کما

شروع موضوع توسط mo-hammad ‏10/8/11 در انجمن گفتگوی عمومی درباره خوانندگی

تاپیک فالش بودن صدا-ژوست بودن صدا-( Coma) کما تالار گفتگوی عمومی درباره خوانندگی در persian-music.org.

 1. mo-hammad

  mo-hammad عضو سایت

  تاریخ عضویت:
  ‏10/8/11
  ارسال ها:
  990
  محل سکونت:
  فعلا روي زمين بعدا زيرِ زمين
  امتیازات:
  +580 / 1 / -1
  نرم افزار:
  adobeaudition
  سلام من در مورد فالش خونی و مباحث مربوط بهش از یک استاد آواز در قم سوالی پرسیدم و ایشون پاسخ مکتوبی رو به شرح زیر در مورد موارد فالش بودن صدا-ژوست بودن صدا-( Coma) کما به بنده دادند گفتم بزارم شاید دوستان استفاده بردند:

  فالش بودن صدا
  لغت فالش ریشه انگلیسی دارد.هنگامی كه تعداد نوسانهای تثبیت شده برای هركدام از نت ها(كه بصورت استاندارد قرار داده اند)، به حد خودش نرسد و یا بیشتر باشد، اصطلاح فالش برای آن صدا بكار برده میشود. به معنی دیگرفالش درموسیقی به حالتی گفته میشود که: خواننده روی نُت اصلی آهنگ، نخواند و یا بالاتر و یا پائین تر بخواند. یا این که خارج بخواند و نتواند نت اصلی را توسط گوش پیدا کرده و بخواند. و همه ی این مشکل، تقصیر صدا و تارهای صوتی نیست بلکه بیشتر متوجه گوش می گردد.
  بعضی ها ارثی این مشکل را دارند که در این صورت کاری از دست معلم موسیقی بر نمی آید. ولی این دسته از افراد بسیار کم هستند. بیشترکسانی این مشکل را دارند که بی صبرو طاقت وعجول هستند مثلا اگر آوازی یا گوشه ای را بخواهند تمرین کنند سه مرتبه گوش می دهند و بیست مرتبه می خوانند که این اشتباه است و همان غلط خواندن ها ملکه ی ذهن شده و بیرون کردن آنها هفته ها زمان می بَرَد. بلکه برعکس باید بیشتر از آنکه بخوانند خوب جمله به جمله گوش فرا دهند .
  ژوست بودن صدا
  لغت ژوست ریشه فرانسوی دارد. ارتعاشهای بوجود آمده نُتی بوسیله ساز ویا حنجره انسان چنانچه منطبق با فركانس آن نت باشند را صدای ژوست گویند.
  ( Coma) کما
  اگر هر كدام از فواصل پرده ای میان نت ها را به 9 قسمت تقسیم نماییم، یك قسمت از 9 قسمت را یك كـُما گویند.
  مسئله ژوست بودن صدا و تشخیص آن چه بوسیله ساز و یا آواز، گوشهای قوی و كاركرده می طلبد . اكثر خوانندگان تازه كار كه هنوز پختگی صدا برایشان بوجود نیامده به اندازه یك الی دو كما در خواندن نت ها كم و بیش خطا دارند كه این خطا (فالش خوانی) برای همه كس قابل درك و تفهیم نیست، مگرکسانی که موسیقی و آوازهای ناب را فراوان کارکرده باشند.
  یک هنر جو نمی تواند سر خود به هر موسیقی نازلی گوش فرا دهد چون باعث خرابی گوش او می گردد بلکه باید موسیقی خوب و با عیار توسط استاد به او معرفی گردد. بعضی افراد فکر می کنند بدون استاد می توانند ردیف را توسط نوار بیاموزند چون یک هنر جوی تازه کار دارای گوش درست و موسیقایی نیست و فکر می کند که درست می خواند.
  در مورد سازها نیز این مسئله وجود دارد و دیده میشود كه در مواقع لزوم، نوازنده با دست پرده ها را جابجا می نماید تا صدای مطلوب نت مورد نظر از حالت فالش به حالت ژوست تبدیل شود.
   
  • خوشم اومد خوشم اومد x 2
بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

 1. ژوست

  ,
 2. اصطلاح فالش در موسیقی

  ,
 3. ژوست چیست

  ,
 4. معنی واژه ژوست,
 5. اصطلاح فالش,
 6. سینک بودن آواز,
 7. تعریف ژوست ,
 8. فالش شدن ساز,
 9. آموزش فالش نخوادن