علم موسیقی و تحصیلات دانشگاهی

شروع موضوع توسط magnetic ‏22/1/11 در انجمن تئوری موسیقی تکمیلی

تاپیک علم موسیقی و تحصیلات دانشگاهی تالار تئوری موسیقی تکمیلی در persian-music.org.

1. magnetic

magnetic عضو سایت

امتیازات:
    +122 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    سلام به دوستای گل
    یه سوال بزرگ مدتیه ذهنمو مشغول کرده بیاین در موردش بحث کنیم
    به نظر شما برای اینکه یه موزیشن موفق بشیم مجبوریم تحصیلات دانشگاهی داشته باشیم؟آیا اکثر موزیشن های معتبر و معروف دنیا توی دانشگاه هاشون پروریده شدن؟آیا کار کردن روی یک ساز و تمرین میتونه مارو به جاهای خوب برسونه؟ آیا داشتن یه ذهن خلاق در این زمینه مستلزم اموزشهای آکادمیک هست؟
    خلاصه سوالایی از این قبیل. خواهش میکنم جملاتمو حتما با دقت بخونین و سعی کنین همه جانبه بحث کنین و از یک بعدی نگاه کردن بهش پرهیز کنید.
    موید باشید

2. Mahdi Faraji

Mahdi Faraji عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +29 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    به نظر من هم تحصيلات مهمه و به خلاقيت خود فرد هم مربوط ميشه
    من در سايتي مطلبي در مورد ياني خواندم كه ياني در كودكي بدون داشتن تحصيلات در گروهي به زدن پيانو مشغول بود حالا نميدنم چه قدر اين مطلب صحت داره
    ولي در كل به نظر من(نظر شخصي)اول خلاقيت بعد تحصيلات دانشگاهي

3. M19

M19 عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +279 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase, reason
    من علي رغم اينكه خيلي دوس دارم موسيقي بخونم ، ولي فكر مي كنم صرف رفتن به دانشگاه هيچ كسي موزيسين خوبي نميشه. موسيقي هم تقريبا مثل رشته هاي ديگس. آيا به طور حتم ميشه گفت كسي كه مثلا تحصيلات دانشگاهي گرافيك داره ، حتما گرافيست خوبيه؟ يا كسي كه عمران خونده حتما مهندس خوبيه ؟ به نظر من قسمت اعظم كار برميگرده به تجربه و خلاقيت. البته موافق 100% اين هستم كه اگه تحصيلات كنار تجربه و خلاقيت باشه خيلي خيلي خيلي.... مفيدتر از تجربه خاليه. مثلا تا اونجا كه من شنيدم، محسن نامجو تحصيلات موسيقيش رو به خاطر كليشه اي بودن تدريس دانشگاه نيمه كاره گذاشت ! البته مطالبي كه عرض كردم دليل بر نفي دانشگاه نيست. چون مطمئنم اگه شرايطش فراهم بود، حتي شده كنار رشته خودم حتما موسيقي هم ميخوندم.

4. amir-roli

amir-roli عضو سایت

امتیازات:
    +64 / 0 / -1
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio, soundforge
    داشتن تحصیلات اکادمیک خوبه اما بدون تحصیلات هم میشه.دوستمون یانی رو مثال زدن که من هم شنیدم یا مثلا تیستو.
    اما اگه اینا در هون ابتدا تحصیلات داشتن مطمئنا از این که هستند خیلی بهتر میشدند.

5. magnetic

magnetic عضو سایت

امتیازات:
    +122 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    به نظر من هر چیزی تا یه جایی میتونه سکوی پرتاب باشه ولی بعدش ممکنه بی فایده باشه.کسی مثه یانی شکوفا بود! نظر شخصیم اینه که آموزشهای آکادمیک زیاد به دردش نمیخوردن..
    حالا در مورد خلاقیت :
    اکتسابیه یا ذاتی؟؟

6. ماهدخت

ماهدخت عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:
    بی شک تحصیلات آکادمیک در مسیر رسیدن به اهداف ،برای هر فرد سریعترین و مطمئن ترین راه است . چرا که شما تفکرات، تجربیات و معلومات افراد زیادی را پیش روی خودتان در اختیار دارید. بنابر این راه مطالعه در مورد هدفتون در دستهای شماست . اگر چه خلاقیت و استعداد کمک بسیاری میکنه اما افراد با استعدادی بودند که بدون بررسی و نا بلدی نتوانستند درست به هدف برسند . بله حتما دانشگاه لازم نیست اما باید مطالعه کرد باید راه صحیح قدم برداشتن رو آموخت و بدون استاد ، بدون کتاب یا بدون فرهنگ سازی در اصول یادگیری خودمون خیلی جالب نمیتونیم پیش برویم . شاید یانی مدرک خاصی نداشته باشد اما این امکان ندارد که دوره ها ، سبکها و ... آنچه که باید دانست را در این راه مطالعه نکرده باشد .
    در مورد استعداد و خلاقیت میشه گفت پشتکار از این دو تا مهم تر است . همونطور که استاد حنانه گفتند: با کار جدی می توان جای نبوغ را گرفت

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  7. M.A.H.Y.A.R

M.A.H.Y.A.R عضو سایت

امتیازات:
    +129 / 0 / -0
    نرم افزار:
    افرادي كه دانشگاه نميرن هم ميتونن همون علمي كه تو دانشگاه تدريس ميشه رو با خوندن كتاب و تمرين بدست بيارن. حداقل تو رشته موسيقي اين امكانپذيره و تنها تفاوت تو همون يه ورق كاغذه كه وقتي از دانشگاه ميان بيرون بهشون ميدن. ميدونم الان ممكنه خيليا جبهه بگيرن ولي الان اكثر افراد واقعا موفق تحصيلات دانشگاهي ندارن، به جاش كتاب خوندنو پشتكار داشتن.
    مثلا تو راك و متال اكثر گروه ها تحصيلات آكادميك ندارن، معمولا دوتا گيتاريستو يه بيسيستو يه درامر جمع ميشنو يه گروه تشكيل ميدن، مثال هاش هم واقعا زياده. اين افراد با پشتكار و تلاششون اومدن بالا.

8. Mohamad.K

Mohamad.K عضو سایت

امتیازات:
    +305 / 0 / -2
    نرم افزار:
    ableton, cubase
    دوست من يه سوال از شما دارم . شما وقتي ميخواهي ساختماني رو بسازي به معمار اعتماد داري يا به مهندس ؟ فرض رو بر اين داريم كه هر دو هم در يك سطح هستن ! شما به كدوم يك اعتماد بيشتري داري ؟ مهندس يا معمار ؟

بحث دوم اين كه 100 % توي همه رشته ها چندين نخاله يا آدمهايي كه ميتونم بگم اصلا فقط صرف مدرك اومدن وجود داره.شخصي هست كه ميره دانشگاه كشاورزي اما عشقش يه چيزه ديگس اما حالا به دلايلي مجبوره رشته اي كه دوست نداره بره كه يه مدركي رو داشته باشن.بله اينجور افراد نه تنها از طريق دانشگاه بلكه از راه تجربي هم هيچي نميشن.

بحث سوم . تجربه خوبه . اما چه وقت و كي ازش استفاده كنيم ؟ وقتي شما علمي نداري چه جوري ميخواي تجربه كني ؟ با چي ؟ كور كورانه ميخواي تجربه كني يا به همراه علم ؟ بله ميدونم الانه خيلي آهنگسازي آسون شده چون با وجوده چهار تا آكورد دوماژور-سل ماژور و يه زم زمه زير لب الان آهنگسازي خودشون رو ميدونن و هيچ سخن علمي رو هم قبول نميكنن چون فقط ياد گرفته تقليد كنه اما خبر نداره توش چه خبره در نتيجه زبان انسان قاصر ميشه از توجيح طرف مقابلش.

در ايران هيچ چيزي علمي جلو نميره . اين و بارها گفتم . تو فوتبال توي هنر و خيلي مسائل ديگه و فقط راحت طلبي رو دوست داريم و واژه ي تجربه براي آرام بخشيدن و توجيه كردن كاره خودمونه.

علم + تجربه = موفقيت

9. saeidguitar

saeidguitar عضو سایت

امتیازات:
    +8 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition
    من دانشجوام.
    یا باید بیای دانشگاه یا باید یدونه استاد خیلی خوب داشته باشی و زمان طولانی باهاش کار کنی که تو ایرا خیلی این فرصت واسه ادم کم پیش میاد .من از وقتی اومدم دانشگاه نوازندگیم 180 درجه تغییر کرده.اینجا کسایی هست که می تونی ازشون خیلی چیزا یاد بگیری.البته باید ادم خیلی تلاش و پشتکار داشته باشه.واینکهاستعداد نقشش خیلی کمه

10. M.A.H.Y.A.R

M.A.H.Y.A.R عضو سایت

امتیازات:
    +129 / 0 / -0
    نرم افزار:
    عزيز من اصلا نگفتم تحصيلات آكادميك بده، ميگم بدون اون هم ممكنه. ميشه با مطالعه و پشتكار و زحمت كشيدن هم به درجه هاي بالا رسيد. الان برين ببينين چند درصد كساني كه موزيك كار ميكنن مدرك دارن. اصلا مگه در طول سال چند نفر ميتونن وارد دانشگاه بشن؟ ضمنا تو دانشگاه هاي ايران نگاه كنيم علمي كه تو دانشگاه هاي ايران تدريس ميشه هم به روز نيست.
    مثال هاي زيادي هست از كساني كه تحصيلات آكادميك ندارن ولي موفق هستن. مثلا جيمي هندريكس كه همه به عنوان پدر گيتار الكتريك ازش ياد ميكنن و اكثر تكنيك هاي گيتار الكتريك هم از ابداعات ايشون هست تحصيلات آكادميك كه نداشتن هيچ، وضع زندگي واقعا سختي هم داشتن.
    يا مثلا متاليكا كه اگه نخوايم بگيم موفق ترين و پرطرفدار ترين، قطعا جزو سه گروه موفق و پرطرفدار متال هست، آيا هيچ كدوم از اعضاش تحصيلات آكادميك دارن؟
    يا همين ياني كه دوستان مثال زدن.
    مثال ها بسيار زياد هست و تو بقيه سبك ها هم به وفور پيدا ميشه، اگه خواستين بگين بازم بگم. منظور من اينه كه بله درسته تحصيلات آكادميك خيلي خوبه و ميتونه كمك كنه، ولي اينطور هم نيست كه هر كس تحصيلات آكادميك نداره نتونه موفق بشه.
    موفق باشيد.

11. hosseinzibai

hosseinzibai عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    سلام .منم خیلی دوست رشته موسیقی بخونم اما به دلیل مشکلات مالی و شرایطی که دارم نمیتونم .آیا راهی است که بتونم این رشته رو ادامه بدم .میشه راهنمایی بکنیین یا کمک
    :smile (49):

12. kaveh79

kaveh79 عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +304 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, sonar, soundforge
    بنده هم سالها خودآموزي و كار و آموزش با كتابهاي گوناگون رو تجربه كردم هم كلاسهاي آزاد و هم دانشگاه رو. روش اول قابل توصيه به همگان نيست. اما انتخاب بين كلاسهاي آزاد و دانشگاه به هدف فرد خيلي بستگي داره. اگر در كنار آموزش، داشتن مدرك هم مهم باشه طبعا چاره اي جز حضور در دانشگاه نيست. در غير اين صورت و در شرايطي كه كيفيت هر چه عميقتر آموزش مدنظر باشه بايد عرض كنم كه چه در دانشگاه و چه كلاسهاي آزاد دو عامل بسيار تعيين كننده هستند:يكي كارآمدي و دلسوزي استاد و ديگري كه مهمتره همت و اشتياق هنرجو. حسن بزرگ دانشگاه درگير شدن روزمره با محيط و اشخاص و مواد درسي موسيقيه و همچنين سرنخ ها و راهكارهايي براي ادامه راه. دانشگاه و مدرك دانشگاهي راه رو نشون ميده اما لزوما ما رو به مقصود نمي رسونه.
    در كنار همه اين موارد نكته مهم اينكه: بودند كساني كه بدليل عدم آگاهي از سيلابس هاي درسي و با هزار اميد و آرزو راه به دانشگاه يافتند اما پس از مدتي
    دلسرد شدند و يا انصراف دادند يا بكلي از موسيقي كنار كشيدند.

اگر قصد ورود به دانشگاه براي تحصيل موسيقي داريد حتما از اونچه در دانشگاه آموخته ميشه اطمينان حاصل كنيد.

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  13. mohammad joodi

mohammad joodi عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +197 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio
    به نظر من مدرک و دانشگاه مهم نیست
    فقط کافیه شما چیزهایی رو که اونجا یاد میدن(یا حتی چیز های بیشتر) رو خودت یاد بگیری که استاد و کتاب کمک زیادی میکنه
    ولی دانشگاه یه خوبیی که داره اینه که تو یه جمع موزیکی هستی و از تجربیات و دانسته های دیگران هم میتونی استفاده کنی

14. Hamed_abdollahi

Hamed_abdollahi عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +356 / 1 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio, nuendo, StudioOne
    پس مدرک تحصیلی چی؟
    مدرک براتون مهم نیس؟ تو این دورو زمونه که فقط نگاه میکنن مدرک داری یا نه.....دیگه کاری به تواناییات ندارن

15. Masoud.T

Masoud.T

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    الان چند ماهی هست که انتخاب رشته ذهن منو درگیر کرده. من باید خرداد 91 انتخاب رشته کنم. علاقه شدیدی به خوانندگی و موسیقی پاپ دارم. (تغریبا تو همه کنسرت ها شرکت می کنم). از یک طرف نگرانی هایی هم دارم از اینکه می گن برای رفتن به این رشته باید هزینه بالایی رو صرف کنی و از یک طرفی شانس اینکه موفق شدن توش چقدره ممکنه خیلی پایین باشه. تصمیم فعلی که گرفتم اینه که ریاضی رو برم و موسیقی در کلاس های آزاد دنبال کنم. چون درباره ی این موضوع خیلی تحقیق کردم و خیلی زیاد از همین خواننده ها پاپ کشورمون اصلا رشته ی تحصیلیشون موسیقی نبوده و الان خیلی موفق هستند. از یک طرفی هم هزینه ی کلاس بالاست. واقعا سخته و شدیدا نگرانم و نیاز به راهنمایی دارم.

16. carol

carol عضو سایت

امتیازات:
    +3 / 0 / -0
    نرم افزار:
    برای خواننده شدن چطور؟
    اگه کسی بخواد خارج از کشور بخونه چه رشته هایی مرتبط با خوانندگی هستن؟
    من حتی نمیدونم رشته های موسیقی چه زیر شاخه هایی داره البته تو کشور خیلی محدودتره فکر کنم سه تا رشته باشه موسیقی سنتی ،مدرن و آهنگسازی

17. mohsen afrasiab

mohsen afrasiab عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +120 / 2 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, protools
    فقط میخوایین یاد بگیرین یا مدرک داشته باشین؟

18. carol

carol عضو سایت

امتیازات:
    +3 / 0 / -0
    نرم افزار:
    بيشتر ميخوام ياد بگيرم ولي حرفه اي و اصولي

19. mohsen afrasiab

mohsen afrasiab عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +120 / 2 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, protools
    بسیار عالی - خب به نظر من باید رویه یک رشته از موسیقی متمرکز بشین ... من پیشنهاد میکنم که ساز پیانو رو پیش یک استاد خوب یاد بگیرین - چون پایه کارتون میشه

20. HesamDaneshgari

HesamDaneshgari عضو سایت

شغل :
    تعمیرات موبایل
    امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    سلام به دوست عزیز:من از نظر خودم میتونم بگم اگه یه فرد علاقه ی لازم رو نسبت به رشته ی تحصیلی خودش داشته باشه(هر رشته ای)مطمعنا به نحو احسن انجامش میده.ولی در رشته ی موسیقی درسته که که باید از راه دانشگاهی برای درست آموختن اقدام کرد.ولی همه ی موزیسین های ما هم از راه دانشگاهی وارد نشدن.هر کاری پله به پله انجام میشه پس ما باید برای پیشرفت در کارمون ضمن تمرین کردن سازوقوی شدن گوشمون توسط صداها (نت ها)یاد گیری (تءوری) رو هم فراموش نکنیم .یادگیری تءوری خیلی خیلی کمک میکنه.موفق باشی

بارگذاری...