آخرین ارسال‌ها

طرح سوالات، نظرات و گفتگو درباره تاپیک آموزش گام به گام میکس (نوشته ایمان احمدزاده)

28/1/17
118
21
سلام دوستان کسی میتونه یه روش درست برای مسترینگ به من توضيح بده و اینکه به لودنس خوبی نمیرسم و حجم کارم لاغر و پر حجم نیست با اینکه کل نکات توی میکس رعایت میکنم
اگر واقعا مطمعنی که میکس و خوب انجام دادی
و مشکلت با مستر کاره می تونیم با این فرض در مورد مستر حرف بزنیم
قبل از هر چیزی باید این و بدونی که لودنس زیاد
خودش نوعی مشکله و داینامیک کار از دست میره و باید اینم بدونی در بعضی از سبکها لودنس کار باید یه چیز کاملا معمولی باشه چون داینامیک مهمتره
اما در برخی از سبکها مث داب استپ و ...لودنس بالای رو می خواد پس قبل از هر چیز اصلا ببین نیاز داری یا نه
که لودنس کار اصلا چقدر شدت داشته باشه
یکی از مواردی که بسیار مهمه تعادل سه باند پایین وسط و بالاست مثلا شما کیکتون یکم زیادی از حد خودش بالا باشه وقتی می خوای مستر و بالا ببری دو باند مید رنج و تربل پاین هستند و لو و بیس بالاست خب بیس خیلی سریعتر به ترشلد میرسه و کمپرس روش اعمال میشه و چون صداها به گوش شما هنوز پایین هستند وقتی باز هم می خواد لودنس بیشتر بشه میبنی که باند لو ت کلا ویرون میشه
این مشکلی بود که خیلیا رو دیدم بدون این خودشون حس کنن بیس و لو بیسشون زیادی بالا بوده چون فکر می کنن اگه کیکشون بالا باشه بهتر دیده میشه در صورتی که اشتباه ترین کار این که شما فکر کنی با بالا بردن والیوم می تونی کیکتو مشخصتر و شفاف تر کنی هر چقدر تعادل فرکانسی بیشتر باش لودنس بیشتری خواهی داشت
اشتباه تنظیم کردن کمپرسور هم خیلی تاثیر گذاره لیمیت کردن زیاد صداها باعث خراب شدن صدا و فضا نداشتن فضا میشه حتی واید نکردن اهنگ باعث انباشته شدن فرکانسها میشه و با یکم بالا بردن لودنس فورا احساس له شدن دیستورشن و...به کار دست میده
کنترل درست پیکها در سه باند با استفاده از اتک و ریلیس و قبلش تنظیم ترشلد و رشیو بسیار مهم هستند
رعایت هدروم خیلی مهمه چون شما در مستر بعد از کنترل و کمپرس و تعدیل فرکانسها گینت و بالا میبری
اما اگر هدروم و رعایت نکنی قبل از کنترل صداها بالا رفتن و بعدا کنترلشون بسیار سخت تر میشه
حالا من فرض و بر این گذاشتم میکس و خوب انجام دادین
و از نکات میکس گذشتم

25/11/16
12
24
سلام دوستان...من تمام مطالب رو خوندم و چندین سوال به ذهنم رسید ممنون میشم اگه کسی اطلاع داره بهم جواب بده
1-ما اصلا اکولایز میکنیم ک چطوربشه؟
2-ایا هر سازی باید اکولایز بشه؟
3-اگه اکولایز میکنیم ک ب صدای طبیعی تر برسیم پس ساز زنده احتیاج ب اکولایز نداره؟
4-هرسازی چجور اکولایزی میخواهد؟
5-برای اینکه صدا تیره/ازاردهنده/غیر طبیعی به نظر برسه کدام محدوده ی فرکانسی رابایدجابه جا کنیم؟
6-تیرگی صدایعنیچی؟و چجوری پیدا میشه تیرگی صدا؟

DANIEL ADHAMI

هنرمند
عضو سایت
عرض ادب و احترام.
دوستان.
چطور باید صدای کلیک مانندی که هنگام side chain دارم رو حذف کنم؟
با تغییر مقادیر att و real میشه رفع کرد تا حدودی اما از اون طرف هم زمان شروع و پایان side chainبه هم میخوره و خیلی خوب با با سر ضرب ها ست نمیشه.

sajjad125

عضو سایت
12/3/18
8
21
سلام درسته چند تا سوال بالا بی جواب مونده ولی گفتم منم سوالمو بپرسم
یکمی از مطالبو خوندم ولی به جوابهام نرسیدم
1-ولوم مناسب برای برای میکس اهنگ چقدر هست منظورم نرم افزار نیست ولومی که گوشامون میشنوه
2-وقتی اهنگو میسازیم همه چی اوکی هست داری لذت میبری یه اهنگ توپ میسازی میری میخوابی و میای میبینی چشات گشاد شده و میگی این چیزیه که من دیشب ساختم؟برا حل این مشکل باید چیکار کرد
3-در مورد میکس هم همین هست وقتی خب در حال میکس کردنیم گوشامون خسته میشه و عیب و ایرادهای اهنگو زیاد نمیشنویم و در اخر بعد میکس میای و میبینی میکس اونطور که انجام دادی انجام نشده
❓4-و در اخر میکس اهنگو از کدوم قسمت شروع کنیم البته میدونم سلیقه ایه ولی خیلی جاها میگن اصولیش از کیک باید شرروع بشه ولی مثلا در پروژه پایین که عکسشو میزارم از کجا باید میکسو شروع کردUntitled.png

16/6/12
443
شیراز
عرض ادب و احترام.
دوستان.
چطور باید صدای کلیک مانندی که هنگام side chain دارم رو حذف کنم؟
با تغییر مقادیر att و real میشه رفع کرد تا حدودی اما از اون طرف هم زمان شروع و پایان side chainبه هم میخوره و خیلی خوب با با سر ضرب ها ست نمیشه.
میتونی با پلاگین de_ click ایزوتوپ rx این کلیک رو حذف کنی اما به این توجه کنکه این پلاگین خیلی سنگیته باید اون روبه ائودیو تبدیل کنی.

16/6/12
443
شیراز
سلام دوستان...من تمام مطالب رو خوندم و چندین سوال به ذهنم رسید ممنون میشم اگه کسی اطلاع داره بهم جواب بده
1-ما اصلا اکولایز میکنیم ک چطوربشه؟
2-ایا هر سازی باید اکولایز بشه؟
3-اگه اکولایز میکنیم ک ب صدای طبیعی تر برسیم پس ساز زنده احتیاج ب اکولایز نداره؟
4-هرسازی چجور اکولایزی میخواهد؟
5-برای اینکه صدا تیره/ازاردهنده/غیر طبیعی به نظر برسه کدام محدوده ی فرکانسی رابایدجابه جا کنیم؟
6-تیرگی صدایعنیچی؟و چجوری پیدا میشه تیرگی صدا؟
1.هدف اصلی اکولایزر ایجادفضا برای دیگر سازهاست.هدف دوم دادن رنگ دادن به هر ساز هست.یعنی اول تمام وقتت رو برای کات کردن میذاری بعد بوست کردن.
2.بستگی داره به اهنگت, فضاهای خلوت و شلوغ تصمیم مارو میتونن تغییر بدهند.
3.بستگی داره چند ساز زنده در حال نواختن باشند.گاهی اوقات ما اکولایزر میکنیم که از حالت طبیعی صداهارو خارج کنیم.بستگی به سبک و فضای ذهنی میکس من و اهنگساز داره.
4و5 رو نمیشهبا عدد و نوشتنبهت توضیح داد باید تجربه شنیداری بالایی داشتخ باشی.
سلام درسته چند تا سوال بالا بی جواب مونده ولی گفتم منم سوالمو بپرسم
یکمی از مطالبو خوندم ولی به جوابهام نرسیدم
1-ولوم مناسب برای برای میکس اهنگ چقدر هست منظورم نرم افزار نیست ولومی که گوشامون میشنوه
2-وقتی اهنگو میسازیم همه چی اوکی هست داری لذت میبری یه اهنگ توپ میسازی میری میخوابی و میای میبینی چشات گشاد شده و میگی این چیزیه که من دیشب ساختم؟برا حل این مشکل باید چیکار کرد
3-در مورد میکس هم همین هست وقتی خب در حال میکس کردنیم گوشامون خسته میشه و عیب و ایرادهای اهنگو زیاد نمیشنویم و در اخر بعد میکس میای و میبینی میکس اونطور که انجام دادی انجام نشده
❓4-و در اخر میکس اهنگو از کدوم قسمت شروع کنیم البته میدونم سلیقه ایه ولی خیلی جاها میگن اصولیش از کیک باید شرروع بشه ولی مثلا در پروژه پایین که عکسشو میزارم از کجا باید میکسو شروع کردمشاهده پیوست 179193
1.spl meter appرو میذاری همونجایی که سرت قرار داره. و ولوم رو به حدی میرسونی که عدد 87 تا90 روبرسونه.و اگه باspl meter آنالوگ کار میکنی بین 85 تا 87 مناسبه.

2.آهنگسازی پروسه ای هست که نباید زیاد بهش گیر بدی و باید تا وقتی که مغز و بدن در حالت fresh هست ازش کار بکشی و این زمان بین30 تا 45 دقیقه هستش.منظورم از اهنگسازی پروسه های میکس و مسترینگ و صداسازی و تنظیم نیستش .فقط خلق ملودی و کورد پروگریشپن.بعد میتونی روز های بعد طبق همین متد بالا کارت رو هی بهتر و بهتر کنی.

3.میکس هم همینه باید به گوش و مغزت استراحت بدی چون گوش انسان وقتی صدایی رو زیاد بشنوه اون رو به صورت ناخوداگاه کمپرس شده به مغز میرسونه.(هر45 دقیقه بهش ربع ساعتاسراحت بده )نگران این موضوع نباش چون همه باهاش دست و پنج نرم میکنن .هربار که روی میکس اهنگت کار میکنی چند درصد کارت بهتر میشه و این نیاز به زمان و رفرنس مناسب داره .

4.اصولا از low end که درامز و بیس هست شروع میکنیم.ولی گاهی اوقات در ترکهای پاپ که محور اصلی وکال هست از وکال شروع میکنیم.به این نکته هم توجه کن که بزرگترین چیزی که باید به مغزت یاد بدی اینه که به هیچ چیزی عادت نکنه چون اینطوری خلاقیت رو ازش میگیری این برای همه چیز صدق میکنه.

آخرین ویرایش:

sajjad125

عضو سایت
12/3/18
8
21
1.هدف اصلی اکولایزر ایجادفضا برای دیگر سازهاست.هدف دوم دادن رنگ دادن به هر ساز هست.یعنی اول تمام وقتت رو برای کات کردن میذاری بعد بوست کردن.
2.بستگی داره به اهنگت, فضاهای خلوت و شلوغ تصمیم مارو میتونن تغییر بدهند.
3.بستگی داره چند ساز زنده در حال نواختن باشند.گاهی اوقات ما اکولایزر میکنیم که از حالت طبیعی صداهارو خارج کنیم.بستگی به سبک و فضای ذهنی میکس من و اهنگساز داره.
4و5 رو نمیشهبا عدد و نوشتنبهت توضیح داد باید تجربه شنیداری بالایی داشتخ باشی.

1.spl meter appرو میذاری همونجایی که سرت قرار داره. و ولوم رو به حدی میرسونی که عدد 87 تا90 روبرسونه.و اگه باspl meter آنالوگ کار میکنی بین 85 تا 87 مناسبه.

2.آهنگسازی پروسه ای هست که نباید زیاد بهش گیر بدی و باید تا وقتی که مغز و بدن در حالت fresh هست ازش کار بکشی و این زمان بین30 تا 45 دقیقه هستش.منظورم از اهنگسازی پروسه های میکس و مسترینگ و صداسازی و تنظیم نیستش .فقط خلق ملودی و کورد پروگریشپن.بعد میتونی روز های بعد طبق همین متد بالا کارت رو هی بهتر و بهتر کنی.

3.میکس هم همینه باید به گوش و مغزت استراحت بدی چون گوش انسان وقتی صدایی رو زیاد بشنوه اون رو به صورت ناخوداگاه کمپرس شده به مغز میرسونه.(هر45 دقیقه بهش ربع ساعتاسراحت بده )نگران این موضوع نباش چون همه باهاش دست و پنج نرم میکنن .هربار که روی میکس اهنگت کار میکنی چند درصد کارت بهتر میشه و این نیاز به زمان و رفرنس مناسب داره .

4.اصولا از low end که درامز و بیس هست شروع میکنیم.ولی گاهی اوقات در ترکهای پاپ که محور اصلی وکال هست از وکال شروع میکنیم.به این نکته هم توجه کن که بزرگترین چیزی که باید به مغزت یاد بدی اینه که به هیچ چیزی عادت نکنه چون اینطوری خلاقیت رو ازش میگیری این برای همه چیز صدق میکنه.
خیلی ممنون بابت پاسخ های کاملتون فقط spl meter که گفتین 87 تا 90 رو برسونه این برا مواقعی هست که مثلا کیک رو سولو کردیم و میکسو شروع کردیم؟یا برا این عدد باید یه موزیکو پلی کنیم و برسیم به اون عدده؟در مورد اون اخری هم منظورم این بود که مثلا قسمت های مختلف اهنگو جدا میکس میکنن و اخرش یه بالانس بین قسمت های مختلف ایجاد میکنن ؟مثلا اینترو جدا ورس جدا و ....؟و در اخر این که اون نکته ای که گفتین در مورد خلاقیت کاملا باهاش موافقم ولی من میخوام یه اصولی رو یاد بگیرم بعد از خلاقیتم استفاده کنم مثلا بدون دونستن تئوری که نمیشه از خلاقیت تو موسیقی استفاده کرد البته شاید یه چیز شانسی ساخت ولی هیچ وقت جای اون اهنگ اصولی رو نمیگیره.

28/8/15
12
31
در این بخش به ارائه سؤال، جواب، نظرات و پیشنهادات مربوط به تاپیک آموزش میکس میپردازیم.
سلام دوستان
برای تنظیم موزیک در فرکانس 432هرتز اینکه نت لا اکتاو پنجم رو در این فرکانس تنظیم کنیم (تمام سازها و پلاگین های بکار رفته در موزیک) کفایت میکنه؟
و اینکه تکلیف نت لا در اکتاوهای دیگه چی میشه؟؟
ممنون میشم راهنمایی کنید

من این سوال تو بخش میک و مسترین. هم پرسیدم کسی حواب نداد

16/6/12
443
شیراز
خیلی ممنون بابت پاسخ های کاملتون فقط spl meter که گفتین 87 تا 90 رو برسونه این برا مواقعی هست که مثلا کیک رو سولو کردیم و میکسو شروع کردیم؟یا برا این عدد باید یه موزیکو پلی کنیم و برسیم به اون عدده؟در مورد اون اخری هم منظورم این بود که مثلا قسمت های مختلف اهنگو جدا میکس میکنن و اخرش یه بالانس بین قسمت های مختلف ایجاد میکنن ؟مثلا اینترو جدا ورس جدا و ....؟و در اخر این که اون نکته ای که گفتین در مورد خلاقیت کاملا باهاش موافقم ولی من میخوام یه اصولی رو یاد بگیرم بعد از خلاقیتم استفاده کنم مثلا بدون دونستن تئوری که نمیشه از خلاقیت تو موسیقی استفاده کرد البته شاید یه چیز شانسی ساخت ولی هیچ وقت جای اون اهنگ اصولی رو نمیگیره.
کلا بزرگترین اشتباه در میکس که خودم تا مدت هاانجامش میدادم میکس به صورت سولو هستش.توصیه ی همه بزرگان میکس ,چک کردن باید در contex و کل لایه هاباشه.چون نتیجه اخر که همه مردم به اون گوش میکنن به صورت لایه لایه نیستش.
2.در کل پروسه میکس یه روال دایره واری داره نه روال خطی .یعنی نقطه اغاز و پایان مشخصی وجود نداره .ولی معمولا اولین قدم در میکس بالانس ولوم هاست سپس پنینگ و بعد سراغ ای کیو و کمپرشن میریم و اضافه کردن افکت های ریورب و دیلی و دیستورشن و..ولی باز نمیشه گفت این روالی هست که همه استفاده میکنن. همه استفاده میکنن.ولی روال معمولی هست که خودم به شخصه در میکس خیلی از میکس من های بزرگ دیدم .
برای سیستم ورس و کوراس هم دست خودته .ولی باید به سیستم پنینگ و استریو ایمیجینگ خیلی دقت کنی که ورس نسبت به کوراس لاغرتر باشه و یا بریج متفاوت از کوراس و ...باشه.

rezarey1

عضو سایت
5/10/19
5
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت اساتید عزیز
من پاپ تنظیم میکنم و بخاطر شغلم معمولا سیارم و نمیتونم ثابت باشم واسه همینم میکروفن و کارت صدا ندارمو فقط واسه رکورد ووکال صدام میرم استدیو و کل وسایلم یه میدیکنترلر و یه لپتاپ و کیوبیس و وی اس تیامه. متوجه هستم که معمولا سازی مثل گیتار رو لایو ریکورد گیری میکنن ولی من مجبورم از وی اس تی استفاده کنم.اما وی اس تی که نظرمو جلب کنه پیدا نکردم مخصوصا برای قسمت ریتمیک کارم. بین وی اس تیای گیتارم محصول گیتار نایلون شرکت ample sound یکم از بقیه بهتر بود ولی بازم رابط کاربریش زیاد جالب نبود
ازتون ممنون میشم بهم معرفی کنید.

16/6/12
443
شیراز
سه تا کمپانی دیگه هستن که وی اس تی های گیتار خوبی ساختن ولی باید توجه داشته باشی که خودت هم گیتار بدونی تا بتونی بهترین استقاده رو ازشون بکنی.
برو توی سایتشون وصداها و قابلیت هاشونو چک کن
orange sample tree
Musiclab
Native instruments Session Guitarist – Picked Acoustic

بالا