ضعف درک از خوانندگی

شروع موضوع توسط Only God ‏30/8/13 در انجمن گفتگوی عمومی درباره خوانندگی

تاپیک ضعف درک از خوانندگی تالار گفتگوی عمومی درباره خوانندگی در persian-music.org.

1. Only God

Only God عضو سایت

شغل :
    جوینده راز آفرینش
    امتیازات:
    +10 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    با سلام خدمت همه دوستان گرامی
    موضوعی که ذهن من و درگیر خودش کرده اینه که چرا استعدادها به طور صحیح و علمی شناخته نمیشه و باعث میشه فرد به سمت حرفه ای کشیده شه که هیچ استعدادی بهش نداره.

من یقین دارم خداوند در وجود هر انسان استعدادی قرار داده که خود فرد باید به دنبال پیدا کردن اون باشه تا بتونه هم به خودش همه به جامعه خودش کمک کنه.

خوانندگی جز حرفه هایی هست که متاسفانه در چند سال اخیر به وضع نا مطلوبی در امده،من فکر میکنم این حرفه و هنر بیشتر جنبه احساساتی و شهرتی پیدا کرده تا جنبه یک هنر!

من فردهایی رو دیدم که تنها انگیزشون برای خوانندگی اینه که یا شکست عشقی خوردن یا دنبال شهرت تو این حرفه بدون هیچ تلاشی و استعداد مناسبی هستند و فردهایی رو دیدم که از استعدادهایی خوبی برخوردارن اما یخاطر حضور نجومی افراد در این حرفه ازین حرفه فاصله گرفتند.

خیلی از دوستان حرف از خوندن میزنن اما توجه ای به تجربه و استعداد ندارن،البته من قصد جسارت به کسی یا دوستان عزیز و ندارم

ولی نظر شخصی من اینه برای شروع هر کاری چه خوانندگی چه هر حرفه دیگه لازمه استعداد خودتون و برای این حرفه پیدا کنین!چون رفته رفته به دلیل نداشتن استعداد خاص در این حرفه زده میشن!

برای خوانندگی دوستان گرامی میتونن پیش اساتید درجه یک صداسازی و خوانندگی مراجعه کنن و با انتقاد اساتید روراست باشن تا هم بتونن به خودشون کمک کنن و هم با پیدا کردن استعداد خاص و اصلی خودشون بتونن به جامعه کمک کنن.

من ادعایی در هنر خودم ندارم و قصد توهین به دوستان عزیز و ندارم!فقط یک نظر شخصی بود

بازم میگم من کوچیک همه ی بچهای اهل موسیقی وطنم هستم

2. AliRezA Nasehi

AliRezA Nasehi کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +1,760 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    پاسخ : ضعف درک از خوانندگی

درود بر شما دوست عزیز.
    شما دارید تو جامعه ای زندگی می کنید که تحصیل کردهاش بی کارن و پشت دخل تاکسی ان.
    انتظار دارید خوانندهاش ، خواننده باشن؟
    اونور آب بچه ها رو از سنین کم تو یه حرفه تربیت می کنن.
    یه ویدیو دیدم از 9 سالگی جاستین بیبر ، بریتنی اسپیرز و کریستینا آگیلرا ( آگولرا ).
    تو این ویدیو این سه نفر داشتن با هم یک فطعه رو اجرا می کردن.
    متاسفانه از کامپیوترم پاک شده وگرنه واستون آپلود می کردم تا ببینید.
    این مشکل یک مشکل فرهنگی ، اجتماعیه و تو ایران کاملا طبیعیه.
    اکثر ما ها دچار بحران هویت هستیم و تو زندگیمون هدف نداریم چون از کودکی به ما یک تخصص القا نشده.
    موفق باشید.

3. poorya nadery

poorya nadery عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +677 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio

به نظر من مهم نیست که چقدر خواننده داریم و چقدرشون واقعا خواننده هستند مهم این که مردم درست انتخاب می کنن
    در خیلی از موارد!!
    خواننده های همچون گوگوش و داریوش واقعا خواننده هستند و جایگاه خودشون رو دارن
    هر کسی هر چقدر بارش باشه مردم هم به همون اندازه بهش بها میدن

4. Only God

Only God عضو سایت

شغل :
    جوینده راز آفرینش
    امتیازات:
    +10 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio

دوست عزیز متاسفانه حق باش ماست،اما جوانای ما باید خودشون راهشون و پیدا کنن!
    هر کسی اگه بتونه خودشو پیدا کنه و بدونه هدف زندگیش چیه!همه چی تمومه!
    حرفه خوانندگی متاسفانه جز حرفهایی شده که هر کسی یه دس توش داره اما کمتر دیده میشه افراد با استعداد دنبال این حرفه شده باشن،صداهای امروزی بیشتر جنبه احساساتی داره تا یه تکنیک صدایی،و خواننده بدون اطلاعی از ترانه یا تکنیک خوندن شروع به خوندن کار میکنه!
    ترانهای ضعیف و افراد سودجو و بی هدف بدون خواننده برای کاری که شروع میکنه باعث لطمه زدن هم به خودش همه به جامعه خودش میشه

- - - - - - - - - -

پوریا نادری عزیز من با نظرتون کاملا موافقم،اما زیباتر میشد جامعه ای که هر کسی با استعداد خودش به میدون میومد

5. uooneas

uooneas عضو سایت

امتیازات:
    +9 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio

این قضیه فقط در مورد خوانندگی و موسیقی نیست.
    این مشگل تو بسیاری از قضایا هست.
    از نظر من این جور چیز ها باید استعداد یابی بشه.
    از نظر من یه جور کمبود های اجتماعیه که طرف می خواد با شهرت محبت و توجه بسیاری رو به خودش جلب کنه.

6. Only God

Only God عضو سایت

شغل :
    جوینده راز آفرینش
    امتیازات:
    +10 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio

افرین به شما،دقیقا همینه
    ولی نگرانی من از اینه که این جور افراد به مرور زمان نه تنها از موسیقی زده میشن بلکه از استعداد اصلی خودشونم دور میشن

7. uooneas

uooneas عضو سایت

امتیازات:
    +9 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio

صد در صد شخص با این کار از استعداد های اصی خودش دور میشه و مانع شکوفای اون میشه.
    ولی میشه گفت ساده ترین راه شهرت خوانندگیه چون با یه شعر و آهنگ و تنظیم حل میشه.
    ولی فرض کن که اون شخص بخواد بازیگر بشه . معلومه که هیچ کارگردانی بازیگر بی استعداد نمی گیره.
    از نظر من آهنگساز ها و شاعر ها و تنظیم کننده ها هم باید همچین اخلاقی داشته باشند .

8. Sarah B

Sarah B عضو سایت

امتیازات:
    +90 / 0 / -0

سلام دوستان
    منم کاملا موافقم!!!
    اگه به آهنگای 10 20 سال پیش گوش کنین واقعا خییییییییییلی بهتر از این دوره زمونه س به خدا!
    حالا بحث بی استعدادی به کنار!
    چیزی که واقعا اعصاب منو خورد میکنه اینکه بیشتر آهنگا در مورد عشق و شکست عشقیو از این مسخره بازیاس!!!
    همه خواننده ها گیر دادن به این موضوع عشق!!!
    درسته که موسیقی یه راه ابزار احساساته ولی به این معنی نیس که حتما باید در مورد عشق باشه!
    من اگه خواننده بشم ترجیح میدم در مورد زندگی ترانه بنویسم! مثلا وقتی کسی به آهنگام گوش میده انرژی مثبت بگیره! اینکه یا موسیقی شنونده هامو تحت تاثیر قرار بدم و واقعا ترانه هام پرمعنی باشن!
    متاسفانه دوستان خوانندگی و موسیقی رو بردن زیر سوال...
    امیدوارم این مشکل حل بشه :-(

- - - - - - - - - -

ولی دوستان یه چیزه دیگه هم هس!!!
    استعداد مهم نیس! تلاش و کوشش اون فرد مهمه!!!
    اراده انسان میتونه کوه رو هم جا به جا کنه!
    اگه خواننده ایی بی استعداد باشه ولی پشتکار و علاقه داشته باشه میتونه خیلی هم موفق باشه!

9. Only God

Only God عضو سایت

شغل :
    جوینده راز آفرینش
    امتیازات:
    +10 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio

خوندن وسراییدن از عشق از قدیم در ترانها شعرها دیده میشده،اما گله من اینه چرا خوانندگی استعداد یابی نمیشه،متاسفانه بیشتر اوقات افراد سودجویی رو میبینم که فقط فقط برای منافع خودشون به شخص مقابل امید خوندن میدن در صورتی که طرف هیچ استعدادی برای خوندن نداره یا حتی رنگ صوتی که لازمه زیبایی خوندنه اونم نداره!

دوستان اهل موسیقی میتونن پیش اساتید خوب و با تجربه مراجعه کنن تا بتونن در این زمینه کمکشون کنن

10. Sarah B

Sarah B عضو سایت

امتیازات:
    +90 / 0 / -0

اگه واقعا این کارو دوس داشته باشن و علاقه داشته باشن ولی استعداد نداشته باشن بازم زده میشن؟

11. Only God

Only God عضو سایت

شغل :
    جوینده راز آفرینش
    امتیازات:
    +10 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio

مسلما همینه!
    یادمه یکی از اساتید خوانندگی برام مثل فوتبال مثال زد و گفت(خوانندگی مثل کسی که به فوتبال علاقه داره اما بلد نیست حتی شوت بزنه)

هر فردی مسلما یک استعداد خاص درونش هست که باید اون پیدا کنه!

ولی بازم میگم من نظر شخصی خودم و میگم و قصد جسارت به کسی رو ندارم

12. Sarah B

Sarah B عضو سایت

امتیازات:
    +90 / 0 / -0

خوب اگه بلد نیس شوت بزنه میره یاد میگیره!
    نمیتونه؟!

13. Only God

Only God عضو سایت

شغل :
    جوینده راز آفرینش
    امتیازات:
    +10 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio

لازمه برای خوانندگی حداقل داشتن رنگ صوتی مناسب هست!و تکنیک صدایی و صداسازی رو بله میشه یاد گرفت

14. Sarah B

Sarah B عضو سایت

امتیازات:
    +90 / 0 / -0

اها منظور شما زنگ صوتی صداس! بله راست میگین!

15. danial2

danial2 عضو سایت

امتیازات:
    +130 / 2 / -0
    نرم افزار:
    protools, reason

وضعیت موسیقی بد نیست
    قطعا موزیک خوب مردم بشنون خوششون میاد
    این مشکلات تقصیر این دسته افراد هست
    1. تنظیم کننده ها
    ( که بخاطر اینکه واقعا به درآمد نیاز دارن با هر صدای بی خودی کار میکنند .)
    2. شرکت های موسیقی
    که برنامه هاشون کشف استعداد نیست بلکه جذب استعداد های کشف شده توسط مردم هستن واسه پول درآوردن
    3. رسانه ها
    یعنی همین سایتها که کار پخش میکنند. که فقط کافیه پول بیشتر بدیم تا کاره ضعیفتر با تبلیغ بیشتر پخش بشه
    ...........
    اینطوریه که هر آدم بی حس و پولداری معروف میشه
    اما سوال

مردم با صدای این خواننده های بی حس نسل جدید لذت میبرن؟
    پاسخ : نع! اینا فقط دارن محیط اینترنتو شلوغ میکنن تا کاره با استعداد ها دیده نشه.

اما با استعداد هایی که پول ندارن چیکار کنن؟
    پاسخ : بهترین کار اینه که با دوستان همکار خود تلاش کنن واسه موفقیت بدست آوردن . یعنی با هم تلاش کنن با هم پیشرفت کنن ترانه سراهای گمنام با خواننده های گمنام و تنظیم کننده های گمنام !
    یا کلا از هر چیز تو موسیقی دانش داشته باشند که تولیدات همش دست خودشون باشه و هزینه ها کم یا صفر بشه مثل کارهایی که من میکنم

16. uooneas

uooneas عضو سایت

امتیازات:
    +9 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio

حتما میتونن تلاش کنن.
    اما فکر نکنم به موفقیت خوبی دست پیدا کنن مثل بسیاری از خواننده ها که سال هاست دارن می خونن و با افراد حرفه ای هم کار میکنن اما اسمشون هم برای بعضی ها نا آشناست .
    ولی مثلا بتوون با این که کر بود اما استعداد بسیار او موجب موفقیت اون شد.
    پس میشه گفت استعداد هم مهمه.

17. danial2

danial2 عضو سایت

امتیازات:
    +130 / 2 / -0
    نرم افزار:
    protools, reason

نظرتونو قبول دارم اما برعکس بگید نگید استعداد هم مهمه بگید استعداد مهم تره و تمرین تقویت استعداده و نه استعداد سازی

18. Ramtin Shabanian

Ramtin Shabanian مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,092 / 3 / -3

علاقه ی شدید و پشتکار و اراده باعث تمرین زیاد و دنبال کردن راه میشه و این دنبال کردن راه به یادگیری میرسه در نهایت که همه این ها در کنار هم استعداد رو شکل میدن.

دیدم که کاربر گرامی Sarah B بسیار به این بحث ها علاقه دارند و همیشه شرکت میکنند.
    روبه صحبتم با شماست با این علاقه و پشتکاری که شما دارید مطمئا باشید که موفق میشید. فقط چنتا نکترو ذکر میکنم.
    به شخصه این اعتقاد رو دارم هر کسی که دو دست سالم داره میتونه نوازنده پیانو بشه حالا واسه یکی درک اون راحت تر و واسه کسی دیگه سخت تره اما در نهایت هر دو میتونند این کار رو انجام بدن.
    کسی که یک حنجره سالم داره میتونه خواننده بشه باید علم اون کار رو بیاموزه بحث جنس صدا کاملا سلیقه ای و ما هیچ وقت هیچ سنگ محکی برای سنجش این که چه جنس صدایی خوب هست نداریم.

تلاشتون رو تحسین میکنم همین راه رو ادامه بدید فقط و فقط خیلی دقت کنید که در انتخاب مسیر و نوع آموزش و سلیقه ی موسیقایای و منابع خودتون نهایت دقت رو داشته باشید این ها هستند که میتونند شما رو به اوج برسونند کافی کمی تفکر اشتباهی در این زمینه داشته باشید همین کافیه که نتونید پیشرفت کنید.

موفق باشید.

19. Only God

Only God عضو سایت

شغل :
    جوینده راز آفرینش
    امتیازات:
    +10 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio

تقریبا،البته رنگ صوتی و استعداد موسیقی با هم ارزش دارند
    البته افرادی هستند که در سنین پایین داری رنگ صوتی خاص نبودند و با بالا رفتن سن و انجام تمرینات مانند سلفژ و صدا سازی به مرور زمان باعث پختگی صدا میشن که باز هم توصیه میکنم دوستان علاقه مند برای تست صدا به اساتید مجرب مراجعه کنند

20. amin8242

amin8242 عضو سایت

امتیازات:
    +27 / 0 / -0
    نرم افزار:

دلایل اصلی اینکه خیلیا علاقه به خواننده شدن دارن:

اول ، زیبایی و جذابیت موسیقی و هنر صدا.
    دوم ، شهرت طلبی و تمایل بسیار زیاد برای رسیدن به محبوبیت.

شاید بشه اینطور گفت که ذوق و آرزوی مشهور شدن از طریق هنر زیبایی مثل هنر صدا و موسیقی مانع از این میشه که اشخاص ذره ای به خودشون اجازه بدن که به این فکر کنن که توانایی این کارو دارن یا نه.

یا بعضی از افراد میرن کلاس موسیقی تا یه ساز یاد بگیرن اما متاسفانه خیلیا اصن به خاطر عشق به اون ساز و عشق به موسیقی نیست و فقط واسه اینه که یه عده اطرافیانشون بگن آره فلانی ساز میزنه و فلانی خیلی قشنگ پیانو یا گیتار میزنه و بشینن جلو چهار نفر بزنن یا بخونن!

من پدر و مادر هایی دیدم که بچه هاشونو کلاس موسیقی میذارن با اینکه بچه هه اصن علاقه نداره اینو به زور میفرستن پشت پیانو تا یاد بگیره تا هر کی میاد خونشون بگن "کوشا جان" بیا پیانو بزن واسه مهمان ها عزیزم! ینی تبدیل شده به یه نوع ژست و خودنمایی فقط. هم خوانندگی هم نوازندگی.

اما پدیده ای که در این بین به افراد ی که استعداد ندارن و فقط پی اینن که یه آهنگی بیان و بخونن کمک کرده و غیر قابل صرف نظر هست بحث تکنولوژی هست. امروزه شما با یه دستگاه رایانه ی شخصی ساده و با اتصال یه کیبورد کوچولو میتونید با نصب نرم افزار ، آهنگسازی کنید و به راحتی روش صدا بذارید و تولید آهنگ شده عین آب خوردن.

و با توجه به ساده شدن و فراهم شدن امکانات خوانندگی و اینکه در خوانندگی به سبک نوین ایرانی (!) دیگه نیازی نیست شما هنجره طلایی باشید و صدای آنچنانی داشته باشید و یا تحریرهای خاصی داشته باشید و خیلی راحت یه شعر رو میذارن جلوی فرد و اونم میخونه و ضبط میکنن و میذارن تو اینترنت.

یه زمانی بود ما یه سیاوش قمیشی 81 میومد یه نوار کاست مینشستیم همونو صدبار گوش میدادیم تا نوار کاست دیگه بی کیفیت میشد اما بازم سیر نمیشدیم! اما الان برو بشین دانلود کن مثل بنز! یا یه دی وی دی بزن یا فلش پر کن توش چند هزار تا آهنگ! اما چه فایده، کیفیت اکثرش پایینه.

البته بیشتر این افرادی که دوس دارن خوانندگی کنن افرادی هستند که وضعیت مالی خوبی دارن و میدونید که امروز دیگه شما فقط کافیه پول بدید تا براتون همه کار انجام بدن! شما پول بدید تا یه گروه فیلمبردار و تدوین گر بیان یه موزیک ویدیو براتون بسازن و بعد پول بدید به چند تا شبکه ماهواره ای فارسی زبان تا بیان موزیک ویدیو ی شما رو در طی یک هفته روزی ده بار پخش کنن تا شما یه هفته ای تو کشور مشهور بشید!

اما نکته ی مهمی که poorya nadery به درستی بهش اشاره کرد اینه که هر چقدر هم که آهنگ ها و محصولات صوتی تولید بشه و در اینترنت برای دانلود قرار داده بشه ، چیزی که همیشه ثابت و بر قرار هست اینه که سر مردم رو نمیشه کلاه گذاشت چون مردم به خوبی بین خوب ، بد ، متوسط و عالی فرق قائل میشن و کاملا متوجه هستن.

هر چند سطح سلایق مردم هم بعضا با توجه به کم شدن محصولات فرهنگیه خوب ، یه کمی افت کرده و آهنگهایی که سطح متوسط و بعضا ضعیف داره رو هم بطور روزمره گوش میدن اما در هر حال وقتی یه کار سطح بالا در بین این همه آهنگ ارائه میشه یهو تمام توجه ها جلب میشه و همه سریعا استقبال میکنن و ما هنوز هم شاهد مطرح شدن اسم های جدیدی هستیم که به تازگی مشهور میشن و کارهاشونم خوبه.

بنابراین کمیت اصلن اهمیت نداره و کیفیت کار هست که مهمه و شما در هرجایی که هستید چه آهنگساز چه خواننده و... اگه بتونید کارهای باکیفیت تولید کنین موفق خواهید شد و نباید نگران تعداد زیاد کسایی که خوانندگی میکنن باشید. البته مطمئنا نیازمند داشتن پول هم هستید! اما در هرصورت این وضعیت مناسبی نیست چرا که شما قطعا وقتی میخوایید موزیک های جدیدو دانلود کنید، در این آشوب و بلبشو بازار آهنگ هایی که در سایتهای موزیک قرار داده میشه گم میشید و بعد از دانلود یه تعداد آهنگ و دیدن سطح پایین آهنگها کلا ناامید میشید و نمیتونید آهنگهای مورد علاقه خودتونو به درستی شناسایی کنید.

بحث بعدی که مطرح شد در مورد استعداد هست که به خاطر جلوگیری از طولانی شدن بیش از حد، در کامنت بعدی اونو مینویسم.

بارگذاری...