آخرین ارسال‌ها

ضبط گیتار کلاسیک با میکروفن داینامیک

projektnoire

هنرمند
عضو سایت
6/2/17
470
23
مدتها پیش، فکر کنم قبل از عید ۹۶، یعنی حدود دو سال پیش! من یه میکروفن XM1800S خریدم (کمپانی سازنده بهرینگر) و اونقدری هم نگذشت که یک کارت صدا تهیه کردم. در تمام این مدت، به دنبال راهی بودم که گیتار کلاسیک رو بدون مشکل ضبط کنم، چون تقریبا همیشه یه مشکلی بود که اذیت کنه.
تا این که بالاخره دیشب وقتی داشتم یکی از ایده هام رو ضبط میکردم به سرم زد کمی تحقیق و بررسی کنم، چون یه آهنگی که میتونست آهنگ خوبی باشه رو خراب کرده بودم و کمی هم دپرس شده بودم بخاطرش.:confused-55:
در نتایج جست و جوم به این ویدئو رسیدم :
برای مشاهده لینک‌ها لطفا ورود یا ثبت نام کنید

ایشون سه راه مختلف رو تست میکنه، اولی میکروفن کاندنسر (که راه متداول و معمولیه)، بعد میکروفن داینامیک و در آخر استفاده از پیکاپ (مشکل من این بود که گیتار کلاسیکم پیکاپ نداره وگرنه گزینه مناسبتری برام می‌بود، البته باز اگر در ویدئو دقت کنید صدای کاندنسر به نسبت به پیکاپ هم زنده تر و گرم تره). اما نکته جالبی در مورد ضبط با میکروفن داینامیک میگه :

استفاده از روش 12x6 . یعنی میکروفن رو به فرت ۱۲ گیتار باشه، فاصله گیتار هم شش اینچ. خب، ما در ایران از سیستم متریک استفاده میکنیم و شش اینچ تقریبا میشه ۱۵ سانت و ۳ میلی‌متر. این از نحوه میکروفن گذاری. حالا، من بعد از انجام این کار، یک حرکت دیگری هم زدم، Gain میکروفن رو روی کارت صدا بردم بالا و اونقدر جا به جاش کردم تا جز صدای واضح و شفاف گیتار، صدای دیگری رو توی هدفونم نشنوم (کارت صدای من : Scarlett Solo ). ولی این تمام ماجرا نیست و یه EQ و Compression ای نیازه برای ریکورد.

اون رو ترجیح میدم به جای توضیح، رفرنس بدم به این ویدئو :
برای مشاهده لینک‌ها لطفا ورود یا ثبت نام کنید

درسته ویدئو طولانیه و اکثرا هم حوصله دیدن ویدئوهای طولانی رو ندارن ولی این ویدئو واقعا مفیده و به نظرم اگر قصد رکورد گیتار کلاسیک/آکوستیک در خانه دارید، به کمکتون میاد.

نمونه صدای رکورد شده از گیتار خودم (Yamaha C70 ) و البته پردازش هایی که معمولا انجام میدم (برای سبک امبینت/پست راک) هم آپلود کردم. میتونید ببینید که به نسبت رکوردینگ های قبلی که از گیتار کلاسیک استفاده کرده بودم، چقدر صدا واضح تر و بهتر به گوش میرسه.

فایل های ضمیمه

Farhood

Capo del clan
21/12/11
2,678
53
.
اون ویدئوی اولی که کلّی کار کرده روی فایلهاش (بد هم کار کرده!). خام نیست. برای تست میکروفون نمونه صدای Dry باید شنیده بشه.

در مورد میکروفون برای ریکورد گیتار (چه استیل چه نایلون) با تجربه ی خودم ترجیح میدم داینامیک باشه، و از نوع سوپرکاردیوید. موقع ریکورد هم هیچوقت از ایکوالایزر، کامپرسور و حتی پری امپ استفاده نمیکنم برای گیتار. من کامپرسور رو توی میکس هم استفاده نمیکنم، چه برسه به حین ریکورد!

دوتا نمونه این پایین گذاشتم که مال خیلی وقت پیشه (6 یا 7 سال پیش) که پسر دوستم اون موقع 15 سال داشت اومدند که یه چیزهایی از مشق هاش بزنه و من هم ریکورد کنم (کلّی هم غلط غلوط زد!). میکروفون یک شاتگان داینامیک سونی بود و اینترفیس هم Babyface. فایلهای خام اینها رو الآن ندارم متاسفانه و اینها هم غیر از ریورب پراسس دیگه ای روشون انجام ندادم.

ضمناً چرا اینقدر امپلیتود رو پایین گرفتی برای گیتاری که ریکورد کردی؟

فایل های ضمیمه

projektnoire

هنرمند
عضو سایت
6/2/17
470
23
من کامپرسور رو توی میکس هم استفاده نمیکنم، چه برسه به حین ریکورد!
اکثر توتوریال هایی که دیدم موقع ضبط هم استفاده میکردن، دلیل خاصی هم براش نمی‌آوردن عموما (به جز کانال Chords of Orion که توضیح میده Sustain بیشتری میتونه بده به صدا با کمپرسور). ولی الان دوست دارم دلیل شما برای استفاده نکردنش رو بدونم، به نظرم جالب میاد.

ضمناً چرا اینقدر امپلیتود رو پایین گرفتی برای گیتاری که ریکورد کردی؟
فکر میکنم مشکل میکروفنم باشه، یا شاید هم FL Studio . ایده‌ای ندارم که چطور میشه حین رکورد درست کرد این موضوع رو و ممنون میشم اگر راهنمایی کنید.

Farhood

Capo del clan
21/12/11
2,678
53
.
اکثر توتوریال هایی که دیدم موقع ضبط هم استفاده میکردن، دلیل خاصی هم براش نمی‌آوردن عموما (به جز کانال Chords of Orion که توضیح میده Sustain بیشتری میتونه بده به صدا با کمپرسور). ولی الان دوست دارم دلیل شما برای استفاده نکردنش رو بدونم، به نظرم جالب میاد.

فکر میکنم مشکل میکروفنم باشه، یا شاید هم FL Studio . ایده‌ای ندارم که چطور میشه حین رکورد درست کرد این موضوع رو و ممنون میشم اگر راهنمایی کنید.
انجام ندادن یک کاری دلیل نمیخواد، انجام دادنش دلیل میخواد. برای انجام کاری دلایل خودتو داشته باش. صرف اینکه دیگری کاری رو این شکلی انجام میده، دلیل اونه نه دلیل تو. اگر بدون دریافتِ دلیل کار اونو انجام میدی، بدون دلیل هر کار دیگه ای رو هم ممکنه انجام بدی، مثل یک ربات که از خودش هیچ دلیلی نداره و صرفاً برنامه ای که براش نوشتند رو اجرا میکنه. این جملات که نوشتم شاید خیلی تند و هارش به نظر بیاد، از این بابت عذر خواهی میکنم. ولی من سیقل دادن و خوشگل کردن جملات رو بلد نیستم. محتوای جملاتم همینه که مستقیماً خود جملات نشون میده.

در مورد بالا آوردن امپلیتیود، کافیه همون گین رو زیاد بکنی دیگه. البته نوع میکروفون و اکوستیک فضای ریکورد باید جوابگوی این کار باشند وگرنه مشکل نویز محیط پیدا میکنی.

صفحه ما در اینستاگرام

بالا