آخرین ارسال‌ها

ضبط وكال

14/11/14
1,094
35
ایران
سلام
اگر عملياتي هم وجود داشته باشه مكانيزمش مشابه اكولايزر يا كات و كم كردن فركانسها يا اضاف كردنشونه
خب شما خودت رو با ميكس سرگرم نكن!!
به موارد فني برگرد!!
هميشه هميه ميكسمنها نظرشون متحدن اين كه تا صدا خوب برداشت و ركورد نشه نميشه به يه كيفيت خوب رسيد
وقتي بيس كار يا همون صداي خام بسيار بي كيفيت و بد ركورد شده باشه ديگه چه انتظاري از ميكس داريد
وقتي فركانسي در صدا فيلتر شده چطوري با ميكس برش مي گردوني
ببخشید دابلر چه استفاده ای داره؟
فكر كنم براي حجيم كردن صدا از لحاض مجموعه ي يعني يه صدا رو به چند صدا تبديل مي كنه
من در بعضی مواقع مخصوصا خواننده های حرفه ای دیدم خواننده در حالت لایو صداش خش داره یا کلا تمیز نیست ولی تو کاست خیلی صاف و شفافه و بدون کوچکترین خش
باز اين بر مي گرده به اكوستيك نبودن محيط نويز اصلا چه نوع مايكرفني بوده
تنها به ميكس و اگاهي ربط نداره بلكه كلا جراهاي زنده موسيقي ما از لحاض ابزار و...ضعيفند
كامپرس درست صدا حتي افكتهاي مثه ريورب اگه درست به كارب بره تاثير زيادي رو بر كيفيت نهاي ميزاره
سلام دوست خوبم مرسی که جواب دادی.... من فکر کنم منظورمو بد رسوندم... میگم ک دیدم خواننده هایی که خد جنس ضداشون خش داره در حالت عادی. ولی توی ظبطای استودیویی عجیب صداشون صاف صاف میشه بدون خش... حتی من یه دوستی داشتم که صداش خش داش ن اینکه جنس صداش خش دار باشه مثل مثلا اندی ن... به خاطر اشتباه خوندن صداش اسیب دیده بود و ی خش بد توش افتاده بود ولی وقتی یکی از کاراشو که تو استودیویه حرفه ای خونده بود شنییدم صداش صاف صاف بود عین شیشه... واقعا واسم عجیبه و مدتهاس سوال شده برام... چون من هر پلاگین و اکولایزری رو کار کردم همچین چیزی ندیدم.. مطمئنا خواننده های اون ور اب هم از همچین چیزایی استفاده میکن. که مثلا معین با سن بالایی که داره و تو اجرای لایوش (البته الان که سنش بالا رفته) نقایصی رو مشاهده میکنیم. اما تو کلیپهاش همچنان بی نقصه

poorya nadery

هنرمند
دوست گرامي
خش داشتن مگه بده!! lمحسن چاوشي صداش خش داره خيليم دلنشينه
دوست من اين كار خيلي عجيبي نيست خود خشم تو فركانسهاي بالا جا خوش كرده
فقط كافي درست تشخيصش بدي كه كجاست و بعد تا جاي كه به صدا لطمه وارد نكنه بياريش پاين
اون نرمي صدا هم باز بر مي گرده به اكولايز درست
پلاگينهاي ديگه هم هم خوانواده ي اكولايزرن كلا مكانيزمشون يكيه

12/8/18
12
20
سلام به دوستان.

نحوه ضبط يه وكال رو براتون ميذارم.

اول اينكه اگه موسيقيتون رو ميكس كنيد و در نهايت وكال رو روش بخونين بسيار بهتره كه لااقل لول هاي موسيقي تون مناسب باشن. و اگه ميكس خوبي انجام شده باشه و صداهاي بلندي نداشته باشين ميتونين وكال خوبي بدون نشتي صداي موسيقي به هدفون داشته باشين. و البته اگه موسيقي رو بعد ازميكس در يه پروژه جديد باز كنين كه كل موسيقي در يه ترك باشه مسلما cpu هم پروسس كمتري بايد انجام بده و سيستم راحتتر كار ميكنه كه من خودم معمولا براي پروژه هاي سنگين همين كار وميكنم.
دوستاني كه از كامپرسور سخت افزاري استفاده ميكنن بايد صداي وكال رو با كامپرس ركورد كنن.
اما ساير دوستان براي اينكه احيانا در فواصل بالا و اوج آهنگ دچار ديستورت نشن ميتونن روي ترك برنامه و در فسمت ورودي ميك يه كامپرسور نرم افزاري به صورت موقت با تنظيم هارد قرار بدن.
بايد لول ترك رو جوري تنظيم كنيد كه صداي وكال بيشتر از 6 - نشه. البته اگه صداي موسيقي رو هم كمتر كنيد بازهم نشتي كمتري به هدفون خواهيد داشت.
بعد از ركورد وكال بايد اول كامپرس نهايي (يا اوني كه اول بصورت موقت گذاشته بودين رو دقيق تنظيم كنيد ) بشه. كه اون بسته به نوع و جنس صداي اون خواننده بايد تنظيم بشه.

بعد بايد صداي وكال رو اكولايز كنيد.
اگه فركانس 200 hz رو كمي تقويت كنيد باعث ميشه كه دامنه mid بيشتر بشه و صداي وكال شفافا تر و تميز تر بشه.
البته ممكنه هميشه هم جواب نده چون جنس هاي صدا ها با هم فرق ميكنه.
اگه در صداي وكال s شنيده ميشه ميتونيد با كم كردن فركانس 7000 hz رو كم كنيد يا از ديسير ها استفاده كنيد.
براي تقويت صداهاي نفس ميتونين فركانس 15000 hz رو بيشتر كنيد اما توصيه ميكنم خيلي اونو باز نكنيد كه باعث ميشه his اضافه به موسيقيتون اضافه بشه.
هميشه وكال رو مونو بگيريد اين جز اصوله و وكال بايد وسط قرار بگيره..
و هميشه فركانسهاي زير 30 hz رو كاملا ببنديد.
ريوربها و ديلي ها رو بهتره كه در insert ها بديد كه بهتر و بيشتر ميشه اونا رو تنظيم و كنترل كرد.
اين روشيه كه من براي گذاشتن اقكتها معمولا استفاده ميكنم. البته چون من وكال رو با سخت افزار كامپرس ميكنم براي شما اون رو به صورت نرم افزاري مينويسم.

1- كامپرس
2- اكولايزر
3- اتو تيون ( در صورت نياز )
4- doubler ها ( در صورت استفاده )
5- chorus ها.

افكتهايي كه بايد در insert يا همون send
1-ريورب
2- ديلي
و هر چيزي كه دوست دارين. كه ميتونه شامل فيلتر ها هم بشه كه البته فيلتر ها رو گاها روي ترك هم قرار ميدن.
موفق باشيد.

سئوالي بود.. من در خدمتم.
سلام این قسمت ک گفتین صدای وکال بیشتر از منفی 6 نباید بشه رو چطوری باید بفهمیم؟ که بیشتر شده یا نشده؟ میشه این قسمت رو توضیح بدین؟

دوستان سلام
یک مشکل فنی دارم .
موقع ضبط وکال با میکروفون تو برنامه ریپر یک لایه ضعیف از صدای بکین ترک کل کار در حال پخش هم روی لاین میکروفون ضبط میشه .
انگار میکروفون صدای هدفون رو از داخل سیستم میشنوه ؟؟!!!!
چه باید کرد ؟

pe32_64

کاربر با تجربه
عضو سایت
21/8/11
1,836
تهران
دوستان سلام
یک مشکل فنی دارم .
موقع ضبط وکال با میکروفون تو برنامه ریپر یک لایه ضعیف از صدای بکین ترک کل کار در حال پخش هم روی لاین میکروفون ضبط میشه .
انگار میکروفون صدای هدفون رو از داخل سیستم میشنوه ؟؟!!!!
چه باید کرد ؟
میکروفون صدای هدفون رو از خارج سیستم میشنوه!
صدای هدفون خیلی بلنده یا هدفون پشت بسته نیست و یا هر دو.

Farhad76

عضو سایت
31/1/14
411
22
Sweet Spot
اما ساير دوستان براي اينكه احيانا در فواصل بالا و اوج آهنگ دچار ديستورت نشن ميتونن روي ترك برنامه و در فسمت ورودي ميك يه كامپرسور نرم افزاري به صورت موقت با تنظيم هارد قرار بدن.
بايد لول ترك رو جوري تنظيم كنيد كه صداي وكال بيشتر از 6 - نشه. البته اگه صداي موسيقي رو هم كمتر كنيد بازهم نشتي كمتري به هدفون خواهيد داشت.
.
درود به همگی و استاد محبی عزیز،،
عزیزان (روی سخنم صرفا با جناب محبی تنها نیست! هرکس اطلاعاتی داره ممنون میشم بیان کنه) معمولا نرم افزار هارو که باز میکنیم ،، یه سری گزینه های داره،، مثه مسترینگ ،، خالی ،،و یا وکال رکوردینگ،،،
برای ظبط وکال به این گزینه وکال رکوردینگ اطمنیانی هست؟؟
مثلا تو استودیو وان وقتی از این گزینه استفاده میکنی میاد به طور پیش فرض
یه اکولایزر یه دونه کمپرسور و یه لیمتر برای وکال میذاره! تو قسمت سند هم یه روم ریورب میذاره،
ایا با این تنظیمات میشه یه وکال خوب گرفت؟
یا بسته به نوع کار و ... داره؟؟؟
ممنون میشم راهنمایی کنید

نمیدونم من تایپیک رو بعد چندسال زنده کردم:biggrin:

sam ca

کاربر با تجربه
عضو سایت
8/2/16
1,216
آینها فقط یک template هستن. برای شروع میتونی‌ از این‌ها استفاده بکنی‌ و بستگی به کارت خودت ادیتشن بکنی‌ و تمپلت خودت رو درست کنی‌.

pe32_64

کاربر با تجربه
عضو سایت
21/8/11
1,836
تهران
درود
...
یه اکولایزر یه دونه کمپرسور و یه لیمتر برای وکال میذاره! تو قسمت سند هم یه روم ریورب میذاره،
...
توجه داشته باشید که template مورد نظرتون در زمان رکورد به صدا اعمال نمیشه.
در حقیقت یک template برا میکس هستش نه رکورد.

sam ca

کاربر با تجربه
عضو سایت
8/2/16
1,216
من Studio One رو خوب نمیشناسم ولی‌ توئ بعضی‌ از DAWهای دیگه تمپلت‌هایی‌ هستن که اینسرت افکت دارن. اون‌تمپلت‌ها حتما صدا رو عوض می‌کنن.

Farhad76

عضو سایت
31/1/14
411
22
Sweet Spot
توجه داشته باشید که template مورد نظرتون در زمان رکورد به صدا اعمال نمیشه.
در حقیقت یک template برا میکس هستش نه رکورد.
من Studio One رو خوب نمیشناسم ولی‌ توئ بعضی‌ از DAWهای دیگه تمپلت‌هایی‌ هستن که اینسرت افکت دارن. اون‌تمپلت‌ها حتما صدا رو عوض می‌کنن.
خب من اینجا در پاسخ های شما دو عزیز دوباه دچار تردید شدم،،
بالاخره میشه و بدرد میخوره؟؟ یا نمیشه و کلا سرکاریه:bored-20:

16/6/12
443
شیراز
درود به همگی و استاد محبی عزیز،،
عزیزان (روی سخنم صرفا با جناب محبی تنها نیست! هرکس اطلاعاتی داره ممنون میشم بیان کنه) معمولا نرم افزار هارو که باز میکنیم ،، یه سری گزینه های داره،، مثه مسترینگ ،، خالی ،،و یا وکال رکوردینگ،،،
برای ظبط وکال به این گزینه وکال رکوردینگ اطمنیانی هست؟؟
یا بسته به نوع کار و ... داره؟؟؟
ممنون میشم راهنمایی کنید

قطعا تنظیمات بایدتغییر کنه.مگه وکا
خب من اینجا در پاسخ های شما دو عزیز دوباه دچار تردید شدم،،
بالاخره میشه و بدرد میخوره؟؟ یا نمیشه و کلا سرکاریه:bored-20:
شاید vocal chainش بدردت بخوره ولی تنظیمات فقط بهت ایده اولیه میده که ازش بتونی به اون نتیجه دلخواهت برسی(یعنی باید نسبت به وکالی که داری تغییر داده بشن)

صفحه ما در اینستاگرام

بالا