آخرین ارسال‌ها

ضبط وكال

gak

15/12/09
24
امکانش هست که این پلاگین رو برای دانلود بذارید

gak

15/12/09
24
فقط اگه میشه پلاگین sslq براید دانلود بذارید
سئوال دوم
باچی میشه فركانس 200 hz رو تقويت کرد؟

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران:

behrooz-soltan

هنرمند
10/9/09
152
اصفهان
شما با نصب پک کامل wave میتونی از اکولایزر های قوی اون استفاده کنی من خودمم برای مستر هام از همین اکولایز ها استفاده میکنم مثل:
Wave 8 band
wave 10 band
wave 4 band

gak

15/12/09
24
شما با نصب پک کامل wave میتونی از اکولایزر های قوی اون استفاده کنی من خودمم برای مستر هام از همین اکولایز ها استفاده میکنم مثل:
Wave 8 band
wave 10 band
wave 4 band
می خواستم بدونم چطورمیشه فركانس 200 hz رو تقويت کرد؟
اگه امکانش هست با تصویر نشان دهید

7/8/10
64
ارومیه
شما میتونید با پارامتریک اکولایزرهای موجود تو برنامه تون کار کنین برای تغییرات روی فرکانس ها
هر برنامه ای این اکولایزر هارو داره

shahab47

عضو سایت
2/9/09
568
تهران
گیت اکسپند
دیسسر
doubler
chorus

ببخشید یکی میتونه در مورد این 4 تا افکت یه توضیح کوچولو بده هر چی سرچ کردم چیز زیادی ندیدم

یه دنیا ممنون

hameddavari83

عضو سایت
گیت یه نوع دروازه هست که مثلا میگیم زیر -40 دسیبل عبور نکنن
دی ایسر براای گرفتن صدای هیس هست
دابلر هم که از اسمش معلومه دوبل میکننه
کراس هم یه جلوه هست که صدا رو چندتا میکنه

11/12/09
8
وقتی که وکال ریکورد میگیریم گین ورودیه میک تو برنامه کیوبیس باید چند باشه تا ترک به 6- دسیبل برسه اصولا با میکروفن کندنسر ومیکسر و کارت صدایه اکستر نال بدونه افکت نرم افزاری وسخت افزاری و دسکاریه لاین ورودی اگه وکال رو ریکورد بگیریم معمولآ چند دسیبل منفی ریکورد میشه گرفت چون احساس میکنم من ضعیفتر از حد معمول میتونم در بهرین حالت ریکورد بگیرم و آیا بالا بردن لول لاین ورودی باعث افت کیفیت نمیشه ممنون میشم یکی از همکارا راهنمایی کنه

Omid-Mohebbi

تیم مدیریت
مدیر کل
29/5/09
7,851
44
بندرعباس
بستگی به محیط و نوع میکروفون و قدرت کارت داره. نمیشه مقدار مناسبی رو پیشنهاد کرد.
اما کلا گین رو خیلی باز نکنید.
لول ورودی برنامه رو اگه زیاد کنید مشکلی پیش نمیاد. چون فقط تو برنامه لول بالاتر میره.
اگه دقت کرده باشید با زیاد کردن لول ورودی نمودار رکورد وکال و فرکانسها به اصطلاح چاق تر نمیشند.

سلام ممنون که همه چیز رو برای ما آموزش میدید.راستش من میخوام صدای خودمو ظبط کنم اما صدای خواننده ایی که میخوام اون کارو بخونم خیلی بیشتر از منه من میخوام صدای خواننده فقط تو هدفون به گوشم برسه و صدای خودم فقط رکورد بشه ممنون میشم کمکم کنید.

23/1/10
11
سلام و درود دوستان بنده ضبط وکالم اینطوره که توضیح میدم اگه اشکالی تو کارم هست ممنون میشم گوش زد کنید پس از باز کردن پروژه جدید لاینی برای اهنگ از قبل میکس شده بصورت استریو باز میکنم و فایل را ایمپورت میکنم داخل daw سپس 4 تا لاین مونو برای رکورد در نظرمیگیرم. بافر سایز را کم میکنم -از تو project setup سمپل ریت و بیت را مشخص میکنم(24/96) بعد شروع به گرفتن ورس1 میکنم. حالا لول ترک ها یی که توشون وکال قراره ضبط بشه همون 0 باید باشه دیگه؟ تنظیمات دیگه واسه اعمال کردن اگه نیاز هست بگیدلطفا.مخصوصا تنظیمات تو این پنجره : (
برای مشاهده لینک‌ها لطفا ورود یا ثبت نام کنید
) ممنون

فایل های ضمیمه

• 30.9 KB نمایش‌ها: 23
سلام به دوستان.

نحوه ضبط يه وكال رو براتون ميذارم.

اول اينكه اگه موسيقيتون رو ميكس كنيد و در نهايت وكال رو روش بخونين بسيار بهتره كه لااقل لول هاي موسيقي تون مناسب باشن. و اگه ميكس خوبي انجام شده باشه و صداهاي بلندي نداشته باشين ميتونين وكال خوبي بدون نشتي صداي موسيقي به هدفون داشته باشين. و البته اگه موسيقي رو بعد ازميكس در يه پروژه جديد باز كنين كه كل موسيقي در يه ترك باشه مسلما cpu هم پروسس كمتري بايد انجام بده و سيستم راحتتر كار ميكنه كه من خودم معمولا براي پروژه هاي سنگين همين كار وميكنم.
دوستاني كه از كامپرسور سخت افزاري استفاده ميكنن بايد صداي وكال رو با كامپرس ركورد كنن.
اما ساير دوستان براي اينكه احيانا در فواصل بالا و اوج آهنگ دچار ديستورت نشن ميتونن روي ترك برنامه و در فسمت ورودي ميك يه كامپرسور نرم افزاري به صورت موقت با تنظيم هارد قرار بدن.
بايد لول ترك رو جوري تنظيم كنيد كه صداي وكال بيشتر از 6 - نشه. البته اگه صداي موسيقي رو هم كمتر كنيد بازهم نشتي كمتري به هدفون خواهيد داشت.
بعد از ركورد وكال بايد اول كامپرس نهايي (يا اوني كه اول بصورت موقت گذاشته بودين رو دقيق تنظيم كنيد ) بشه. كه اون بسته به نوع و جنس صداي اون خواننده بايد تنظيم بشه.

بعد بايد صداي وكال رو اكولايز كنيد.
اگه فركانس 200 hz رو كمي تقويت كنيد باعث ميشه كه دامنه mid بيشتر بشه و صداي وكال شفافا تر و تميز تر بشه.
البته ممكنه هميشه هم جواب نده چون جنس هاي صدا ها با هم فرق ميكنه.
اگه در صداي وكال s شنيده ميشه ميتونيد با كم كردن فركانس 7000 hz رو كم كنيد يا از ديسير ها استفاده كنيد.
براي تقويت صداهاي نفس ميتونين فركانس 15000 hz رو بيشتر كنيد اما توصيه ميكنم خيلي اونو باز نكنيد كه باعث ميشه his اضافه به موسيقيتون اضافه بشه.
هميشه وكال رو مونو بگيريد اين جز اصوله و وكال بايد وسط قرار بگيره..
و هميشه فركانسهاي زير 30 hz رو كاملا ببنديد.
ريوربها و ديلي ها رو بهتره كه در insert ها بديد كه بهتر و بيشتر ميشه اونا رو تنظيم و كنترل كرد.
اين روشيه كه من براي گذاشتن اقكتها معمولا استفاده ميكنم. البته چون من وكال رو با سخت افزار كامپرس ميكنم براي شما اون رو به صورت نرم افزاري مينويسم.

1- كامپرس
2- اكولايزر
3- اتو تيون ( در صورت نياز )
4- doubler ها ( در صورت استفاده )
5- chorus ها.

افكتهايي كه بايد در insert يا همون send
1-ريورب
2- ديلي
و هر چيزي كه دوست دارين. كه ميتونه شامل فيلتر ها هم بشه كه البته فيلتر ها رو گاها روي ترك هم قرار ميدن.
موفق باشيد.

سئوالي بود.. من در خدمتم.
سلام اقا امید گل! سوالم اینه که گفتین(افكتهايي كه بايد در insert يا همون send) مگه سند و اینسرت با هم فرق ندارن میگن ریورب و دیلی رو سند میکنن بقیه رو تو اینسرت قرار میدن سوال بعدی اینکه دابلر صدا رو دو لاینه میکنه یعنی دو تا مونو یانه همون مونو رو دو لایه میکنه یا تبدیل به استریو میکنه و سوال اخر منظور از فیلترها همون envelop va lfo هست دیگه؟

Omid-Mohebbi

تیم مدیریت
مدیر کل
29/5/09
7,851
44
بندرعباس
سلام اقا امید گل! سوالم اینه که گفتین(افكتهايي كه بايد در insert يا همون send) مگه سند و اینسرت با هم فرق ندارن میگن ریورب و دیلی رو سند میکنن بقیه رو تو اینسرت قرار میدن سوال بعدی اینکه دابلر صدا رو دو لاینه میکنه یعنی دو تا مونو یانه همون مونو رو دو لایه میکنه یا تبدیل به استریو میکنه و سوال اخر منظور از فیلترها همون envelop va lfo هست دیگه؟
دوست عزیز
در بین نوشته های من یه کلمه همون اضافه س که باید یا به جاش مینوشتم.
ترجیحا ریورب رو در سند بدید.
دیلی رو میتونید روی اینسرت بذارید.
دوبلر ها هم برای دوبل کردن صداها هستند که برخی از دوستان ممکنه استفاده کنند ( به جمله داخل پرانتز هم توجه کنید )
در مورد فیلترها هم فقط شامل envelop یا امثال اینها نمیشه هر نوع فیلتری که کاربر صلاح بدونه لازمه تو کارش استفاده بشه .

تاپیکی که شما زنده ش کردید بالای دوسال عمر داره

سپاس امید جان تمام تاپیکها ارزشمندن سپاس از زحماتتون.فقط اینکه تو تاپیک کطرح سوالات، نظرات و گفتگو درباره تاپیک آموزش گام به گام میکس (نوشته ایمان احمدزاده) سوال پرسیدم هنوزم جوابی نگرفتم اگه حوصلشو دارید .ممنون

6/12/10
71
شاهی
با تشکر از دوستان

یعنی چی باید وکال رو مونو بگیریم؟
یعنی اول مونو بگیریم و بعد به استریو تبدیل کنیم؟
نمیشه از همون اولش با 2 تا میکروفن استریو گرفت؟
این دو کار توی وکال چه فرقی با هم دارند؟

Ramtin Shabanian

مدیر تالار آهنگسازی
تیم مدیریت
مدیر تالار
11/4/10
2,010
28
G Studio
با تشکر از دوستان

یعنی چی باید وکال رو مونو بگیریم؟
یعنی اول مونو بگیریم و بعد به استریو تبدیل کنیم؟
نمیشه از همون اولش با 2 تا میکروفن استریو گرفت؟
این دو کار توی وکال چه فرقی با هم دارند؟

دوست گرامی صدای خواننده با ذات خودش مونو هست و اگر شما دو تا میکروفون هم بزارید در اصل دو تا صدای مثل هم در دو لاین دارید.
اما این که وکال رو مونو رکورد میکنند و سپس ترک رو به استریو تبدیل میکنند به این دلیل است که گاهی اوقات برای اعمال برخی تغییرات و گذاشتن افکت های مختلف سر راه وکال نیاز به لاین استریو دارید.
برای مثال ممکنه شما بخواید از یک افکت Delay استفاده کنید و میزان اون در هر دو طرف بالانس نباشه مثلا در حالت pingpong باشه و یا Cross که نیاز هست یک صدای رکورد شده ی مونو در یک ترک استریو پردازش بشه.

Ha-MeD

ice-vocal
29/1/10
156
ایران - شمال
خدا رو شکر ، تاپیکی که دو سال پیش بعدِ دو سال زنده شد ، حالا بعد ِ چهار سال ، دوباره نفسی بهش بدیم .. یه اتفاق عجیبی برام افتاده .. طریقه گذاشتن ریورب رو سند و نمیدونم :( اما اتفاق عجیب اینه که بعده میکس و مسترینگ و اعمالِ اکولایزر ووکال ، موزیک تو مانیتورینگ صدا فوق العاده زیباست .. صدای ووکال و هم کمی تریبلش و گرفتم تا ، مچ تر شه .. اما از ضبط خونگی که استفاده کردم تا ببینم درست عمل کردم یا نه ، "صدای ِ ووکال شدیدا" low شده بود" .. حتی صدای تریبلی که من از مانیتورینگ میشنیدم برای "درام" اونجا ، به طور عجیبی "کمتر" شده بود .... آقا دستا بالا ، میدونم آزمون خطا باید کرد ، اما مانیتور صدا مگه کارش این نیس که فلت بهت موزیک بده و تو ضبط های خونگی که موزک زیباتر پخش میشه ، آهنگ زیبا تر باشه :( .. به خدا من قبل گرفتن مانیتور صدا درست تر مسترینگ میکردم :( راه حلش چیه ؟ مثلا" از خروجی میکسرم ،کمی تریبلش و کم کنم .. امکان داره مانیتورینگ بهم تریبل ِ دروغ بده ؟؟؟؟ @Omid-Mohebbi عزیز

Dr.Noise

هنرمند
عضو سایت
23/2/10
1,948
31
نیشابور
خدا رو شکر ، تاپیکی که دو سال پیش بعدِ دو سال زنده شد ، حالا بعد ِ چهار سال ، دوباره نفسی بهش بدیم .. یه اتفاق عجیبی برام افتاده .. طریقه گذاشتن ریورب رو سند و نمیدونم :( اما اتفاق عجیب اینه که بعده میکس و مسترینگ و اعمالِ اکولایزر ووکال ، موزیک تو مانیتورینگ صدا فوق العاده زیباست .. صدای ووکال و هم کمی تریبلش و گرفتم تا ، مچ تر شه .. اما از ضبط خونگی که استفاده کردم تا ببینم درست عمل کردم یا نه ، "صدای ِ ووکال شدیدا" low شده بود" .. حتی صدای تریبلی که من از مانیتورینگ میشنیدم برای "درام" اونجا ، به طور عجیبی "کمتر" شده بود .... آقا دستا بالا ، میدونم آزمون خطا باید کرد ، اما مانیتور صدا مگه کارش این نیس که فلت بهت موزیک بده و تو ضبط های خونگی که موزک زیباتر پخش میشه ، آهنگ زیبا تر باشه :( .. به خدا من قبل گرفتن مانیتور صدا درست تر مسترینگ میکردم :( راه حلش چیه ؟ مثلا" از خروجی میکسرم ،کمی تریبلش و کم کنم .. امکان داره مانیتورینگ بهم تریبل ِ دروغ بده ؟؟؟؟ @Omid-Mohebbi عزیز
درود حامد جان ...
برای استفاده از ریورب real time و فرستادن به send اول روی منوی ایجاد ترک ، راست کلیک کن . add fx channel رو انتخاب کن . ریورب مورد نظرت رو در قسمت insert ترک fx channel که ایجاد کردی وارد کن . تنظیمات ریورب رو که درست کردی ، بیا به ترکی که میخوای ریورب بدی . روی send کلیک کن . تو یکی از قسمت های باز شده کلیک کن و fx channel رو که خودت ساختی انتخاب کن . ولومش رو زیاد کن و پاور رو بزن و تمام ...
در مورد مانیتور ، برای من خیلی جالب شد !!
مارک و مدل مانیتورتون چیه ؟ اتاقتون آکوستیکه ؟ ‌خروجی که به مانیتورها میدین از میکسر یا کارت صداست ؟ کابل هاتون مشکلی نداره ؟ اتصالات کابل ها به سر فیش ها چی ؟
منتظرم ...

Sent from my ST15i using Tapatalk

Omid-Mohebbi

تیم مدیریت
مدیر کل
29/5/09
7,851
44
بندرعباس
اینکه میفرمائید ضبط خونگی صدای خوبی بهتون نمیده یک احتمال رو زنده میکنه اونم اینه که تنظیمات اکولایزر ضبطتتون مناسب نباشه اگه میخواین درست بشنوید. حتما اون تنظیمات اکولایزر رو کاملا فلت کنید.

صفحه ما در اینستاگرام

بالا