ضبط صدا

شروع موضوع توسط persian-pride ‏19/11/09 در انجمن آرشیو مطالب قدیمی

تاپیک ضبط صدا تالار آرشیو مطالب قدیمی در persian-music.org.

1. persian-pride

persian-pride عضو سایت

امتیازات:
    +12 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    سلام دوستان میخواستم بدونم واسه صدابرداری از چه نرم افزارهایی استفاده می کنین.

2. mzeddot

mzeddot عضو سایت

امتیازات:
    +7 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, reason
    صدا برداری چی؟ منظورتون چیه؟

3. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,807 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    در اين مورد در اين تاپيك عنوان ها ذكر شده.

4. persian-pride

persian-pride عضو سایت

امتیازات:
    +12 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    من جوابی نگرفتم میخواستم بدونم از چه نرم افزاری واسه وکال استفاده میکنید ؟ من با اف ال کار کردم به نظرم از کیو بیس و سونار خیلی بهتره میخواستم نظر دوستان رو هم بدونم .

5. ramin syateely

ramin syateely Banned

امتیازات:
    +40 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    برای ضبط وکال از nuendo استفاده کنید

6. hmd_kro

hmd_kro عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +61 / 0 / -0
    نرم افزار:
    sonar
    با تشکر از دوستان
    این سوال هنوز برای من وجود داره که نوع برنامه تو کیفیت صدا آیا تاثیری داره یا نه؟

یعنی خروجی برنامه ها با هم فرق داره و کیفیت اونها با هم متفاوته؟

7. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,807 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    به نظر من اف ال بيشتر براي ارنج مناسبه تا ركورد وكال.
    بهتره بعد از ساخت موسيقي در اف ال همه تركها رو تك به تك اكسپورت كرده و در برنامه ايي كه براي ضبط وكال و ساز تخصصي تره مثل سونار. كيوبيس. نئوندو و يا پروتولز اين كار انجام بشه.
    يا اينكه كل موسيقي رو تبديل به ترك كنيد و در اين برنامه ها وكال رو بگيريد و دوباره براي ميكس به اف ال بفرستيد.

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  8. persian-pride

persian-pride عضو سایت

امتیازات:
    +12 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    ولی من یه مقایسه ای که بین اف ال و کیو بیس و سونار انجام دادم تو اف ال صدا خیلی شفاف تر ضبط می شد (شاید به خاطر اینه که من از اف ال بیشتر خوشم میاد گوشام صدایی رو که ضبط کرده بهتر میشنوه) از دوستان میخام که با نرم افزار هایی که آقا امید گفتن وکال بگیرن و نتیجه رو به ما هم بگن. ممنون میشم. راستی من شنیدم از نئوندو بیشتر برای دوبله فیلم استفاده میشه . ولی تا حالا باهاش کار نکردم .

9. hmd_kro

hmd_kro عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +61 / 0 / -0
    نرم افزار:
    sonar
    پس با این حساب فرقی در خروجی و کیفیت صدا در بین برنامه های سونار-کیوبیس-نئوندو و پروتولز نباید باشه، درسته؟

10. ramin syateely

ramin syateely Banned

امتیازات:
    +40 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    چرا فرق دارند!
    برای خروجی گرفتن از موسیقی FL بهترینه

وبرای خروجی گرفتن از وکال یا میکس وکال nuendo و adobe audition3.0 بهترینن ولی من از بین این دو نرم افزار nuendo رو ترجیح میدم چون امکاناتش بازتره

11. hmd_kro

hmd_kro عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +61 / 0 / -0
    نرم افزار:
    sonar
    آخرش یکی یه حرف استاندارد رو نزد، هر کس بنا به سلیقه خودش و نوعی سبکی که کار میکنه نظر میده.

آیا خود شرکتها در این باره توضیحی ندادن که این برنامه این خصوصیت رو داره وبا خروجی بر فرض بالاتر؟

12. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,807 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    ببينيد خروجي هاي برنامه و كيفيت اون به كارت شما بستگي داره.
    اف ال خودش پيش فرضها و پريسيتهاي زيادي براي ميكس موسيقي گذاشته. كه كمك شاياني هم ميكنه.
    اما در ساير برنامه ها بايد خودتون از ميكس و مستر هم سررشته داشته باشين.
    همونطوري كه گفتم اف ال رو بيشتر براي ساخت استفاده ميكنن.
    البته ساير نرم افزارها هم اسم برده شد استوديو ميدي براي ساخت موسيقي دارن.
    اما امكانات اونها براي ضبط صدا و ساز بيشتره تا اف ال كه تخصصي براي ارنج موسيقي ساخته شده.

13. persian-pride

persian-pride عضو سایت

امتیازات:
    +12 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    سلام دوستان کسی مقایسه رو انجام نداد من به نظر شما از چه نرم افزاری استفده کنم . در ضمن برای من فقط کیفیت وکالی که میگیره مهمه من کار آهنگ سازی و میکس و مسترم رو با اف ال انجام میدم ممنون. در ضمن از دوستان میخوام که یه پلاگین خوب برای اکولایزر معرفی کنن یا یه نرم افزار که پلاگین هاش برای اکولایزر قوی باشن.

14. Rooz-beh

Rooz-beh عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +146 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio, reason
    سلام

چه فرقی میکنه که شما موزیک اکسپورت میکنید یا وکال یا ...؟؟؟ همه سیگنال هستن پس نمیشه بگیم فلان برنامه خروجی موزیکش خوبه و دیگری خروجی وکالش!!

ببینید FL نرم افزاری هست که تخصصی واسه ارنجمنت نوشته شده و ضبط وکال باهاش خیلی مشکل میشه چون به راحتی نمیشه multitrack رکورد کنی و ترک ها رو راحت جابجا کنی و کات کنی و ...

شما موزیک رو توی FL کامل کنید بعد با یه نرم افزار دیگه وکال بگیرید بعد با هر نرم افزاری که راحت بودید میکس و مستر کنید

من خودم بیشتر با Adobe Audition کار میکنم چون واسه رکورد و ادیت به راحتی تمام امکانات دم دست هستن دوستان دیگه شاید با Cubase یا Sonar یا ... راحتتر باشن

به نظر من کیفیت همه برنامه ها تقریبا یکسان هست چون تمام شرکت ها سعی دارن از بقیه جلو بزنن

شنیدم خیلی ها میگن چون استدیو ها از Cubase استفاده میکنن پس معلومه که اون بهتره.......
    از نظر من اینجوری نیست... دلیل استفاده از Cubase این هست که قدیمی هست و چون اون زمان موزیک الکترونیک و VSTها تا این حد گسترده نشده بود این نرم افزار با پلاگینهای آماده ای مه داشت گزینه مناسبی بود و دیگه اینکه چون اپراتوری استدیو تقریبا در ایران موروثی هست این نصل به نصل تو استدیو ها گشته
    دلیل دیگه استفاده از Cubase این هست که یه سری از Workstation ها که وارد شدن از نرم افزار Cubase استفاده میکردن و اپراتور ها با اون بیشتر آشنا بودن

در کل شما با هر نرم افزاری که راحتتر و سریعتر میتونید کار کنید رکورد کنید و از VST هم که در اکثر اونا میشه استفاده کرد

موفق باشید
    خدانگهدار

15. fareza

fareza عضو سایت

امتیازات:
    +5 / 0 / -0
    نرم افزار:
    با سلام و خسته نباشید با اجازه کاک امید
    ببین عزیزم اگه شما سابقه ضبط و رکورد را در کارگاه صدا یا استودیو را داشته باشید که هیچ ولی اگه چنین سابقه ای ندارید من توضیحاتی را خدمتتون عرض کنیم .
    ببین عزیزم برای آهنگسازی با هر نرم ابزاری که راحتی از جمله فلفل استودیو و نیوئندو و کیوبیس و ...
    آهنگتو آماده کن و خروجی بگیر و برای وکال یا ووکیل یا صدای خواننده هر نرم افزاری خروجی خاص خودشو داره
    به فرض قدیمی ها اگه با کول ادیت رکورد بزنی می بینی صدای خواننده تریبل می باشد و اگه با نیو و کیوبیس رکورد بزنی میبینی صدا خیلی سبکه و اگه با سونار رکورد و خروجی بگیری میبینی صداغ خیلی خیلی گرفتست و اگه خیلی قدیمی باشی با کیک والک 8 و 9 پرو رکورد بزنی میبینی که از همه نرم افرارهای رکورد ذکر شده بهتر و تمیزتره ولی نایچر و یا طبیعی نیست من به شخصه صدا را در ادوب ادویشن 1.5 رکورد می زنم چون بر حسب تجربه صدا خیلی خیلی نایچره و بعد از خروجی گرفتن در کیوبیس 5 و یا نیوئندو 3 ویا 4 میکس و در ادوب ادویشن 2 سنت گیری و در کیوبیس 5 مسترمیگیرم با پلاگینهای ایزوتاپ و ویوز .....شما دوست عزیز سعی کنید همه نرم افزارها را یاد بگیرید چون هر کدام خاصیت خودشو داره
    یکی افکت دیگری پیچ گیری دیگری میکس و ...مستر
    شاید در این سایت بر حسب وظیفه مجبورم دادهامو بگم اون هم به عنایت چنین سایتی که ما واقعا ازش استفاده کردیم
    مثلا افکت لکسیکون و fx dealy در سونار واقعا لنگه نداره
    و dealy کیک واک پرو و .....اکو ادوب 1.5 و......
    و همچنین سنت گرفتن در ادوب 2 مچ کردن موسیقی با وکال بی نظیره
    و مستر کیوبیس که دیگه بماند........

هزار نکته باریک تر از مو در رکورد و میکس صداست

امیدوارم تونسته باشم مطلب رو برسونم

از دوستان خوب و عزیزم می خوام بیشتر تجربیات رو برای دوستان تشریح کنند نه سلیقه و ابراز علاقه به شرکت و یا نرم افزاری

ما که گفتیم شاید بکار آید
    موفق باشید

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  16. Omid A

Omid A عضو سایت

امتیازات:
    +42 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio
    سلام آقا واسه من يه مشكل پيش اومده

وقتي ميخوام صدا توي برنامه آدوب اديشن ركورد كنم ميكروفون هدفون صداي موسيقي رو هم ميگيره؟

من چي كار بايد بكنم؟

17. alitopol

alitopol عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    من موزیکامو با fl میسازم صدامو تو سونار رکورد میکردمو صدامو میکس مستر میکردم اون اولا ولی الان تو سونار رکور میکنم تو همون سونار هم یه نیمچه میکس میکنم میرم تو fl کارکو میکس و مستر اصلی میکنم

18. Omid A

Omid A عضو سایت

امتیازات:
    +42 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio
    اما من كه ميخوام با آدوب ضبط كنم كه صداي موسيقي توي ميكروفون هدفون نره چه كار بايد بكنم؟:smile (49):

19. hamidreza hadi

hamidreza hadi عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +139 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, nuendo, reason
    شما می تونید از هدفون "کلوز" (close) یا همون بسته استفاده کنید (این میکروفن ها مخصوص ضبط و مخصوص دِدروم(اتاق ضبط) ساخته شده اند به طوری که کمترین صدا ازشون بیرون بیاد. اسمشون روشونه دیگه! بسته اند) تا صدای هدفونتون داخل میکروفن نره یعنی ضبط نشه.اما باز یکم ضبط میشه!!!! البته هرچی صدای هدفونو بیشتر کنید صدایی که میکروفن از هدفون ضبط میکنه بی..... طبعیه!!!!! مخصوصا هرچی میکروفن بهتر باشه این صداهای اضافی بیشتر ضبط میشه !!!! :smile (9):
    اما اگه باز یه کم صدای اضافه از هدفون یا صدای اضافی محیط مثل صدای اضافی دهان یا نفس توش بود میتونید از افکت گِیت(gate) استفاده کنید این افکت صداهای کمتر از یه حدی رو( این حد رو خودتون تعیین می کنید) cut میکنه (می بُره ، بی صدا میکنه , سایلنت میکنه ) این افکت رو میتونید تو قسمت افکت های dynamic پیدا کنید. اگه اطلاعاته بیشتری در مورد افکت gate یا هدفون لازم دارید در خدمتم چون خلاصه توضیح دادم اما مشخصه. توی سایت هم سرچ کنید در مورد این دو موضوع پره از مطلب. :smile (73):
    راستی من صدای نفس رو cut نمی کنما!! فقط اگه بد و غیر حرفه ای نفس کشیده شده باشه ، یا جای خوبی نفس کشیده نشده باشه یا خیلی سریع و کوتاه یا خیلی طولانی نفس کشیده شده باشه editesh میکنم چون چیزای طبیعی رو دوست دارررم!!!

20. hamidreza hadi

hamidreza hadi عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +139 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, nuendo, reason
    دوست عزیز و گل من ( همه ی پرشین سینگریارو دوست دارم) اکسپورت گرفتن هیچ ربطی به کارت صدا نداره!!!!!!! البته در صورتی که کارت صدای شما مثلا 24
    bit و 48hz رو ساپورت کنه دیگه!! طبق حرفی که از آقا امید شنیدم آقا امید فرمودند (اگه اشتباه نگم) که طی تحقیقاتی!! با 2 کارت صوت یک موزیک اکسپورت گرفته شده! یکی کارت صدای معمولی و یکی کارت صدای قوی ! نتیجه این بوده که کیفیت یکسان بوده!!!! چون عمل اکسپورت گرفتن در واقع همون بازی با 0 و 1 هست که کاره cpu می باشد! چقدر کتابی شد، خوشم نیومد!! به جز یه سری کارت صدا ( که یادم نمیآد نامشو ) که 3 قطعه داره و چیزی حدود 27 میلیون پولشه که اون جدا از cpu روی عمل اکسپورت هم تاثیر داره(استثنا همیشه هست دیگه). کارت صدا روی تعداد لاین های ورودی و خروجی و کیفیت مانیتورینگ (فکر کنما) و کیفیت ضبط تاثیر داره و عمل اکسپورت مستقل از کارت صداست! عجیبه واقعا!
    در مورد سوال دوم هم من جایی خوندم بهتره فایل های میدی 32bit float اکسپورت گرفته شن و فایل های wave یا فایل میکس شده ی کار که قراره بره توی پروسه ی سمپل 24bit . همشون هم 48hz. اگه اشتباه میکنم تصحیح کنید و ببخشید! خوندم دیگه.​

بارگذاری...