ضبط صدای گروه کر

شروع موضوع توسط mory952 ‏21/6/16 در انجمن Recording ( ضبط صداها )

تاپیک ضبط صدای گروه کر تالار Recording ( ضبط صداها ) در persian-music.org.

1. mory952

mory952 عضو سایت

امتیازات:
    +17 / 0 / -0
    سلام به همه دوستان، من میخوام صدای گروه کر (جمع خوان) که حدود 10 نفر هستند و همگی تنور هستند رو با میکروفونRod NT1 برداشت کنم ، اکوستیک Dead Room بد نیست ، ولی مشکل اینجاست که صدا ها با هم میکس(قاتی!) نیست . یعنی به جای اینکه یک صدای جمعی به گوش برسه ، 6-7 تا صدای تکی که با هم میخونن شنیده میشه... (امیدوارم تونسته باشم منظورمو برسونم)
    مثلا اگه سه نفر باهم بخونن بجای صدای یک جمع سه نفره، صدای سه تا تک نفره! میاد .اگه کسی پیشنهاد یا تجربه ای داره ممنون میشم کمک کنه.

2. sam ca

sam ca کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +892 / 1 / -0
    نرم افزار:
    protools
    این چندتا دلیل میتونه داشته باشه:

۱) یکی اینکه اشکال از choir هست . خاننده ها بجای اینکه مثل گروه بخونن به حالت سولو میخونن پارت هارو.
    ۲) مشکل از mic کردن choir هست . mic ها خیلی به خاننده ها نزدیک هستن و به جای اینکه صدای گروه رو بگیران صدای نفرات رو میگیرن.
    ۳) یا هر دو مشکل با هم

همه آواز choir میخونه یا solo هم داری ؟ اگه سولو داری , اون وقت باید mic برای اونا جدا داشته باشی که بهش میگن spot microphones , ولی حداقل ۲ تا هم room microphone داشته باشی که صدای کلی رو بگیره .

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
    • آموزنده آموزنده x 1
  3. mory952

mory952 عضو سایت

امتیازات:
    +17 / 0 / -0
    ممنون دوست من ولی منظورتو از سولو خوندن خواننده ها متوجه نشدم. ببین من چندتا خواننده دارم که دارن همزمان یک خط ملودی رو کاملا شبیه به هم میخونن ( یعنی هارمونی ها رو بعدا ریکورد میکنم)
    micها.... منظورت اینه که از چندتا میکروفون باید استفاده کنم؟! من فقط از یک میکروفون استفاده میکنم و اونو با فاصله از خواننده ها گذاشتم و با جلو و عقب کردن محل ایستادن خواننده ها سعی صدای همشون دارای لول یکسان باشه. (ولی فکر میکنم ایراد از همینجا باشه ، استفاده از چندتا میک خیلی معقوله!)

4. sam ca

امتیازات:
    +892 / 1 / -0
    نرم افزار:
    protools
    choir رو که نمیشه با یه Mic خودشم Mono رکورد کرد. حداقل ۲ تا room mic میخای (که جفت باشن ). اون هارو هم سمت چپ و راست باید بزاری . اگه باز احساس میکنی که صدا اون حالت گروه رو نداره سعی کن تو ۲ تا ردیف بایستن . . البته بستگی داره به آکوستیک اونجایی که هستی. اگه کسی هم پارت سولو داره که mic بیشتر لازم داری . مگر اینکه توی کلیسا یا جایی باشی که آکوستیک خیلی عالی داره .

اگه همه همزمان میخونن پس دیگه اون mic اضافه رو لازم نداری. ۲ تا کافی هست .

منظورم از حالت سولو خوندن این بود که:

موقعی که تک خانی میکنی یک ملودی رو, با وقتی که همون ملودی رو تو گروه میخونی خیلی فرق میکنه. وقتی تک خان هستی میتونی با نوت ها بازی کنی و .... . ولی وقتی ۱۰ نفر دیگه دارن همون ملودی یا هارمونی رو با هم میخونن نمیتونی اون کارهای تک خانی رو بکنی چون اگه هر کسی بخاد این کار رو بکنه هم هارمونی خراب میشه و هم اینکه دیگه صدای choir نمیده . برای همین چون یکی تک خان خوبی هست دلیلش این نیست که خاننده choir خوبی هم هست . تجربه کار گروهی هم باید داشته باشه.

آخرین ویرایش: ‏21/6/16
    • خوشم اومد خوشم اومد x 3
  5. mory952

mory952 عضو سایت

امتیازات:
    +17 / 0 / -0
    ممنون دوست عزیز. باید امتحان کنم . نتیجه رو گزارش میدم :)

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  6. sam ca

امتیازات:
    +892 / 1 / -0
    نرم افزار:
    protools
    من علاقه زیادی به Acapella و choir دارم. خیلی زیاد !!!!

اگه سمپل داشتی حتمن پست کن.

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  7. norolmahdi

norolmahdi عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    سلام...ما خودمون گروه سرود داریم و کارمون ضبط گروهیه...مایک ما nt2 و اونو رو حالت کرال قرار میدیم و 3 نفر 3 نفر میخونیم هر 3 نفر 3 بار میخونن هر بار با ی رنگ...ینی از ی گروه 4 نفره 4 بار رکورد میگریم و وکال ها رو میزاریم روهم که حجمه قابل قبولی رو به ما میده...دوستان اگه مشکلی داشت به بزرگی خودتون ببخشید...شاید روش ماهم اشتباه باشه ولی کیفیت قابل قبولی داره...از اقای محبی هم میخایم تو این بحث شرکت کنن و ماهم ی چیزی یاد بگیریم چون هیچ تاپیکی در رابطه با ضبط گروهی نداریم...

• موافقم موافقم x 1
  8. sam ca

امتیازات:
    +892 / 1 / -0
    نرم افزار:
    protools
    خوب این مثل این میمونه که بخای drum set رو رکورد بکنی با ی mic . ی بار kick رو رکورد بکنی . بد Snare ..بد Floor Tom .....آخر همه این ترک هارو رو هم بزاری و ترک drum درست کنی . اگه مجبوری که هیچ ولی راه درستش این نیست . نه اجرا خوب در میاد و نه صدا میشه اون چیزی که باید بشه. Choir هم همینطور.

اگه تنها راهش همینه ,خوب دیگه چاره یی نیست و اگه مجبور بشی یکی یکی هم میتونی رکورد کنی . این روش هم مشکلات خودش رو داره.

9. norolmahdi

norolmahdi عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    منم گفتم شاید روش ما اشتباه باشه...ما دوتا مایک داریم nt1 و nt2 به نطر شما روش مناسب چیه ممنون میشم کامل توضیح بدین؟؟؟ تکی رکورد کردن قدرت ویرایش و زیاد میکنه ولی در عوض حجمه کار خیلی کم میشه و این برای ی گروه کر اصلا خوب نیست

10. sam ca

امتیازات:
    +892 / 1 / -0
    نرم افزار:
    protools
    اجراهای این گروه موزیک هم داره یا فقط صدای آواز هست ؟ اگه موزیک داره چه جور موزیکی هست ؟ سمپل رکوردینگ داری ؟

11. norolmahdi

norolmahdi عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    بله کارها موزیک هم داره...موسیقی ها بسته به نوع و سبک سرود متفاوته...کارای پاپ ی جورایی میشه نامید...شون...یک قطعه اپلود میکنم گوش بدید...
    له کارها موزیک هم داره...موسیقی ها بسته به نوع و سبک سرود متفاوته...کارای پاپ ی جورایی میشه ...یک قطعه اپلود میکنم گوش بدید...

فایل های ضمیمه:

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  12. sam ca

امتیازات:
    +892 / 1 / -0
    نرم افزار:
    protools
    اره گوش کردم. نه کارت اشتباه نیست فقط چون همزمان رکورد نشدن کار ادیت کردن بیشتر لازم داره. الان بیشتر فهمیدم که چه جور کار گروهی هستش.

خوب پس گفتی که از گروه ۴ نفره مسالان ۴ دفه رکورد میکنی و بد اینهارو رو هم میزاری. بد این ۴ تا ترک رو چه جوری pan میکنی تو میکس ؟

13. norolmahdi

norolmahdi عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    ببین مثل گروه ما 8 نفرن....دو تا 4 تا وای میسن پشت مایک nt2 که رو حالت کورال تنظیم شده همزمان ن ها...اون 4 نفره سرود رو از اول تا اخر میخونن 4 بار هر بار صدای یکیشون بر بقیه غلبه میکنه4 نفر دیگه هم همینطور به این روش 8 خط وکال داریم که حجمه خیلی خوبی داره بعد اون از یکی دوتاشون که خوب میخونن و صدای زیبایی دارن تکی رکورد میگیریم تا صدای اینا بیاد رو...برای pan کردن هم چون تو هر 8 وکال صدای همه هست 30 تا یکی در میون به چپ و راست pan میکنم...حالا نمیدونم اشتباهه یا ن...

14. norolmahdi

norolmahdi عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    اون فایلی که اول فرستادم تکی رکورد شده بود ولی این فایل به همین روشی که گفتم

15. norolmahdi

norolmahdi عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0

فایل های ضمیمه:

16. sam ca

امتیازات:
    +892 / 1 / -0
    نرم افزار:
    protools
    من هم بودم احتمالا برای کار پاپ همین کار رو میکردم.

همین ۸ نفر رو به ۲ تا گروه ۴ نفر تقسیم میکردم . از گروه اول ۲ تا ترک رکورد میکردم. بد ازشون میخواستم که جاشونو اوض بکنن و ۲ تا ترک دیگه رکورد میکردم.

همین کار رو با گروه دوم هم میکردم.

پس کلان میشد ۴ تا ترک mono از هر گروه. (البته میشه ۲ نفر هم از هر گروه برداشت ی گروه ۴ نفر جدید درست کرد و 4 تا ترک هم اینجوری رکورد کرد ) اگه بتونن با رنگ های مختلف بخونن هم که میشه ترک بیشتر برداشت.

بد از خاناندهای خوب تک تک هر کدوم ۲ تا ترک رکورد میکردم. که تو هم همینکارو کردی .

بد همه این اجراها رو چپ و راست pan میکردم. یعنی نصف ترک ها به ساعت ۳ و نصف ترک ها به ساعت ۹ pan میشدن.

17. norolmahdi

norolmahdi عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    دقیقا ماهم همینکارو انجام میدیم فقط ی سوال شما چه پلاگین هایی رو پیشنهاد میدین...ما اگه لازم باشه eq و compersor و دیلی و ریورب تو sends شما دیگه برای لطیف شدن کار چه پلاگین هایی رو پیشنهاد میدین؟

18. sam ca

امتیازات:
    +892 / 1 / -0
    نرم افزار:
    protools
    برای وکال گروه reverb hall بزرگ استفاده کن تا صدا پشت سازها و دورتر بیوفته ی مقدار. این خودش صدا رو از حالت سولو در میاره یه مقدار. باقی چیزها مثل کمپرسور و EQ تکنیک خاصی نداره و همون تصمیم هایی هستن که هر میکس باید برای خودش گرفته بشه.

دلیل اینکه وکال گروه که داری بزرگتر نیست اینه که همه دارن یه ملودی رو میخونن . هارمونی اصلان نداری. اگه اون رو هم اضافه کنی خیلی بیشتر صدای choir میده تا ینی که الان هست .

19. norolmahdi

norolmahdi عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    من از ریورب ایزوتوپ استفاده میکنم...رو ی لارج تئاتر تنظیم میکردم delay ام ping pong delay کیوبیس...خیلی چیزا یاد گرفتیم مرسی...

20. mory952

mory952 عضو سایت

امتیازات:
    +17 / 0 / -0
    منظورتون از "روی حالت کرال تنظیم شده" رو میشه توضیح بدید؟
    در کنار اینکه شاید حجم صدا در برداشتهای متوالی و میکسشون خیلی بهتر بشه ولی در اجراهای صحنه ای که بصورت پلی بک اجرا میکنین مشکل ایجاد میشه . من قبلا با یک گروهی به همین سبک کار ضبط میکردم ، چند جا کاملا مشخص بود که این حجم صدا برای این 8 نفر خیلی زیاده.

بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. طریقه ظبط صدا از گروه کر