تخصصی ضبط دوباره ی پروژه یا اکسپورت؟

شروع موضوع توسط ایمان احمدزاده ‏25/2/13 در انجمن آموزش ، سوال و جواب درباره میکس و مسترینگ

تاپیک ضبط دوباره ی پروژه یا اکسپورت؟ تالار آموزش ، سوال و جواب درباره میکس و مسترینگ در persian-music.org.

1. ایمان احمدزاده

ایمان احمدزاده مدیر ارشد مرجع تخصصی موسیقی ایران تیم مدیریت مدیر ارشد

شغل :
    آهنگساز٬ تنظیم کننده٬ صدابردار
    امتیازات:
    +2,603 / 1 / -2
    نرم افزار:
    cubase, logic
    سلام

دوستانی که تجربه ی هر دو مورد رو داشتن لطفاً توی بحث شرکت کنن

به نظر شما بهترین راه خروجی گرفتن از پروژه چیه؟
    اکسپورت معمولی
    اکسپورت Real Time
    ضبط دوباره ی پروژه (خروجی گرفتن از کارت صدا و ضبط دوباره به وسیله ی لاین ورودی)

لطفاً تجربیات خودتون رو به اشتراک بزارید

دوستان خواهشاً از سوالات بی ربط و یا سوالاتی که نیاز به توضیح مباحث مقدماتی داره خودداری کنید، مدیران این بخش پستهای بی ارتباط رو حذف میکنن

• خوشم اومد خوشم اومد x 9
  2. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    این سئوال مدت زیادی منو درگیر خودش کرده.
    جز در برنامه پروتولز که روند خورجی گرفتنش به صورت ریل تایم هستش مابقی نرم افزارها باید اکسپروت گرفته بشه.
    خیلی ها هم گفتند که ورودی و خروجی adat یا spdif کارت و به هم متصل کرده و رکورد کنید. من اینکار ها رو هم کردم اما هیچ فرقی ندیدم.
    مگه اینکه بنا باشه موزیکمون رو از دستگاههای سخت افزاری عبور بدیم که اون بحثش فرق میکنه
    اما به گفته دوستان در فورومهای خارجی هم خیلی در این مورد بحث شده و همگی اکسپورت رو ترجیح دادند و این رو توصیه کردند.

• خوشم اومد خوشم اومد x 10
  3. امین پیشه ور

امین پیشه ور مدیر ارشد تیم مدیریت مدیر ارشد

امتیازات:
    +1,315 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    کلا به نظر من این کار نیاز به سخت افزارهای قوی و مناسب داره ...
    خوب هر کسی این امکانات رو نداره و 100% دچار افت کیفیت میشه که به قول جناب محبی در صورتی که نیاز هست یه پروسه سخت افزاری صورت بگیره دست به این کار میزنند.

خود من به شخصه اکسپورت رو بیشتر میپسندم و کلا از نظر منطقی برتری زیادی داره تا ریل تایم رکورد کردن ...
    البته اینو بگم این کار رو میشه حتی سلیقه ای بکار برد که باز هم در صورت اینکه اجباری در کار نباشه هیچوقت دست به این کار نخواهم زد و راه مطمئن تر همون اکسپورت رو انتخاب میکنم .

• خوشم اومد خوشم اومد x 5
  4. ایمان احمدزاده

ایمان احمدزاده مدیر ارشد مرجع تخصصی موسیقی ایران تیم مدیریت مدیر ارشد

شغل :
    آهنگساز٬ تنظیم کننده٬ صدابردار
    امتیازات:
    +2,603 / 1 / -2
    نرم افزار:
    cubase, logic
    ممنون امید خان و امین عزیز
    همونطور که قبلاً درباره اش صحبت کردیم من گفته هام رو اینجا هم مینویسم

وقتی ما کانورتور داشته باشیم بعد از فاینالایز موزیک اون رو از کانورتورمون عبور میدیم و دوباره ضبط میکنیم، این باعث میشه که کانورتور توی خروجی ما مؤثر باشه (البته خیلی ها کانورتور رو فقط برای دکور خریدن) مزایای استفاده از کانورتور سخت افزاری رو هم میدونیم
    خوب ما وقتی کارت صدای خوبی داشته باشیم؛ کارت صدایی که کانورتور خوبی داشته باشه چرا ازش استفاده نکنیم؟
    با ضبط دوباره ی صدا ما تبدیل D/A موقع خروجی و A/D موقع ورودی داریم که باعث میشه کانورتور کارت صدای ما درگیر باشه (منطق اینه)
    خوب استفاده از ADAT و یا SPDIF که دیجیتال هستن مطمئناً فقط زمانی کاربرد داره که از کانورتور جداگونه استفاده بشه، ولی وقتی بخوایم از کارت صدا برای اون استفاده کنیم، برای اینکه کانورت انجام بشه باید از پورت آنالوگ استفاده کنیم

درباره ی خوب و بد بودنش من نظری نمیدم، ولی نتیجش رو میتونید خودتون تست کنید و ببینید
    در رابطه با اکسپورت Real Time هم تا زمانی که External FX نداشته باشیم کلاً باهاش مخالفم، به نظرم خیلی خنگه :D

• خوشم اومد خوشم اومد x 8
  5. nkaq

nkaq Gold User

امتیازات:
    +941 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, protools, reason
    فکر می کنم اپشن ریل تایم فقط برای زمانی لازمه که یک افکت اکسترنال داریم که بهش سند و رسیو شده و بصورت آنلاین داره با میکسمون کار میکنه. در مورد اکسپورت و یا استفاده از خروجی کارت صوتی باز من فکر میکنم اکسپورت بهتر باشه

• خوشم اومد خوشم اومد x 4
  6. Hamed Baradaran

Hamed Baradaran Gold User

امتیازات:
    +184 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, nuendo
    منم تا زمانی که External Fx نداشته باشیم با Real time مخالفم ... چند بار تست کردم یه سری click اینا انداخته بود تو کار .

• خوشم اومد خوشم اومد x 5
  7. Mahallati

Mahallati عضو سایت

امتیازات:
    +6 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    ولی من یکبار با کیوبیس اکسپورت Real time گرفتم که ورودی و خروجی کارت صدا رو به هم وصل کردم و رکورد کردم یکم مشکل بود ولی کار خوبی از آب در اومد,یعنی تا حالا با کیفیت ترین کارم همون بوده.
    الان دوباره آهنگ رو گوش کردم click هم به نظرم نداشت

8. alirahmani

alirahmani عضو سایت

امتیازات:
    +6 / 0 / -0
    نرم افزار:
    من هم با حامد و دیگر دوستان موافقم اکسپورت با امکاناتی که در حال حاضر ما در ایران داریم کاملا بهتر جواب میده در صورتی که کانورتور سرش قرار بگیره که اونم بستگی داره از کدوم کمپانی باشه و چه کیفیتی داشته باشه

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  9. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    آرش پاکزاد از دوستان قدیمی من مدتی میهمان من بودند و این بحث رو هم با هم ادامه دادیم. آرش عزیز هم تاکید داشتند بر اکسپورت عادی و انجام میکس در پروزه جدید. چون ایشون هم مثل من دوست دارند که موقع میکس و مسترینگ شکل ویو ترکها رو ببینند.
    اما مدتی قبل که برای رکورد موسیقی تیتراژ سریال پایتخت در خدمت استاد آریا عظیمی نژاد بودم ایشون شدیدا تاکید روی اکسپورت و رکورد ریل تایم داشتند و حتی یه ستاپ کانورتور هم به من معرفی کردند که تهیه کنم. که شامل :
    1- D/A summing mixer . سامینگ میکسر برای تبدیل دیجیتال به انالوگ که مدل مورد استفاده ایشون این مدل بود
    2- کانورتور آپوجی 16
    3- کانورتور اپوجی 2 کانال
    4- سی دی رایتر مخصوص استودیو.
    که این پکیچ چیزی جدودا 10 تا 13 میلیون تومن با قیمتهای فعلیه . که شاید برای همه قابل تهیه نباشه . یا خیلیها که برای خودشون کار میکنند واقعا این هم رو نیاز نداشته باشند.

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  10. pe32_64

pe32_64 کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +2,134 / 1 / -2
    امید خان ، یعنی ایشون رو این مساله تاکید دارن که صوت باید حتما رنگ اون قطعه ی سخت افزاری رو بگیره؟

11. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    ایشون میگفتند که اگه این تجهیزات 4 گانه رو داشته باشیم بهتره که ریل تایم رکورد کنیم.
    و البته باید چند بار از موسیقی رکورد گرفته بشه. و گرنه در حالت عادی و بدون این تجهیزات میتونیم همون اکسپورت عادی رو داشته باشیم.
    وقتی در مورد قدرت سامینگ میکسرها توضیح دادن. وسوسه شدم این تجهیزات رو تهیه کنم. :d

12. pe32_64

pe32_64 کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +2,134 / 1 / -2
    امید خان ، باید دید که شخص کارش در حدی هست که با این فطعه ها بهتر بشه یا نه.
    وگرنه به نظرم باید بودجشو خرج یاد گیریش کنه تا خرید سخت افزار هایی که زیاد بدردش نمی خورن.

یه سوال دیگه هم هست:
    برا کسی که کارشو بلده ، خرید این تیپ سخت افزار ها بهتره یا خرید سخت افزار هایی که پلاگین های سخت افزاری هستند(مانند protools hd و کارتهای دیگه )؟
    کلا خرید پلاگین های انالوگ و سخت افزاری (و دارای سی پی یو های جدا داخل خود قطعه) رو شما لازم می دونید یا ترجیح می دید با software کارکنید و بعد با این دستگاه ها بهش رنگ انالوگ بدید؟
    اصلا فرقی هم داره یا نه؟

13. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    خوب فرق که داره.
    بستگی داره به اون شخص و نوع کاری که داره انجام میده. و مسلما اگه تجاری کار کنه و بتونه خوب کار کنه و در بیاره مسلما این تجهیزات لازمه.
    من هم تجاری کار میکنم. اما بیشتر از اون برای دلم کار میکنم. و شغل اصلیم چیز دیگه س. و خیلی نیاز نمیبینم که تهیه کنم. اما مطمن هم نیستم یه هو ممکنه تصمیم بگیرم و تهیه ش کردم :d

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  14. alyreza

alyreza عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    با سلام خدمت دوستان..اینجوری که من فهمیدم با داشتن ابزار مناسب می شه ریل تایم اکسپورت گرفت اما سوال من اینه که
    من تمامی ترکهارو برای میکس ریل تایم اکسپورت گرفتم ایراد داره ؟و باید ترکهامو برای انتقال به پروژه میکس معمولی اکسپورت کنم؟

15. iran music

iran music عضو سایت

امتیازات:
    +17 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    سلام ریل تایم بدون سخت افزار اکسپورت بگیریم ایراد داره

بارگذاری...