ضبط تکنوازی

شروع موضوع توسط siamak-akhtari ‏2/10/10 در انجمن Recording ( ضبط صداها )

تاپیک ضبط تکنوازی تالار Recording ( ضبط صداها ) در persian-music.org.

1. siamak-akhtari

siamak-akhtari عضو سایت

امتیازات:
    +14 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, protools, wavelab
    با سلام به همه دوستان عزیزم.
    فرض کنید می خواهیم یک ساز را بصورت تکنوازی رکورد کنیم.
    پس از ایجاد یک لاین مونو در مثلا کیوبیس و اتمام اون قطعه حالا باید چه کارهایی رو انجام داد که در پایان بصورت استریو از هر دو باند بشه شنید.
    در واقع کلیه مراحل لازم رو پس از ضبط ترک مونو تا آماده شدن اون تکنوازی برای شنیدن توضیح بدین.
    بسیار سپاسگذارم:smile (2):

2. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
  3. siamak-akhtari

siamak-akhtari عضو سایت

امتیازات:
    +14 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ببخشید امید جان
    من این مطالب رو خوندم اما منظور من میکروفن گذاری مناسب و یا روشهای میکروفن گذاری نیست .
    من میخوام بدونم زمانی که شما یک لاین مونو ( فقط یک لاین مونو ) از یک ساز رو ضبط کردین برای آماده شدن نهایی این سلو جهت شنیدن چه کارهایی باید انجام داد؟ (لطفا به تفصیل شرح بدین)

4. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    ببینید نوع سازها با هم فرق میکنه و طبیعتا نوع پروسس ها هم متفاوت خواهد بود.
    شما اگه با یه میکروفون رکورد میکنید با باز کردن ترک مونو رکود و انجام بدید و بسته به نوع آهنگ و نوع ساز
    اکولایز کامپرسور و ریورب و یا دیلی باید بدید.

5. iMP4CT

iMP4CT عضو سایت

شغل :
    آزاد
    امتیازات:
    +26 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, StudioOne
    فک کنم اگه مونو هم باشه از هر دو سمت خروجی ( چپ و راست ) شنیده میشه ولی اگه بخوای می تونی همون رکورد مونو رو یه کپی دیگه بزنی(2لاین موازیه هم ) و یکم دستکارشون کنی ...
    ( پن کردن و کم زیاد کردن لول ولوم ... افکت و ....) تا یه حالت استریو مجازی بهش بدی

6. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    تاثیری نخواهد داشت .. جز اینکه قدرت کاذب به صدا میده.
    بهترین کار اینه که با دو تا میکروفون رکورد کنید.

7. Porya

Porya عضو سایت Gold User

امتیازات:
    +276 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    سلام

یک مطلبی در مورد میکس استریو (البته برای صدای tom هست) میذارم گفتم شاید برای دوستان جالب باشه .

the toms in the mix are triggered. But at one specific section, just before the break , the recorded toms did an exceptional job. The tom sound in this section is the outcome of two layers , both involve the original tom recording but each processed differently. It is the level balance between these two layers that dictated the final toms sound.

The first layer first goes through the CB2 [threshold –37.3 dB, comp 3.4, knee 13.7, attack 70 ms, release 40.2ms], which was employed to condense the natural-sounding dynamics . It is followed by the DigiRack EQ, where a parametric filter [3.5 kHz, 5 dB, Q 0.81] adds attack and highs that let the toms poke better through the mix . This layer is also sent to the ambiance reverb – although the reverb does not handle the toms very well, once mixed it adds a rich sense of warm space and a touch of chaos,
    which works well

The second tom layer first goes through the FilterBank E2, where a low-shelving filter [968 Hz, −12 dB] drys the lows and low-mids, leaving only the presence and attack portions of the toms . The EQ is followed by Smack! [input 7, ratio 6:1, attack 8.5, release 6.1], which accents the attack and sharpens the tom’s dynamics

8. iMP4CT

iMP4CT عضو سایت

شغل :
    آزاد
    امتیازات:
    +26 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, StudioOne
    کاش فارسی بود داداش

9. siamak-akhtari

siamak-akhtari عضو سایت

امتیازات:
    +14 / 0 / -0
    نرم افزار:
    استاد مرحومم, شادروان پرویز یاحقی با یک میکروفن ( nuemann u87) سلو ویلن ضبط میکرد اما وقتی گوش میدی از هر دو باند و حالت استریو پخش میشه منم میخوام همین حالت رو اجرا کنم اما بعد از ضبط چون با یک میکروفن ضبط کردم و لاین مونو داشتم از باند چپ پخش میشه میخواستم این مشکل رو رفع کنم.

10. M.Minoo

M.Minoo مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

امتیازات:
    +924 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase, flstudio
    برادر ارجمند وگرامی شما اگر از میکروفنهای الگوی قطبی استفاده کنید و ان را در حالت فیگر ایت ( شکل 8 مانند)قرار دهید و میکروفن را بین ساز و یک دیوار قراردهید با تنظیم فاصله میکروفن تا دیوار و ساز میتوانید هم دیلی و هم ریورب طبیعی تولید کرده و مقدار انرا با تغییر مقدار فواصل تغییر دهیدکه صدای سازو جالبتر و زنده تر میکنه
    شاید منظورتون این بوده ها؟

11. Porya

Porya عضو سایت Gold User

امتیازات:
    +276 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    شما باید موقع ضبط کردن ، یک ترک مونو باز کنید تا صدای ضبط شده از هر دو باند شنیده بشه . اگه موقع ضبط ، ترک استریو باز کنید این مشکل پیش میاد .

اگر هم ضبط کردید و میخواید ترک رو از استریو به مونو تبدیل کنید ، توی سونار یک گزینه به اسم convert to mono وجود داره ولی تو کیوبیس من همچین گزینه ای رو پیدا نکردم . میتونید ترک مورد نظرتون رو به صورت مونو اکسپورت کنید و دوباره وارد کنید تا مشکلتون رفع بشه .

بارگذاری...