شیشه ویزور دست ساز و کم خرج

شروع موضوع توسط hako ‏27/12/11 در انجمن Acoustic ( اکوستیک )

تاپیک شیشه ویزور دست ساز و کم خرج تالار Acoustic ( اکوستیک ) در persian-music.org.

1. hako

hako عضو سایت

امتیازات:
    +10 / 0 / -0
    نرم افزار:
    sonar
    سلام دوستان
    قبل از هرچیز تشکر میکنم از کسانی که واسه سایت زحمت میکشن و منو راهنمایی میکنن.
    من میخوام یه شیشه ویزور خوب که صدارو رد نکنه سفارش بدم که هزینه زیادی نبره.من توی خونه یه شیشه ویزور دوجداره گرفتم وتوی پانلهای گچی که باهاش اتاق سکوتمو درست کردم کار گذاشتم.ولی اونجور که میخواستم جواب نداد.حالا قراره یه دفتر واسه استودیو بگیرم نمیخوام کار الکی بکنم که مفید نباشه.وچون بودجه کم دارم مجبورم مرحله به مرحله پیش برم .از اینو اون شنیدم که از سه تا شیشه استفاده میکنن ویکیشو به صورت اریب بین دو شیشه قرار میدن ولی اطلاعاتم کمه ونمیدونم اصلا این کار درست هست یا نه واگه درسته چجوری اینکارو بکنم؟
    مرسی که راهنمایی میکنید

2. Omid Molavi

Omid Molavi مدیر تالار آهنگسازی و استودیوها تیم مدیریت مدیر تالار

شغل :
    استودیو پاییز
    امتیازات:
    +547 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, logic, sonar
    پیشنهاد میکنم به جای این کار که پر دردسر هست و اگر جاتونو عوض کنین باز گرفتار میشین و هر کاریش هم بکنبن باز در رو داره یه کم. به جاش از یه دوربین و مانیتور یا تلویزیون lcd استفاده کنید... هم زیباتر و با کلاس و تو چشم هست ..هم اینکه همیشه راحتین...و هم بنایی و این چیزا نداره .

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  3. ARMAN_M

ARMAN_M عضو سایت

امتیازات:
    +31 / 0 / -0
    نرم افزار:
    در مورد ایده وبکمی که گفتید باید چه اینچ مانیتوری رو مد نظر بگیریم(ابعاد دد روم 4.10در4.5 )؟

2چه دوربینی میشه استفاده کرد ؟ دوربین هایی که زوم میشه کرد ؟ یا دوربین هایی که قابلیت زوم نداره ؟

4. آرارات

آرارات عضو سایت

امتیازات:
    +277 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    دوست عزیز
    الآن توی بازار پنجره های دو جداره به معدود دیده میشه و قیمت نسبتا مناسبس دارن. (بهترین کیفتش متری 28.000 تومن با گاز آرگون در میاد. که اگه نهایت سلیقه و یه قاب شیک بخوای بسازی و هزینه نصب فکر نکنم بیشتر از 100 یا 110 تومن در بیاد. البته اگه یک متر کافی باشه)
    یه سوالی هم از فروشنده های شهرتون بپرسی بد نیست. چون من خودم عملا این کار رو تجربه نکردم. اما از دوستام شنیدم که خوب جواب داده و این راه رو به شما هم پیشنهاد میدم.

امید جان نظر شما هم خیلی خوب و بی دردسره.
    اما هزینش زیاد نمیشه......؟!
    یا اینکه من منظور شمارو درست متوجه نشدم. اگه شما این کارو شخصا انجام دادین لطفا بیشتر توضیح بدین در موردش.
    متشکرم.

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  5. Mohsen Hemmati

Mohsen Hemmati عضو سایت

امتیازات:
    +113 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    در مورد استفاده از سه شیشه دو جداره ، بهتره که شیشه وسط رو عمود و دو تای دیگه رو مورب نصب کنیم

به این صورت :

/ | \ یا \ | / که انتخاب این دو به این بستگی داره که جذب کننده ها در کف قرار دارن یا در سقف ،

در مورد استفاده از مانیتور هم با احترام به گفته های دوستان و اساتید ، نظر شخصی من اینه که بهتره تا جایی که می تونیم از دستگاه های برقی در dead room کمتر استفاده بکنیم ، تا میدان مغناطیسی کمتری بوجود بیاد:smile (45): ، و باعث ایجاد نویز نا خواسته نشیم ،واین فقط در صورتی که بتونیم ویزور خوب و استانداردی داشته باشیم ...

6. Omid Molavi

Omid Molavi مدیر تالار آهنگسازی و استودیوها تیم مدیریت مدیر تالار

شغل :
    استودیو پاییز
    امتیازات:
    +547 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, logic, sonar
    اينچ مانيتور يا تلويزيون lcd بستگي به ميزان سرمايه شما داره ... حتي ميشه اگر از دو مانيتور رو سيستم بهره ميبريد گوشه يكيش خواننده يا نوازنده رو مشاهده كنيد و براي دد روم يه مانيتور بزرگتر مثلاً 32 اينچي در نظر بگيريد ...بستگي به سليقه و ميزان هزينه شما داره.

بله هزينه بيشتر ميشه ..اما توجه داشته باشيد كه خيلي مزايا داره كه مي ارزه ... 1- شكيل بودن و جلب توجه مشتري 2- پرتابل بودن و هميشه و در همه جا مورد استفاده قرار گرفتن 3- در صورتي كه استوديو شما استيجاري باشه نداشتن بنايي و تخريب ديوار و غيره 4- با اين روش ديگه نيازي نيست حتماً شما اتاق هاتون چسبيده به هم باشه...ميتونه فاصله زيادي داشته باشه ...و نيازي نيست اتاق كنترل روم نزديك دد روم باشه ...و و و
    يكي از مزيت هاي اين كار زماني هست كه خواننده در حال اجراست و ميشه حركت اون رو حتي ضبط كرد و بعدها به عنوان سند در حين اجرا نگه داشت ... خيلي وقتها خواننده از فيزيك و نوع خواندن خودش پاي ميكروفن خبر نداره و در آينده از كار شما تو صدا برداري ايراد ميگيره..كه سند خوبي هست مچش رو بگيريد.!!!!!!!

دوست عزيز دوربين و تلويزيون lcd نويز ندارند ... و اين روش در حال حاضر در جديد ترين استوديو هاي دنيا در حال اجراست ...با سرچ ساده در گوگل خواهيد ديد.. البته منظور بنده در حد پيشنهاد بود ... اگر هم امروز استفاده نكرديد ..بعدها اين پشنهاد ممكنه براي دوستان كه تاپيك رو مطالعه ميكنن مفيد باشه .

نه چي نيازي به زوم داريم ! مگر تو شيشه بصورت عادي و طبيعي ملاحظه نميكنيم؟ همون شكل به صورت عادي كافيه ..قيمت دوربين ها هم تو تهران از 10 هزار تومان هست تا بالا. مختص اين كار هم نيست...كاربرد عمومي داره اين دوربين ها...مثلاً تو فروشگاه ها دوربين مدار بسته مورد استفاده قرار ميگيره.

موفق باشيد

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  7. hako

hako عضو سایت

امتیازات:
    +10 / 0 / -0
    نرم افزار:
    sonar
    یعنی من باید 3 تا شیشه دو جداره بگیرم و مورب نصب کنم؟
    منظورتونو از جذب کننده ها نمیفهمم:30:

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏27/12/11
  8. Mohsen Hemmati

Mohsen Hemmati عضو سایت

امتیازات:
    +113 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    دوست من خودتون فرمودین 3 تا شیشه .:smile (71):

میتونین شیشه وسط رو 6 میلیمتر ساده بگیرین.

در مورد جذب کننده های صوتی که در استودیو استفاده می شه :

اگه شیشه ها رو به این صورت نصب کنید /|\ هنگام برخورد صوتی به شیشه ( چون شیشه یه بازتابنده هست و صوتی رو جذب نمی کنه ) بازتاب اون صوت به طرف کف استودیو برخورد می کنه و در این حالت شما باید در این قسمت از کف جذب کننده خوبی استفاده کرده باشین ، مثلا موکت 7 میلیمتر تا امواج پس از بازتاب جذب زمین بشن.

ولی در حالت دوم \|/ جهت بازتاب امواج به طرف سقف هست و در این صورت شما باید از یه جذب کننده ی خوب در این قسمت سقف استفاده کنید.

اگه جایی از توضیحات مبهم بود بفرمایین تا بهتر توضیح بدم.

در مورد مانیتور و دوربین هم اگه نویز نداشته باشه ، و مشکل هزینه هم نداشته باشین خوبه:smile (71):

در تاپیک زیر هم در مورد جذب کننده ها به طور مفصل بحث شده.:smile (41):
    در قسمت امضام.

9. hako

hako عضو سایت

امتیازات:
    +10 / 0 / -0
    نرم افزار:
    sonar
    مرسی از راهنماییهای مفیدتون فقط دوتا سوال 1.الزاما بایاد شیشه ها دو جداره باشند؟ 2.اگه دو جداره گاز داخلش(ارگون)مفیده یا مضر؟اگه مضره چی کارش کنم؟و اینکه اگه نباید دوجداره باشه چند میل خوبه؟

10. Mohsen Hemmati

Mohsen Hemmati عضو سایت

امتیازات:
    +113 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    1.خودتون فرمودین که نمی خواین کار بیهوده انجام بدین پس حتما دوجداره باشه بهتره:smile (71):

2.معمولا باید یه گاز سبک باشه که توی صنعت آرگون بهترین و در دسترس ترین هست وگرنه زنون هم می شه ولی بسیار گرونه.

دلیل استفاده از این گاز ها اینه که سرعت صوت در این گاز ها بسیار پایین هست ، مثل خلا...

3.بهترین شیشه برای این مورد شیشه 18میلیمتری و 12 میلیمتری دو جداره با فاصله هوایی 125 میلیمتر هست که مقدار 54 dB جلوی صوت رو می گیره .:smile (6):

ولی شما بهتره از همون 6میلیمتری دو جداره با فاصله هوایی (آرگون) 6 میلیمتر رو استفاده کنید ، البته دو تا در کنار هم .اگه در همین اندازه فقط فاصله هوایی رو به 150 میلیمتر افزایش بدین میتونید مقدار رو به 52 برسونید ، البته به شرط درزبندی خوب قاب دور شیشه ها.

کار شما به شکل زیر خواهد شد.

\/ = دوجداره 6میلیمتری

| = 6 میلیمتری ساده

\ 15cm | 15cm /

:smile (61):

11. hako

hako عضو سایت

امتیازات:
    +10 / 0 / -0
    نرم افزار:
    sonar
    مرسی محسن جان ممنون که وقت گذاشتی فقط من باید اینارو چه جوری تو دیوار کار بزارم؟

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  12. Mohsen Hemmati

Mohsen Hemmati عضو سایت

امتیازات:
    +113 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    خواهش می کنم دوست من

شما بایستی اول یه قاب کامل با چوب روسی (5 تا 7 سانتی) درست کنید، به طول و عرض دلخواهتون ولی عمق این قاب مهمه که باید به اندازه عرض دیوار جداکننده باشه ، مثلا 35 تا 40 cm ، پس تا اینجا یه قاب به عمق 40 داریم حالا باید به نجار محترم بگین که در تمام وجه هاش سه تا شیار بندازه که ، عرض شیار ها 1 cm باشه ولی عمق اونا رو بیشتر می گیریم مثلا 1.5cm تا 2cm .

فقط نکته ای که باید رعایت کنید اینه که محل قرار گیری این شیار ها روی هر وجه به شکل خاصی هست که بستگی به حالت انتخابی شما داره :

حالت : \|/ یا /|\ در حالت اول مسلما شیار های بالا (سقف) به هم نزدیک و شیار های کف کمی باز تر هستند تا شیشه های دو طرف مورب قرار گیرند ،

با کمی هندسه می تونید جای شیار ها رو در طرفین هم بدست بیارین.

حالت های دیگه ای هم هست که بسته به مکان و جای لامپ ها برای منعکس نشدن نورشون به کار میان .

مثل :smile (4): control room \|\ dead room در این حالت نور لامپی که از سقف اتاق کنترل آویزونه در چشم ناظر

ضبط منعکس نمی شه.:smile (6):

امیدوارم متوجه شده باشین دوست من ، اگه وقت کردم حتما با عکس توضیح می دم.

13. hako

hako عضو سایت

امتیازات:
    +10 / 0 / -0
    نرم افزار:
    sonar
    بازم ممنونم از لطفت حالا باید قابی که شیشه هام داخلشن رو روی دیوار نصب کنم مهمه که با چی باشه؟بعداز نصب نیازی به درز گیری با چسب اکواریم هست؟
    عکسهایی که گفتید رو لطف میکنید بزارید؟

14. Mohsen Hemmati

Mohsen Hemmati عضو سایت

امتیازات:
    +113 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    قاب رو در واقع باید توی دیوار جاسازی کنید...

دقت داشته باشید که پهنای دیوارتون باید اندازه یا بیشتر از پهنای قاب باشه و به طور کامل درز بندی و عایق کاری بشه ، همینطور هنگام جا زدن شیشه ها توی چوب باید از چسب آکواریوم برای درز بندی استفاده کنید ،

در مورد اسپری درز بندی هم مطالبی شنیدم ، توی گوگل سرچ کنید در موردش ، اگه گیرتون بیاد بسیار مفید هست .

بین دو شیشه حتما از رطوبت گیر ها استفاده کنید .(بسته های سیلیکونی)

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  15. آرارات

آرارات عضو سایت

امتیازات:
    +277 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    من از این اسپری استفاده کردم. خیلی عالیه.
    قیمتش: 5.000 تومنه.
    اگه گیرتون اومد بگین تا واستون طریقه استفادش رو توضیح بدم.

شیشه ویزور دست ساز و کم خرج-pu-foam-polyurethane-foam-spray-sealant-12-x-750-ml-cans.jpg شیشه ویزور دست ساز و کم خرج-spray-foam.jpg

16. hako

hako عضو سایت

امتیازات:
    +10 / 0 / -0
    نرم افزار:
    sonar
    ممنونم که دوستان به من لطف دارن وراهنمایی میکنن.
    (بسته های سیلیکونی)
    اینا جی هست؟
    ارارات جان از کجا باید گیرش بیارم؟
    اسم دقیقش رو میگید؟

17. Mohsen Hemmati

Mohsen Hemmati عضو سایت

امتیازات:
    +113 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    بسته های سیلسکونی بسته های کوچیکی که داخلشون رطوبت گیر می ریزند ، اسم صنعتیش سیلیکون هست.زیاد مهم نیست ، واسه خاطر اینه که یه وقت شیشه ها بخار نزنه ، شمام که هوای شرجی نداری .

همون دانه های گرد کوچیک که به عنوان بوگیر (عرق گیر) توی کفش می ریزند ،

18. hako

hako عضو سایت

امتیازات:
    +10 / 0 / -0
    نرم افزار:
    sonar
    مجددا ممنونم ازت همتی جان کمک بزرگی بهم کردی.اگه وقت داشتی یه سر به تایپیکی که واسه جذب کننده ها ایجاد کردم بزن مطمئنم که میتونی کمکم کنی. بازم ممنون

19. آرارات

آرارات عضو سایت

امتیازات:
    +277 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    آقای همتی زحمت کشیدن در مورد بسته های سیلیکونی توضیح دادن.

اما این اسپری که عرض کرم:
    اسمش اسپری فوم هست. توی ابزار فروشی ها و یا چسب فروشی های شیراز موجوده. ولی از شهر شما خبری ندارم. یه گشتی توی بازار بزنید و خبرشو بدین تا براتون بیشتر توضیح بدم از کارایی طریقه و موارد استفادش.

البته توی عکس های قبلی که گذاشتم سمت راست مربوط به اسپری هست و عکس سمت چپ مورد صنعتی داره که به صورت کپسول های بزرگ به سایز های مختلف ارائه میشه که من این مورد سمت چپی رو توی بازار ندیدم.
    واسه کار شما اگه شیشتون حدود یک متر باشه یه دونه اسپری کافیه.

اینم نمونه صنعتی:

شیشه ویزور دست ساز و کم خرج-DIY_foam_kit.jpg شیشه ویزور دست ساز و کم خرج-foam-spray-insulation-1.jpg شیشه ویزور دست ساز و کم خرج-foam-spray-insulation-3.jpg

• خوشم اومد خوشم اومد x 5
  20. Hamed_abdollahi

Hamed_abdollahi عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +356 / 1 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio, nuendo, StudioOne
    من که شیشه ویزور رو با 100 تا lcd عوض نمیکنم کله حال استدیو به پنجرشه ...............البته نظر شخصیه شما باهرکدوم حال میکنید کار کنید .............

بارگذاری...