شنیدن صدای وکال و موزیک در هدفون در حین رکورد وکال

شروع موضوع توسط Omid Molavi ‏24/4/11 در انجمن گفتگوی عمومی درباره استودیوها

تاپیک شنیدن صدای وکال و موزیک در هدفون در حین رکورد وکال تالار گفتگوی عمومی درباره استودیوها در persian-music.org.

1. Omid Molavi

Omid Molavi مدیر تالار آهنگسازی و استودیوها تیم مدیریت مدیر تالار

شغل :
    استودیو پاییز
    امتیازات:
    +547 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, logic, sonar
    سلام به همه دوستان

بحثی که الان مد نظرمه چیزی هست که فکر میکنم جواب قطعی نداره و باز هم به سلیقه مربوط میشه ...اما یه اصول منطقی داره که فکر میکنم خیلی مهمه و شاید خیلی تو نوع خوانندگی وکالیست تاثیر میزاره

به این فکر افتادم اینجا این بحث رو مطرح کنم تا دوستان تجربیات همدیگه رو مطرح و یه جمع بندی راجع به این موضوع با هم داشته باشیم..امید وارم مفید باشه.

در حین رکورد...خواننده که پای میکروفن قرار میگیره...جدای از بحث سبک موزیک...نیاز به این داره که موسیقی رو بشنوه که روش بخونه..و همچنین صدای خودش....حالاسوال اینجاست که گین موزیک و گین وکال چقدر باشن؟

آیا موزیک کم باشه و وکال خیلی واضح؟ که در این صورت خواننده گاهی فالش میخونه !
    آیا موزیک و وکال اندازه ای باشن که مثل فاینال کار شنیده بشه؟
    آیا ریورب به وکال زیاد باشه یا کم یا بسته باشه؟

..............
    فکنم نتونم تو چند خط دقیقاً بگم ماجرای این مشکل بزرگ که ازش میگزریم اکثر مواقع چقدر مهمه و چه ترفندهایی هست که بشه با یک خوانننده که تجربه پای میکروفن کمی داره ...بهتر مدارا کرد و بهترین رکورد رو از توانایی اون خواننده گرفت.

من خودم در حال حاضر اینطور رکورد میگیرم...شما چطور؟

صدای موزیک یه مقدار کمتر از وکال ...طوری که وکال شفاف تر شنیده بشه و مقداری کم ریورب نسبت به سبک موزیک از لحاظ سالن سایز میدم .....اما باز هم فکر میکنم راه بهتری هست که نمیدونم!

خوشحال میشم توجه زیادی به این موضوع کنین و بحث خوبی باشه

راستش از یک نفر که تو امریکا رکورد زیاد گرفته پای میکروفن و اومد استدیو من...گفت خیلی تو اوجا متفاوت میشنیده صدا رو هنگام رکورد!!! اما چون اطلاعات تخصصی نداشت ...نمتونست خوب بهم توضیح بده !!! من پری امپ هدفون هم خریدم ...اما بازم اونی نیست که میخوام و فکر میکنم باید باشه

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  2. hamed jahanbakhsh

hamed jahanbakhsh عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +49 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, nuendo, protools
    خیلی از اساتید صدابرداری بر این باورن که خواننده نباید صدای خودشو با ریورب بشنوه چون نمیتونه گام صداشو ژوس کنه با موزیک به همین خاطر بدون افکت و اونم گاهی با کمی تیز کردن صدای خواننده تو هدفن رکورد رو انجام میدن-بعضی خواننده های آماتور هم که راحت نمیخونن باید موزیک رو بیشتر از صدای خودشون داد تو هدفن بلکه از روی صداهای موزیک خودشون رو ژوس کنن-

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  3. HAMED HAMRAH

HAMED HAMRAH عضو سایت

امتیازات:
    +103 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    این موضوع شده مشکل من در هنگام ضبط هر چند این پست مال 2 سال پیشه ولی من پست جدید ایجاد نکردم اساتید اگر تجربه خودشون رو با ما در میون بذارن ممنون میشم آقای مولوی شما که دیگه فکر می کنم وارد هستید بالاخره چه روشی بهتره؟ آیا باید به خواننده سپرد این کار رو ؟ چون بعضی ها خیلی بی تجربند و اذیت می کنند

4. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    رفع این مشکل کار دشواری نیست :
    1- موقع گرم کردن صدای خواننده و تمرین کردن شما متوجه میشید که خواننده چند مرده حلاجه و اگه خوب و سالم میخونه ریورب کمی بهش بدید ولی اگه دیدید تجربه چندانی نداره موضوع رو بهش یادآور بشید که نبود ریورب باعث تمرکز بیشترش میشه و برای نظارت روی رکرود بهتره تسلیم خواسته های گاها زیاد خواننده ها نشید در نهایت اگه خیلی اصرار داشتند مقدار خیلی کمی بدید که فقط احساس بشه نه اینکهخیلی شنیده بشه
    برای رفع نشتی صدای هدفون در میکروفون :
    1- اگه پروژه موسیقی شما چند ترک هستش که معمولا این چیننه اول یه میکس سر دست در ولومها انجام بدید که موسیقی کمی خوش صدا تر بشه
    2- پروزه رو به فرمت 24 و 48000 اکسپورت کنید. و در یک پروزه جدید اون رو وارد کنید چنانچه قصد کپی کردن وکال رو هم در بخشهایی دارید حتما تمپو پروزه جدید رو با پروژه اصلی یکسان کنید. و میتونید نام اون رو هم به این صورت ذخیره کنید. نام پروژه . vocal و در این پروژه فقط وکال رو رکورد کنید.
    3- در قسمت میکسر برنامه تون اون موسیقی رو که قصد دارید روش رکورد وکال انجام بدید و در ترک موسیقی ولوم input اون رو کم کنید. دقت کنید که ولوم input نه ولوم ترک از روی میکسر
    4- یه ترک مونو باز کنید و اماده رکورد وکال بشید.
    5- چنانچه خواننده از کم بودن صدای وکال ناراضی بود گین ورودی کارت صداتون رو افزایش ندید چون افزایش گین مساوی است با حساس تر شدن میکروفون و هر چی رشته کردید پنبه خواهد شد.
    6- اگه از کم بودن صدای موزیک گلایه داشتند کمی ولوم input رو افزایش بدید. و در نهایت با رکورد آزمایشی حتی برای یک بیت و solo کردن وکال میتونید بشنوید که صدای موسیقی در وکال نشتی داشتهیا خیر و اگه نشتی وجود داشت بازم کمی ولوم input رو کمتر کنید و چون با کم کردن اون صدای موسیقی هم کمتر میشه وکال بالاتر میاد که اونم میتونید با کم کردن گین برطرف کنید. تا وقتی که وکال رکورد شده در حالت solo کاملا صاف و بی عیب و نقص و عاری از نشتی باشه
    چنانچه بگید با کدوم برنامه کار میکنید میتونم با عکس بهتون نشون بدم.
    مقدار کم کردن ولوم input رو هم ذکر نکردم چون بسته به نوع موسیقی و سبک و ادوات استفاده شده در اون متفاوت هستش
    7 - درنهایت هم وکال رو به 24 و 48000 و مونو اکسپورت کرده و به پروژه اصلی منتقل کرده و میکس کنید.

• خوشم اومد خوشم اومد x 11
  5. M@JiD

M@JiD عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +179 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, nuendo
    جناب محبی ممنون از توضیحاتتون.ولی درباره مورد 4این درسته که میگن رکوردو برای گین بیشتر، استریو بگیریم و بعد در مرحله میکس، ترکمونو مونو بذاریم.؟
    و در موزد5 هم اگه میشه یه توضیحی درباره گین کارت صدا بدین که دقیقا منظور چیه؟در ضمن داو من کیوبیس5 هست.

6. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    خیر وکال رو مونو بگیرید.
    کلا منظور اینه که اگه خواننده گفت صداش کمه گین رو افزایش ندید. که میکفورون حساس تر میشه و صداهای محیط و هوا رو بیشتر خواهید داشت
    براتون عکس input رو خواهم گذاشت

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
بارگذاری...