شناخت کاملتر در مورد هدفونهای پشت باز و پشت بسته

شروع موضوع توسط Farhood ‏18/7/15 در انجمن Closed Headphone

تاپیک شناخت کاملتر در مورد هدفونهای پشت باز و پشت بسته تالار Closed Headphone در persian-music.org.

1. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,204 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    امیدوارم تالار رو اشتباه انتخاب نکرده باشم.
    در ارتباط با پشت باز و یا پشت بسته بودن هدفون، به یکسری تاپیک و پست برخورد کردم که گویای اطلاعات ناقص و حتی اشتباه در مورد کارکرد این دونوع هدفون بودند و بیجا ندیدم که تاپیکی داشته باشیم تا دوستان خریدار هدفون که این موضوع براشون هنوز گنگ هست، بازتر بشه.
    در ضمن قبل از هر چیزی اضافه کنم که این تاپیک بدنبال معرفی "بهترین" یا "خوب ترین" نوع هدفون نیست! در مورد دو نوع هدفون هست که هر کدوم ویژگی خودشو داره و هریک به درد کار خاص خودش میخوره که ارتباطی هم به نوع استفاده همدیگه ندارن.
    موردی در یک پست خوندم که نوشته بود: "مشکل هدفون پشت بسته اینه که گوش یوزر رو زود خسته میکنه"، و یا مورد دیگه: "صدای هدفون پشت باز تفاوت آنچنانی با پشت بسته نداره و در نوع پشت بسته فقط بعلت عدم جریان هوا، گرما و تعریق ایجاد میشه و . . .".

باید بگم که تفاوتها بمراتب اساسی تر و علمی تر این حرفهاست. در داخل باکس گوشی های یک هدفون یک عضو متحرک (و یا بهتر بگیم لرزنده) بسیار نازک وجود داره بنام دیافراگم که احتمالاً از وجودش مطلع هستید. در تصویر زیر دیافراگم یک هدفون رو داریم، بصورت نصب شده روی درایور (شامل یک مگنت فلزی با یک سیم پیچ بسیار ظریف):

شناخت کاملتر در مورد هدفونهای پشت باز و پشت بسته-01.jpg

این دیافراگم با گرفتن حرکتهای متناوب مغناطیسی سیم پیچ درایور حاصل از سیگنال رسیده از یک Output، به لرزش در میاد که نتیجه ی اون لرزش بصورت صوت به گوش ما میرسه. ولی این صرفاً بخشی از داستانه. "شکل" و "بسته یا باز" بودن جعبه ی کوچکی که این دیافراگم و درایور در اون نصب و مستقر میشن، نقش بسیار مهمی در جنس و شکل صدا (به لحاظ وفاداری در ارائه ی درست باندهای فرکانسی و فرمنت طبیعی) بازی میکنند. شکل زیر برش مقطعی دو نوع پشت باز و پشت بسته رو نشون میده:

شناخت کاملتر در مورد هدفونهای پشت باز و پشت بسته-02.png

صفحه ی دیافراگم در تصویر برنگ قرمز نشون داده شده. اولین شرط مهم برای لرزش درست دیافراگم، امکان حرکت و لرزش "آزادانه"ی اون هست و هرگونه مانعی در حرکتش، باعث تحریف در صدا خواهد شد. همونطور که در تصویر سمت چپ میبینید، جعبه ی پشت درایور و دیافراگم (Housing) کاملاً بسته است و این مسدود بودن به هوای آزاد، طبعاً جلوی حرکت آزادانه دیافراگم رو خواهد گرفت. این یک کنش فیزیکی بسیار ساده است. دیافراگم از سمت جلو کاملاً آزاد هست، ولی از طرف پشت محبوس به یک محفظه ی کوچک. فشار ثابت هوای حبس شده در پشت درایور، کم و بیش مزاحم حرکت درست دیافراگم خواهد بود. در تصویر سمت راست (پشت باز) با باز بودن جعبه Housing از سمت پشت درایور، این تحریف بطور قطع از بین خواهد رفت. چرا که در این حالت هر دو سمت جلو و پشت برای دیافراگم باز هستند. ولی با باز قرار دادن پشت درایور، مشکل جدیدتری مثل ورود صدای محیط بیرون و خروج صدای خود هدفون به بیرون پیش خواهد اومد.

مشکل نوع پشت بسته، فقط به این مورد هم ختم نمیشه. فشار ثابتی که در جعبه ی پشت درایور در حین تولید این محصول بوجود اومده، در محیط های مختلفی از فشار هوا، برای یوزرهای مختلف که در نقاط مختلفی از فشار هوا زندگی و کار میکنند، یک تحریف جدید و متغیر تر ایجاد میکنه. مثلاً یوزری که در لندن زندگی میکنه، با یوزر همون محصول که در کاتماندو زندگی میکنه، بخاطر اختلاف فشار هوای محلی، تحریفهای صوتی متفاوت تری رو نسبت به همدیگه تجربه خواهند کرد. حتی فشار هوا در یک نقطه ی جفرافیایی ثابت هم ثبات نداره و ما در روزهای مختلف، متناوباً اختلاف فشارهای متفاوتی رو تجربه میکنیم.

برای اینکه این تحریف براتون ملموس تر بشه، از سیستم شنوایی خودتون مثال میزنم؛ چون ساختار تقریباً مشابهی در هر دوی اینها (اسپیکرها و گوش میانی انسان) وجود داره. تصویر زیر مقطع گوش میانی انسان رو نشون میده:

شناخت کاملتر در مورد هدفونهای پشت باز و پشت بسته-03.png

همونطور که میبینید ما در اینجا بجای دیافراگم، پرده ی تمپان رو داریم که ایندفعه نه برای تولید صدا، بلکه بخاطر دریافت صدا قراره که به لرزش دربیاد. بنابر این برای درست شنیدن، فضای پشت پرده تمپان هم لازمه که باز باشه تا این پرده بتونه آزادانه لرزش بکنه. این سیستم در گوش انسان هر دو حالت بسته و باز رو باهم داره! در قسمت کف محفظه ی پشت پرده، دریچه ای وجود داره که به یک مجرای تقریباً بلند ختم میشه بنام Auditory Tube یا Eustachian Tube (در فارسی معروف به شیپور اوستاش). انتهای مجرا هم به دیواره ی بالای گلو در (در سمت پشتی دماغ) ختم میشه که به نوعی با هوای آزاد ارتباط داره:

شناخت کاملتر در مورد هدفونهای پشت باز و پشت بسته-04.jpg

هرموقع یک اختلاف فشار در نتیجه ی جابجایی جفرافیایی برای ما پیش بیاد، با باز کردن دهان یا خمیازه، دریچه ی مجرای Auditory Tube باز و بسته میشه و بلافاصله فشار پشت و جلوی پرده تمپان به وضعیت یکسان در میاد و صدای محیط رو که تحریف شده میشنیدیم، مجدداً بصورت طبیعی میشنویم. این چیزیه که همه ی ما در مسافرتها و تغییر محل ها تجربه کردیم. مشکل تحریف صدا در هدفون نوع پشت بسته هم چیزی مثل همین هست، با این تفاوت که پشت درایور برای همیشه بسته است.

علت اینکه از قدیم اسپیکرهای مستقل که برای مصارف مختلف صوتی فروخته میشن بصورت پشت باز طراحی و تولید میشن، همینه.

شناخت کاملتر در مورد هدفونهای پشت باز و پشت بسته-05.jpg

بنابر تمامی این توصیفات، هردو مورد هدفونها مصارف خاص خودشونو دارن. نوع پشت باز گرچه صدای فلت و طبیعی تری رو ارائه میکنه، بخاطر مشکل عدم ایزولاسیون و ورود و خروج صدا، قابل استفاده در محیطهای عمومی، محیطهای پر سرو صدا، سالنهای های ویدئو گیم، کنفرانسهای شبکه ای و چت و همچنین بعنوان مانیتور خواننده یا نوازنده در حین ریکورد در استودیو، نیست. نوع پشت باز که بمراتب صدای طبیعی و ریفرنسی داره، مناسب ترین انتخاب برای افرادی هست که نیازمند صدای واقعی و تحریف نشده هستند و در یک محیط شخصی، آرام و در بسته میخوان ازش استفاده کنند.

تولید کنندگان نوع پشت بسته گرچه تمامی تلاش خودشون رو میکنند تا بتونند با تمام بسته بودن پشت درایور، هدفون بتونه که صدای طبیعی تری رو ارائه کنه، هنوز نتونستند که از تحریف مورد نظر بطور کامل جلوگیری کنند. با این حال این نوع هدفونها بسیار مناسب برای استفاده در هر نوع محیطی (اعم از شلوغ یا آرام، پر جمعیت یا تنها) هستند. چرا که بخاطر ایزوله بودن صدا، یوزر در هر جایی که باشه، یک شرایط کاملاً شخصی براش ایجاد میشه. نوع پشت بسته، بسیار مناسب کنفرانس های شبکه ای، چت رومها، سالنهای ویدئو گیم و ددروم استودیوهای ریکورد صدا هستند. این دو تصویر وضعیت باز شده ی دو نوع هدفون پشت بسته رو نشون میده:

شناخت کاملتر در مورد هدفونهای پشت باز و پشت بسته-06.jpg شناخت کاملتر در مورد هدفونهای پشت باز و پشت بسته-07.jpg

یوزرهایی که علاقمند به شنیدن صدای طبیعی و فلت هستند، با شنیدن صدای هدفونهای پشت بسته ی گران قیمت و با کیفیت شاید تعجب کنند و فکر کنند که صاحب صدای فلت شدند! ولی به محض شنیدن صدای یک هدفون پشت باز در همون کلاس، متوجه میشن که هنوز نوع پشت باز، صدا رو واقعی تر به گوششون میرسونه.
    من یک فایل صوتی آماده و آپلود کردم که از همین پایین صفحه میتونید دانلود کنید. در این فایل صدای هدفون پشت بسته Beyerdynamic T-70 با نوع پشت باز از همون برند (T-90) مقایسه شده:

شناخت کاملتر در مورد هدفونهای پشت باز و پشت بسته-08.jpg

بخشی از یک قطعه ی ارکسترال و قسمتی از یک کار جز در این فایل وجود داره که در هر دوی اینها بصورت متناوب هدفونها عوض میشن (با T-70 شروع میشه و منتاوباً عوض میشه.......) و برای اینکه زمان تعویض رو بهتر متوجه بشید، من با مارکر علامت گذاشتم. به این شکل:

شناخت کاملتر در مورد هدفونهای پشت باز و پشت بسته-09.jpg

بنابر این، این فایل رو بهتره در نرم افزاری بشنوید که تایم لاین داشته باشه تا تصویر فایل رو هم داشته باشید.
    قطعاً دوستانی که گوششون با صدای طبیعی ارکستر بزرگ و ارکستر جز آشناتر هست، متوجه واقعی تر بودن صدای T-90 نسبت به T-70 خواهند شد.

باز هم طولانی شد! امیدوارم حوصله ی شما رو سر نبرده باشم.

فایل های ضمیمه:

آخرین ویرایش: ‏5/9/15
    • خوشم اومد خوشم اومد x 23
  2. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,204 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    دوستان، در تاپیک فوق فراموش کردم که در مورد نوع سوم یعنی "پشت نیمه باز" (Semi Open) توضیحی بدم!
    نوع نیمه باز در واقع به منظور از بین بردن مشکل فشار هوای مشکل ساز در "پشت بسته"، و همچنین مشکل ایزولاسیون در نوع "پشت باز" بدعت گزاری شد. این نوع، مشکلات هر دو نوع قبلی رو کمتر داره، ولی اگه از یک زاویه ی دیگه بهش نگاه کنیم، در واقع میشه گفت: نوع "پشت نیمه باز" هر دو مشکلِ دو نوع قبلی رو باهم داره، ولو با درصد کمتر!! به همین دلیل نوع "نیمه باز"، معمولاً حرفه ای پسند نبوده.
    ویدئوی زیر یک نگاه گذرا در مورد هرسه ی اینها داره:

View: https://www.youtube.com/watch?v=T69lPNqu5a0

• خوشم اومد خوشم اومد x 11
  3. AMIN.ELEMENT

AMIN.ELEMENT عضو سایت

امتیازات:
    +24 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    برای کار میکس مستر باید از کدوم هدفون استفاده کرد .من برای تایم زیاد میخوام.با این توصیفات میخوام از شما بپرسم با سپاس

4. PedramCrown

PedramCrown عضو سایت

امتیازات:
    +234 / 0 / -0
    برای این کار فقط مانیتور پبشنهاد میشه ...

کار نهایی رو فقط برای چک کردن جزئیات از پشت باز استفاده کنید
    پشت بسته واسه دد رومه و وقتی میخای بخونی جلو میکروفن

نکته اینجاست که هیچ وقت هدفون جای مانیتور رو نمیگیره

موفق باشید

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  5. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,204 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    امین جان با توجه به نیازی که یک میکسمن برای کار میکس خودش لازم داره، دریافت صدای فلَت و رنگ نشده هست؛ حالا چه هدفون و چه مانیتور. این چیزیه که فکر میکنم خودت هم میدونی. در مورد هدفون، طبیعیه که نوع پشت باز بخاطر عدم تحریف در ارائه ی صدا و همچنین وفاداری بیشتر به صدای طبیعی، برای کار میکس مناسبتر خواهد بود.

در ارتباط با هدفون، معمول هست که همه میگن "در آخر کار میکس فقط یکبار با هدفون چک کن"، ولی هیچکس به علت اون اشاره نمیکنه! مگه یک جفت استودیو مانیتور حرفه ای چی کم داره که نیاز باشه به اینکه در آخر کار با هدفون چک کنیم؟! بنابر این، چنین توصیه هایی چندان اعتبار علمی ندارن. کما اینکه من بسیاری از میکسمن ها رو میشناسم که در طول کل پروسه ی میکس هرگز از هدفون استفاده نکردند و میکس های شاهکاری هم انجام دادند. علت استفاده ی محدود میکسمن ها از هدفون برای اینه که صرفاً Paning و Imaging رو چک کنند (اون هم در صورت نیاز). چون این مورد در هدفون و مانیتور با همدیگه نتایج متفاوتی دارن.

اغلب یوزرها که گوششون به مانیتور خودشون عادت کرده، با یکبار استفاده از هدفون (ولو یک هدفون ریفرنس و فلت) اونو کنار گذاشتند با این شکایت که "صدای مانیتور نداره". در حالی که این دافعه بخاطر عادت به صدای مانیتور خودشون هست. شما حتی اگر استودیو مانیتورهای خودت رو عوض کنی و یک جفت مانیتور حرفه ای تر بگیری و استفاده کنی، صدای اون تا مدتی به گوشت نا آشنا خواهد بود، تا اینکه یک مدت ازش استفاده کنی و گوشت به صداش عادت کنه. این در مورد همه ی مانیتورها صادق هست، حتی مانیتوهای کلاس A. حالا در مورد هدفون هم همینه. وقتی تازه میخوای شروع کنی به استفاده از اون، یک مدت باید با اون قطعات استاندارد گوش کنی و مدام استفاده کنی تا گوشت به صدای اون عادت کنه.

اما اینکه اشاره کردی به "استفاده طولانی مدت از هدفون" نکته ی مهمی هست. امین عزیز با توجه به هدفون/مانیتور های فوقالعاده ریفرنسی که در 10 سال اخیر تولید شده (مثل Sennheiser HD 800 یا Ultrasone Edition 10 و یا AKG Q701) من به جرات میتونم بگم که: بله، با هدفون هم میشه کل پروسه ی میکس رو طی کرد و نتیجه ی حرفه ای در حد استاندارد هم گرفت. ولی به شرطی که جسارت کنی وجود یک هدفون رو ساعتها روی گوشهات تحمل کنی!! بزرگترین مشکل در استفاده از هدفون برای میکس همینه! تحمل فیزیکی خود وسیله روی سَر و گوش! نه کیفیت صدا. اگه مثل من آدم لجبازی باشی، شاید بتونی این کار رو بکنی! من اصولاً بخاطر جابجایی های زیاد و مسافرتهای طولانی مدت (مخصوصاً یک سال اخیر)، مجبور به استفاده از هدفون ریفرنس هستم. برای همین خودم رو مجبور کردم که روزانه مدت قابل توجهی از هدفون استفاده کنم تا به حظور فیزیکی این وسیله روی گوشهام (مخصوصاً لاله گوش) عادت کنم و موقع میکس دیگه اذیت نشم و حظورش رو حس نکنم. الآن نه تنها تا ساعتهای طولانی میتونم هدفون رو روی گوشهام تحمل کنم، بلکه به هیچ وجه مشکل در کیفیت خروجی میکس هم ندارم. تازه هدفون من از اون مدلهایی که در بالا گفتم هم نیست. من Beyerdynamic dt 990 pro استفاده میکنم.

آخرین ویرایش: ‏5/9/15
    • خوشم اومد خوشم اومد x 7
  6. AMIN.ELEMENT

AMIN.ELEMENT عضو سایت

امتیازات:
    +24 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    خیلی ممنونم بابت توضیح کامل و روشنت.من فعلا مجبورم با هدفون کار کنم و شما این انگیزه رو به من دادی تا بتونم با خیال راحت به میکس کردنم ادامه بدم .اینشالله در اینده یک جفت مانیتور باند هم تهیه میکنم .بازم ممنونم بابت وقتی که در اختیار من گذاشتی .همیشه شاد و سلامت و سر بلند باشی

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  7. KiuMars_TR

KiuMars_TR عضو سایت

امتیازات:
    +13 / 1 / -0
    نكته اى كه عجيبه اينه كه من يه هدفون akg k271 mkii دارم و closed. ولى وقت ركورد حتى با خود لب تاپ هم صداهاى بقيه ى ترك هارو مياره تو ركورد!!!!مكه closed قرار نيست نياره؟!!!

بارگذاری...