شعرها و ترانه های رایگان؟

شروع موضوع توسط kamran_omega ‏10/6/12 در انجمن شاعران و اشعار معاصر

تاپیک شعرها و ترانه های رایگان؟ تالار شاعران و اشعار معاصر در persian-music.org.

1. kamran_omega

kamran_omega عضو سایت

امتیازات:
    +102 / 1 / -10
    نرم افزار:
    cubase
    سلام

دوستان من و خیلی از شما برای آهنگامون شعرو ترانه نیاز داریم و یا گاهی شعرها و ترانه هایی رو میخونیم و دلمون میخواد براشون آهنگ بسازیم.اما در اکثر موارد از عهده هزینه خرید شعر و راضی کردن شاعر برنمیاییم.

میخواسم از دوستان بخوام در این تاپیک یا در یه تاپیک اختصاصی کتابهای شعر و ترانه ای رو معرفی کنن که بنا به هر دلیلی میشه اون شعرها و ترانه هارو به شکل رایگان استفاده کرد.

من به شخصه از اشعار حافظ تو بعضی کارهام استفاده کردم و خب سعیم رو هم کردم ارزش اشعار رو با کاری سخیف پایین نیارم.تا جایی که میدونم از اشعار بزرگان شعر پارسی همچون حافظ که دستشون بهمون نمیرسه :دی متاسفانه یا خوشبختانه میشه رایگان استفاده کرد.اگر اشتباه میکنم اصلاح کنید.

اما چند وقت پیش که روی یکی از شعرهای مرحوم قیصر امین پور کارمیکردم برام سوال پیش اومد که آیا انتشار رسمی آهنگی با شعر چنین شاعری که به تازگی فوت کرده چطور پیش میره.آیا باید هزینه ای رو داد؟ یعنی هنگام مجوز دادن ارشاد هزینه ای میگیره و به بستگان اون مرحوم میده ؟

کلا میخواستم بدونم تو اینجور موارد داستان چطور پیش میره.

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  2. amir_ayyar

amir_ayyar عضو سایت

امتیازات:
    +42 / 0 / -0
    نرم افزار:
    خیلی تاپیک خوبی رو شروع کردی کامران جان.
    البته من نشنیدم کتاب شعر و ترانه ای وجود داشته باشه که بشه از ترانه هاش مجانی استفاده کرد. در سایر کشور ها میدونم این چیز ها قوانین مشخصی داره و بعد از یه زمانی که از فوت شاعر میگذره حق معنوی اثارش از حالت انحصاری در میاد. ولی قانون دقیقش رو در ایران نمیدونم.
    اما در مورد کار های مرحوم امین پور بالای ۹۹ درصد مطمئن هستم که شما نیاز به اجازه ی ولی دم یا صاحب فعلی اثر دارید چون ایشون همین چند سال پیش فوت کردند.
    اما به عنوان یک ترانه سرا بهتون اصلا پیشنهاد نمیکنم که بر روی شعر های شعرای کلاسیک کار کنید چرا که ویژگی های ترانه رو ندارند. دقت هم کرده باشید کمتر کار محبوبی وجود داشته که بر روی شعر های مثلا حافظ ساخته شده باشه. در حوزه ی ادبیات اساسا بعضی متون برای تلفیق با موسیقی نگاشته نمیشوند. همین طور شنونده سخت با شعر های کهن ارتباط بر قرار میکنه و دلیل عدم موفقیت آهنگ های اینچنینی هم یکی و یا هردوی این عوامل هستند.
    از طرف دیگه این شاید توقع بیجایی باشه که شما بخواین ترانه ای مجانی در اختیارتون قرار بگیره. آیا شما به عنوان یک آهنگساز حاظرید که برای خواننده مجانی کار بکنید که توقع دارید ترانه سرا هایی برای شما این کار را انجام بدهند؟

3. kamran_omega

kamran_omega عضو سایت

امتیازات:
    +102 / 1 / -10
    نرم افزار:
    cubase
    حرفتون درسته این یه واقعیته که مخاطبی که بخواد به معانی شعرهای کلاسیک که درک آنها آسون نیس فکرکنه خیلی کمه اما بعضی وقتها بدنیس آدم واسه یه عده محدود که هم سلیقش هسن کاری ارائه کنه.

اصلا همچین انتظاری ندارم و معقول نیس بخوام از شاعری مجانی هنرشو تقدیم کنه اما همونطور که گفتم ممکنه "به هر دلیلی" این اتفاق بیوفته و خب این برای من و امثال من که مشکل بودجه دارن موهبتیه.

4. mohammad joodi

mohammad joodi عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +197 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio
    من هم فکر نمیکنم همچین کتابی وجود داشته باشه
    فکر مینم بتونید کتاب ترانه پیدا کنید ولی برای خوندنش باید از صاحب اثر رضایت بگیرید
    ولی با نظر اقای امیر در رابطه با خوندن شعر های کلاسیک مخالفم چون هر سبکی طرفدار های خودش رو داره و هر کاری میتونه برای مخاطب خودش ساخته بشه
    و اما ترانه رایگان
    هستن کسانی که این کار رو میکنن که توی همین سایت هم در خواست هایی شده و دوستان ترانه سرا بدونه چشم داشتی کمک های زیادی کردن

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  5. amir_ayyar

amir_ayyar عضو سایت

امتیازات:
    +42 / 0 / -0
    نرم افزار:
    بله خوب درویش جان داستان برو بچه های پرشین موزیک فرق میکنه و ممکنه بچه های اینجا این کار رو انجام بدن. البته باید در نظر بگیرین که این هم دلیل داره و دوستان چون هنوز به سطح کسانی مثل بمانی و برزویی و غیره (لا اقل از نظر آوازه) نرسیده اند همچنین کار هایی میکنند تا اسمشون مطرح تر بشه. به همین دلیل پیدا کردن ترانه های عالی در این سطح مشکله. البته نه این که نشه ولی مشکله.
    اما درویش جان در مورد اینکه فرمودید با خوندن شعر کلاسیک موافقید عرض کنم که همچنان مخالفم با صحبتتون. هر شعری ترانه نیست. شما نمی تونین مثلا یک غزل سبک هندی رو بخونین. البته میشه یک میکروفون فقط میخواد اما اون غزل برای خوندن از روی کاغذ نوشته شده و نه شنیده شدن از رادیو. البته خود من هم ممکنه کار های اینچنینی رو ضبط کنم اما برای دل خودمه و فقط کسانی اون رو گوش میدن که اون شعر خاص رو قبلا شنیده باشند و به معناش بر روی کاغذ اندیشیده باشند و دوستش داشته باشند. یک همچین کسانی با اون شعر به خصوص روی آهنگ ارتباط بر قرار میکنند. مثلا وقتی عصار غزل (دانی که چنگ عود چه تقریر میکنند/ پنهان خورید باده که تعزیر میکنند) حافظ رو خوند من عاشق این آهنگ شدم چون قبل از این کار شعر رو بار ها خونده بودم و دوست داشتم. اما اگر برای اولین بار شعر رو بر روی آهنگ عصار میشنیدم بعید میدونم انقدر دوستش داشتم.

6. mohammad joodi

mohammad joodi عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +197 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio
    و من هم همچنان مخالف
    شعر خوب ، خوبه
    چه شنیده باشی چه نه
    به شخصه زمانی که من حتی یکی از شعر های حافظ رو هم نخونده بودم
    گروه اوهام روی شعر های حافظ اهنگ راک ساخت و عالی هم ساخت که من و امثال من خیلی بردند با اینکه حتی خیلی از معنی ها رو نمی دونستیم

7. kamran_omega

kamran_omega عضو سایت

امتیازات:
    +102 / 1 / -10
    نرم افزار:
    cubase
    من تا حدودی با امیرجان موافقم.

منم وقتی اوهام رو گوش کردم کارهاشونو به خصوص درویش رو خیلی شیفته این گروه شدم ولی دلیلش رو نمیتونم بگم اشعار حافظ بود چون واقعا درصد کمی از اونو میفهمیدم.شخصا دلیل محبوبیت موزیک اوهام رو تلفیق ماهرانه موسیقی سنتی و راک میدونم که به یه تم اورجینال منجرشد و کمتر اشعار حافظ.یه جورایی برعکس بوده موزیک اوهام بوده که اشعار حافظ رو برا یه عده از جمله خودم که کمتر آشنایی داشتن باهاش محبوب کرده و نه اینکه اشعار حافظ باعث محبوبیت موزیک اوهام شده باشه.
    البته باید قبول کرد شهرام شعرباف از وزن شعر کلاسیک به خوبی استفاده کرده.

به نظر من شعرکلاسیک در موسیقی سنتی کاملا بجاست اما در سبکهای دیگه خیلی سخت میشه ازاون استفاده کرد هم به لحاظ وزنی هم به لحاظ انتقال مفهوم. با این حال مرزی وجود نداره و میشه کارهای سخت هم انجام داد.

8. pouriamahdi

pouriamahdi عضو سایت

امتیازات:
    +108 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, nuendo, reason
    با سلام
    اول از همه از کامران جان بابت این تاپیک تشکر میکنم
    من نمیتونم بگم که شاعرم اما گاهی وقتا یه ترانه هایی میگم که بدک نیست و طبیعاتا دوست دارم که بفروشمشون تا این که مجانی به کسی واگذارش کنم
    اما حاضرم برای برخی از دوستان رایگان کار کنم
    کسایی که کارشون خوب باشه تا بتونم یه کار موفق به رزومه کاریم اضافه کنم
    کسایی که دوست دارن این جور همکاری داشته باشن بهم پیام بدم
    ممنون از شما

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
بارگذاری...
برخی موضوعات مشابه - شعرها ترانه های
  1. qaemz
    پاسخ ها:
    0
    نمایش ها:
    79