1. بخش مرکز دانلود افتتاح شد، توضیحات بیشتر را در این لینک بخوانید.
    رد اعلامیه
  2. بخش مقالات افتتاح شد، توضیحات بیشتر را در این لینک بخوانید.
    رد اعلامیه

شروع خوانندگی و اهنگسازی برا صفر کیلومتر

شروع موضوع توسط mohammadnoriyan ‏10/5/18 در انجمن گفتگوی عمومی درباره خوانندگی

تاپیک شروع خوانندگی و اهنگسازی برا صفر کیلومتر تالار گفتگوی عمومی درباره خوانندگی در persian-music.org.

1. mohammadnoriyan

mohammadnoriyan عضو سایت

شغل :
    STUDENT
    امتیازات:
    +9 / 5 / -0
    سلام
    من تمام جواب های شما به صفر کیلومتر ها رو خوندم ولی جواب تمام سوالام رو نیافتم
    اول یک اطلاعات کلی بدم از خودم:سنم 15 سال تا 10 سال حاضرم فقط تحصیل کنم((حرفش اسونه)) و دنبال استدیویی که صدامو با افکت بهتر کنه و دور زدن و مافیا و ... نیستم((بازم میگم حرفضش اسونه ولی به نظرم موسیقی لذت بخشه)) محل زندگیم شهرری تهران سبک مورد علاقم سبک سول ((مخصوصا ادل))پاپ ((به اندازه سول))ساز موزد علاقم:گیتار برقی و ساکسیفون که توی پاپ استفاده میشه((ببخشید از لحاظ اطلاعاتی داغونم ولی یه چیزی توی مایه های گیتار برقی داخل اهنگ خونه پر از رنج سکوته شهرام شپ پره و اهنگ قرص قمر بازم ببخشید اطلاعاتم کمه)) -درامز و بقیه ساز های کوبه ای-پیانوی داخل سبک سول.وضعیت مالی :بوجم برای ساز تهش یک میلیون و خورده و برای کلاس تهش جلسه ای 40.هدف:خوانندگی و اهنگسازی تنظیم در سبکی که لذتبخش برای خودم باشه((هدفم اصلا مادی نیست پول و شهرت نیست فقط میخوام از استعداد و علاقم لذت ببرم)) یادم رفت ولی ترانه سرایی نمیخوام بکنم همه تمام موارد مورد نیاز برای ساخت موسیقی به جز ترانه سرایی
    سوال های من به ترتیب
    1-من ساز گیتار برقی و ساکسیفون رو به یک اندازه دوست دارم بوجم 1 میلیون و 300 هستش و میتونم تا 40 تومن جلسه ای رو بدم متنها بین این دو موندم کدوم هم به بوجم میخوره هم به هدفم یعنی اهنگسازی و خوانندگی
    2- پیش یک نفر رفتم برای مشاوره به نام محمد راسخی پور که مدرس گیتار برقی هستش و نویسنده گیتار برای همه و بسیار هم با اخلاق و مدرک دانشگاهی هم داره ولی نمیدونم پیش ایشون برم بهتره یا اموزشگاه گام یا کهکشان
    3-به کیبورد علاقه ای ندارم ولی سر اهنگسازی به دردم میخوره اول اینو یادبگیرم یا گیتار برقی و ساکسیفونو؟
    4-این روند من یادگیری اهنگسازی و خوانندگیه 1- ساز مورد علاقه 2- سلفز 3-تءوری4-کلاس صداسازی و اواز5-هارمونی
    6-کنتر پوان7-سازشناسی و ساز بندی 8-نرم افزار 9-کلاس میکس مستریگ و صدابرداری)ایا چیزی کم و زیاد یا جابه جا نداره
    7-سن من 15 سال هست ولی هنوز صدام داغونه دقیقا نمیدونم چیه ((وقتی میخونم صدام خروسی میشه یا همون نمیتونم نت هارو کنترل کنم یهو بم میشه یهو زیر . ادامای معمولی میگن میلرزه و لرزش داره)) خب من خیلی دوست دارم خواننده خوبی بشم ((معروف و پولدار نه بلکه قصدم لذت از موزیک هست نه هوس مادی))ولی وقتی میبینم تمام خواننده ها از بچگی همه عاشق صداشون بودن ولی من صدام مورد تایید دیگران نیست نامید میشم((البته هنوز به اهنگسازی امید دارم))
    8-یجا خوندم صداسازی فقط کسب درامد هست و شما باید ذاتا خوش صدا باشید صدای منم که قضیشو گفتم حالا واقعا گیج شدم
    9- گیتار برقی میخوام بخرم اصلا از گیتار برقی هیچی بلد نیستم دقیقا هیچی و استادم گفته از اشنا من این گیتار برقی رو بخر با فلان امپ که اسمشو میگم دو تا گزینه دارم یا باید برم از دیجی کلا بخرم یا برم پیش این اشنا معلمم .درضمن معلم گفته ایشون اشنا هستن سرت کلاه نمیزارن حالا من موندم چیکار کنم ((اشناش مدیر یک شرکت واردات گیتار هست))
    10-اسم گیتار استگ طرح فندر هست و امپ هم یک امپ معمولی استگ گفته بخر نمیدونم ((بوجمم که گفتم ))بخرم یا نه؟
    مرسیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی

آخرین ویرایش: ‏10/5/18
  2. Farhood

Farhood Capo del clan

شغل :
    موزیک تراپیست (مرکز تحقیقات دانشگاه برگن)
    امتیازات:
    +7,797 / 8 / -6
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    من بخشی از سوالاتت رو که میتونم رو جواب میدم، چون جواب همه ی او سوالها رو نمیدونم. دوستان دیگه هم کمک میکنن.

دو مورد که قبل از همه باید یاد بگیری اینه که، چیزی بنام "گیتار برقی" نداریم. اون ساز مورد نظر شما "الکتریک گیتار" هست احتمالاً. معمولاً "سماور برقی" رو داریم در مقابل "سماور نفتی"؛ ولی گیتار برقی یا نفتی نداریم.
    بعدی "ساکسفون" هست. سیفون اصولاً یه وسیله مربوط به دستشویی میشه. اون ساز اسمش "ساکسفون" هست، نه ساکسیفون.

اینطور که پیداست، هم میخوای خوانندگی کنی، هم تنظیم، هم ساز بزنی، هم قطعه بنویسی، آهنگسازی کنی، کلّی هم تئوری دوست داری که یاد بگیری ظاهراً. . . خب به نظرت کسی که این همه کار انجام بده، یه "متخصص" محسوب نمیشه؟ شما دیدی کسی با یک تخصص چنین برخوردی بکنه، اون هم صرفاً برای دل خودش؟! مثلاً بگه: میخوام نورولوژی یاد بگیرم، به فارماکولوژی هم علاقه دارم، سیتولوژی، درماتولوژی و ارتوپدی هم جزو علاقه های منه و باید یاد بگیرم، جراحی مغز و قلب هم از بچگی دوست داشتم. خب، دوستان راهنمایی کنید تا اینها رو یاد بگیرم برای دل خودم!!!

راه برای آموزش همیشه بازه. این ما هستیم که با انتخاب و تصمیم درست، به آموزش ارزش و معنی میدیم، و با یک تصمیم اشتباه، به معنی و مفهوم "آموزش" گند میزنیم. سنگ بزرگ علامت نزدن است. یک تصمیم کوچک، ولی در عین حال "عملی" بگیر، تا بتونی کم کم راه خودت رو پیدا کنی.

کمی اطلاعات درست تر شاید در همون تصمیم گیری کوچک بتونه کمکت کنه:

*الکتریک گیتار و ساکسفون در حد پیانو (یا کیبورد) برای کار آهنگسازی مناسب نیستند. دراین مورد فکر کن اگه میخوای آهنگ بسازی.
    *از سبک و خوندنِ غیرِ ایرانی صحبت میکنی. به نظرت حتّی بهترین مربی آواز در ایران، میتونه خوندن سبک سول و یا هر اونچه که در فکرت هست رو به تو آموزش بده؟ در این مورد هم فکر کن.
    * هردو مهم هست. صدای خوب= حنجره ی مستعد+آموزش. هرکدوم نباشه یا ضعیف باشه، کار میلنگه.

بقیه ی سوالتت رو هم بعد از تصمیم گیری مجدد در اون موارد بالا که گفتم، میشه دنبال کرد.

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
    • موافقم موافقم x 1
  3. skirlex

skirlex عضو سایت

امتیازات:
    +99 / 0 / -2
    نرم افزار:
    recycle
    سلام.امیدوارم هرجا که هستید در سلامت و خوشی باشید.

من میخام یه راهنمایی ای به شما و تموم اونایی که قصد شروع کار آهنگسازی یا نوازندگی دارن و اول کارشونه بکنم.من توو همین ایران,خودم حرفه ای ترین استودیوی موسیقی رو دارم و خیلی بی نیازم که بخام حسودی کنم و آمار غلط بدم بکسی یا نا امیدش بکنم.
    بنظر بنده همتون خیلی مواظب بودجتون همیشه باشید.به هیچ احدی اطمینان نکنید.چون همه به پول کار میکنن ولی یکی زیاد میخوره یکی تقریبا کم.پس استادت باشه یا آشنات باشه یا حتی برادرتم باشه,اگه اطلاعات کامل از چیزی که میخای بخری نداشته باشی سرت کلاه میره.

من نه شمارو میشناسم نه چیزی ازم کم و زیاد میشه ولی میخام برادرانه به همه اونایی که میخان تازه شروع کنن نصیحتی بکنم.
    هرچیزی رو یا یاد نگیرین یا یاد گرفتین تا آخرش حرفه ای ادامش بدین بدون اینکه به حرف کسی گوش کنین یا نا امیدتون کنن یا ایرادی ازتون بگیرن.
    یادتونم باشه با جنس ارزون نمیشه یکاری رو بصورت حرفه ای پیش برد.حداقل یکاری که مردم پسند باشه.
    موسیقی مسخره نیس دوتا فیلم, شب نگا کنی که تووش یه بازیگرش ,گیتار و غلط و از پیش تعیین شده داره میزنه و تحت تاثیر اون صب پاشی بگی برم اون مقدار پولی که به زحمت بدست آوردم رو بدیش به گردن کلفتا و چن روز دیگش نا امیدت کنن هم وقتت بره هم پولت هم نتونی حتی به هدفتم برسی.

یادتون باشه,وقت خیلی مهمه توو زندگی.
    درمورد اون صداتونم بگم که,رنگ صدا مهمه نه بم و زیر بودنش.به نظر من همه میتونن خواننده بشن.فقط مهم یادگیریه اصولش هس که چجوری بخونی,با چه آکوردی یا یاد بگیری تا فالش نخونی و صدات نلرزه.اولش میلرزه درسته ولی سعی کن با خواننده های مورد علاقت که آهنگشونو دوس داری بخونی و صدات ثابت و قوی شه.همین.

واسه آهنگسازی هم امکانات خیلی مهمه.چون کسایی هستن که زیرترین و قشنگترین صدارم دارن ولی فرصت خواننده شدن نسبت به امکانات کم زندگیشون یا محیط و شرایطشون نتونستن هنرشونو شکوفا کنن.

آخرین حرفم به همتون : تو هیچی عجله نکنید.حالا هرچی میخاد باشه.خرید.یادگیری یا هرچی.

اول تحقیق کنید از صد جا.بعد اقدام کنید.گیتار همه جا هست.آهنگسازیم همینطور

آخرین ویرایش: ‏10/5/18
    • خوشم اومد خوشم اومد x 1
  4. mohammadnoriyan

mohammadnoriyan عضو سایت

شغل :
    STUDENT
    امتیازات:
    +9 / 5 / -0
    سلام مرسی بابت پاسختون ولی من تو نت دیدم تفاوتی برای این دو کلمه قائل نیستند و منم کلمه کوتاه رو انتخاب کردم!!!!!!!!!!!!!
    ساکسیفونم کلمه ای هست که 99٪ افراد عادی به کار میبرن منم بردم ... ممنون از الان به بعد ساکسفون میگم
    بازم تو مطلبم گفتم من (صفر کیلومترم و اطلاعاتم به شما نمیرسه)
    سعی میکنم دیگه به کار نبرم
    --- \پست های متوالی ترکیب شد, ‏11/5/18, تاریخ ارسال پست اول: ‏10/5/18 ---
    تقصیر منه من بد توضیح دادم سوالاتم رو چون زیاد بودن
    همونطور که گفتم پول و شهرت زیاد برام مهم نیست فقط بتونم یک زندگی جم وجور داشته باشم نمیخواد حالا تو کله شهر فلان خونه و فلان ماشین ووو رو داشته باشم راضی به پول کمم اونم خدا میده نیاز نیست منتظر به درامد توی موسیقی باشم
    شهرتم باید بگم که دوست دارم ولی چون اذیت میکنه برام مهم نیست داشته باشم یانه
    منظورمم از اینکه هدفم از موسیقی لذت بردنمه یعنی من میخوام بهترین باشم((سنگ بزرگ نشان نزدن نیست بلکه ارزو بر جوانان عیب نیست)) تا خدمتی بکنم به موسیقی بکنم و خودمو که تشنه لذت ((یادگیری و کار کردن و تمرین در )) موسیقی هستم سیراب کنم((نمیدونم شایدم هوس باشه ولی میدونم هوس پول و شهرت و تحسیین شدن توسط دیگران نیست))
    خب اینم بگم که تمام خواننده های موفق حسابی توی رشته های مرتبط با خودشون حرفه ای بودند منم میخوام هم توی خوانندگی هم توی اهنگسازی هم تنظیم موفق باشم چون از صدام مطمئن نیستم ولی حداقل اهنگساز و تنظیم کننده میشم
    سنم زیاد نیست و وقتمم کم نیست. این کار عاقلانه تره که ادم همه دونه هاشو یه جا نکاره.
    ببخشید تقصیر من بود اگه مثل الان توضیح میدادم اینجوری نمیشد
    --- \پست های متوالی ترکیب شد, ‏11/5/18 ---
    بازم اشتباه من که سوالات رو زیاد و نامفهوم نوشتم
    اگه دقت میکردید میدید که من این کار یعنی قدم عملی و کوچک رو انجام دادم یعنی رفتم لیست بهترین اموزشگاه هارو با تحقیقققققققق در اوردم و حتی پیش چند تا کارشناسم مشاوره گرفتم حتی اسم معلم و گیتار الکتریکی که میخوام بخرم و معلمم گفته برو بخر رو نوشتم یعنی من هم درباره قدم بزرگم نوشتم((ترتیب کلاسام)) و هم قدمی که ((قبلا)) برداشتم و حتی قدمی که دارم همین الان برمیدارمو نوشتم((خرید گیتار الکتریک))
    بازم من بد توضیح دادم
    1- من با معلم صداسازی پیانو و کیبورد و سلفژ اموزشگاهم حرف زدم ایشون گفتن سازی که دوست داری رو باید حرفه ای یادبگیری بعد کیبورد مگرنه در اهنگسازی موفق نمیشی چون باید یک اهنگساز خوب نوازنده خوبی هم باشه و یک نوازنده خوب باید سازشو دوست داشته باشه
    2- خوب چیکار کنم من عاشق سبک سول هستم شما منو راهنمایی کن
    3-صدام ضعیف نیست میلرزه((خروسیه دروان نوجوانیه))یا همون هی تحریر میخونم زیر و بم میشه
    مرسی که برای من وقت گذاشتین و جواب دادین فقط یخورده بد منظورمو فهمیدین که اونم به خاطر این بود که من بد منظورم رو رسونده بودم
    اگه بازم بد منظورم رو رسوندم شما ببخش
    سلام مرسی بابت وقت گذاشتنتون
    باید بگم من هیچ اطلائاتی ندارم قبلا هم میخواستم مبایل بخرم همینجوری شد 6 ماه تحقیق کردم ولی بازم سرم کلاه رفت چون متخصص نبودم و اصلا سابقه ((عملی)) نداشتم و فقط مطالبت تئوری داخل اینترنت بود الان حتی فروشگاه های معتبر هم نمیشه اعتماد کرد تنها راه اعتماد به معلمم هست چون قراره با من سروکله بزنه و اگه سرم کلاه بزار خیلی دم دست تره تا اون کلاهبردارای دیگه که شما هم میگی کلا اعتماد نکن اینجوری باشه که کلا نباید بخرم چکار کنم ؟؟؟((هیچ وقت من صفر کیلومتر نمیتونم با اطلاعات بدست اورده ام گیتار الکتریک بخرم))
    مرسی مرسی و بازم مرسی
    فقط من اینو تجربه کردم که با اطلاعت هم نمیشه خرید کرد حالا من باید چکار کنم؟؟؟

5. Farhood

Farhood Capo del clan

شغل :
    امتیازات:
    +7,797 / 8 / -6
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    دوست عزیز و جوان، ما خوشحالیم که عضو این سایت شدی و از این طریق دنبال راهنمایی میگردی. جواب هم که میدیم چون میدونیم که با توجه به سنی که داری احتمال موفقیت هست.
    مسئله اینه که من هنوز نفهمیدم که با موسیقی میخوای چکار کنی! دو حالت داره: یا میخوای وارد این حرفه بشی، و یا اینکه یک حرفه ی دیگه ای رو در نظر گرفتی و موسیقی رو برای اوقات شخصی خودت میخوای.
    شما وقتی توضیح میدی صاف میری سراغ شهرت و ثروت و این چیزها! اصلاً این مربوط به شخص خودته و ربطی به ما نداره و تاثیری هم در راهنماییِ ما نداره. چیزی که به ما کمک میکنه که بتونیم راهنمایی کنیم اینه که بدونیم "راه رو حرفه ای در نظر گرفتی یا تفننی و شخصی". چون این دو راه کاملاً راهنمایی های متفاوتی رو طلب میکنه. اگر جواب دادی، فقط لطف کن این دفعه حرفی از شهرت و ثروت نزن! صاف برو سراغ اصل مطلب که آیا بعنوان حرفه انتخاب کردی یا نه.

• دوستانه دوستانه x 2
    • موافقم موافقم x 1
  6. Soheil Monfared

Soheil Monfared هنرمند عضو سایت

شغل :
    MusicProducer/SoundDesigner
    امتیازات:
    +2,216 / 19 / -5
    نرم افزار:
    ableton, protools, reason, wavelab
    سلام دوست عزیز.
    چیزی که من میتونم بگم اینه :

کلا یه 7 سالی میشه توی ایران همه رو جو اهنگسازی و استودیو زدن گرفته..! :D
    ینی دیگه اون دورانی که نمیدونم شما یادت هست که با گیتار میرفتن اگه یه روز بری سقر یاد میگفتن تموم شده و ما وارد بعدی جدید از موسیقی تفننی شدیم...ینی همون اهنسازی (با کامپیوتر)..!

ما در بهترین حالت فرض میکنیم یه شخصی :
    • هم سنش مناسبه برای شروع...
    • هم وقت داره برای صرف کردن
    • هم پول داره...
    • و از همه مهم تر استعداد اون کارو داره!;)

ما بچه 5 ساله داریم موزیک بخشی از وجودشه...
    ینی دنیا اومده که موزیسین بشه...

کسی رو هم داریم پس از 30 سال تحصیلات موسیقی و تجربه هنوز جوهر یک موسیقی دان رو نداره..!

پس باید همه چیز و اللخصوص اسعداد ذاتی رو شدیدا در نظر گرفت...;)

همه ما(موزیسین ها) شیفته ی موسیقی هستیم...

• با موسیقی زندگی میکنیم
    • با موسیقی نفس میکشیم
    • با موسیقی میخابیم...
    اما...

ایا علاقه شخصی و شوق برای یادگیری و یا هرچیز دیگه این رو توجیح میکنه که ما وارد یه راهی مثل موسیقی بشیم که یه دریای بی پایانه؟؟

طبق این گفته ی اخر جناب فرهود...
    ایا تو هدفت از وارد شدن به دنیای موسیقی...شهرت و این چیزاس؟
    موسیقی ی تفننی یا همون برا دل خودم زدنه؟
    یا پاپ استار شدن و اهنگ دادن بیرونه؟...;)

دقیقا حرف هم همینه و همین رو میخام بدونم...
    هر کدوم از این راه ها راهنمایی های متفاوتی رو طلب میکنه...;)

قصد من از زدن این حرف ها نه مچ گیری هستش
    نه نا امید کردن
    نه هرجیز منفی دیگه..

چون ما که چنین چیز هایی رو می پرسیم برای راهنمایی و فهمیدن اهداف کلی تو هستش....

بنظر من خوب فکر کن...
    ینی همه چیز رو تجزیه و تحلیل کن...
    نتیجه بگیر..
    بعد تصمیم بگیر و اقدام کن...;)

می بخشید که یکمی طومار گونه شد صجبت هام..;)

آخرین ویرایش: ‏11/5/18
  7. mohammadnoriyan

mohammadnoriyan عضو سایت

شغل :
    STUDENT
    امتیازات:
    +9 / 5 / -0
    خب اینم هدفم
    سلام
    صاف واضح صریح میگم :میخوام راه حرفه ای رو انتخاب کنم چون:
    1-چون ((ادامه)) میخوام خوانندگی رو به عنوان شغل تمام وقتم انتخاب کنم مثل پاشایی مثل یگانه مثل..
    2-چون میخوام بهترین پاپ استار باشم مثل مرتضی پاشایی و یگانه و...
    3-و اینم بگم میخوام حرفه ای و تخصصی هم خوانندگی کنم هم اهنگسازی هم تنظیم مثل خیلی از خواننده های دیگه مثل خواننده هایی که بالا گفتم
    4- نمیخوام صرفا فقط برای خودم بخونم و یا اهنگ بزنم این یک راه تفننی نیست بلکه شغل تخصصی اینده من خواهد بود
    دیگه بهتر توضیح نمیتونم توضیح بدم با مثالم و شسته رفته جواب دادم خلاصه توضیحاتم اینه من میخوام یکی مثل پاشایی بشم ((پاشایی نه خواننده مورد علاقه منه نه الگوی من اصلا نمیخواستم پاشایی رو نام ببرم که بگید این از همون جووناست که قبلا میگفتن میخوان مثل شادمهر بشن و تا یک خواننده موفق رو میبینن جوگیر میشن و شادمهریسم دارن منم پاشایسم ندارمممممم فقط ایشون رو مثال زدم دیگه قضیه مفهوم باشه))
    --- \پست های متوالی ترکیب شد, ‏11/5/18, تاریخ ارسال پست اول: ‏11/5/18 ---
    صاف میرم بهت جوابتو میدم
    دقیقا گزینه سومی که نوشتی یعنی پاپ استار شدن و موزیک بیرون دادن با این تفاوت که میخوام واقعا عالی رو خودم کار کنم که بهترین پاپ استار و بهترین اهنگا رو بدم بیرون
    از این ادم جوگیرام نیستم که یهو شادمهرو میبینن میخوان مثل اون بشن چون از بچگی عاشق ساز و اواز و موسیقی بودم مثلا هی پولامو جمع میردم بلز میخریدم و کلی باهاش اهنگ میزدم و سریش پدر مادر میشدم منو کلاس یدونه ساز بنویسن یا هی اواز میخوندم یا میشتم توی 4 5 سالگی اهنگ گوش میدادم!!!!!!!!!! الان که اصلا اجازه درس خوندن به من نمیده چون یا در حال گوش دادن موسیقی یا درحال تحقیق درباره موسیقی یا درحال حرف زدن درباره موسیقی هستم صب پا میشم میرم سراغ موسیقی یهو میبینم شب شده :-)
    خب اینم از هدفم و علاقم و پیشنه ام ببخشید طولانی شد اگر هم حرف زشتی زدم ببخشید

• دوستانه دوستانه x 1
  8. Farhood

Farhood Capo del clan

شغل :
    امتیازات:
    +7,797 / 8 / -6
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    فقط اون خط اول جواب من بود! دلایل مربوط به خودته.
    خب تازه الآن میشه به سوالاتت پرداخت.

_ زیر نظر یک مربی آواز باید مهارت صدا آموزش ببینی. سبک خوندن Adele و امثالهم رو هم باید فراموش کنی. چون اونجا ایرانه و کسی نیست که اون سبکی با تو کار کنه. اگر هم صدات در حال تغییره، باید فعلاً صبر کنی تا رشد حنجره هات تثبیت بشه. طی کلاسهای آموزشی هم اگر پیشرفتی نکردی، معنیش اینه که نمیتونی خواننده بشی و باید این کار رو بذاری کنار.

_ اگر صرفاً میخوای ملودی بسازی، ضروری نیست که حتماً ساز یاد یگیری. ولی اگر کلاً میخوای خودت کار پروداکشن کارهای خودت رو انجام بدی، حتماً باید یک ساز کیبوردی (پیانو) یا حداقل گیتار آموزش ببینی. این دو ساز، بخاطر امکانات پولیفونی، میتونند در ساختار هارمونیک قطعه به آهنگساز کمک کنند. بله درسته؛ یک آهنگساز خوب باید یک نوازنده ی خوب هم باشه. ولی اونجاییکه بهت گفتند "سازی که دوست داری رو باید حرفه ای یادبگیری بعد کیبورد وگرنه در آهنگسازی موفق نمیشی" یا از هدف تو بیخبر بودند و متوجه نشدند که چی میخوای، و یا اینکه همینطوری خواستند یه حرفی زده باشند! دفعه ی دیگه اگه اونجا رفتی سوال کن: با ساز مونوفون مثل ساکسفون چطور میشه هارمونی چندصدایی اجرا کرد تا برای انتخاب "کورد" در پروداکشن ازش استفاده بشه؟!

_ اگر به هر دلیلی قصد آموزش ساز داری، نباید وقت رو تلف کنی. 15 سالگی کم هم نیست. آموزش ساز باید از بچگی شروع بشه. الآن در سنی هستی که اگر یک سال صبر کنی، دوبرابر مشکل میشه، نه یک به پانزده. در کشورهاییکه فرهنگ موسیقی درست جا افتاده، بچه از همون اول بچگی در کنار ساز بزرگ میشه. اگر که مستعد بود، در سن 15 سالگی برای خودش یه نوازنده است. اگر هم که مستعد نبود، دیگه در 15 سالگی به این فکر نمیافته که بره تو کار موسیقی. چون قبلاً براش اثبات شده که اینکاره نیست. جوونهای ما کلّ بچگیشون با فوتبال توی کوچه میگذره، بعد سبیلشون که در میاد تازه یادشون میافته که موزیک رو هم دوست دارن! ضمناً شما که الآن با یک هدف مشخص میخوای جلو بری، دیگه انتخاب ساز با معیارِ "دوست داشتن" کمکی بهت نمیکنه. مجبوراً سازی که به درد اهدافت میخوره رو باید انتخاب کنی.

_ من پاشایی رو نمیشناسم و چیزی هم ازش نشنیدم؛ ولی اگر صرفاً در حد کارهای پاپ معمول روز میخوای پروداکشن بکنی، نیازی به تئوری پیشرفته و کنترپوئن و سلفژ وارکستراسیون و این چیزها نیست. تئوری مقدماتی و کوردشناسی برات کافیه.

_ اگر قراره که مرحله ی پست پروداکشن رو هم خودت انجام بدی (که ظاهراً اینطوره)، باید در کلاسهای آموزش کار در استودیو (ریکورد، میکس، مسترینگ و استفاده از نرم افزارها . . .) شرکت کنی.

_ یک استودیوی خانگی که مجهز به حداقلِ سیستم های صوتی باشه رو باید برای خودت ترتیب بدی.

این یک رَوند نرمال و معمول برای این حرفه هست. ولی میدونم که این کارها رو نخواهی کرد و دنبال میانبُر زدن خواهی رفت! همه ی این سوالهایی رو هم که کردی، دوباره از شصتاد نفر دیگه (متخصص یا غیر متخصص) سوال خواهی کرد! در بین اون شصتاد نفر دنبال نظری خواهی گشت که به میانبر زدنت کمک کنه! این "میانبُر زدن" اخیراً شده روال کار جوانهای ما!

اگر احیاناً در طی مراحل آموزشی متوجه شدی که فشار میاد و نمیتونی یاد بگیری، نه به خودت فشار بیار و نه دنبال میانبُر باش. با خودت روراست باش و خیلی راحت تا دیر نشده این کار رو بذار کنار.

• موافقم موافقم x 2
    • برنده برنده x 1
  9. mohammadnoriyan

mohammadnoriyan عضو سایت

شغل :
    STUDENT
    امتیازات:
    +9 / 5 / -0
    ممنون عالی بود

• خوشبینانه خوشبینانه x 1
  10. mtahangsazi77

mtahangsazi77 عضو سایت

امتیازات:
    +153 / 5 / -1
    سلام خوبید... من با حرف شما مخالفم همه نمیتونن خواننده بشن اما همه میتونن بخونن حالا میگی خب اونی که میخونه خواننده ست دیگه؟! اما نه نیست حالا یه نمونه مثال میزنم( یه گروه کُر رو در نظر بگیر خب این گروه کر بیشتر از یک یا دو خواننده اصلی نداره اما ممکن سرجمع خواننده های این گروه کر 20 نفر باشند یا حتی کمی بیشتر اما خب فقط یک یا دو نفر خواننده اصلی گروه هستند و اوج ها و قسمت های مهم دست اوناست بخونن چرا؟! چون اونا هنجره ی مستعدتری دارن پس به همین دلیل میگم همه میتونن بخونن اما همه نمیتونن خواننده بشن... پس این تفکر غلط رو تو سر همه نندازید... واقع بین تر باشیم بهتر نیست؟! به هر حال اینم نظر شخصی منه... موفق باشید.
    --- \پست های متوالی ترکیب شد, ‏12/5/18, تاریخ ارسال پست اول: ‏12/5/18 ---
    . ببخشید نقل قول نشد جوابتون پیام بالایست.

11. mohammadnoriyan

mohammadnoriyan عضو سایت

شغل :
    STUDENT
    امتیازات:
    +9 / 5 / -0
    سلام
    میخواستم بدونم من با این صدا به جای میرسم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟((مشکل های صدای من))
    1-باریتون رو به تنور ((ان چنان زیر نیست ولی بم بم هم نیست ))
    2-ستم 15 سال هست و هنوزم صدام خروسی میشه((یعنی نت ها رو نمیتونم کنترل کنم یهو بم میخونم بعد زیر میشه))
    3- کلاس قران میرفتم میگفت نمیتونی تحریر ها رو خوب ادا کنی((یادم نمیداد تحریرا رو هیچ تحریری بلد نبودم))
    4-فک کنم به خاطر سنم صدام خش داره که از قبل داره کم کم کمتر میشه و شده))
    5- حداقل صدام تو دماغی نیست
    6-صدام نویز نداره
    7-صدام عین جیغ نیست
    8-صدام عین بعضیا مثل غولا بم نیست
    9- نمیدونم این خوبه یا بد ولی وقتی معمولی حرف میزنم اینگار دارم بلند حرف میزنم و وقتی داد میزنم کل محل میره رو هوا!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    صدام معمولی هست و یک صدای شکل نگرفته دوره نوجوانی . صدا های همکلاسی هام تقریبا یخورده از من بدتره ولی دو سه نفر هستن وقتی صدای اونا رو میشنوم صدای خودم سوسک میشه ((اون سه نفر کلاس مداحی رفتن من نرفتم ولی بازم صدا های فوق العاده اونها منو نامید میکنه و اینکه مرتضی پاشایی اینا که میخوام مثل اونا باشم صداشون از بچگی فوق العاده بوده)) اصلا جایی برای من هست با این صدام از نظرم ادم یا باید بهترین باشه یا وقتشو تلف نکنه(( نظر شما محترمه ولی با نظر خودم منو راهنمایی بکنید))

آخرین ویرایش: ‏13/5/18
  12. mtahangsazi77

mtahangsazi77 عضو سایت

امتیازات:
    +153 / 5 / -1
    سلام محمد جان من اصلا متخصص این نیستم اما یکیم عین خودت که سعی داره متخصص بشه یعنی میخوام خواننده و آهنگساز بشم البته من ترانه هم می نویسم... ولی در کل ماجرا من نمیتونم به تو بگم صدات خوبه یا نه چون صداتو نشنیدم اما یه نکته و راز مهمی رو بهت بگم صدای خوب بیشتر به نوع نفس گیریت بستگی داره یعنی هر چه بهتر نفس بکشی خب صدای بهتری تولید میشه(نفس گیری شکمی یا همون دیافراگمی) و هنجره اگه مستعد باشه خب قطعا پرورش میکنه با تمرین های مختص خودش به نظر من زیاد سخت نگیر دنیای موسیقی بزرگتر و زیباتر از این حرفاست که بخوای به خودت سخت بگیری... نمیگم تنبل باشا منظورم اینه زیاد گیر نده به خودت منم گاهی مثل تو هی گیر میدم... استاد فرهود گفتن صدای تو هنوز تثبیت نشده اما برای تثبیت وسعت صدات فکر کنم الان زمان خوبی باشه شایدم یه کم دیرم شده باشه... اما باز عجله نکن... سعی کن یه استاد خوب آواز پیدا کنی ... یکی از دوستان آهنگساز (آقای یوسف) به یکی از دوستان پیشنهاد آموزش آواز کلاسیک رو داده بودن من از این مطمئن نیستم که درست باشه اما باید پرس و جو کنی... و اگه تونستی یه نمونه از حرف زدن و یه نمونه از خوندنت رو بذار اینجا که بشنویم اینطوری شاید بتونیم بیشتر کمکت کنیم... به هر حال میگم که صدا رو نمیشه زیاد با حرف توصیف کرد..
    --- \پست های متوالی ترکیب شد, ‏13/5/18, تاریخ ارسال پست اول: ‏13/5/18 ---
    و اینم بگم صدای هیچ خواننده ای از بچگی فوق العاده نبوده ولی صداشون یه سری پارامتر ها داشته که بقیه نداشتن بخاطر همین به این دسته از افراد میگن هنجره مستعد دارن یعنی توانمند برای صدای پیشگی خوانندگی گویندگی و هر کار دیگه ای از صدا... و مستعد بودن به این معنی نیست فوق العاده ان بلکه به این معنیه که استعداد این رو داره که عالی بشه و به سطح بالایی برسه که باید با تمرین پرورش پیدا کنه که این خودش زمان بره بعضی از صدا ها هستن که خیلی توانمند ترن خب سریع تر به این نتیجه میرسن و ولی در کل زمانی در حدود 2 یا 3 سال رو در نظر بگیر اما چون کم سنی میتونم بگم واسه بیشتر طول می کشه تقریبا 6 سال دیگه صدات میتونه به درجه ی خیلی خوبی برسه البته گفتم که اگه هنجره مستعد داشته باشی... همین محسن یگانه اونم اولش صدای زیاد خوبی نداشت از اولش اما با تمرین و تمرکز به نتیجه ی خیلی خوبی رسید و اینم اضافه کنم داشتن صدای خوبم به این معنی نیست که میتونی خواننده ی خیلی خوبی باشی بلکه باید خواننده خلاقی باشی... موسیقی و هر کار دیگه ای تو این دنیا با خلاقیت جذاب تر میشه و فرق بهترین ها رو از بقیه معلوم میکنه... پس سعی کن یادبگیری خلاق باشی چون خلاقیت بخشیش اکتسابیه بخشیش هم ذاتی و چه بسا بهتر آدم خلاقی باشی. موفق باشی محمد جان اون دو تا تست صدا هم یادت نره;)
    --- \پست های متوالی ترکیب شد, ‏13/5/18 ---
    راستی گفتی صدای دوستات و نوحه خوانی و اینا... خودت رو با دیگری مقایسه نکن به هیچ وجه چون نه من توام نه تو منی ما هر کدوم توانایی های مربوط و حتی مختص به خودمون رو داریم و صدای اونا اصلا چه ربطی داره بذار اونا نوحه شون رو بخونن تو هم آواز پاپتو بخون چون آواز پاپ به نظر من صداهای خاص تر از صداهای کلفت نوحه خونی رو می پذیره... بازم میگم اول از همه صداتو دوست داشته باش چون اون موقع بیشتر درکش میکنی و بیشترم قدرشو میدونی...

13. mohammadnoriyan

mohammadnoriyan عضو سایت

شغل :
    STUDENT
    امتیازات:
    +9 / 5 / -0
    سلام راهنمایتون رو خوندم عالی بود فقط من الان دارم کلاس گیتار میرم یخورده سختمه هم از لحاظ مالی هم از لحاظ زمانی هم... میخواستم با یک پک اموزشی اواز شروع کنم بعد که یخورده دستم توی گیتار را افتاد همزمان اواز هم برم
    فقط
    این کار درستیه ؟
    و ایا باید گفتید صدا باید تثبیت نشده باشه یا باید شده باشه که برم کلاس؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

14. mtahangsazi77

mtahangsazi77 عضو سایت

امتیازات:
    +153 / 5 / -1
    نه واسه آواز سن تو سن خوبیه دیگه نمیشه گفت بچه سنی و صدات خیلی مونده به صدای اصلیت نزدیک بشه پس زمان خوبیه و کلاس آواز رفتن اما در مورد سازت بگم که گیتار چی گرفتی و از چه سبکی شروع کردی؟!
    --- \پست های متوالی ترکیب شد, ‏14/5/18, تاریخ ارسال پست اول: ‏14/5/18 ---
    این که بخوای با یه پکیج شروع کنی باید اول مطمئن بشی اون پکیج آواز معتبر هست یا نه یه کتاب آواز معروف هست تو اینترنت بچه های اینجا هم دارن که یه استاد بزرگ صداسازی خارج از کشور نوشتتش پی دی افش هست و یوتوب یه نفر به اسم موسی رئیسی که آموزش آواز رو تو 20 قسمت کوتاه گذاشته کلا اینا یه گروه و مجموعه ان به اسم مدرسه پرستش یا ایرانیان نمیدونم چی بگرد پیداش کن برنامه sanptube رو واسه گوشی آندرویدت دانلود کن و یه فیلتر شکن خوب مثل های شیلید یا هات اسپات شیلید که سرعت اینترنتم زیاد پایین نیاره برو سرچ کن آموزش آواز قسمت 1 و همینطوری میاره 20 تا قسمته و آموزش سلفژ و نت خوانی رو هم سرچ کن باز یه استاد دیگه از این گروه مدرسه پرستشه که تو 14 قسمت سلفژ و نت خوانی رو تدریس کرده اینا کامل نیستنا ولی واسه شروع خیلی میتونن کمکت کنن و اگه پول داری میتونی هزینه کنی برو کتاب تئوری دکتر پرویز منصوری رو بگیر و کتاب ریتم خوانی شهرام مظلومیم میتونی بگیری (بگیری بهتره) و اما اگه نمیتونی بگیری نسخه های پی دی افش تو اینترنت هست سرچ کنی پیدا میکنی دانلود کن و شروع کن با دقت شروع به خوندن کن اگه به مشکل برخوردی تو همین سایت برو تو قسمت تالارها دنبال تئوری موزیک بگرد وقتی داخلش بشی یه تاپیک جامع راجع به پرسش و پاسخ های تئوری موزیک هست سوالت رو اونجا درست مطرح کنی مطمئنا دوستان جواب درستیم بهت میدن فقَط تو خوندن کتاب عجله نکن سعی کن خوب مطلب رو بفهمی و هر روز بخونیش اما هر چقدر که میتونی وقت بذار حتی اگه یه ربع یا نیم ساعت باشه و بعد که این کتابم تموم شد به همین کتاب تئوری اکتفا نکن کتاب تئوری دکتر کمال پورتراب هم بگیر بخون اینم پی دی افش تو اینترنت هست و اینو یادت باشه کتاب ها هم همیشه نگه دار چون ممکن مطلبی یادت بره باز مجبور بشی بهش رجوع کنی اما فعلا کاری که تو باید بکنی اینه : رو یادگیری سازت متمرکز باشی و ساز گیتارتم حتما از سبک کلاسیک شروع کنی چون این مادر موزیک غربه و تقریبا تمام سبک موسیقی هاست و بعد همزمان تئوری بخونی (هر مقدار در روز) و بعد سلفژ کار کنی و آواز فعلا تو ابتدای کار همین ها اما بعد این که تئوری موسیقی رو کامل خوندی و یادگرفتی باید هارمونی بخونی و بعد هارمونی کنتر پوان و.... و باید با نرم افزار های آهنگسازی مثل اف ال استودیو اینا کم کم آشنا بشی.... پسر!!!! من و تو کلی راه داریم باید بریم فکر نکنم هیچ کدوممون بتونیم که حتی به یک قدمی پایان این راه نزدیک بشیم چون هر روز که چشم وا میکنیم می بینیم یه چیز جدید هست که یاد بگیریم در کل موفق باشی دوست عزیز من.
    --- \پست های متوالی ترکیب شد, ‏14/5/18 ---
    راستی اگه سیم کارتت ایرانسل میتونی بسته پنج گیگ هفتگی ایرانسل که 2000 تومن قیمتش بگیری و اگه همراه اوله که اونم باز بسته های خوب و به صرفه ای داره و اگه هم وای فای داری که دیگه این قضیه ش فرق میکنه.... اینم گفتم که راحت تر بتونی دانلود کنی و اسم اون کتاب آموزش تکنیک آوازه اینه : کتاب تکنیک آواز نوشته لارا برانینگ هندرسون همراه با یک cd جهت تمرین هست میتونی تو آموزشگاه ها یا ساز فروشی ها پیداش کنی یا هم باز بگرد تو اینترنت ببین میتونی پیداش کنی یا نه واسه کتاب هارمونی هم میتونی کتاب والتر پیستون رو بگیری ( البته فعلا اول به ترتیب و با نظم همونایی که گفتم رو انجام بده بعد یادگیری کامل تئوری هارمونیم میتونی بخونی چون تا تئوری رو کامل بلد نباشی نمیتونی هارمونی رو بفهمی) خب دیگه هر چی که میدونستم رو گفتم البته باز کمک خواستی در خدمتم هم من هم دوستان فعلا درست شروع کن و ذهنتو درگیر چیزی نکن(زودم جا نزن) موفق باشی.

• آموزنده آموزنده x 1
  15. mohammadnoriyan

mohammadnoriyan عضو سایت

شغل :
    STUDENT
    امتیازات:
    +9 / 5 / -0
    سلام مرسی جواتون رو خوندم
    1-جواب سوالتون : گیتار الکتریک هست گیتارم
    2-حلا سوال خودم: میتونم با این نوع گیتار اهنگسازی کنم؟؟؟؟؟؟(( فقط میخوام یک سالی یاد بگیرمش بعد برم سراغ میدی کنترلر))فک کنم هم تو یادگیری میدی کمکم کنه هم اصولی تر باشه
    3-یجا گفته بود تئوری اول بعد سلفز بعد موسیقی نظرت چیه؟؟؟؟

• دوستانه دوستانه x 1
  16. mtahangsazi77

mtahangsazi77 عضو سایت

امتیازات:
    +153 / 5 / -1
    سلام اگه ساز مورد علاقه ات اینه باشه پس با همین کار کن محدودیت نداره ولی اگه به قول استاد فرهود با گیتار کلاسیک شروع میکردی خب قطعا خیلی بهتر بود و اینکه میخوای با میدی کنترلر کار کنی که دیگه به خودت مربوطه تقریبا همه ی آهنگسازا بلدن باهاش کار کنن و ازشم استفاده میکنن و بعد یه جا گفته که تئوری اول بعد سلفژ خب حتما از ارتباط بین سلفژ و تئوری خبر نداشته این دو رو خب قطعا بهتره کنار هم یاد بگیری چون هم به یادگیری سازت بیشتر کمک میکنن و هم به تقویت گوش هات همزمان با یادگیری ساز و تفهیم بهتر موسیقی کمک میکنن ( در حال ریش و قیچی دست خودته ما فقط پیشنهادهامون رو بهت میدیم حالا تو هر کار دیگه ای بخوای بکنی دیگه به ما مربوط نمیشه...)موفق باشی محمد جان.

17. m--s

m--s عضو سایت

امتیازات:
    +83 / 1 / -0
    سلام .
    برای این که ببینی گیتار الکتریک علاقه داری یا نه موزیک ها خارجی رو گوش کن
    یا نوازنده های استاندارد رو کاراشون رو گوش بده کارای ایرانی زیاد مناسب اینکار نیست
    و در مورد خرید گیتار الکتریک به حرف استادت که میگه از من بخر و .. گوش نکن
    خودت تحقیق کن در موردش با 1/300 فوقش میتونی آیبانز gio بگیری امپ نمیتونی بخری
    یه مورد دیگه هم اینه که یه گزینه رو برای خودت انتخاب کن مثلا همین گیتار الکتریک
    خودش خیلی زمان و تمرین میخواد تا نوازنده ی خوبی بشی حالا شما در کنارش
    کلی چیز دیگه هم میخوای یاد بگیری چطوری میخوای تو همه ی این ها موفق بشی؟
    تمرکزت رو بزار رو یک چیز اگه هدفت خوانندگیه با یه ساز که تو خوندن و تمرین آواز
    بهت کمک میکنه مثل گیتار کلاسیک یا کیبرد شروع کن

• موافقم موافقم x 1
  18. mtahangsazi77

mtahangsazi77 عضو سایت

امتیازات:
    +153 / 5 / -1
    سلام منم همین رو بهشون گفتم اما خب ترجیح دادن به روش خودشون انجامش بدن و بعد تازه ایشون گیتار رو فکر کنم گرفته از استادشونم فکر کنم گیتار رو گرفتن... در هر حال موفق باشند

19. mohammadnoriyan

mohammadnoriyan عضو سایت

شغل :
    STUDENT
    امتیازات:
    +9 / 5 / -0
    سلام بله درسته من خیلی وقت پیش گیتار الکتریک رو از جایی که استادم معرفی کرده بود خریدم...ولی انتخاب خوبی داشتم چون اونجا تنها واردکننده جنس بود((بازرگانی بود)) ...منم اصلا چون سررشته ای نداشتم به استادم اعتماد کردم...
    خب من تلاشمو بیشتر میکنم اینکه گیتار کلاسیک یا بقیه گیتار اسون تره مهم تره به نظرتون یا علاقه من؟؟؟ سبکم سول یا پاپ قراره باشه فک نکنم گیتار الکتریک چیز بدی توی این دو سبک در بیاد.... ولی اگه زودتر تحقیق میکردم سراغ گیتار الکتریک نمیرفتم و مستقیما کیبورد یاد میگرفتم ولی در کل فک این راه اصولی تر باشه چون من عجله ای ندارم...
    مرسی بابت راهنمایی تون

• دوستانه دوستانه x 1
  20. m--s

m--s عضو سایت

امتیازات:
    +83 / 1 / -0
    سلام
    چیزی هم به ساز اسم آسون و سخت نداریم سازی رو که دوست نداشته باشید براتون سخت به نظر میاد
    من منظورم این نیست که گیتار الکتریک رو رها کنید. با همین گیتار الکتریک هم میتونید خوانندگی تمرین کنید (نباید اسم کلاسیک رو میاوردم ) و راستش اینکه اول تاپیکت که دیدم نوشتی تو مایه های گیتار آهنگ دلم تنگته خورد تو ذوقم و این که اسم ساز مورد علافت رو درست نگفتی شما که به این ساز علاقه داری اطلاعاتت باید خیلی بیشتر باشه
    فک میکنم خوب نتونستم منظورمو برسونم در کل منظورم اینه که هدفت رو کوچکتر کن
    هم میخوای تنظیم کنی هم ساز بزنی هم آهنگسازی کنی هم خوانندگی و.....
    همون گیتار الکتریک رو شروع کن منظم تمرین کن در کنارش خوانندگی رو هم کار کن
    تنظیم کردن و آهنگسازی رو بعدا به مرور زمان کار میکنی

آخرین ویرایش: ‏25/5/18
    • آموزنده آموزنده x 1
بارگذاری...