شخصیت ( کاراکتر ) صدا در خوانندگی

شروع موضوع توسط arsam ‏8/12/09 در انجمن گفتگوی عمومی درباره خوانندگی

تاپیک شخصیت ( کاراکتر ) صدا در خوانندگی تالار گفتگوی عمومی درباره خوانندگی در persian-music.org.

1. arsam

arsam عضو سایت

امتیازات:
    +105 / 0 / -0
    نرم افزار:
    با سلام خدمت شما دوستان گرامی
    می خوام یه مطلبی رو اینجا عنوان کنم البته نمی دونم می تونم منظورم رو برسونم یا نه ...
    موضوعی که خیلی وقته ذهن منو مشغول کرده کرده "شخصیت یا کاراکتر صدای یک خواننده" هست. مثلا شما به صدای خواننده های مثل (محمد اصفهانی ،محسن چاوشی و مرحوم ناصر عبداللهی )گوش کنید،متوجه میشید هر کدوم شخصیت صدایی خاص خودشونو دارن.البته تا جایی که من متوجه شدم شخصیت صدای هر خواننده بستگی به( وسعت صدا واناتومی هنجره،حلق، بینی، فک و کل سیستم دهان و استاد آواز ،سبک موسیقی که کار می کنه و خواننده ای که خواسته یا نا خواسته شخص از اون تقلید می کنه) داره.دو نکته اینجا مطرح هست ،یک اینکه آیا شخصیت سازی در خوانندگی البته از نوع افراطیش کار درستی هست؟ (برای رسیدن به صدایی خاص) دو اینکه چطور میشه شخص به کاراکتر مخصوص به خودش برسه بدون هر گونه اغراق در خواندن، که نه شبیه فلان خواننده بشه و نه شبیه لحن و صدای استاد( اگر از استاد بهره می بره) البته با توجه به توانایی های فردی.می خواستم نظر شما دوستان رو بدونم.
    از دوستان و اساتید عزیز خواهش می کنم اگرروش مستدل یا تجربه شخصی در این زمینه دارن در اختیار دیگران قرار بدن. البته اگه خودم در این زمینه به نکته در خوری رسیدم به اطلاع دوستان می رسونم.
    باسپاس از دوستان

2. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,810 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    خوب به اين مورد ميگن تقليد.!!!
    فقط و فقط يك مورد. :
    با صداي خودتون بخونيد تا بتونيد براش شخصيت بسازيد.
    مرجوم عبداللهي اگه عبداللهي شد به اين دليل بود كه عبداللهي بود و نه كسي ديگه .( خدار حمتش كنه بهترين دوست و مثل استاد بود براي من )
    هيچوقت نبايد سعي كنيم كه شبيه كس ديگه بخونيم چون آخرش تقليد از كسي كردن آدرس اون شخص رو به شنونده ميده اما اگه خودمون باشيم... شنونده ميتونه از درون ما با خبر بشه و آدرس خودمون رو بهش بديم.

3. arsam

arsam عضو سایت

امتیازات:
    +105 / 0 / -0
    نرم افزار:
    آقا امید ! خیلی ممنون از پاسخ شما
    تقلید کار پسندیده ای نیست، البته منظور بنده از شخصیت سازی تقلید از خوانندهای دیگه نبود ،بلکه منظور پیدا کردن اون وجه و بعد از صدای مخصوص به شخص (در صورتی که هنجره شخص توانایی زیادی داشته باشه)، که خواننده موقع خوندن اونو بکار میبره هست.با سپاس

4. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,810 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    اميدوارم حرف بدي نزده باشم. !! :smile (70):من هميشه به مشتريهايي كه ميبينم دارن دنباله رو كسي ميشن توصيه ميكنم. خودشون باشن. و اتفاقا بعدش هم كارهاي خوبي ازشون در اومده.

5. theone

theone عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +6 / 0 / -0
    نرم افزار:
    به نظر من فقط جنس صدا شخصیت واسه یه خواننده درست نمی کنه !! عواملی مثله انتخاب ترانه و ملودی هم بسیار دخیل هستن !!

6. ramin syateely

ramin syateely Banned

امتیازات:
    +40 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    چرا بجایی که بگن فلانیه میگن چقد شبیه فلانی میخونه انسانها صداهای مختلفی دارند یعنی هرفردی با صدای خاصی صحبت می کنه پس نه باید صداشو شبیح صدای پسر همسایه دربیاره !هر خواننده ای باید با صدی خاصی بخونه یعنی با صدای خودش نه بیاد صداشو شبیه یه خواننده ای دربیاره این خوانندگی نیست این تقلیدگریه !!!! همچین خواننده ای همیشه آماتور میمونه وهیچ وقت خواننده حرفه ای نمیشه!

7. hossein_ignore

hossein_ignore عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio, sonar
    سلام arsam جان. من چیز زیادی در مورد خوانندگی نمی دونم! ولی نظرمو میگم! باید اول شخصیت مورد نظرتو انتخاب کنی، بعد اون شخصیتو مورد بررسی قرار بدی، ببینی چه جوری با چه لحنی حرف میزنه، از چه کلماتی استفاده میکنه و . . . بعد مثل اون حرف بزنی. بعد که حس کردی حرف زدنت قابل قبوله باید با اون لحن بخونی، از اون کلمات استفاده کنی! پس شعر هم خیلی مهمه!

8. POORYA PLAY OUT

POORYA PLAY OUT Banned

امتیازات:
    +20 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, reason
    من دقیقا فهمیدم که شما چی میگید ببینید شما می خواید با لحنی به خونید که شبیه به یه خواننده دیگه است
    شما نمی خواید از اون خواننده کاملا تقلید کنید بلکه شما می خواید صداتون نزدیک باشه با صدای خواننده
    مورد نظر اونهم به این علت که می خواید کاراکتری مثل اون داشته باشید می تونید این کار رو بکنید
    حتی اگه صدای خودتون رو هم بم یا زیر تر کنید که از اون خواننده مورد نظر تا حدودی تقلید کنید
    این نیاز روانی شما به ای کاراکتر پس می تونید از اون خواننده تقلید کنید اما کاملا اون نباشید و شخصیت جدا گانه ای داشته باشید

9. arsam

arsam عضو سایت

امتیازات:
    +105 / 0 / -0
    نرم افزار:
    شخصیت(کاراکتر)صدا در خوانندگی

متاسفانه شمامنظورم رو متوجه نشدید :smile (42):تقلید حتی به مقدار کم هم مورد نظر من نیست ! :smile (36):منظور من اینه که اگه کسی توانایی حنجره و صداش چند وجهی باشه چطور باید به در موقع خواندن، به صدای مطلوب و اصلی برسه؟:smile (74):

10. Light

Light تیم مدیریت وبمستر

شغل :
    آچار فرانسه
    امتیازات:
    +6,500 / 3 / -1
    نرم افزار:
    cubase
    دوست ِ من شخصیت ِ خوانندگی اول در ذهن شما ایجاد میشه
    هیچ صدایی وجود نداره که طرفداران خاص خودش رو نداشته باشه
    زیبایی در صدا بحث کاملا جدا از شخصیت هست

این خیلی خوبه که شما دنبال تقلید نیستید
    صدا یک امر کاملا سلیقه ایی هست
    ولی معنی مطلوب بودن چی هست ؟
    آیا صدای مطلوب در نظر شما شبیه به یکی از خواننده های موجود هست ؟ ( این موردیه که توصیه می کنم دنبالش نباشید )

چون بهرحال شما هم به عنوان شنونده خواننده ایی هست که به صداش علاقه داشته باشید و ناخوداگاه صدای مطلوبی که در ذهنتون هست به اون شخص نزدیک میشه

مهمترین عامل شکل دهنده شخصیت برای خواننده آزاد سازی ذهنش هست
    معنی آزاد سازی این میشه که اجازه بدید حنجره تون اشعار رو جوری که می خواد بیان کنه
    محدود یا مجبورش نکنید

وقتی این مورد رو رعایت کنید مطمئن باشید هر کلامی رو در هر سبکی بخونید یادآور شما خواهد بود

مثالی که آقای محبی عزیز در مورد مرحوم ناصر عبدالهی عزیز زدن دقیقا همین منطور رو داره
    اشخاصی که قصد تقلید هم ندارن و صرفا به ایشون علاقه دارند وقتی وارد عرصه خوندن میشن ناخودآگاه به سمت تقلید پیش میرن و باعث میشن شنونده بگه چقدر شبیه ناصر عبدالهی می خونه

11. arsam

arsam عضو سایت

امتیازات:
    +105 / 0 / -0
    نرم افزار:
    شخصیت(کاراکتر)صدا در خوانندگی

خیر ! منظورم این نیست.:smile (36):
    این شد یه جواب خوب:smile (61):دنبال جوابهای کاربردی میگردم:smile (73):

12. ramin syateely

ramin syateely Banned

امتیازات:
    +40 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    اول از هرچیز باید صدای خودتون رو خوب بشناید

13. onzela

onzela عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio, soundforge
    دوستان عزیز سلام
    من یک قسمت دیگه هم سوالم رو پرسیدم
    ولی راستش به جواب مطلوبم نرسیدم
    منظور من شبیه به سوال arsam هستش
    من وقتی به یک قطعه مرد علاقه گوش می کنم هم از صدای خواننده هم ملودی هم ادیتش خوشم میاد
    می خوام بخونم ولی نمی تونم (اصلا منظورم تقلید کردن نیست) می خوام با اون ملودی بخونم ولی نمی تونم
    هر چی هم روی صدام مانور میدم(به همین خاطر گستردگی صدام بیشتر شده) نمیشه

به نظر شما چی کار کنم؟

14. onzela

onzela عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio, soundforge
    سلام
    عزیزان کسی نظری نداره ؟!
    :smile (18):

15. Ramtin

Ramtin Banned

امتیازات:
    +15 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason, sonar
    فقط کلاس ! خودم خودم رو تعطیل کنید هیچی اتفاق نمیفته.
    فقط کلاس !

16. امير حسين حبيبي

امير حسين حبيبي عضو سایت

امتیازات:
    +28 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, nuendo
    سلام دوستان
    فقط تمرين اصولي هست كه انسان رو به اون صداي دلخواه ميرسونه , شما ممكنه بگي تمريناته زيادي انجام ميدم ولي اون تمرينات صحيح و اصولي نباشه كه در اين صورت به حنجرتون صدمه ميزنه و براي رسيدن به هدف مورد نظر كه همون خوب خوندن هست بايد استاد خوب داشته باشي يا اينكه بدوني چطور تمرين كني, اون چيزي كه من دستگيرم شده روش صحيح استفاده از نفس هست , اگر پشت صدا نفسگيري صحيح با مقدار مناسب با توجه به طول كلمه يا جمله اي كه قراره ادا بشه وجود داشته باشه صدا حجيم تر و زيباتر بگوش ميرسه ضمن اينكه احساس خستگي هم نخواهيم داشت, پس بنظر من يكي از مهمترين اصول در خوانندگي نفسگيري صحيح (با استفاده از ديافراگم) است.اين نكته رو هم ميتونم ياد آور بشم كه نميتونيم بگيم هر طور كه حرف ميزنيم با همون صدا بخونيم چراكه ممكنه صحبت كردنمون هم ايراد داشته باشه مشكلي كه خودم داشتم و خيلي تمرين كردم تا برطرف بشه, زياد حرف زدم ببخشيد...:smile (41):

17. Ramtin Shabanian

Ramtin Shabanian مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,095 / 3 / -3
    با تشکر از دوستان. جا داره چنتا نکته هم بگم.
    این قضیه به اصطلاح تقلید مربوط به اون دسته از دوستان میشه که مثلا شب یه اهنگی گوش میکنند خوششون میاد فردا میخوان یه اهنگ اون جوری بخونند.
    من خودم تا حالا خیلی مشتری این طوری داشتم.
    میومد میگفت مثلا روی این شعر برام یه اهنگ بساز
    فرداش میومد میگفت اون کارو ولش کن یه آهنگ برام بساز مثل این...
    دوباره فردا همین طور...
    البته این کار مربوط به ادم های خیلی مبتدی میشه که فقط عشق معروفیت دارن.
    در کل کسی که واقعا دنبال موزیک باشه هیچ وقت چنین کاری نمیکنه و فقط دنبال اینه که خودش رو پیدا کنه و استعدادش رو.

18. Avril Lambert

Avril Lambert عضو سایت

امتیازات:
    +6 / 0 / -0
    پاسخ : شخصیت ( کاراکتر ) صدا در خوانندگی

ببخشید.اگه کسی نتونه بره کلاس،چطوری میتونه شخصیت صدای خودشو پیدا کنه؟اصلا میتونه یا نه؟

19. nkaq

nkaq Gold User

امتیازات:
    +941 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, protools, reason

بنظر من کاراکتر در صدا چیزیه که خود بخود بمرور زمان با توجه به قابلیت ها و خواسته های خواننده از خودش ایجاد میشه.کلاس رفتن و استاد خوب داشتن کمک میکنه که بهتر و سریع تر بهش برسین ولی در عین حال من خواننده های خیلی خوبیو میشناسم که هیچ وقت استادی نداشتند.

20. amin8242

amin8242 عضو سایت

امتیازات:
    +27 / 0 / -0
    نرم افزار:

به نظر من در مرحله ی شروع ، شخص نیاز داره تا آهنگ های یه خواننده ی دیگه رو تمرین کنه.
    نظر محمد اصفهانی رو هم که پرسیدم نظرش این بود که تقلید فقط برای شروع.

اما نکته ی مهم اینه که باید فقط ملودی رو تقلید کرد نه جنس صدا و یا شخصیت صدا.

جنس صدا ذاتیه و هر خواننده ای باید با جنس صدای خودش بخونه! اگر در تشخیص صدای اصلی خودمون دچار مشکل هستیم بهترین راه کلاس سلفژ و آواز هست چون اونجا همراه با پیانو تمرین میشه ، شخص مجبوره که برای اجرای نت های مختلف با صدای خودش بخونه و اگه جنس صدارو تقلید کنه قطعا تو گام ها دچار مشکل میشه پس برای استفاده از حداکثر گستره ی صدایی و شدت صوت خودش باید با صدای خودش بخونه و به تدریج جنس صدای واقعی خودشو پیدا میکنه.

شخصیت صدا چیزی نیست که بحث راجه بهش اینقدر راحت باشه! شخصیت صدایی در مرحله ی آخر کار یه خوانندست.

ینی ابتدا خواننده باید فاکتورهای اولیه ینی استعداد ذاتی ، تمرین زیاد ، شرکت در کلاس سلفژ و آواز و تقویت فاکتورهایی مثل شدت صدا ، گستره ی صدا ، تحریرها ، کوک خوندن و نداشتن لرزش و ... رو درست کنه ، بعد در استپ و مرحله ی بعدی کم کم بره سراغ شخصیت صدا.

اما شخصیت صدا به نظر من با دو فاکتور کامل میشه ، جنس صدا که هسته ی اولیس و ذایته و غیر قابل انکار اما دو فاکتور یکی فن بیان هست ینی شما چطوری تک تک کلمه ها رو بیان کنید و به اصطلاح ، خوشگل تلفظ کنید و قشنگ بیان کنید!

دیدید بعضی ها حرف زدن عادیشون مشکل داره نمیتونن چهار تا کلمه رو قشنگ تلفظ کنن اونوقت میخوان خوانندگی کنن! خوب معلومه دچار مشکل میشن حتی اگه صدای خوبی داشته باشن! پس باید روی فن بیان خیلی کار کرد.

فاکتور دومی که شخصیت صدا رو میسازه ، حس هست که خیلی مهمه! احساس شما موقع خوندن ، حتی صدای نفس هاتون ، یا بعضی وقتها رو بعضی جاها غمگین شدن و بغض کردن صدا ، یا نشون دادن فریاد ها همراه با انرژی و بعد خوندن نت های پایین با صدای لطیف تر ، همون چیزی که تو نت ها بصورت p نوشته میشه و ... شخصیت صدا رو کامل میکنه.

ضمنا در مورد کلاس که بعضیا گفتن نیازی نیس باید بگم من خودم اینطوری فکر میکردم اما بعد از اینکه یه سال سلفژ و آواز رفتم خیلی چیزای جدید یاد گرفتم و عملا خیلی پیشرفت کردم و فکر نمیکردم اینقدر تاثیر داشته باشه و قطعا لازم هست برای یه خواننده ای که میخواد موفق باشه خوندن همراه با پیانو و کار کردن نت ها بصورت آوازی. بطور قطع تو کوک خوندن و اجرای ریز نوتها و جزئیات خوندن خیلی تاثیر مثبت میذاره شک نکنید. البته باید پیش یه استاد خوب برید.

بارگذاری...