شجاعت برای اجرا

شروع موضوع توسط 2remi ‏8/3/15 در انجمن موسیقی ایران

تاپیک شجاعت برای اجرا تالار موسیقی ایران در persian-music.org.

1. 2remi

2remi عضو سایت

امتیازات:
    +73 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo, reason
    سلام...
    این روزا حالم خیلی بده...
    شدیدا به کمک احتیاج دارم و دارم به هرچی یا هر جایی چنگ میزنم که به خودم کمکی کنم...
    به ذهنم رسید که اینجا هم میتونه بهم کمک کنه .
    تجربه هاتون اطلاعاتتون...نمیدونم هرچیزی که فکر میکنید بهم کمکی میکنه..آرومم میکنه ...ازتون خواهش میکنم که بهم بگید واقعا بهش احتیاج دارم...
    اما خلاصه ی موضوع چیه:
    آخرین باری که اجرا داشتم به شکل وحشتناکی یک سونات از شوپن رو به دلایل مختلفی روی صحنه خرابش کردم...
    مدت ها حالم بد بود..عصبی بودم و حالت تهوع های عصبی داشتم...و زیر آوار اون اتفاق تا چند وقت پیش هم به سختی نفس میکشیدم...
    تا چند وقت پیش که فکر میکردم حالم خوب شده ... و تصمیم گرفتم برای جبران اون اشتباه یک اجرای دیگه داشته باشم...,ویک اجرای دیگه رو قبول کردم....
    اما هرچی به اون تاریخ نزدیک تر میشیم من حالم داره دوباره بد میشه و اون حملات عصبی دوبار برام اتفاق افتاده...
    واقعا نمیدونم چی کار کنم و کلافه ی کلافم...
    و از طرفی هم نمیتونم خارج از دنیای مجازی با کسی حرف بزنم..چون اصلا نمیخوام کسی بدونه من ترس از اجرا دارم...

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  2. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,225 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    2remi عزیز از اینکه این همه علایم عصبی و فیزیولوژیک داشتی ولی برای مشاوره مراجعه نکردی تعجب آوره. شما نیاز به یک مشاور عصبی داری که از نزدیک کار بالینی انجام بده. عجله ای هم برای درمان نباید داشته باشی چون درمان این نوع تنش ها زمان میبره. شاید مجبور بشی که کنسرتت رو کنسل کنی، شاید نیاز به مشاوره فکری/ذهنی پیدا کنی، شاید هم اصلاً کلید درمانت در این باشه که به تمامی اهالی شهرتون اعلام کنی که ترس از اجرا داری! نمیدونم. من از اینجا خیلی حدسها میتونم بزنم ولی تا از نزدیک مصاحبه نشی، هیچ حدسی به یقین تبدیل نمیشه. فرومها استفاده های خیلی خوبی دارن، ولی جوابگوی چنین مواردی نمیتونن باشن. ضمناً مشاورها امین بیمار هستند، قرار نیست چیزی به کسی بگن.

آخرین ویرایش: ‏8/3/15
    • خوشم اومد خوشم اومد x 8
  3. mjn151

mjn151 عضو سایت

شغل :
    بیکار
    امتیازات:
    +198 / 3 / -2
    نرم افزار:
    cubase, FLstudio
    انسان همون چیزیه که خودش قبول داره

اگه از الان باورت این باشه که باز اجرا رو خراب می کنی

شک نکن که از دفعه ی قبلی خیلی بدتر خواهد شد...

تو باید به خودت بفهمونی که خراب نمی شه

تو باید مدام با خودت تکرار کنی که می تونی و کم نمیاری

تو باید جلوی آینه برا خودت اجرا کنی و خودت نقش دو نفر رو بازی کنی هم بیننده هم خودت

باید ذهنت رو ازین خیالات و افکار خالی کنی و اتفاقی که در گذشته رخ داده برات اهمیت نداشته باش

خوش بین باش و به روزای خوبی که در آینده پیش رو داری فکر کن

تو نباید بگی من ترس از اجرا دارم...

تو با تکرار این حرف و فکر کردن بهش فقط این ترس رو تو وجودت پرورش می دی...

برای شروع از غذاهایی که استرس آوره دوری کن

آب نوشیدن زیاد هم خیلی خوبه

و خواب کافی فراموش نشه....

با آرزوی موفقیت برای همه هنرمندان...

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  4. 2remi

2remi عضو سایت

امتیازات:
    +73 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo, reason
    ممنونم...
    به طور مشخص شما توی ذهنم بودید که در این باره ازتون بپرسم...خوشحال شدم که نظرتون رو دیدم...
    بله واکنش های عصبی شدیدی دارم و گاهی برای فرار از استرس ساعت های خیلی زیاد فیلمو سریال میبینم که بهش فکر نکنم یا ساعت های خیلی زیاد میخوابم که برنامه ی تمرینیمو بهم زده...فکر کنسل کردن کنسرت با مردن برام فرقی نداره درواقع کنسل کردنش با خراب کردنش یه حسو برام داره ...
    من بیشتر از این که از اجرا بترسم از این که کسی بفهمه میترسم میترسم!!!
    بله با پیش مشاور رفتن مشکلی ندارم و دنبالش هستم که تحت درمان قرار بگیرم و اینجا بیشتر دنبال یه جمله ی آرامش بخشم... درواقع روی تمام درو دیوارای دنیا دنبال یه چیزیم که آرومم کنه!!!!
    بازم ممنون!

5. 2remi

2remi عضو سایت

امتیازات:
    +73 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo, reason
    واقعا ممنوم...
    من قبل از آخرین اجرام اجراهای مختلفی رو داشتم و با تمرین های ذهنی قبل از اجرا آشنام ...و این تمرین ها واقعا خیلی کمه برای این حجم از استرسم. و اگه این طور پیش بره فکر کنم تا قبل از اجرام مرده باشم:sorry-21:

6. mjn151

mjn151 عضو سایت

شغل :
    بیکار
    امتیازات:
    +198 / 3 / -2
    نرم افزار:
    cubase, FLstudio
    اجرا های شما در چه سبکیه؟؟؟

تعداد افرادی که میان چنتا هست؟؟؟

7. koorosh_kabir

koorosh_kabir عضو سایت

امتیازات:
    +351 / 1 / -0
    نرم افزار:
    StudioOne
    یه اجرا که دیگه اینچیزا رو نداره
    موسیقی وقتی به مرحله ی اجرا برسه معنی پیدا میکنه
    در غیر این صورت بدرد نمیخوره که
    شما بیا صبح تا شب واس خودت پیانو بزن!! چه فایده ای داره ؟
    میتونید قبل از اجراتون، 10-15 نفر از دوستاتونو بگید بیان واسشون همون قطعات رو اجرا کنید تا خراب کاریاتونو اونجا کرده باشید نه زمانی که کنسرت دارید
    اینو هم در نظر داشته باشید که شما انسان هستید نه کامپیوتر
    هر انسانی اشتباه میکنه
    حتی بهترین های دنیا
    من استادم یه داستانی در مورد فرانتس لیست تعریف میکرد (دقیق یادم نیستا) میگفت همسر شومان (اگر اشتباه نکنم) یه قطعه ای میده به لیست و میگه بزن! اینم میگیره میزنه و همسر شومان میگه این "انقدری" بد اجرا کرد قطعه رو که من فقط به احترام استادیش بهش چیزی نگفتم!!
    دیگه از لیست خفن تر که نداریم تو کل تاریخ!!!!(تو پیانیستا)
    همه اشتباه میکنن! همه خراب میکنن ولی دلیل بر این نیست که برن خودکشی کنن که
    شما باید انقدر جلوی بقیه اجرا کنید و خراب کنید تا یاد بگیرید و به خودتون مسلط شید!!

8. 2remi

2remi عضو سایت

امتیازات:
    +73 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo, reason
    مختلف هستند...معمولا از باروک تا معاصر قطعاتی به صورت همنوازی یا تکنوازی اجرا میشن...
    معمولا بیت 50 تا 200-300 نفر بستگی به شهر و محل اجرا داره

9. 2remi

2remi عضو سایت

امتیازات:
    +73 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo, reason
    ممنون...
    من یک پیانیست پیشرفتم و چیزهایی که شما میگید رو طبیعتا میدونم و مشکل من چیزی نیست که شما دربارش حرف میزنید...
    فکر میکنم طرح این موضوع این جا اشتباه بود و نمیتونه کمکی برام باشه و طبق چیزی که آقای فرهودم گفتن پیش یک مشاور رفتن تنها راه حل منه

10. mjn151

mjn151 عضو سایت

شغل :
    بیکار
    امتیازات:
    +198 / 3 / -2
    نرم افزار:
    cubase, FLstudio
    حالا ناراحت نشو داداش...

به خدا توکل کن...موفق باشی...

11. Alish.A

Alish.A عضو سایت

شغل :
    محصل
    امتیازات:
    +21 / 0 / -0
    میدونی داداشم . اینجا هرکی هیرچی بنویسه هیچ کمکی بهت نمیکنه ... !

اینجا کسی جای تو نمیره روی استیج !!!! خودت خودتو باورکن ! خودت کنار بیا با خودت ... !

قبل اجرا به خدا توکل کن . دیگه همه چی ححححححححححححححححححححله :)

12. koorosh_kabir

koorosh_kabir عضو سایت

امتیازات:
    +351 / 1 / -0
    نرم افزار:
    StudioOne
    پیانیست پیشرفته ؟!

بتهوون خدابیامرز میگفت 30 سال که ساز بزنی اونم روزی 8-9 ساعت، تازه میشی یه "نوازنده"

نمیدونم چه قدر یا چن سال ساز زدید ولی اونطوری خودتونو معرفی نکنید
    قشنگ نیست!!!!!
    موفق باشید ..

13. Arash_Ashrafian

Arash_Ashrafian عضو سایت

امتیازات:
    +31 / 0 / -0
    نرم افزار:
    nuendo
    سلام
    من اولین باری که رو سن رفتم و جلوی 250 نفر تو یه آمفی تیاتر خوندم ساله 81 بود!
    جالبه فک کنم 15 سالم نداشتم.
    اونروز آهنگ آدما با همو تنهان از امیر تاجیکو خودنم.
    این مطلبو گفتم تا بدونی تو همچین موقعیتی بودم و قرار نیست راهکاری بهدم و بگم از دور لنگش کن!
    این نکته ها برای آرامش داشتنت بهت کمک میکنه
    1)واقع بین بودن
    اینکه شما یه زندگی داری و موزیکم یه قسمت (هرچند مهم)از زندگیته.این اجرا هم یه قسمت از کارنامه ی موسیقیه تو هست.
    پس اگه واقع بین باشی تو فراز و نشیب زندگیت تقریبا بی تاثیره!
    یعنی اگه یه پیانیست معمولی باشی با یه اجرای یه شبه ی فوق العاده مستر نمیشی و اگر یه پیانیست حرفه ای باشی با یه اجرای ضعیف چیزی از ارزشت کم نمیشه!
    2)شناختن شنونده هات
    کسایی که میان شما رو ببینن 99 درصدشون شما رو دوست دارن!اونا اومدن اجرای شما رو ببینن چون شما رو باور دارن.میدونن شما هستی که میتونی بهترین لحظه هارو براشون خلق کنی.
    از طرفی خیلیاشونم چیزه زیادی از موزیک نمیدونن.حتی اگر قسمتی رو اشتباه بزنی شاید متوجه نشن و اون قطعه رو بیشتر از بقیه قطعات تشویق کنن!
    یه دلیل داره که شما بالای سن هستی و اونا پایینه سن و اونم اینه که در اون لحظه شما از اونها برتری.
    پس دلیلی نداره احساس ترس داشته باشی.
    3)تسلط کامل رو قطعات
    دوستای دیگه کاملا در این خصوص توضیح دادن.
    4)آشنا شدن با فضای سالن
    لا اقل چهار ساعت قبل اجرا از مسوولش درخواست کن سالن رو در اختیارت قرار بده.جدای از بحثای تکنیکی صدابرداری و مشکلات پیش بینی نشده که همیشه پیش میاد در معرض محیط اجرا قرار گرفتن بار روانی اجرا رو کم میکنه.
    وقتی پشت پیانو نشستی و چنتا آهنگ زدی سرت رو بیار بالا و به صندلی های خالی نگاه کن و تصور کن نیم ساعت بعد همه ی این صندلی ها پر هستن و صدها جفت چشم دارن تو چشمات نگاه میکنن!
    ممکنه یهو دلت بریزه!وقتی قبل از اجرا چند بار سالن رو پر تصور کنی و کم کم این کارو با احساس شوق انجام بدی ترست تبدیل میشه به یه جور قدرت و...
    5)آماده بودن برای هر اتفاقی.
    این رو به خودت بقبولون که تو 3 ساعت اجرا ممکنه هر اتفاقی بیوفته و مسوولیتی که تو داری اینه که دوباره ذهنت رو منسجم کنی و روی هدف اصلیت یعنی استفاده از همه ی قدرت ذهنی و بدنیت برای بهترین اجرا تمرکز کنی.
    ممکنه باد بیاد و پارتیتورو ببره!
    ممکنه میکروفن قطع شه.
    ممکنه یه کلاویه گیر کنه
    یا یه قسمت رو خودت یادت بره و جایی رو اشتباه بزنی
    اصلا مهم نیست!
    یه اجرای 3 ساعته با یک اشتباه که چه عرض کنم 10 تا اشتباه هم خراب نمیشه...

البته موارد زیادی هم هست که اگه دوست داشتی مطرح کنم.

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  14. ویلیام نیری

ویلیام نیری کاربر با تجربه عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +962 / 1 / -0
    نرم افزار:
    sonar
    دوستان عزیز،بنده فردا جمعه (2مرداد 94)کارگاه آموزشی "راهکارهای مقابله با استرس اجرا "را در آموزشگاه آوای کرج برگزار خواهم کرد.از ساعت 10صبح تا 2 بعد از ظهر(4 ساعت).در این کارگاه به تعریف و تاثیر استرس عمومی ،استرس اجرا و و راهکارهای CTوCBTبرای کنترل آن خواهیم پرداخت.این سمینار شامل اجرای عملی دو مراقبه(عمومی و کنسرت)خواهد بود و فایل های صوتی و پاورپوینت آموزشی در صورت تمایل در اختیار علاقه مندان قرار خواهد گرفت.برای ثبت نام با آموزشگاه آوا تماس بگیرید:
    وب سایت رسمی آموزشگاه های موسیقی آوا - کوک 02632715779

15. saeed1364

saeed1364 عضو سایت

شغل :
    آزاد
    امتیازات:
    +88 / 1 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, FLstudio
    آقای نیری ما که نمیتونیم بیاییم ولی خواهشا تویه فرصتی خلاصه ای از اطلاعاتتون رو تواین فروم بذارید ممنون میشم

16. ویلیام نیری

ویلیام نیری کاربر با تجربه عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +962 / 1 / -0
    نرم افزار:
    sonar
    واقعا اینجوری عملی نیست.مفصله ویه پیشنیازهایی داره.اگه تهران برگزار شد اطلاع میدم.سپاس

17. Arsalan 794

Arsalan 794 عضو سایت

شغل :
    خواننده و آهنگساز
    امتیازات:
    +431 / 1 / -1
    نرم افزار:
    cubase
    عرض ادب جناب نیری ، اگه میتونستین این مطالبو به صورت PDF در بیارید خیلی خوب میشد ، واقعا من و امثال من نیاز داریم به دانستن این موضوعات ...

18. jim.root

jim.root کاربر با تجربه عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +1,160 / 0 / -2
    نرم افزار:
    FLstudio
    دوست عزیز اگر قراره بعد از هر اشتباه در یک اجرا دنیا رو روی سرت خراب کنی.اینطور که سنگ رو سنگ بند نمیشه.نمیدونم میشناسی یا نه اما گروه metallica که به اعتقاد بعضی ها بزرگترین گروه متال جهانه و گیتاریست اصلی اون هاهم که شهرت جهانی داره بار ها شده که در اجراهای زنده و جلوی چندصد هزار نفر یک تکنوازی رو گند زده پس الان بره سر به بیابون بزاره؟؟؟
    به جای اینکه افسرده بشی و افسوس بخوری پاشو برو تمرین کن که با روحیه ای چند برابر قبل کارت رو ادامه بدی و موفق بشی.
    یادت باشه تمرین راز موفقیت هستش.

19. ساموييل

ساموييل عضو سایت

امتیازات:
    +80 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, cubase, FLstudio, logic, nuendo, reaktor, reason, sonar, wavelab, StudioOne
    هر گند زدنى، سرخ شدنو همراه داره، و هر سرخ شدنى اين پس لرزه هارو داره كه الان شما دچارش شدين، الان روحيه شما در اوج حساسيت قرار داره با كوچكترين نقد منفى از شما روز از نو روزى از نو، شما نه نياز به روان پزشك دارين نه نياز به افرادى كه هى دلداريتون بدن، اينكارا نه تنها كمكتون ميكنه بلكه بدترم ميكنه چون خودتونو خيلى ضعيفتر از اون چيزى كه هستين جا ميزنين، ى تجربه شخصى بگم كه شايد بعضياتون كاملاً مخالف باشين، خودتون اشتباه خودتونو مسخره كنين و به خودتون اونقدر بخندين كه آخرش بگين كه چى!؟ اشتباه كردم كه كردم به دَرَك، نه فقط ى بار بلكه تصميم دارم هر سرى اشتباه بزنم،
    واقعاً هم دوباره اشتباه بزنين باز هم همونجا بخندين و تكرارشو درست بزنين، مطمعن باشين الان تنها درمانى كه دارين خندس، توى تمريناتتون هم دقت كنين كه موقع تمرين آيا بدنتونو سفت ميكنين و حواستونو شش دُنگ جم كردين كه اشتباه نكنين!!!؟؟ اگه اينطوريه غلطه! در حين تمريناتتون سعى كنين بدنتونو شُل كنين، هى نفس عميق بكشين، اگه بتونين از مغزتون در يك بازه زمانى از دو يا چن كار استفاده كنين خيلى سريعتر راه ميفتين، مثلاً موقع تمرين ى فيلم خنده دار ببينين، يا مثلاً آموزش زبان إنگليسى هم نگاه كنين، يا با تلفن حرف بزنين، باور كنيد خداوند متعال ى قدرتى به مغز ما داده كه خودمون از اون غافليم ( مگه الان موقع تمرين هم ى طرف مغزتون به جاى اينكه استفاده مفيد داشته باشه، هى درگير و تجديد صحنه خرابكارى نيست، نه تنها موقع تمرين بلكه در تمام لحظاتتون، پس چرا استفاده مفيدى نميكنين ) خنده، شُل كردن بدن، نفس عميق، تمرين استفاده چندكاره از مغز در يك بازه زمانى ، درمان شماست، كارتونو با جُك و خنده و بيخيالى شروع كنيد و همونطورى هم پايان بديد، از خصوصيات اخلاقيم: در چنين لحظاتى خوشحال ميشم چون باز به تجربياتم اضافه ميشه،
    يادتون نره، شكستها، سرخ شدنها، به زمين خوردنا ، درد كشيدنا، و... از يك انسانى بتهوون ميسازه، نكته اينجاست كه عكس العملها بتهوون ميسازه نه چيز ديگه، عكس العمل در اين شرايط انسانهاى ضعيف و ترسورو از انسانهاى قوى و پرتلاش و پشتكار جدا ميكنه، پس..............

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
بارگذاری...